Jump to content
Sign in to follow this  
internet_gr

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?

Recommended Posts

δεν το κατάλαβα....όσοι έχουν βάρκα και δεν είναι γραμμένοι στο μητρώο πρέπει να κάνουν ε3???

Γιατί εγώ κατάλαβα?

τόσα χρόνια ο προηγούμενος λογιστής έβαζε του γιου έσοδα από βάρκα. Εγώ τώρα τι κάνω?

δεν εννοεί βάρκα

μαλλον εννοει σκαφος με επαγγελματικη αδεια αλλιειας ΦΠΑ , me GT klp klp

Στο taxisnet φαινόταν αυτό; Γιατί σε μένα φαίνεται μόνο ότι ως τώρα ήταν αγρότης ειδικού καθεστώτος.

Αλλά ακόμα κι έτσι θα έπρεπε να εμφανίζεται τέλος επιτηδεύματος αφού πλέον εμφανίζεται μόνο ως αγρότης κανονικού;

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ .ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟ 1983 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ.

τα ενοικια τα καταχωρεις κανονικα και κανεις κατασταση σε περιπτωση ελεγχου,ο πινακας αυτος στο ε3 ειναι πληροφοριακου χαρακτηρΤο παρακάτω είναι απο τα σχόλια του άρθρου του κ.Παπαδημητρίου ''Αγροτικές επιδοτήσεις-ενισχύσεις-αποζημιώσεις - Διευκρινίσεις και τρόπος αντιμετώπισής τους'' που δημοσιεύτηκε στις 24/06

Από τα σχόλια του αρθρού του κ. Παπαδημητρίου με τίτλο ''Αγροτικές επιδοτήσεις-ενισχύσεις-αποζημιώσεις - Διευκρινίσεις και τρόπος αντιμετώπισής τους''

epis 9 μέρες πριν

Κύριε Παπαδημητρίου

Τα ενοικιαζόμενα αγροτεμάχια πρέπει να τα αναγράψουμε στο ε3 πίνακας Ε και ανά εκμισθωτή ή βάσει της πολ 1024/14 δεν χρειάζεται και τα γράφουμε μόνο στον πίνακα στ) δαπάνες και κωδικός 530?

Για τα φυσικά πρόσωπα, αγροτικές εκμεταλλεύσεις δεν συνιστούν ιδιαίτερη επαγγελματική εγκατάσταση οι χώροι που ασκούνται αυτές (χωράφια,

ανεξάρτητα εάν υπάρχει σε αυτά ιδιαίτερη επαγγελματική εγκατάσταση, όπως ξηραντήρια, θερμοκήπια, χώροι εσταυλισμού ζώων, αποθήκες ζωωτροφών, εργαλείων, κλπ.) εφόσον στις εγκαταστάσεις αυτές δεν διενεργούνται συστηματικά συναλλαγές (δηλαδή λειτουργίας αυτών ως καταστήματα).

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ epis 9 μέρες πριν

όσον αφορά τα αγροτεμάχια, μέχρι πέρυσι γράφαμε όλα τα μισθωμένα στο Ε-1 στην 3η σελίδα, αναλυτικά. Από φέτος άλλαξε μόνο το έντυπο δηλαδή πλέον αντί του Ε-1 στην 3η σελίδα, γράφουμε τα μισθωμένα στο Ε-3 στην 1η σελίδα.

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΓΟΝΕΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΣΕ ΓΙΟ ΑΓΡΟΤΗ Ο ΓΙΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΕ3 ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΣΟ ΕΝΟΙΚΙΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ε2 ΜΕ ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ * 3%???

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΓΟΝΕΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΣΕ ΓΙΟ ΑΓΡΟΤΗ Ο ΓΙΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΕ3 ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΣΟ ΕΝΟΙΚΙΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ε2 ΜΕ ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ * 3%???

Το Υπουργείο Οικονομικών φέρεται αποφασισμένο να ερμηνεύσει την πρόσφατη διάταξη ευνοϊκά για τους αγρότες, ώστε η απαλλαγή του τεκμαρτού εισοδήματος από δωρεάν παραχώρηση προς ανιόντες, κατιόντες και συζύγους να μην προϋποθέτει την άσκηση ατομικής αγροτικής επιχειρηματικής δραστηριότητας από τον παραχωρούντα την αγροτική έκταση, αλλά μόνο από τον χρησιμοποιούντα αυτή.

εγώ πάντως δεν στέλνω καμμία δήλωση αγροτών ....πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει πάλι...

ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...

Αφού η ΠΟΛ αναφέρει ότι Για τα φυσικά πρόσωπα, αγροτικές εκμεταλλεύσεις δεν συνιστούν ιδιαίτερη επαγγελματική εγκατάσταση οι χώροι που ασκούνται αυτές (χωράφια,

ανεξάρτητα εάν υπάρχει σε αυτά ιδιαίτερη επαγγελματική εγκατάσταση, όπως ξηραντήρια, θερμοκήπια, χώροι εσταυλισμού ζώων, αποθήκες ζωωτροφών, εργαλείων, κλπ.) εφόσον στις εγκαταστάσεις αυτές δεν διενεργούνται συστηματικά συναλλαγές (δηλαδή λειτουργίας αυτών ως καταστήματα), ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί πρέπει να αναγράφουμε τα ενοίκια των αγροτεμαχίων στο Ε3 εφόσον έχουν περαστεί στα βιβλία σαν έξοδα. Πέρυσι τα αναγράφαμε στο Ε1 γιατί δν κάναμε Ε3, οπότε δν φαινόταν αλλού. Τελικά ποιο είναι το σωστό??

Στείλτε συνάδελφοι, εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τώρα γιατί έχουν φύγει πολλές δηλώσεις αγροτών. Δεν γίνεται να είναι οι μισές έτσι κι άλλες αλλιώς.

Η χρονιά φέτος είναι μπάχαλο !!!

Πλέον τώρα είναι αργά.

Από του χρόνου βλέπουμε...

Καλημέρα.

Στείλτε συνάδελφοι, εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να αλλάξει κάτι τώρα γιατί έχουν φύγει πολλές δηλώσεις αγροτών. Δεν γίνεται να είναι οι μισές έτσι κι άλλες αλλιώς.

Η χρονιά φέτος είναι μπάχαλο !!!

Πλέον τώρα είναι αργά.

Από του χρόνου βλέπουμε...

Καλημέρα.

Καλημέρα.

Συμφωνώ απόλυτα.

συνταξιουχος ικα εχει 13 στρεμματα ελιες και περυσι υπολογιζοταν τεκμαρτο...φετος εχω βαλει στον 908 την ενισχυση που ελαβε απο οπεκεπε  και σκεφτομαι να βαλω το τεκμαρτο -περσινο στα λοιπα εσοδα 645 του ε3 και να αποφυγω το αα-γης..ακομη ιδιοχρησιμοποιηση πρεπει να κανω ε2 και να βαλω τεκμαρτο ή να μην κανω καθολου???

Καλημερα

να ρωτησω κατι 
Ο μπαμπας μου ηταν αγροτησ κανονικου καθεστωτοσ το 2014 και 01/01/2015 εκανε μεταταξη στο ειδικο καθεστως

καθε χρονο δηλωνει αγροτικα εισοδηματα βαση αντικειμενικου συστηματος

Φετος πρεπει να κανει Ε3 σωσταα??Επιδοτηση δεν ειχε παρει καθολου το 2014.

Αν παω στον πινακα Στ και στον κωδικο 646(πωληση ιδιων προιοντων) του βαλω ενα ποσο μετα αυτο θα ερθει στο Ε1??

Καλημερα

να ρωτησω κατι 

Ο μπαμπας μου ηταν αγροτησ κανονικου καθεστωτοσ το 2014 και 01/01/2015 εκανε μεταταξη στο ειδικο καθεστως

Οσο ηταν στο κανονικο ποιος παρακολουθούσε τα έσοδα και τα έξοδα??

Στάλθηκε περιοδική δήλωση ΦΠΑ??

Αγροτης στο ειδικο καθεστως στα εξοδα του περναμε την καθαρη ή την μεικτη αξια? Η επιστροφη ΦΠΑ με την εφαρμογή του κατ’ αποκοπή συντελεστη θα γραφεται στη φορολογικη αναμορφωση?

οχι δεν προκυπτει τεκμαρτο εισοδημα...

παιδιά καλημέρα,

να κάνω μια ερώτηση? θα κάνω !!!!

τελικα τα ενοίκια απο αγροτεμάχια εκτος απο τον κωδικο 905, τα αναγράφουμε και αναλυτικά στον πίνακα απο κάτω ?

Να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.

Επί το πλείστον τα παραστατικά που μου φέρνουν αγρότες είτε ειδικού, κάποιοι του κανονικού καθεστώτος αλλά και ιδιώτες αγρότες είναι μόνο τιμολόγια εξόδων και καθόλου έσοδα.

Εσείς τους βάζετε από μόνοι σας κάποια έσοδα για να δείξουν έστω και κέρδη 100€ από αγροτική δραστηριότητα ή καταχωρείται και παρουσιάζεται στο Ε3 μόνο τα παραστατικά που σας φέρνουν, ακόμη και αν αυτά είναι μόνο έξοδα?

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί φοβάμαι ότι, μόνο με έξοδα, ίσως να έχουν πρόβλημα με τις επιδοτήσεις τους ή και με τον ΟΓΑ..... 

Να κάνω μια ερώτηση που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.

Επί το πλείστον τα παραστατικά που μου φέρνουν αγρότες είτε ειδικού, κάποιοι του κανονικού καθεστώτος αλλά και ιδιώτες αγρότες είναι μόνο τιμολόγια εξόδων και καθόλου έσοδα.

Εσείς τους βάζετε από μόνοι σας κάποια έσοδα για να δείξουν έστω και κέρδη 100€ από αγροτική δραστηριότητα ή καταχωρείται και παρουσιάζεται στο Ε3 μόνο τα παραστατικά που σας φέρνουν, ακόμη και αν αυτά είναι μόνο έξοδα?

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί φοβάμαι ότι, μόνο με έξοδα, ίσως να έχουν πρόβλημα με τις επιδοτήσεις τους ή και με τον ΟΓΑ..... 

Δεν θα εχουν κανενα προβλημα ουτε με επιδοτησεις ουτε με ΟΓΑ .α) Η αγροτικη παραγωγη μπορει να μην παει καλα μια χρονια και να εχει ζημια και β) νομιζω πως παρουσιαζοντας ψεύτικες αποδείξεις σωρηδόν , μπορει τοτε να προκύψει πρόβλημα.

οχι δεν προκυπτει τεκμαρτο εισοδημα...

επειδή έχω μπερδευτεί υ π ε ρ β ο λ ι κ ά...(ευτυχως δεν έχω στείλει ακόμα δηλώσεις αγροτών...)

από την στιγμή που ο πατέρας δεν είναι αγρότης γιατί δεν προκυπτει τεκμαρτό εισόδημα?

επειδή έχω μπερδευτεί υ π ε ρ β ο λ ι κ ά...(ευτυχως δεν έχω στείλει ακόμα δηλώσεις αγροτών...)

από την στιγμή που ο πατέρας δεν είναι αγρότης γιατί δεν προκυπτει τεκμαρτό εισόδημα?

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/24305

Έχω πελάτη στο αφανές καθεστώς αγροτών που όμως πληρώνει εισφορές ΟΓΑ για σύνταξη εδώ και 20 χρόνια.

Τώρα δεν τον συμφέρει να συνεχίσει να δείχνει αγροτικά εισοδήματα.

Η ερώτηση είναι , Μπορεί να συνεχίζει να πληρώνει εισφορές ΟΓΑ χωρίς όμως να εμφανίζει αγροτικά εισοδήματα ?

Θα έχει πρόβλημα αν μετά από 10 χρόνια κάνει αίτηση για σύνταξη ΟΓΑ ?

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το θέμα ?

Ευχαριστώ.