Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ 2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για να τα βάλω σε μια τάξη,

εως πέρσι στέλναμε το συμπιεσμένο αρχείο με αναλυτικές εγγραφές (του ΦΜΥ) και εκδίδαμε τις βεβαιώσεις αποδοχών των μισθωτών απο word (για παράδειγμα).

Φέτος η διαδικασία λεει ότι εως 28/3/14 πρέπει να έχουν αποσταλλέι αρχεία (ΦΜΥ,ελευθέρια,εμπορικές επιχειρήσεις) για τα οποία έχει παρακρατηθεί φόρος (ακόμα και αν δεν έχει παρακρατηθεί).

Και άντε τα αρχεία τα φτιάχνουμε.... τις βεβαιώσεις πως θα τις "στείλουμε" ??? εντος του taxis βλέπω μια επιλογη για βεβαιώσεις αποδοχών αλλά δεν λειτουργεί ..... τα φώτα του κανείς παρακαλώ ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

30/4 για τις κατηγορίες εκτός του ΦΜΥ νομίζω...

 

για τις βεβαιώσεις και πως θα τις φτιάξουμε και πως θα αποσταλλούν γνωρίζουμε κάτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 20 χρονια στη δουλειά, κάθε μέρα νοιώθω και πιο..... αχρηστη...........

Διαβάζω, δεν καταλαβαινω τι διαβάζω. Ελληνικά????

Αλλά ακόμα και αν καταλαβω κάτι φοβάμαι να το εφαρμοσω μην και έχω καταλάβει.....λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 20 χρονια στη δουλειά, κάθε μέρα νοιώθω και πιο..... αχρηστη...........

Διαβάζω, δεν καταλαβαινω τι διαβάζω. Ελληνικά????

Αλλά ακόμα και αν καταλαβω κάτι φοβάμαι να το εφαρμοσω μην και έχω καταλάβει.....λάθος.

οχι πες μου... δίκιο δεν έχω????? δηλαδή δεν ειλικρινά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω αυτο το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30/4 για τις κατηγορίες εκτός του ΦΜΥ νομίζω...

 

για τις βεβαιώσεις και πως θα τις φτιάξουμε και πως θα αποσταλλούν γνωρίζουμε κάτι ???

πολ 1046 07.02.2014 άρθρο 11 δεν ορίζει και τις μισθωτές υπηρεσίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολ 1046 07.02.2014 άρθρο 11 δεν ορίζει και τις μισθωτές υπηρεσίες?

ναι... παράταση... το βλέπω.....

για τις βεβαιώσεις που θα ήθελα βοήθεια ξέρεις πως τις φτιάχνουμε φέτος ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι για τις Οριστικές...

 

πολ 1046 07.02.2014 άρθρο 11 δεν ορίζει και τις μισθωτές υπηρεσίες?

 

 

 

Για τις βεβαιώσεις αποδοχών πάμε έως 28/03/2014

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18170/hl/1039

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι για τις Οριστικές...

 

 

 

 

Για τις βεβαιώσεις αποδοχών πάμε έως 28/03/2014

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18170/hl/1039

αυτες τις εφαρμογές που λεέι.... καταλαβαίνω την εφαρμογή που θα τα υποβάλουμε σε πινακα (όπως κάθε χρόνο) αλλά για βεβαιώσεις αποδοχών θα χρησιμοποιήσουμε το Β αντίτυπο?????? (που εως πέρσι είχαν για τον δημόσιο τομέα ???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βεβαιώσεις αποδοχών βγαίνουν μέσα απο το πρόγραμμά σας, της μισθοδοσίας. Δημιουργείς το αρχείο για το Ε7 κάνεις αποστόλη & μετά πηγαίνεις πάλι εκεί που στέλνεις ηλεκτρονικά ΑΠΔ & Ε7 και κάνεις αποστολή Βεβαιώσεις Αποδοχών. Απλά θέλει update απ'την κάθε εταιρία λογισμικού. Τουλάχιστον σε εμενα έτσι εγινε που τις εστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά τις βεβαιώσεις αποδοχών τις βγάζω με το χέρι (1 αρχειο για κάθε εργαζόμενο)... το αρχείο Ε7 οκ το καταλαβαίνω.... για να στείλω βεβαιώσεις αποδοχών παρόλο που βλέπω το κουμπι και στο taxis δεν δείχνει να λειτουργει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταλάβει ότι υποβάλλουμε για το 2013 τα εξής:

Βεβαιώσεις Αποδοχών Μισθών- Αμοιβών από Ελευθέρια Επαγγέλματα- Εισοδημάτων από Εμπορικές Επιχειρήσεις ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν έχει παρακρατηθεί φόρος ή όχι έως 28/3/2014

Επίσης υποβάλλουμε Οριστικές ΦΜΥ- Ελεύθερων Επαγγελματιών- Εμπορικών Επιχειρήσεων ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν έχει παρακρατηθεί φόρος ή όχι έως 30/4/2014.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ
ΚΑΙ Δήλωση Βεβαίωσης Αποδοχών ή συντάξεων
KAI E7 ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΜΥ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ?

(ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ JL10 ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ TA IΔΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΩΣΤΕ)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ

ΚΑΙ Δήλωση Βεβαίωσης Αποδοχών ή συντάξεων

KAI E7 ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΜΥ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ?

(ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ JL10 ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ TA IΔΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΩΣΤΕ)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Ακριβώς, θέλει 2 αρχεία. Πρώτα το Ε7 και μετα η Βεβαίωση Αποδοχών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει κάποιος που το έχει το θέμα καλά να ανεβάσει σχηματικά τι στο καλό στέλνουμε και με ποια σειρά , και πότε...

 

Θα του είμαστε υποχρεωμένοι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κόλπο πιστευω είναι στις βεβαιώσεις αποδοχών που θέλει... πχ εγω αν θέλει πολύ ευχαρίστως να του ανεβάσω και pdf αρχεία απο τις βεβαιώσεις που θα δώσω στους υπαλλήλους πχ.

 

αλλά δεν νομίζω ότι τα θέλει Pdf...κάπου αλλού πάει η δουλειά......

 

συμφωνω πάντως... υπόχρεοι θα του είμαστε.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω έστειλα χθες και οριστικές και βεβαιώσεις για μισθούς. Πρώτα για τις οριστικές μπαίνεις στο gsis και πας στην εφαρμογή οριστικές. συμπληρώνειςμε το χέρι (εγώ ετσι έκανα) την πρώτη σελιδα του εντύπου ε7 και κατω βάζεις την ανάλυση με τις παρακρατησεις αν υπαρχουν.αν δεν υπάρχουν (επειδή θέλει όλες τις γραμμές συμπληρωμενες θυμάμαι απο πέρσι βάζαμε στο ποσό 0 και ημερομηνία 31/12/2013. Αφού λοιπόν στείλεις το ε7 πας στην αρχική σελίδα του gsis στις εφαρμογές για επιχειρήσεις έχει κάπου υποβολή δήλωσης βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων κτλ..πατάς στο δειτε σχετικά και σε βγάζει στην εφαρμογή όπου διαλέγεις την βεβαίωση που θα στείλεις και αφού έχεις κατεβάσει το πρόγραμμα(παλι απο εκεί που πάτησες για να μπεις στην εφαρμογή "για επιχειρήσεις και μετα εφαρμογή δημιουργίας αρχείων" και έχεις ζιπαρει το αρχείο το στέλνεις. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, εγώ τι έκανα:

κατέβασα το αρχειο υποβολής ΦΜΥ και των βεβαιώσεων αποδοχών.

δημιούργησα ένα αρχειο με τα στοιχεια κάθε πελάτη και των υπαλλήλων του στο φμυ, αλλά και στο βεβ.αποδοχων τα οποία τα αποθήκευσα σε μορφή zip.

στη συνέχεια άνοιγα την εφαρμογή στο taxis αρχικά του φμυ και έκανα αποστολή αρχείου, αυτό που είχα αποθηκευσει στο αντίστοιχο προγραμμα και το οριστικοποιούσα.

μετά το ίδιο και στην εφαρμογή των βεβ.αποδ.

έτσι έφτιαχνα δύο διαφορετικά αρχεία με τα ίδια στοιχεια (ελλας το μεγαλειο σου) και τα έστελνα σε δυό διαφορετικές εφαρμογές.

τωρα έχω όμως προβλημα με τις βεβ.εμπορικων επιχ. και ελευθέρων επαγγελματιών. 

κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταλάβει ότι υποβάλλουμε για το 2013 τα εξής:

Βεβαιώσεις Αποδοχών Μισθών- Αμοιβών από Ελευθέρια Επαγγέλματα- Εισοδημάτων από Εμπορικές Επιχειρήσεις ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν έχει παρακρατηθεί φόρος ή όχι έως 28/3/2014

Επίσης υποβάλλουμε Οριστικές ΦΜΥ- Ελεύθερων Επαγγελματιών- Εμπορικών Επιχειρήσεων ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν έχει παρακρατηθεί φόρος ή όχι έως 30/4/2014.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.

Δηλαδή για να καταλάβω. Εχω πχ 20 πελάτες και τα τιμολόγια ήταν πάντα κάτω των 300€ οπότε δεν υπήρχε παρακράτηση φόρου. Τι να υποβάλω τώρα και για ποιον λόγο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως οι βεβαιώσεις χωρίς παρακράτηση φόρου αφορούν μόνο τις μισθωτές υπηρεσίες.

Κάνω λαθος?

 

Σωστά... δεν κάνεις λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως οι βεβαιώσεις χωρίς παρακράτηση φόρου αφορούν μόνο τις μισθωτές υπηρεσίες.

Κάνω λαθος?

 

Δε νομίζω πως είναι έτσι

 

(αλλοιώς τι νόημα έχουν οι κωδικοί 7, 10, 11, 13, 14 στην κωδικοποίηση είδους αμοιβών, στη βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα, που έχει στις οδηγίες που (δεν) μας έχει δώσει "το καλό μας Υπουργείο") ...

 

... εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως είναι έτσι

 

(αλλοιώς τι νόημα έχουν οι κωδικοί 7, 10, 11, 13, 14 στην κωδικοποίηση είδους αμοιβών, στη βεβαίωση αμοιβών από ελευθέρια επαγγέλματα, που έχει στις οδηγίες μου (δεν) μας έχει δώσει "το καλό μας Υπουργείο") ...

 

... εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Τα ίδια έχω καταλάβει και εγώ. Η συμπλήρωση του εντύπου Ε20 που περιλαμβάνει τις αμοιβές για τα ελευθέρια επαγγέλματα και τα λοιπά με απόδειξη δαπάνης αφορά και αυτούς στους οποίους δεν γινόταν παρακράτηση φόρου λόγου ποσού μικρότερο των 300 ευρώ. Άρα έχω την αίσθηση ότι σε όσους έχουμε εκδόσει παραστατικό το 2013 κάτω από 300 ευρώ θα πρέπει να τους φτιάξουμε το Ε20 στο οποίο να φαίνεται εκτός των άλλων και η δικιά μας αμοιβή χωρίς συμπλήρωση των στηλών παρακρατηθείς φόρος , τέλος χαρτοσήμου , ογά χαρτοσήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είχα γράψει πως πιστεύω και ελπίζω ότι για φέτος τουλάχιστον (οικονομικό 2014) δεν θα ισχύσει η υποχρέωση

υποβολής στοιχείων και για αμοιβές μικρότερες των 300 ευρώ για τις οποίες δεν υπήρχε υποχρέωση παρακράτησης

φόρου (για τους ελεύθερους λέω)... δυστυχώς μάλλον να μείνω με την ελπίδα.

 

Όπως είναι διατυπωμένο... μας βλέπω να ψάχνουμε όλες τις αποδείξεις των ελευθέρων για να υποβάλλουμε την

ρημαδοδήλωση... 

 

:(  :(  :(

 

Υ/Γ.1: Τροποποίησα την αρχική δημοσίευσή μου, για να μην μπερδεύω περισσότερο τα πράγματα...

 

Υ/Γ.2: Γιάννη (CFC) σ'ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...