Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Λογιστικού Φοροτεχνικού Γραφείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήταν ..

Αν η διακοπή γινόταν από 01/01/14

Όμως η διακοπή έγινε πριν την αλλαγή του Νόμου?.. (που περίμενε ο συνάδελφος).. :)

Σωστά, αν έγινε διακοπή πριν την 1/1/14 έχει άλλο κοστούμι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άποψή μου. Για επαγγελματική ευσυνηδησία θα πρέπει ο πελάτης του είδους αυτού ( μια δήλωση τη χρονιά) να ενημερώνεται λεκτικά για τις υποχρεώσεις του με την σύνταξη της δήλωσης. Εάν θα τηρήσει τις υποχρεώσεις του αυτές μέσω του λογιστή ή μόνος του είναι δικό του θέμα και ευθύνη. Δηλαδή: μήτσο θα πρέπει να υποβληθεί και το α και το β και το γ, αν θες έλα να στα κάνω και η τιμή είναι τόσο.

Σωστή τοποθέτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υγ: Από κει και πέρα, θα ήθελα να σημειώσω και εγώ ότι αν δεν πληρωθώ, ευθύνη δεν έχω για τίποτα. Ούτε επαγγελματική, ούτε ηθική. Δεν είναι δυνατόν να απολογούμαι και να είμαι υπόλογος για παραλείψεις ενώ δεν έχω αμοιφθεί για αυτές τις υπηρεσίες. Ακόμα και αν αυτό λέγεται ενημέρωση περί φορολογικών..... Και όποτε θέλετε, το συζητάμε....

 

Συνάδελφε, το υγ σου είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ας μην αγνοησουμε και κατι βασικό στην εφορία πηγε και εκει μόνος του να κανει τη διακοπη, αυτο νομίζω τα λεει όλα για το ποιόν του πελάτη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΕΞΟΙΚΟΝ0ΜΗΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ  ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΗΡΙΑΛ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΟΦΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ...ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ..ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ -ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΜΙΣΘΩΤΟΣ -ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ  ΝΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ-ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΞΙΑ...ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....ΤΑ ΜΟΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ..ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ.......ΔΕΒ ΦΤΑΙΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΟΥΤΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ...ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΜΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με αφορμή όλα τα παραπάνω, μη ξεχνάμε ότι μας έκαναν συναυτουργούς ακόμα και σε κακουργηματικές πράξεις του πελάτη μας ή του "εντολέα" μας , όπως λένε και οι φίλοι μας οι δικηγόροι. Η διαφορά είμαι ότι αυτοί δεν τρέχουν όπως εμείς σε μια περίπτωση όπως αυτή...

Να γιατί τα ΜΜΕ "θάψανε" την πρωτόφαντη χθεσινή συγκέντρωση στο Σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περίμενε κι αυτός λίγο 

Του το είπε ο συναδελφος

Μόνο που θα είχε επιβαρυνθεί με τις εισφορές του ΟΑΕΕ ή του ΕΤΑΠ-ΜΜΕ αφού δεν είχε πλέον εισφορές ΙΚΑ για να παίρνει απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που θα είχε επιβαρυνθεί με τις εισφορές του ΟΑΕΕ ή του ΕΤΑΠ-ΜΜΕ αφού δεν είχε πλέον εισφορές ΙΚΑ για να παίρνει απαλλαγή.

Οχι φίλε μου γιατι αν εκανε την διακοπή μετα την 01/01/2014 εκπροθεσμα με παλια ημερομηνια θα ισχυε το 100 για καθε χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*ME TO KAINOYΡΓΙΟ ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΘΕ  ΕΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 100.00 ΕΥΡΩ. ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΛΛΑ,

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΓΡΑΨΕΣ.

**ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φίλε μου γιατι αν εκανε την διακοπή μετα την 01/01/2014 εκπροθεσμα με παλια ημερομηνια θα ισχυε το 100 για καθε χρονια

Σωστή, δεν το σκέφτηκα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα είναι απλά. Είσαι επιτηδευματίας (έχεις έσοδα απο επιχειρηματική δραστηριότητα με τον 4172); Ναι. Άρα χρειάζεσαι λογιστική υποστήριξη όλο τον χρόνο για φπα, συγκεντρωτικες, τηρηση βιβλίων, καταθεση συμφωνητικών κλπ έως ακόμα και για φορολογικές συμβουλές. Πρέπει να έχεις υποστήριξη όλο τον χρόνο. Πώς να το κάνουμε; Άρα συμφωνητικό που θα αναγράφει ρητά τι πρέπει να προσφέρει το λογιστικό γραφείο και την ανάλογη αμοιβή. ΤΕΛΟΣ. Άτομα που παίρνουν το βιβλίο στην ΑΜΑΣΧΑΛΗ και γυρνάνε τα λογιστικά γραφεία που θα βρουν πιο φθηνα για να κάνουν την δήλωση τους (επειδή μόνο την δήλωση γνωρίζουν ότι πρέπει να κάνουν) πρέπει να μην τους δεχόμαστε και να τους βγάζουμε ΟΞΩ. Αφού φυσικά τους έχουμε εξηγήσει ότι πρέπει να έχουν υποστήριξη όλο τον χρόνο καθώς και την αμοιβή μας. ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ. Τώρα ο συνάδελφος πήγε να βγάλει 50-100 ευρώ για την δήλωση και βρήκε τον μπελά του από τον τύπο που γυρνάει τα γραφεία που θα βρει πιο φτηνά και μετά με 50 ευρώ ζητάει και τα ρέστα!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ ειναι τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ. ΑΣ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ Η ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΜΕΤΑ. 

 

ΕΧΩ ΔΙΩΞΕΙ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ (Ε3 ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΗΣΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ (ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ). ΕΧΩ ΔΙΩΞΕΙ ΚΟΣΜΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΨΕΥΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΑΝΕΙΑ Η' ΣΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΧΝΟΥΝ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ 20,30,50,100,150 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ. ΤΟ ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΚΕΡΔΟΣ ΔΕΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ. ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΔΕΝ ΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ, Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ?

 

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟΙ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 100 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ 200 ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΧΝΩ. ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ, ΝΟΜΙΜΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΟΓΩ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΒΕΡΕΣΕ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΑΝΩΠΡΟΥΚΙΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προς τον άνθρωπο - δημοσιογράφο που έβαλε αυτό το θέμα:

 

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ.

 

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΛΙΚΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ.

 

ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙ-ΔΙΠΛΑ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ Ο,ΤΙ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΤΩΡΑ.

 

ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΕΤΣΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΔΙΠΛΑ ΜΕΤΑ.

 

ΕΧΩ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΠΑΖΑΡΕΥΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΕΤΑ.

 

ΑΥΤΟΝ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ.

 

ΤΟ ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΛΙΚΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ : ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ, ΕΤΣΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΗ.

 

ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΔΙΝΩ ΕΤΗΣΙΩΣ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ, ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ, ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ, ΓΕΝΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΞΟΔΑ ΕΝΟΙΚΙΟΥ, ΓΡΑΦΙΚΗΣ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ (Η/Υ, ΕΚΤΥΠΩΤΩΝ, ΦΑΞ ΚΛΠ). ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ 50 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ;

 

ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ; ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ 50 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ; ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΔΗΛΑΔΗ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τον ανθρωπο που κάθεται και ρωτάει στα φορουμ αυτά που πρέπει να βρει λόγω ιδιότητας του (νομικός σύμβουλος) καταλαβαίνετε την σοβαρότητα που έχει έτσι ;;; 

 

Εμείς κύριε όταν έρχεται μια υπόθεση στο γραφείο ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. ΤΟΝ 4172, ΤΟΝ 4174, ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΔΩΡΕΩΝ, ΠΕΡΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΩΝ, ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΔΙΚΑΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ. ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ SITE ΑΛΛΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥΣ. 

 

ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Η΄ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

 

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΟΤΙ Η ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΡΚΗΣ (ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΙ ΛΕΕΙ???????????? ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΤΟΥΣ ??????????????? Η' ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε1 ΚΑΙ Ε3?? ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟ 2ο, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΛΠΙΔΑ. 

Μήπως τελικά το "ατομο"που ρωτάει για τον... φίλο του δημοσιογράφο είναι ...ο ίδιος ο παθών φορολογούμενος???(λέω εγώ ο καχύποπτος!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά το "ατομο"που ρωτάει για τον... φίλο του δημοσιογράφο είναι ...ο ίδιος ο παθών φορολογούμενος???(λέω εγώ ο καχύποπτος!!).

το ειδα και το αλλαξα... Συνάδελφε παρακαλουθω και το σεμιναριο του taxheaven παραλληλα.. το 3ο που παρακολουθω για τον 4172 και τον 4174..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι. Γιαυτο και για αλλα πολλα- παντα κανουμε συμβασεις και αναφερουμε τι θα κανουμε και τι ευθυνες αναλαμβανουμε. Η εγγραφη συμφωνια βεβαια δεν ειναι ευθυνη μονο του λογιστη αλλα και του πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...