Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Λογιστικού Φοροτεχνικού Γραφείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταγγελία λογιστικού φοροτεχνικού γραφείου για μη υποβολή συγκεντρωτικών λιστών πελατών προμηθευτών με αποτέλεσμα να βεβαιωθεί στον άνεργο άνθρωπο διοικητικό πρόστιμο (πρώην συμβασιούχο με μπλοκάκι) 4,000 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 10 μήνες στη ΔΟΥ Χολαργού όταν προχώρησε σε παύση εργασιών για να μην πληρώνει το τέλος επιτηδευματία. Ήταν συμβασιούχος στην ΕΡΤ, εξαίρεση απο ΟΑΕΕ λόγω ταμείου ΙΚΑ (ΕΡΤ) και αργότερα ΕΤΑΜ_ΜΜΕ. Όταν σταμάτησε λόγω λήξης σύμβασης και πήγε στην εφορία για να κλείσει το μπλοκάκι βρέθηκε χρεωμένος με περίπου 4,000 ευρώ γιατί απο το 2006 έως το 2011 δεν κατέθεσε ποτέ του συγκεντρωτική λίστα. Με την έκπτωση/ρύθμιση που έγινε τότε και με τους τόκους σήμερα το ποσό είναι περίπου 3,800 ευρώ. Απίστευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι το θέμα της αγωγής αλλά μήπως έχει περάσει το προβλεπόμενο χρονικό διάστημα; Μήπως εν μέρει ευθύνεται και ο πελάτης γιατί οφείλει να γνωρίζει; Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση...  Ο κλάδος δεν πρέπει να γνωρίζει για το συγκεκριμένο γραφείo; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό φωνάζουμε για τα πρόστιμα άνευ ουσίας ,πόσο μάλλον τώρα που είναι τεράστια,στην προκειμένη το δημόσιο έλεγχει το δημόσιο ,οπότε ο λογιστής ίσως να το θεώρησε τυπικό.

 

προτιμότερο θα ήταν να έλθετε σε επαφή με το λογιστικό γραφείο ,να δείτε τι αφορά το πρόστιμο ,είναι αυτό που λέτε?

 

Από κει και πέρα τα λάθη πληρώνονται...έστω και από αμέλεια.  ΕΑΝ είναι έτσι όπως τα λέτε  ,η επαγγελματική δεοντολογία δεν κάνει διάκριση ούτε σε αυτή.

 

Δόλος σε καμία περίπτωση δεν υπήρχε ,οπότε ? δύσκολα πράγματα αυτά,από την μία ο επαγγελματίας και από την άλλη ο άνεργος. Βάλτε την ζυγαριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω.

Ο συγκεκριμένος "επαγγελματίας" είχε σταθερή σχέση με λογιστικό γραφείο το οποίο είχε αναλάβει τις υποχρεώσεις της "επιχείρησης" του, σε μόνιμη βάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λογιστικό γραφείο δυστυχώς κωφεύουν. Ουδείς λογιστής σε παρόμοια περίπτωση, οταν ρώτησα συναδελφους με μπλοκάκι δεν το έχει αμελήσει. Και το συγκεκριμένο γραφείο δίνει και συμβουλές σε οικονομικά site... Το πρόστιμο είναι διοικητικό και βεβαιωμένο ( ΠΡΟΣΤΙΜΟ Κ.Β.Σ. ).  Δύσκολη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά...

 

Στο λογιστικό γραφείο δυστυχώς κωφεύουν. Ουδείς λογιστής σε παρόμοια περίπτωση, οταν ρώτησα συναδελφους με μπλοκάκι δεν το έχει αμελήσει. Και το συγκεκριμένο γραφείο δίνει και συμβουλές σε οικονομικά site... Το πρόστιμο είναι διοικητικό και βεβαιωμένο ( ΠΡΟΣΤΙΜΟ Κ.Β.Σ. ).  Δύσκολη περίπτωση;

 

δεν νομίζω ότι απαντήσατε σ'αυτό:

 

Για να καταλάβω.

Ο συγκεκριμένος "επαγγελματίας" είχε σταθερή σχέση με λογιστικό γραφείο το οποίο είχε αναλάβει τις υποχρεώσεις της "επιχείρησης" του, σε μόνιμη βάση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, σταθερή σχέση και πάγια. Κάθε χρόνο υπέβαλε τη δήλωσή του και συμπλήρωνε το Βιβλίο του. Ακόμα και στο Βιβλίο ο έφορος κατα τον έλεγχο βρήκε "θεματα" για πρόστιμο αλλά τον λυπήθηκε και τον έστειλε πίσω στο σπίτι για να βρεί ένα τιμολόγιο διαμονής που δεν είχε περαστεί.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να εξετάσετε και το παραπάνω .

 

δηλαδή αν η συμφωνία ήταν μου φέρνεις την δήλωση ΦΠΑ και εγώ την στέλνω ηλεκτρονικά και τίποτε άλλο ,αλλάζει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στο Βιβλίο ο έφορος κατα τον έλεγχο βρήκε "θεματα" για πρόστιμο αλλά τον λυπήθηκε και τον έστειλε πίσω στο σπίτι για να βρεί ένα τιμολόγιο διαμονής που δεν είχε περαστεί.   

 

Και αυτό σημαίνει ότι πήγε το τιμολόγιο στο λογιστή και δεν το καταχώρησε ή ότι ξέχασε να το πάει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Συμφωνια ήταν: Θα πας να κάνεις έναρξη στην εφορία (κατοπιν οδηγιών μου) και θα μου φέρνεις το μπλοκάκι, τα Βιβλία και τις αποδείξεις για να σου φτιάχνω τη δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, σταθερή σχέση και πάγια. Κάθε χρόνο υπέβαλε τη δήλωσή του και συμπλήρωνε το Βιβλίο του. Ακόμα και στο Βιβλίο ο έφορος κατα τον έλεγχο βρήκε "θεματα" για πρόστιμο αλλά τον λυπήθηκε και τον έστειλε πίσω στο σπίτι για να βρεί ένα τιμολόγιο διαμονής που δεν είχε περαστεί.   

 

Συμβασιούχος της ΕΡΤ με "τιμολόγια διαμονής" .. μάλιστα..

Θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω την "μαρτυρία" του.

 

Κατά τ'άλλα η αγωγή είναι ο μόνος δρόμος αν νομίζει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι.

 

Η Συμφωνια ήταν: Θα πας να κάνεις έναρξη στην εφορία (κατοπιν οδηγιών μου) και θα μου φέρνεις το μπλοκάκι, τα Βιβλία και τις αποδείξεις για να σου φτιάχνω τη δήλωση

 

Άρα η συμφωνία τηρήθηκε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταχώρηση έγινε onsite στο γραφείο του ελεγκτή με αντίγραφο φαξ που έστειλε το ξενοδοχείο. Ενας απίστευτος μαραθώνιος ενος ανεργου που ταλαιπωρείται εδω και μήνες στην εφορία με το λογιστικό γραφείο να αδιαφορεί !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, πήγε το τιμολόγιο στο λογιστή κι εκείνος προφανώς δεν το καταχώρησε... 

 

και σε μένα να το έφερνε .. δεν θα το καταχωρούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου το εξής : Όταν κάνατε εγγραφή στο forum διαβάσετε του όρους χρήσης ?

 

Απλά αναρωτιέμαι για ποιον λόγω απευθύνεστε εδώ/

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τιμολόγιο διαμονής πρέκυψε για τις ανάγκες γυρισμάτων ενος ντοκιμαντερ. Ο άνθρωπος είναι συνάδελφος δημοσιογράφος και πραγματικά πλήρωσε όλη την παραγωγή ο ίδιος, χωρίς χορηγούς και χωρίς την υποστήριξη της ΕΡΤ. Για ένα ντοκιμαντερ στην Ύδρα. Για αυτό άλλωστε ανταποκρίθηκε άμεσα στο γραφείο του ελεγκτή. Δεν υπήρχε άλλο τιμολόγιο. Ένα και παραλίγο να πληρώσει και για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει τους όρους χρήσης και απευθύνομαι στην κοινότητα των λογιστών - φοροτεχνικών με θέμα που αφορά τον κώδικα δεοντολογίας για να με ενημερώσουν πού και πώς μπορώ να καταγγείλω ενα λογιστικό - φοροτεχνικό γραφείο ως φυσικό ή νομικό πρόσωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...