Jump to content
internet_gr

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?

Recommended Posts

Το πληκτρολόγιο δεν έχει Ελληνικά; 

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ δεν μπορώ να διαβάζω γκρικλις

με κουράζουν τρομερά 

δεν μπαίνω καν στον κόπο να προσπαθήσω

δεν μπαίνω καν στον κόπο να προσπαθήσω

εκξάκτλη δε σέιμ εντ Άι !!!  :)

Μπάμπηηηηηη  :huh:

τι κάνεις τέτοια ώρα εδώ μέσα ??????????  :angry:

Γρήγορα στο Σύνταγμα !!!!!!!!  :)

Στο Σύνταγμα είμαι φιλαράκι... :rolleyes:

Εσένα δε βλέπω πουθενά... :angry:

:wub: :wub: :)

Μπάμπηηηηηη  :huh:

τι κάνεις τέτοια ώρα εδώ μέσα ??????????  :angry:

Γρήγορα στο Σύνταγμα !!!!!!!!  :)

να ετοιμαστεί βρε μαρία..

t11.jpg

καλημέρες..

καλή επιτυχία και δύναμη..

ενταξει βρε παιδια τοσος χαμος για λιγα γκρικλισ??? :unsure:

λοιπον ορθη επαναληψη....οι αγροτες που πουλανε σε εμπορους κρεοπωλες κοβουνε φπα 13%ή οχι?

Aγρότης ο οποίος πουλάει τα προϊόντα σε τρίτους (π.χ. συναιτερισμούς)κάνει έναρξη. Γιατί λέει μόνο για απαλλαγή ΦΠΑ. 

Κανένα νεότερο έχουμε?? να ξεκινήσουμε να κάνουμε ενάρξεις? εσείς τι κάνετε? 

Μολις γυρισα απο ΔΟΥ. Εγινε κανονικα η μεταταξη απλα αναγκαστικα συμπληρωνεται και η ενδειξη β κατηγοριας βιβλια υποχρεωτικα.

Με την επαγγελματική στέγη τι γίνετε? Στην ΔΟΥ σήμερα μου είπαν τα εξής: κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με ΥΠ.ΟΙΚ. τους είπαν ότι δωρεάν παραχώρηση (για επαγγ.στέγη) ισχύει μόνο μεταξύ συζύγων, από γονείς σε παιδιά θέλει μισθωτήριο καταχωρημένο στο taxis με ημερομηνία 1/1/2014 ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ. Για τα παραπάνω αναμένεται εγγύκλιος.

Κανονικά γίνεται. Το θέμα είναι τι θα κάνεις όταν μέσα στον Απρίλιο θα "πρέπει" να καταθέσεις περιοδική ΦΠΑ για το πρώτο τρίμηνο;;; Θα αφήσεις χωρίς υποβολή και θα περιμένεις να υποβάλεις την ετήσια Περιοδική? και αν σου καταλογίζονται εν το μεταξύ μη υποβληθήσες δηλώσεις με πρόστιμο τι θα γίνει;;;  

ΧΑΟΣ!!! γ@μω την χαζομάρα που τους δέρνει όλους εκεί στο Υπουργείο!!!!

Με την επαγγελματική στέγη τι γίνετε? Στην ΔΟΥ σήμερα μου είπαν τα εξής: κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με ΥΠ.ΟΙΚ. τους είπαν ότι δωρεάν παραχώρηση (για επαγγ.στέγη) ισχύει μόνο μεταξύ συζύγων, από γονείς σε παιδιά θέλει μισθωτήριο καταχωρημένο στο taxis με ημερομηνία 1/1/2014 ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ. Για τα παραπάνω αναμένεται εγγύκλΔ

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΓΟΝΙΟ ΣΕ ΤΕΚΝΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ,ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΣΕ ΑΓΡΟΤΗ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΤΟΝ ΓΟΝΙΟ ΟΤΙ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΕΔΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ Ε9 ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ.

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΓΟΝΙΟ ΣΕ ΤΕΚΝΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ,ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΣΕ ΑΓΡΟΤΗ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΤΟΝ ΓΟΝΙΟ ΟΤΙ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΕΔΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ Ε9 ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ.

Aυτό έκανα και γώ εώς τώρα υπευθ.δηλ. με γνησιο υπογραφής κλπ αλλά σήμερα αλλάξαν τα σχέδια.

αύριο  θα  πάω  για  μετάταξη  αγρότη  από  το  ειδικό  στο  κανονικό    θα  τσεκάρω  το  κατηγορίας  Β    στο  'εντυπο  Μ2 ή  θα  το  αφήσω  κενό   μπροστά  από  8    ημέρες  που  'εκανα  μία  μετάταξη   η  ΔΥΟ μου   είπε   όλα  ΟΚ   αλλά κάθε  τρίμηνο  θα  κάνεις  ΦΠΑ  τώρα  λένε  θα κάνουν ΦΠΑ μία  φορά  τον  χρόνο   τελικά  τι  ισχύει  ;

αύριο  θα  πάω  για  μετάταξη  αγρότη  από  το  ειδικό  στο  κανονικό    θα  τσεκάρω  το  κατηγορίας  Β    στο  'εντυπο  Μ2 ή  θα  το  αφήσω  κενό   μπροστά  από  8    ημέρες  που  'εκανα  μία  μετάταξη   η  ΔΥΟ μου   είπε   όλα  ΟΚ   αλλά κάθε  τρίμηνο  θα  κάνεις  ΦΠΑ  τώρα  λένε  θα κάνουν ΦΠΑ μία  φορά  τον  χρόνο   τελικά  τι  ισχύει  ;

Ισχυουν οι διευκρινισεις που ειπαν οτι ΘΑ στειλουν εδω και 2 μηνες!!

]σε τετοιες περιπτωσεις δε προκυπτει τεκμαρτο μισθωμα για αυτον που παραχωρει "δωρεαν"την οικια για εδρα-επαγγελματικη στεγη?

ΣΗΜΕΡΑ  πάω για  μετάταξη  αγρότη  από  το  ειδικό  καθεστώς  στο  κανονικό    θα    ΞΕΤΣΕΚΑΡΩ  το κατηγορία  βιβλίου ;   και    θα  τσεκάρω  ΟΧΙ   στο  ΥΠΑΓΩΓΗ  ΦΠΑ  ;γιατί  να  βάλω  ναι  πρέπει  να  κάνω   κάθε  τρίμηνο  ΦΠΑ  αυτοί  λένε  θα  γίνεται  μία  φορά περιοδική  ΦΠΑ   τέλος   του  έτους

έχει  γνώμη  κανένας ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ

Έχω αγρότη ο οποίος έλαβε την παρακάτω βεβαίωση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ για το έτος 2013 

-Πρόσθετη ενίσχυση αιγοπροβείου για το έτος 2012 - 770€

- Εξισωτική αποζημίωση για το ετος 2012 - 4524€

- Ενιαία ενίσχυση για το έτος 2013 - 1200€

- Πρόσθετη ενίσχυση θηλαζουσών  αγελάδων για το έτος 2012 - 700€

ΣΥΝΟΛΟ 7194€

Αυτός μπαίνει σε κανονικό καθεστώς ή όχι? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο νόμος λέει ότι θα πρέπει να λαμβάνει ενιαία επιδότηση μεγαλύτερη των 5000€.

Ο συγκεκριμένος παίρνει επιδότηση 1200€ ή το σύνολο 7194€?

Ευχαριστώ 

πολ 1024/2014

Δικαιώματα Ενιαίας Ενίσχυσης

Εάν μέχρι το τέλος της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου δεν είναι γνωστό το ύψος των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης που δικαιούται ο αγρότης, λαμβάνεται υπόψη το ποσό της προπροηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση που ο αγρότης δεν δικαιούται να λάβει δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης εντός του έτους, θεωρείται ότι πληρούται το σχετικό κριτήριο και δεν λαμβάνονται υπόψη ποσά παλαιότερων χρήσεων. Διευκρινίζεται επίσης ότι στην περίπτωση που στο ποσό της ενιαίας ενίσχυσης περιέχονται και ποσά που αφορούν άλλες χρήσεις, για την πλήρωση του εν λόγω κριτηρίου, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ποσό της ενιαίας ενίσχυσης που αφορά τη χρήση που εξετάζεται. 

Επισημαίνεται ότι η εξισωτική ενίσχυση δεν περιλαμβάνεται στο ποσό των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης, για την εφαρμογή των κριτηρίων που προβλέπονται από την απόφαση ΠΟΛ.1281/30.12.2013.

τελικά, στην ενδειξη κατηγορία βιβλίων  στο Μ2 τι βάζουμε;  απλογραφικά ή απαλλασόμενοι; εχει κάνει κάποιος μεταβολή πρόσφατα, ;

Μόλις γύρισα από την Εφορία.

Η ένταξη των αγροτών στο Μ2 είναι στο υποχρεωτικό καθεστώς και στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

Μου είπαν ότι είναι υποχρεωμένοι σε τρίμηνη υποβολή ΦΠΑ και έχουν όλες τις υποχρεώσεις που έχουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες!!

Έχω αγρότη ο οποίος έλαβε την παρακάτω βεβαίωση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ για το έτος 2013 

-Πρόσθετη ενίσχυση αιγοπροβείου για το έτος 2012 - 770€

- Εξισωτική αποζημίωση για το ετος 2012 - 4524€

- Ενιαία ενίσχυση για το έτος 2013 - 1200€

- Πρόσθετη ενίσχυση θηλαζουσών  αγελάδων για το έτος 2012 - 700€

ΣΥΝΟΛΟ 7194€

Αυτός μπαίνει σε κανονικό καθεστώς ή όχι? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο νόμος λέει ότι θα πρέπει να λαμβάνει ενιαία επιδότηση μεγαλύτερη των 5000€.

Ο συγκεκριμένος παίρνει επιδότηση 1200€ ή το σύνολο 7194€?

Ευχαριστώ 

Η εξισωτική δεν λαμβάνεται υπόψιν...

συνταξιούχος    με     6.800,00 €     σύνταξη   το   χρόνο   και    5.000,01€    επιδότηση,  χάνει  τη  σύνταξη  και  ανοίγει  βιβλία ?