Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ 2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή,θα πρέπει να στείλουν βεβαιώσεις όλοι οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες για όλα τα ΤΠΥ που έχουν κόψει στο 2013?Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.

Οχι εμείς( οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες και τώρα επιχειρηματίες ) αλλά οι εμείς για τους πελάτες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι εμείς( οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες και τώρα επιχειρηματίες ) αλλά οι εμείς για τους πελάτες μας

Δηλαδή εγω που έχω όλες μου τις απυ μικρότερες των 300€ και δεν έχει γίνει παρακράτηση, θα πρέπει τώρα να υποβάλουν όλοι οι πελάτες μου βεβαιώσεις και οριστικές???? Δεν μου ακούγεται σωστό (δεν είναι το μοναδικό) αλλα δεν βλεπω και τρόπο να διασταυρωθεί....

Πως στον κόρακα συμπληρώνουμε την οριστική ελευθέριων επαγγελμάτων. Ρώτησα στις taxis και μου είπαν πως θα υπάρχει προσυμπληρωμενος ο φόρος αλλα τίποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έκανα ένα λάθος και δεν ξέρω πως μπορώ να το διορθώσω τώρα! Στις 31/12/13 έκοψα ένα τιμολόγιο σε έναν πελάτη μου >300 ευρώ κ επομένος είχε παρακράτηση φόρου. Δυστυχώς όμως έκανα λάθος και έστειλα την δήλωση παρακράτησης φόρου από το δικό μου λογαριασμό στο όνομα μου και ο φόρος έχει παρακρατηθεί. Τώρα τι μπορώ να κάνω? Να κάνω οριστική ΦΜΥ στο ονομά μου?  Δεν θα πρέπει να στείλω και βεβαίωση αποδοχών όμως από τον πελάτη μου προς εμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έκανα ένα λάθος και δεν ξέρω πως μπορώ να το διορθώσω τώρα! Στις 31/12/13 έκοψα ένα τιμολόγιο σε έναν πελάτη μου >300 ευρώ κ επομένος είχε παρακράτηση φόρου. Δυστυχώς όμως έκανα λάθος και έστειλα την δήλωση παρακράτησης φόρου από το δικό μου λογαριασμό στο όνομα μου και ο φόρος έχει παρακρατηθεί. Τώρα τι μπορώ να κάνω? Να κάνω οριστική ΦΜΥ στο ονομά μου?  Δεν θα πρέπει να στείλω και βεβαίωση αποδοχών όμως από τον πελάτη μου προς εμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχίσαμε τις συγνώμες!!!!!!!!!!!!

 

Σας ζητάμε συγνώμη!

Δε μπορούμε να εμφανίσουμε την ιστοσελίδα που ζητήσατε (Κωδικός σφάλματος 500) Κάποιο πρόβλημα σχετικό με τη διεύθυνση (URL) ή τον εξυπηρετητή δικτύου εμποδίζει την εμφάνιση της ιστοσελίδας. Σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε αργότερα. Σας ευχαριστούμε

<TAXISnet>   menuarr.gif Αρχική Σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην οριστικη ΦΜΥ συμπληρώνουμε το κάτω πίνακα άν δεν υπάρχουν αποδόσεις Φόρου και εισφοράς αλληλεγγύης ? Έβαλα τις αμοιβές  ανα δίμηνο και μήνα

μηδέν φόρο μηδέν εισφορά,αλλά δεν προχωράει.Άν δεν βάλω τίποτα ,ούτε αμοιβές,με προχωράει για οριστικη υποβολή.Είναι σωστό ???

 

 

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Δηλώσεις Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών ( Ε7 ) - 2014

 

Θα υποβάλω την Οριστική ΦΜΥ με συμπληρωμένο στη φόρμα της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ ΜΟΝΟ τον Πίνακα 1 «Ανακεφαλαίωση 

Αποδοχών και Λοιπών Στοιχείων» και το επισυναπτόμενο αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ... ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΦΑΛΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΦΜΥ????

Εμένα μου το βγάζει εδώ και 30 λεπτά για έκδοση κλειδαριθμου!!!  :angry:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αρχίσει να τα χάνω λίγο....

 

Χρήση αυτοκινήτου από μέλος ΔΣ για το 13 δίνει τεκμαρτό εισόδημα βάσει της εργοστασιακής αξίας με τον παλιό ΚΦΕ και συμπεριλαμβάνεται στην οριστική μισθωτών και στην κατάσταση των βεβαιώσεων μισθωτών.

 

Αμοιβή του ίδιου μέλους για άλλες υπηρεσίες με ΑΠΥ (ως ελ.Επαγγελματίας) συμπεριλαμβάνεται στην οριστική των ελευθέρων επαγγελματιών.

 

Πείτε μου ναι.

Θα μου τονώσετε την αυτοπεποίθησή μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αρχίσει να τα χάνω λίγο....

 

Χρήση αυτοκινήτου από μέλος ΔΣ για το 13 δίνει τεκμαρτό εισόδημα βάσει της εργοστασιακής αξίας με τον παλιό ΚΦΕ και συμπεριλαμβάνεται στην οριστική μισθωτών και στην κατάσταση των βεβαιώσεων μισθωτών.

 

Αμοιβή του ίδιου μέλους για άλλες υπηρεσίες με ΑΠΥ (ως ελ.Επαγγελματίας) συμπεριλαμβάνεται στην οριστική των ελευθέρων επαγγελματιών.

 

Πείτε μου ναι.

Θα μου τονώσετε την αυτοπεποίθησή μου. :)

λεω ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έκανα ένα λάθος και δεν ξέρω πως μπορώ να το διορθώσω τώρα! Στις 31/12/13 έκοψα ένα τιμολόγιο σε έναν πελάτη μου >300 ευρώ κ επομένος είχε παρακράτηση φόρου. Δυστυχώς όμως έκανα λάθος και έστειλα την δήλωση παρακράτησης φόρου από το δικό μου λογαριασμό στο όνομα μου και ο φόρος έχει παρακρατηθεί. Τώρα τι μπορώ να κάνω? Να κάνω οριστική ΦΜΥ στο ονομά μου?  Δεν θα πρέπει να στείλω και βεβαίωση αποδοχών όμως από τον πελάτη μου προς εμένα?

 

Έχει τύχει και σε εμένα , λόγο φόρτου εργασίας άλλο είχα στο μυαλό μου και άλλο έκανα! Αρχικά πας στην ΔΟΥ με όλα τα χαρτιά σου( αντίγραφο ΤΠΥ , πληρωμή ,υποβληθείσα δήλωση) και τους εξηγείς, στην συνεχεία  την διαγράφουν και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Υποβάλεις την δήλωση παρακράτησης από το σωστό ΑΦΜ , και πληρώνεις την οποία προσαύξηση!    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει και σε εμένα , λόγο φόρτου εργασίας άλλο είχα στο μυαλό μου και άλλο έκανα! Αρχικά πας στην ΔΟΥ με όλα τα χαρτιά σου( αντίγραφο ΤΠΥ , πληρωμή ,υποβληθείσα δήλωση) και τους εξηγείς, στην συνεχεία  την διαγράφουν και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Υποβάλεις την δήλωση παρακράτησης από το σωστό ΑΦΜ , και πληρώνεις την οποία προσαύξηση!    

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία Ε.Ε. πρέπει να υποβάλει δήλωση για το λογιστή της για το 2013 ακόμα και για ποσά που είναι κάτω των 300€, το ίδιο ισχύει και για ατομική επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αμοιβές και παρακρατήσεις αμοιβών για ελευθέρια επαγγέλματα, εκτός από τις βεβαιώσεις αποδοχών

πρέπει να υποβληθεί και οριστική δήλωση όπως για τις μισθωτές υπηρεσίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αμοιβές και παρακρατήσεις αμοιβών για ελευθέρια επαγγέλματα, εκτός από τις βεβαιώσεις αποδοχών

πρέπει να υποβληθεί και οριστική δήλωση όπως για τις μισθωτές υπηρεσίες ?

Ναι, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αντίστοιχη επιλογή στο taxis για την υποβολή της οριστικής απο ελευθέρια επαγγέλματα, γιατί βρίσκω μόνο για το Ε7 για τις μισθωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνοντας στο πρόγραμμα του taxisnet τα στοιχεία των βεβαιώσεων αποδοχών από μισθούς (όχι του αρχείου για την Ε7,αλλά το άλλο από το οποίο θα φύγουν και οι βεβαιώσεις εμπορικών και ελευθέρων), διαπιστώνω ότι δεν αθροίζει τον κωδ.27 . Η ΠΟΛ 1039/14 δεν αναφέρει ότι ο συγκεκριμένος  κωδικός δεν αθροίζεται. Από το taxis μου απάντησαν αφού το έψαξαν μέσω του υπουργείου, ότι "έχει αλλάξει ο νόμος" και για περισσότερα να απευθυνθούμε στο υπουργείο.Βέβαια,οι οδηγίες για την Ε7 και το αρχείο που θα στείλουμε αναφέρουν ότι ο κωδικός 27 δεν αθροίζεται ,όχι όμως και η ΠΟΛ για την υποβολή των βεβαιώσεων.Μήπως υπάρχει κάποια ΠΟΛ που να συμπληρώνει/διορθώνει την 1039/14 ??    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε συνειδητοποιήσει την "πλάκα" που σπάνε μερικοί εις βάρος μας;

 

Θυμίζω το "θέμα" του μπλοκάκια δημοσιογράφου που άνοιξε εδώ μέσα... Και σκεφθείτε τις "υποχρεώσεις" του λογιστή έναντι του "πελάτη" επιτηδευματία, που ήρθε στο γραφείο του για την δήλωση και εκεί τελείωσε η παροχή της υπηρεσίας...

 

Τώρα θα είναι οι λογιστές και υποχρεωμένοι να τους καλέσουν για να τους πληροφορήσουν γι' αυτή την υποχρέωση;

 

Έχω κανα δυο τέτοιους που ήρθαν να κάνουν περιοδικές και εκκαθαριστικές ΦΜΥ οικ.2013 (μη κερδοσκοπικοί σύλλογοι), στους οποίους εξέδωσα Τιμολόγια αλλά επειδή τους κακοφάνηκε ότι τους χρέωσα, δεν ξαναπάτησαν, ούτε τηλέφωνο λέμε.... Έχω και "υποχρέωση" από πάνω, να τους ενημερώσω; Είμαι ο "λογιστής" τους και "ευθύνομαι";

 

Δεν πάμε καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειλικρινά απορώ με την υπομονή μας.

 

Καθόμαστε και ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι να κάνουμε ενώ δεν υπάρχουν επίσημες οδηγίες.

 

Πολύ απλά θα μπορούσαμε να μην ασχοληθούμε καθόλου να τελειώνει το παραμύθι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειλικρινά απορώ με την υπομονή μας.

 

Καθόμαστε και ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι να κάνουμε ενώ δεν υπάρχουν επίσημες οδηγίες.

 

Πολύ απλά θα μπορούσαμε να μην ασχοληθούμε καθόλου να τελειώνει το παραμύθι!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειλικρινά απορώ με την υπομονή μας.

 

Καθόμαστε και ρωτάμε ο ένας τον άλλον τι να κάνουμε ενώ δεν υπάρχουν επίσημες οδηγίες.

 

Πολύ απλά θα μπορούσαμε να μην ασχοληθούμε καθόλου να τελειώνει το παραμύθι!

Ολόσωστος!Βγάλτε επίσημες οδηγίες, φτιάξτε τα προγράμματά σας και μετά βλέπουμε!Δεν θα πάθουμε έλκος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...