Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ 2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω αρχίσει να τα χάνω λίγο....

 

Χρήση αυτοκινήτου από μέλος ΔΣ για το 13 δίνει τεκμαρτό εισόδημα βάσει της εργοστασιακής αξίας με τον παλιό ΚΦΕ και συμπεριλαμβάνεται στην οριστική μισθωτών και στην κατάσταση των βεβαιώσεων μισθωτών.

 

Αμοιβή του ίδιου μέλους για άλλες υπηρεσίες με ΑΠΥ (ως ελ.Επαγγελματίας) συμπεριλαμβάνεται στην οριστική των ελευθέρων επαγγελματιών.

 

Πείτε μου ναι.

Θα μου τονώσετε την αυτοπεποίθησή μου. :)

 

Ναι . το εισόδημα από το Αυτ/το με κωδικό 17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή έχω αρχίσει να τα χάνω λίγο....

 

Χρήση αυτοκινήτου από μέλος ΔΣ για το 13 δίνει τεκμαρτό εισόδημα βάσει της εργοστασιακής αξίας με τον παλιό ΚΦΕ και συμπεριλαμβάνεται στην οριστική μισθωτών και στην κατάσταση των βεβαιώσεων μισθωτών.

 

Αμοιβή του ίδιου μέλους για άλλες υπηρεσίες με ΑΠΥ (ως ελ.Επαγγελματίας) συμπεριλαμβάνεται στην οριστική των ελευθέρων επαγγελματιών.

 

Πείτε μου ναι.

Θα μου τονώσετε την αυτοπεποίθησή μου. :)

 

Και όμως...

 

 

Δεν κάνεις λάθος !!!

 

(Φαντάζομαι πως όπου ΑΠΥ, εννοείς ΤΙΜ -άντε έστω ΤΠΥ-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία Ε.Ε. πρέπει να υποβάλει δήλωση για το λογιστή της για το 2013 ακόμα και για ποσά που είναι κάτω των 300€, το ίδιο ισχύει και για ατομική επιχείρηση.

Ισχύει αυτό που λέει ο συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών ( Ε7 ) - 2014

 

Θα υποβάλω την Οριστική ΦΜΥ με συμπληρωμένο στη φόρμα της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ ΜΟΝΟ τον Πίνακα 1 «Ανακεφαλαίωση 

Αποδοχών και Λοιπών Στοιχείων» και το επισυναπτόμενο αρχείο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι ότι ισχύει.  :angry:

Περιμενετε για να καταλαβω!! Για καθε μας αμοιβη περσυ, δλδ το 2013, πρεπει να υποβαλουμε τις αμοιβες? Και δήλωση ΦΜΥ? Ακόμα και αν δεν είχαμε κανει ιδιωτικο συμφωνιτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα
Διευκρινίσεις για την υποβολή της προσωρινής δήλωσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών παρέσχε ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χ.Θεοχάρης, μετά από τις αντιδράσεις της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (ΠΟΦΕΕ) για τις ασάφειες στο νόμο και τις εγκυκλίους του υπουργείου Οικονομικών.
 

Η ΠΟΦΕΕ αντέδρασε για το γεγονός ότι εγκύκλιος του κ. Θεοχάρη (ΠΟΛ 1049/2014) προβλέπει πως από την 1η Ιανουαρίου 2014 υπόχρεοι στην αποστολή προσωρινής δήλωσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών είναι ακόμα και όσοι δεν έχουν παρακρατούμενο φόρο.

Βάσει της εγκυκλίου, «εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου, προκειμένου να μην εκδοθεί πράξη εκτιμώμενου προσδιορισμού φόρου.»

Οι φοροτέχνες απευθύνθηκαν για το ζήτημα στη Γενική Διεύθυνση Φορολογίας η οποία ενημέρωσε πως θα πρέπει να σταλεί μέχρι τέλος Μαρτίου μία μηδενική προσωρινή Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών για όλους τους ενεργούς επαγγελματίες, κάτι που ωστόσο δεν προκύπτει από την εγκύκλιο του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων.

Ερωτηθείς για το εάν τα μηδενικά ΦΜΥ θα υποβάλλονται ανά μήνα, ο κ. Θεοχάρης ανέφερε πως η μηδενική προσωρινή δήλωση Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών θα υποβάλλεται μόνον μια φορά από την επιχείρηση για να δηλώσει πως δεν έχει άλλη υποχρέωση.

«Δεν νομίζω τα μηδενικά κάθε μήνα. Μόνο μια φορά για να δηλώσει πως δεν έχει άλλη υποχρέωση» απάντησε μέσω Τwitter ο κ. Θεοχάρης.

Θανάσης Κουκάκης

 

Newsroom ΔΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αθήνα
Διευκρινίσεις για την υποβολή της προσωρινής δήλωσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών παρέσχε ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χ.Θεοχάρης, μετά από τις αντιδράσεις της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (ΠΟΦΕΕ) για τις ασάφειες στο νόμο και τις εγκυκλίους του υπουργείου Οικονομικών.

 

Η ΠΟΦΕΕ αντέδρασε για το γεγονός ότι εγκύκλιος του κ. Θεοχάρη (ΠΟΛ 1049/2014) προβλέπει πως από την 1η Ιανουαρίου 2014 υπόχρεοι στην αποστολή προσωρινής δήλωσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών είναι ακόμα και όσοι δεν έχουν παρακρατούμενο φόρο.

Βάσει της εγκυκλίου, «εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου, προκειμένου να μην εκδοθεί πράξη εκτιμώμενου προσδιορισμού φόρου.»

Οι φοροτέχνες απευθύνθηκαν για το ζήτημα στη Γενική Διεύθυνση Φορολογίας η οποία ενημέρωσε πως θα πρέπει να σταλεί μέχρι τέλος Μαρτίου μία μηδενική προσωρινή Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών για όλους τους ενεργούς επαγγελματίες, κάτι που ωστόσο δεν προκύπτει από την εγκύκλιο του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων.

Ερωτηθείς για το εάν τα μηδενικά ΦΜΥ θα υποβάλλονται ανά μήνα, ο κ. Θεοχάρης ανέφερε πως η μηδενική προσωρινή δήλωση Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών θα υποβάλλεται μόνον μια φορά από την επιχείρηση για να δηλώσει πως δεν έχει άλλη υποχρέωση.

«Δεν νομίζω τα μηδενικά κάθε μήνα. Μόνο μια φορά για να δηλώσει πως δεν έχει άλλη υποχρέωση» απάντησε μέσω Τwitter ο κ. Θεοχάρης.

Θανάσης Κουκάκης

 

Newsroom ΔΟΛ

 

Δηλαδή μόνο αυτο είναι το πρόβλημα???????????????????//

 

ολα τα άλλα τα έχετε λύσει και είσασταν σαφεις

 

μπραβο σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω ναι

 

Ναι . το εισόδημα από το Αυτ/το με κωδικό 17

 

Και όμως...

 

 

Δεν κάνεις λάθος !!!

 

(Φαντάζομαι πως όπου ΑΠΥ, εννοείς ΤΙΜ -άντε έστω ΤΠΥ-).

 

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. :)

 

 

ΥΓ: Σωστά φαντάζεσαι συνάδελφε, κεκτημένη ταχύτητα, Εξις δευτέρα φύσις.

Θύμισέ μου κάποια στιγμή που θα έχουμε άνεση χρόνου να συζητήσουμε για ΄κείνο το "τεύχος Νο.8" γιατί έχω την υποψία πως δεν το έχεις διαβάσει ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δυσκολευομαι να το χωνέψω.........

καταλαβαίνω να δηλώσω την παρακράτηση που έγινε σε έξοδο που πήρα.

 

Απο την άλλη πλευρα πρέπει και ο εκδότης να το δηλώσει ?????????????

 

(στην φωτο ο χρόνος που περίμενα στο taxis για να πάρω απάντηση και τελικά το έκλεισα)

 

post-16571-0-82982300-1394620736_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειλικρινά απορώ με την υπομονή μας.

 

Καθόμαστε και ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι να κάνουμε ενώ δεν υπάρχουν επίσημες οδηγίες.

 

Πολύ απλά θα μπορούσαμε να μην ασχοληθούμε καθόλου να τελειώνει το παραμύθι!

μαζι σου! Κι εγω δεν εχω ασχοληθει ακομη καθολου.. α να χαθουν πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγήσου.......

υπάρχει 1 εφαρμογή για να κάνουμε σε πίνακα (αρχειο) τις βεβαιώσεις ανα κατηγορία εισοδήματος &

1 εφαρμογή που ξαναστελνουμε αρχειο για ΦΜΥ και συμπληρώνουμε και την πρωτη σελιδα του  Ε7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει 1 εφαρμογή για να κάνουμε σε πίνακα (αρχειο) τις βεβαιώσεις ανα κατηγορία εισοδήματος &

1 εφαρμογή που ξαναστελνουμε αρχειο για ΦΜΥ και συμπληρώνουμε και την πρωτη σελιδα του  Ε7

να συπληρώσω για την 2η εφαρμογή, οτι αφορά μονο το ΦΜΥ και στην πρώτη σελίδα του Ε7 σου έχει ήδη συμπληρωμένω τι έχεις πληρώσει με τις αντίστοιχες ταυτοτητες οφειλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω ένα μικρό χάσιμο της μπάλας.

 

Αρχηγέ μου, με όλο το σεβασμό αλλά δεν υπάρχει μπάλα πλέον ...

 

Μας πέταξαν τη μπάλα έξω από το γήπεδο και νιώθω ότι όλοι εμείς σαν τους τρελλούς στην αυλή του τρελλάδικου κάνουμε πως παίζουμε μπάλα αλλά χωρίς μπάλα ...

 

Μαγική εικόνα ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Οι απζημιωσεις απολυσης και η χρηση αυτοκινητου απο μελος ΔΣ θα μπουν και στο αρχειο για το Ε7 και στο αρχειο

 

για τις βεβαιωσεις  αποδοχων?Εχω μπερδευτει.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε !!!  ( που λέει και ο γιος μου ) κάτι δεν πάει καλά , δεν εξηγούνται όλα αυτά που κάνουν  ,έχει χαθεί η μπάλα η δεχόμαστε επίθεση από τους  εξωγήινους !!! .Δηλαδή εάν κάποιος στείλει λάθος Βεβαίωση κατά   20.000 ευρώ , θα πληρώσει ο άλλος φόρο , και μετά θα κάνει τροποποιητική στην ΔΟΥ , να αποδείξει τι ?, ότι φταίει ο Λογιστής και πάλι !! Τί γίνεται ρε παιδιά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Οι απζημιωσεις απολυσης και η χρηση αυτοκινητου απο μελος ΔΣ θα μπουν και στο αρχειο για το Ε7 και στο αρχειο

 

για τις βεβαιωσεις  αποδοχων?Εχω μπερδευτει.......

 

Ναι, δες ΠΟΛ 1039/14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει σειρά προτεραιότητας??? δηλαδή πρώτα στέλνουμε την βεβαίωση αποδοχών και μετά το Ε7 ή το ανάποδο??? (όλα τα περιμένω....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...

ΤΣΕΚΑΡΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ 2013 ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ 2 ΜΗΝΩΝ...Ο ΦΟΡΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΩΣΤΑ...

ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΦΜΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΑΥΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών ( Ε7 ) - 2014

 

 

 
1. Είμαι ήδη εγγεγραμμένος χρήστης του TAXISnet. Τι πρέπει να κάνω για να υποβάλω Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. ;
2.Ποιοι υποβάλουν Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. ;
3.Ποιες δηλώσεις μπορούν να υποβληθούν ηλεκτρονικά;
4. Μπορώ να υποβάλω οριστική ΦΜΥ με πιστωτικό υπόλοιπο;
5. Πότε πραγματοποιείται η υποβολή της Οριστικής Δήλωσης Φ.Μ.Υ. ;
6. Αν οριστικοποιήσω μια δήλωση στο TAXISnet και διαπιστώσω κάποιο λάθος, έχω δυνατότητα διόρθωσης μέσω TAXISnet;
7. Πότε μια οριστικοποιημένη Οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ. θεωρείται και παραληφθείσα ;
8. Τι συμβαίνει όταν παρέλθει η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής (βάσει της Ταυτότητας Οφειλής) χωρίς να έχει καταβληθεί ο φόρος στην Τράπεζα;
9. Έχουμε κάποια αλλαγή στην κωδικοποίηση του είδους αποδοχών που καταχωρούνται στο αρχείο και συνυποβάλλεται με την οριστική δήλωση;

 

Ναι έχουμε αλλαγή.

Προστέθηκαν τα ακόλουθα νέα είδη αποδοχών:

Κωδ.31 – Αμοιβές από παροχή εργασίας με εργόσημο

Κωδ.32 – Αμοιβές αθλητών

Κωδ.33 – Αποζημίωση απόλυσης 

[Προσοχή. Ο κωδ.31 θα μπορεί να συμπληρωθεί μόνο από ασφαλιστικούς φορείς (ΙΚΑ,ΟΓΑ κλπ)]

Αρα ,οι ιδιωτες για το οικιακο προσωπικο δεν υποβαλουν τα αρχεια αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...