Jump to content
Sign in to follow this  
yiannish

Καταγγελία Λογιστικού Φοροτεχνικού Γραφείου

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις. Θα διαβάσω τον κώδικα δεοντολογίας που δημοσίευσε ο tvRXS και θα κινηθούμε ανάλογα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, την άμεση ανταπόκριση και την καλόπιστη κριτική. Καλό απόγευμα σε όλους. Ραντεβού στο Σύνταγμα μεθαύριο!!

Εντάξει βρε Μαρία, αναδείξαμε τα τυχόν λάθη ή παραλήψεις του συναδέλφου, να μην αναδείξουμε και τα υπόλοιπα που αφορούν όλους ; :)

Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις. Θα διαβάσω τον κώδικα δεοντολογίας που δημοσίευσε ο tvRXS και θα κινηθούμε ανάλογα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, την άμεση ανταπόκριση και την καλόπιστη κριτική. Καλό απόγευμα σε όλους. Ραντεβού στο Σύνταγμα μεθαύριο!!

Μια μικρή? διόρθωση: ο SOULIS δημοσίευσε τον κώδικα δεοντολογίας

ο tvRXS απλά μας μάλωσε... (αυτός σας έμεινε όμως...)

Τελικά τις πλήρωσε σε άλλον για να μπορέσει να βεβαιώσει το πρόστιμο. Ποιος αποφεύγει ή αγνοεί τις συμβατικές του υποχρεώσεις; Πρώτη φορά έμαθε για τις λίστες στην εφορία οταν ήταν ήδη πολύ αργά. Ρώτησα 15 δημοσιογράφους που γνωρίζω παρόμοιας περίπτωσης: μλποκάκι ΕΡΤ, 700 ευρώ το μήνα, απαλλαγή απο ΦΠΑ και ΟΑΕΕ λογω ΕΡΤ (ως μοναδικός πελάτης), μια φορά το χρόνο στο λογιστή κ.λπ. Ουδείς αντιμετωπίζει τέτοιο θέμα. 

To ειχα καταλάβει απο την αρχή.Μια φορά το χρόνο πήγαινε στο λογιστή για να του κάνει την δήλωση.Ο λογιστής του έκανε τη δήλωση (αφου αυτο ζήταγε ο πελάτης) και τελείωνε εκεί,Το αν υπάρχουν αλλές υποχρεώσεις  είναι θέμα του πελάτη και οχι του λογιστή.Οτι ζητάει ο πελάτης απο το λογιστή αυτό παίρνει,Ζήτησε φορολογική δηλωση,φορολογική δηλωση πήρε και κατέβαλε την αντίστοιχη αμοιβή,Αν ζητούσε πλήρη λογιστική και φορολογική κάλλυψη ο λογιστής θα του παρείχε πλήρη λογιστική και φορολογική καλλυψη και βέβαια θα κατέβαλε την αντιστοιχη αμοιβή για αυτό.

Οταν πληρώνουμε στο εστιατόριο μια μερίδα χόρτα δεν μπορούμε να έχουμε απαιτηση απο τον εστιάτορα να μας φέρει μια μερίδα αστακό και επειδή δεν μας εφερε τον αστακό να παμε να τον καταγγείλουμε και απο πάνω, :)

Εντάξει βρε Μαρία, αναδείξαμε τα τυχόν λάθη ή παραλήψεις του συναδέλφου, να μην αναδείξουμε και τα υπόλοιπα που αφορούν όλους ; :)

Εγώ Μπάμπη μου δεν θεωρώ ότι ο συνάδελφος έκανε λάθος

το έγραψα και παραπάνω... ο άνθρωπος πληρωνόταν για απλή σύνταξη δήλωσης και αυτό έκανε.

Όσο για την ανάδειξη των θεμάτων που περισσότερο αφορούν όλους τους άλλους παρά εμάς

(προσωπικά, αυτό που με χαλάει είναι ότι μπορεί να μπω εγώ φυλακή για τα φαγοπότια των άλλων... και δεν είμαι ο Μπαρδέμ...

στο τέλος για να σωθούμε θα γίνουμε ή άνεργοι ή κουκουλοφόροι... και δεν μου πάει η μπούργκααααα !!!!)

λυπάμαι αλλά, στις μέρες μας, δεν πιστεύω σε καλούς Σαμαρείτες. 

Καθήστε ρε παιδιά...

Αν κάποιος (αντίστοιχη περίπτωση) μου φέρνει έστω κάθε χρόνο να του κάνω δήλωση, πρέπει να μου ζητήσει αναλυτικά να φτιάξω Ε3, ΚΦΑ, Ε1, ΚΕΠΥΟ, κλπ. Δεν πρέπει εγώ να του πω τις υποχρεώσεις του? Αν έρχεται κάθε χρόνο, δεν θεωρείται τακτικός πελάτης? Δεν πρέπει να το έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει να κάνει και συγκεντρωτικές?

Δηλαδή ο επαγγελματισμός δεν επιβάλλει την προνοητικότητα για μία υπενθύμιση έστω?

Συμφωνώ απόλυτα με το αμαρτωλό και τη Μαρία. 

Δε βρίσκω να έχει κάνει κάπου λάθος ο συνάδελφος.

Το αντίθετο θα έλεγα.

Καθήστε ρε παιδιά...

Αν κάποιος (αντίστοιχη περίπτωση) μου φέρνει έστω κάθε χρόνο να του κάνω δήλωση, πρέπει να μου ζητήσει αναλυτικά να φτιάξω Ε3, ΚΦΑ, Ε1, ΚΕΠΥΟ, κλπ. Δεν πρέπει εγώ να του πω τις υποχρεώσεις του? Αν έρχεται κάθε χρόνο, δεν θεωρείται τακτικός πελάτης? Δεν πρέπει να το έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει να κάνει και συγκεντρωτικές?

Δηλαδή ο επαγγελματισμός δεν επιβάλλει την προνοητικότητα για μία υπενθύμιση έστω?

Επειδή όμως δε γνωρίζουμε αν ο πελάτης ενημερώθηκε και πως και αν επέλεξε να αγνοήσει το συνάδελφο λόγω κόστους καλό θα ήταν να μην κατηγορούμε έτσι εύκολα συναδέλφους.

Η πείρα μου όλα αυτά τα χρόνια μου έχει δείξει ότι για τον πελάτη ΠΑΝΤΑ και για ΟΛΑ φταίει ο λογιστής!!!

Η πείρα μου όλα αυτά τα χρόνια μου έχει δείξει ότι για τον πελάτη ΠΑΝΤΑ και για ΟΛΑ φταίει ο λογιστής!!!

και άλλων η πείρα αυτό δείχνει δυστυχώς.

Εγώ Μπάμπη μου δεν θεωρώ ότι ο συνάδελφος έκανε λάθος

το έγραψα και παραπάνω... ο άνθρωπος πληρωνόταν για απλή σύνταξη δήλωσης και αυτό έκανε.

Όσο για την ανάδειξη των θεμάτων που περισσότερο αφορούν όλους τους άλλους παρά εμάς

(προσωπικά, αυτό που με χαλάει είναι ότι μπορεί να μπω εγώ φυλακή για τα φαγοπότια των άλλων... και δεν είμαι ο Μπαρδέμ...

στο τέλος για να σωθούμε θα γίνουμε ή άνεργοι ή κουκουλοφόροι... και δεν μου πάει η μπούργκααααα !!!!)

λυπάμαι αλλά, στις μέρες μας, δεν πιστεύω σε καλούς Σαμαρείτες. 

Με την εξέλιξη της περιγραφής των γεγονότων από τον ενδιαφερόμενο κι εγώ αυτό πιστεύω Μαρία, ότι ο συνάδελφος δεν έχει ευθύνη.

Δεν το ανέφερα πιο πριν όπως εσύ και άλλοι συνάδελφοι καθώς πιστεύω ότι, αν κάποιος δεν σε γνωρίζει, μπορεί εύκολα να σε κατηγορήσει για συντεχνιακές αντιλήψεις... ( όχι βέβαια ότι θα με ενδιέφερε, απλά δεν ήθελα να αντιπαρατεθώ με άλλες απόψεις την στιγμή εκείνη... ).

Τώρα για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω ότι αφορούν σε όλους μας, γι΄αυτό, μεταξύ σοβαρού και αστείου, έγραψα και το παραπάνω για "ανάδειξη" χωρίς όμως να ευελπιστώ σε κάτι...

Ραντεβού στην πλατεία λοιπόν... :)

Δηλαδή για να μη μας κατηγορήσουν για συντεχνιακούς συνωμότες πρέπει σώνει και ντε να πούμε ότι ένας συνάδελφος έκανε λάθος ενώ δεν έκανε;

Τι μαζοχιστικές τάσεις είναι αυτές βρε παιδιά;

Με την εξέλιξη της περιγραφής των γεγονότων από τον ενδιαφερόμενο κι εγώ αυτό πιστεύω Μαρία, ότι ο συνάδελφος δεν έχει ευθύνη.

Δεν το ανέφερα πιο πριν όπως εσύ και άλλοι συνάδελφοι καθώς πιστεύω ότι, αν κάποιος δεν σε γνωρίζει, μπορεί εύκολα να σε κατηγορήσει για συντεχνιακές αντιλήψεις... ( όχι βέβαια ότι θα με ενδιέφερε, απλά δεν ήθελα να αντιπαρατεθώ με άλλες απόψεις την στιγμή εκείνη... ).

Τώρα για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω ότι αφορούν σε όλους μας, γι΄αυτό, μεταξύ σοβαρού και αστείου, έγραψα και το παραπάνω για "ανάδειξη" χωρίς όμως να ευελπιστώ σε κάτι...

Ραντεβού στην πλατεία λοιπόν... :)

Καλά βρε Μπάμπη,

προσπαθείς να μου αναλύσεις την σκέψη σου ???

Αφού στο έχω πει κι άλλες φορές... διαβάζω και πίσω απ'τα γραφόμενά σου...

(καλά, δεν μου βγαίνει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές... σ'έχω... μην κουράζεσαι με μένα)

Ραντεβού στην πλατεία φιλαράκι !!!  :)  :wub:

Η αλληλοκατηγορία Σωκράτη είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.

Η ανάδειξη της αλήθειας, μέσα από μη επαρκεί δεδομένα και καταστάσεις, είναι πολύ δύσκολη κατά την ταπεινή μου άποψη.

Και αν κάποιος έχει πρόθεση μόνο για την ανάδειξη αυτής, θα πρέπει να επιφυλάσσεται για την άποψή του, αλλά και για πολλά άλλα...

Καλά βρε Μπάμπη,

προσπαθείς να μου αναλύσεις την σκέψη σου ???

Αφού στο έχω πει κι άλλες φορές... διαβάζω και πίσω απ'τα γραφόμενά σου...

(καλά, δεν μου βγαίνει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές... σ'έχω... μην κουράζεσαι με μένα)

Ραντεβού στην πλατεία φιλαράκι !!!  :)  :wub:

1004704_647357288644153_30927411_n.jpg

Δεν είμαι ή έχω να αναδείξω και τίποτα αξιόλογο ή δύσκολο Μαρία μου για να χρειάζεσαι προσπάθεια...

Εκτός του ότι, τα έχω όλα μπερδεμένα συχνά πυκνά ή πάντα... :(

Και δεν κουράζομαι ποτέ μ' εσένα λέμεεεε :)

Στην πλατεία λοιπόν φιλαράκι... :):wub:

Αντιλαμβάνεστε οτι είναι πολύ δύσκολο ένας πολίτης να παρακολουθεί ή και να γνωρίζει τις αλλαγές στο φορολογικό. Πολλοί λογιστές αναγκάζονται να παρακολουθούν σεμινάρια και στο τέλος ουτε οι ίδιοι καταλαβαίνουν το περιεχόμενο τους. Όταν τον πήρε τηλέφωνο έξω απο την εφορία για να τον ενημερώσει για πρώτη φορά οτι δεν μπορεί να κλείσει τα βιβλία του, στην ερώτηση: "Στέργιο, δεν μπορώ να κλείσω τα βιβλία γιατί δεν έχουμε υποβάλει ποτέ λίστες πελατών-προμηθευτών", η απάντηση ήταν: Λίστες; Ποιές λίστες; αφου εσύ ήσουν στην ΕΡΤ" και συμπλήρωσε: Μην κλείσεις τα βιβλία σου ακόμα, μπορεί να αλλάξει ο νόμος". Δηλαδή του ζήτησε να έχει ενεργό μπλοκάκι ενώ είναι ανασφάλιστος (άνεργος). Απο το κακό στο χειρότερο.

Σήμερα και συγκεκριμένα πριν απο λίγα λεπτά οταν μίλησαν στο τηλέφωνο χρησιμοποίησε επιχειρήματα που διάβασα απο τους περισσότερους στη συζήτησή μας λέγοντας: "Η συμφωνία μας ήταν να σου κάνω τη δήλωση μόνο για 150 ευρώ μια φορά το χρόνο και τίποτα άλλο. Εαν ήθελες να σε παρακολουθώ έπρεπε να πληρώνεις το ελάχιστο 50 ευρώ το μήνα". Και συνέχισε ειρωνευόμενος πως θέλει να τον βοηθήσει και να συμψηφίσει το ποσό πληρώνοντας ο "επαγγελματίας" το πρόστιμο και υπαινισσόμενος οτι πρώτα θα καταβάλει το ποσό των 50 ευρώ για κάθε μήνα και για κάθε χρόνο συνεργασίας. Βέβαια παραδέχτηκε οτι ουδέποτε τον ενημέρωσε για τις συγκεντρωτικές ή για τις εκ του νόμου υποχρεώσεις του. 

Ελπίζω τώρα να σας διαφώτισα, αν και γεννήθηκαν αρκετά ερωτήματα απο τη δημιουργική συζήτησή μας. Ακριβώς επειδή δεν έχουμε τη γνώση του φορολογικού δικαίου απευθυνόμαστε σε έναν ειδικό, σε έναν επαγγελματία, σε εσάς. Νομίζω πως ο συνάδελφος φοροτεχνικός όφειλε να ενημερώσει οτι ο δημοσιογράφος είχε υποχρέωση υποβολής λιστών, και δεν το έκανε. Και παρά το γεγονός οτι ενοχλήθηκε αρκετές φορές, σήμερα τον ειρωνεύτηκε λέγοντάς του για συμψηφισμούς, έναντι υπηρεσιών που αφενός δεν έγιναν ποτέ και αφετέρου δεν χρειάστηκε να γίνουν γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση δημοσιογράφου δεν απαιτεί μηνιαία ενημέρωση βιβλίων, ΦΠΑ κ.λπ. 

Νομίζω οτι η καταγγελία στον ΟΕΕ είναι μονόδρομος (εαν αυτό είναι το ανώτατο θεσμικό όργανο που τον εκπροσωπεί). 

Καλό απόγευμα σε όλους! Μεθαύριο στο Σύνταγμα για ακόμα μια φορά για τα αυτονόητα.

ΥΓ Στην ΕΡΤ ο "αγώνας" (καλώς ή κακώς) χάθηκε γιατί δεν κατάφεραν να παραμείνουν ενωμένοι. Το προσωπικό συμφέρον κέρδισε και πάλι. Σήμερα ύστερα απο τελευταίες εξελίξεις κατάλαβαν το λάθος τους. Μην αφήσετε να συμβεί το ίδιο στα δίκαια αιτήματά σας!

yiannish απ ότι μας δηλώνεις, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος δεν είχε αναθέσει τις μηνιαίες του υποχρεώσεις σε λογιστή, οπότε για ποια αποζημίωση μιλάμε;

Μια φορά το χρόνο του έκανε τη δήλωση. Δυστυχώς γλύτωσε κάποια χρήματα, τα οποία θα πληρώσει τώρα πολλαπλάσια, για ένα από τα πολλά παράλογα, χωρίς νόημα πρόστιμα. Γι' αυτό ζητάμε τη στήριξη όλων, και ειδικά τη δική σας, σε ότι αφορά την προβολή, γιατί στην τελική ανακαλύπτετε πως τα προβλήματα του κλάδου μας σας αφρούν και αφορούν όλους.

σας  έβαλε στο τρυπακι και εδω ένας δημοσιογράφος ?

να κρεμάσουμε τον συνάδελφο ?

να τον σουβλίσουμε ?

να τον εξοστρακίσουμε ?

να τον καταδικάσουμε ?

κατά ποσό είναι πραγματικό το γεγονός ?

και βλέπω δεν πτοείται τον χαβά του .

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΑΤΟΜΑ "ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ¨"ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ η ΑΚΟΜΗ ΟΤΑΝ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΑ

ΕΚΔΙΩΚΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΙΤΕΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩΜΑΣΤΕ! 

Τα προβλήματα του κλάδου είναι πολλά, όμως σε αυτή την περίπτωση αναδεικνύεται το βασικό πρόβλημα του κλάδου: οι επαγγελματίες λογιστές (κατά κανόνα, όχι όλοι) απέχουν από την τυπικότητα και την προνοητικότητα.

Όπως το καλαβαίνω: επειδή ο συγκεκριμένος φορολογούμενος δεν είχε τριμηνιαία υποχρέωση ΦΠΑ, ο λογιστής δέχτηκε να ενημερώνει τα βιβλία μία φορά το χρόνο (1ο φάουλ - αλλά έλα μωρέ ποιός θα το δει?), κάνοντας και τη δήλωση και χρέωνε ένα ποσό στην ετήσια συνάντησή τους. Έτσι θεωρούσε ότι ολοκλήρωνε τις υποχρεώσεις του απέναντι στον πελάτη. Και, αν δεχτούμε τα λεγόμενα του yiannish, είναι προφανές ότι ο λογιστής δε σκέφτηκε καν ότι πρέπει να υποβληθούν συγκεντρωτικές (2ο φάουλ). Στη συνέχεια το έριξε στο ότι δεν είχαν τακτική μηνιαία επαφή. Και κοστολόγησε τη διαφορά. Δηλαδή με μόνη επιπλέον υποχρέωση την υποβολή ΚΕΠΥΟ, θα έπρεπε να αλλάξει η σχέση και από 150€ πάμε στα 600€ ετησίως. Και βέβαια εννοώντας ότι θα έπρεπε ο πελάτης να γνωρίζει τις υποχρεώσεις του και να ζητήσει εκείνος να εκπληρωθούν. Και χωρίς να ρωτήσει καν ο λογιστής "τί έγινε ρε φίλε, υπέβαλες κεπυό όπως σου είπα?"

Το ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι θεωρούν ότι γι'αυτό ευθύνεται ο πελάτης, πραγματικά με ξεπερνά!

σας  έβαλε στο τρυπακι και εδω ένας δημοσιογράφος ?

να κρεμάσουμε τον συνάδελφο ?

να τον σουβλίσουμε ?

να τον εξοστρακίσουμε ?

να τον καταδικάσουμε ?

κατά ποσό είναι πραγματικό το γεγονός ?

και βλέπω δεν πτοείται τον χαβά του .

Δηλαδή ή είναι αθώος ή θα τον σουβλίσουμε?

Το να έκανε λάθος και να το παραδεχθεί δεν σου περνάει καν από το μυαλό σαν ενδεχόμενο έτσι?

Όταν πας σε ένα γιατρό για ένα  πρόβλημα δεν σε παίρνει τηλέφωνο ο γιατρός μετά να δει τι κάνεις . Εσύ του τηλεφωνείς η πας από εκεί να  δει πάλι το πρόβλημα σου . και ο φορολογούμενος να ξέρει τις υποχρεώσεις του. Και αν δεν τις ξέρει καλό είναι να ρωτήσει .  και αντί να τα βάζει με τον λογιστή να τα βάλει με το κράτος . δεν θα γίνουμε παγοθραύστες τους φορολογικού συστήματος

Όταν πας σε ένα γιατρό για ένα  πρόβλημα δεν σε παίρνει τηλέφωνο ο γιατρός μετά να δει τι κάνεις . Εσύ του τηλεφωνείς η πας από εκεί να  δει πάλι το πρόβλημα σου . και ο φορολογούμενος να ξέρει τις υποχρεώσεις του. Και αν δεν τις ξέρει καλό είναι να ρωτήσει .  και αντί να τα βάζει με τον λογιστή να τα βάλει με το κράτος . δεν θα γίνουμε παγοθραύστες τους φορολογικού συστήματος

Όταν πας στο γιατρό του λές εσύ τι θέλεις να εξετάσει ή περιμένεις να ξέρει αυτός?

Διαβασα το ολο θεμα προσεκτικα γιατι ειναι κατι που μπορει να συμβει στον καθενα μας. Την εκφραση οτι για ολα φταιει ο λογιστης,

και οχι ειδικα για μενα, αλλα γενικα την εχω ακουσει παμπολλες φορες..Επειδη η συγκεντρωτικη με την δηλωση απεχουν πολυ χρονικα

-Απριλιος με Οκτωμβριος- και επειδη η αφαρμογη ποτε δεν ειναι ανοιχτη τον Απριλιο ειναι πιθανο ο συναφελφος να του ειπε περνα απο

Σεπτεβριο να κανουμε την συγκεντρωτικη και ο δημοσιογραφος επιδη δεν ειναι λογιστης να το ξεχασε...Τωρα να πιστεψω οτι επαγγελματιας λογιστης δεν ηξερε να αναφερει για την συγκεντρωτικη - που θα επερνε και εξτρα χρημα - δεν το πιστευω..