Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα, στους αφανής/ανένταχτους η αγορά εργαλείων για συντήρηση της καλλιέργειας πάει στις δαπάνες ολόκληρο το ποσό+ΦΠΑ?

αφανης ανενταχνος και του κοβουν τιμολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Θέλω να ελπίζω την Παρασκευή στο σεμινάριο για τους αγρότες θα μας λύσουν αρκετές απορίες. Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει σχετικά με τον ΟΓΑ. Έχω μια περίπτωση όπου η κοπέλα έχει δηλωμένα 14 μελίσσια. Το 2015 έκοψε 850€ έξοδα με τιμολόγια (αγορά κυψελών κ.τ.λ.) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ , ο ΟΓΑ μου είπε ότι με 14 μελίσσια δεν σε απογράφουν καθώς θεωρείται για προσωπική χρήση . Στον οδηγό του ασφαλισμένου αναφέρουν ότι αν είναι βιοποριστική η ενασχόληση πρέπει να απογραφείς. Τι να κάνω τώρα ? Λέω να πάω στην ΔΟΥ να την δηλώσω σαν ειδικού με 31/12/15 για να κάνω και μυφ για τα τιμολόγια που έκοψε αλλά με τον ΟΓΑ δεν ξέρω τι να κάνω καθώς η κοπέλα δεν είχε άλλο εισόδημα το 2015 ( μόνο ταμείο ανεργίας ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας. Αγρότης, όχι ενταγμένος στο ΦΠΑ και όχι ειδικού καθεστώτος, έχει επιδοτήσεις-ενισχύσεις από τον ΟΠΕΚΕΠΕ. Φορολογούνται σας επιχείρηση? Γιατί με αυτά και μόνο τα εισοδήματα βγαίνει φόρος με τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα σε όλους σας. Αγρότης, όχι ενταγμένος στο ΦΠΑ και όχι ειδικού καθεστώτος, έχει επιδοτήσεις-ενισχύσεις από τον ΟΠΕΚΕΠΕ. Φορολογούνται σας επιχείρηση? Γιατί με αυτά και μόνο τα εισοδήματα βγαίνει φόρος με τεκμήρια.

ετσι ακριβς ,

 

ενω περσι δεν πληρωνε - φετος κλαφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν μπορώ να εντοπίσω την νομοθετική αλλαγή στο φαινόμενο αυτό. Ενώ πέρυσι τις επιδοτήσεις που βάζαμε τις θεωρούσε <<μισθωτές>> και πήγαινε με την κλίμακα των μισθωτών, φέτος τους φορολογεί με την κλίμακα των αγροτικών, χωρίς να υπάρξει καμία νομοθετική μεταβολή!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αλλαγή!

Έπρεπε να φορολογηθούν με την κλίμακα επιχειρηματικής και πέρσι καθώς,

1) δεν τους καλύπτει η παρ. 36(35) του άρθρου 72 του Ν.4172/2013 και

2) με βάση την παρ. του άρθρου 34 του Ν.4172/2013 η διαφορά τεκμηρίων φορολογείται "γ) σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 29, εφόσον ο φορολογούμενος έχει εισόδημα μόνο από ατομική αγροτική επιχείρηση ή εφόσον το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων του προκύπτει από ατομική αγροτική επιχείρηση."

Πέρσι ο 659-Λοιπές περιπτώσεις ήταν ενεργοποιημένος να καλύπτεται από την παρ. 36(35) του άρθρου 72 του Ν.4172/2013, ενώ φέτος τον απενεργοποίησαν δημιουργώντας μύρια προβλήματα σε πολλές ευάλωτες κοινωνικές ομάδες που τα εισοδήματά τους δηλώνονται κατά κόρον στους 659, 657 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί σημαίνει ενεργοποίησαν και απενεργοποίησαν η εφαρμογή της εκκαθάρισης θα πρέπει να είναι σύμφωνη με τη νομοθεσία. Δλδ  πέρυσι τους έκαναν χάρη και φέτος είπαν να πάρουν το αίμα τους πίσω? Προσωπικά αυτές τις δηλώσεις τις αφήνω σε αναμονή, μήπως γνωστοποιηθεί το θέμα και γίνει κάποια μεταβολή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ηθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα... Ήρθε προσφατα στο γραφείο ένας καινούριος πελάτης για την φορολογική του δήλωση. ψάχνοντας λίγο το παρελθόν του προσεξα ότι έχει ξεχασμένο τον ΚΑΔ του αγρότη ειδικού καθεστώτος για τον οποίο και ο φορολογούμενος δεν γνωρίζει καν τον λόγο μιας και δεν εχει αγροτεμάχια ουτε αγροτικά εισοδήματα, ούτε έλαβε ποτε επιδότηση. το θέμα είναι με αυτά τα δεδομένα του κανω ε3, έστω και μηδενικο; Ο προηγούμενος συναδελφος για το φορολογικό έτος 2014 δεν του υπέβαλε... Εννοείται οτι την επόμενη μέρα τον εστειλά να διακόψει τον καδ. ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σας, θα ηθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα... Ήρθε προσφατα στο γραφείο ένας καινούριος πελάτης για την φορολογική του δήλωση. ψάχνοντας λίγο το παρελθόν του προσεξα ότι έχει ξεχασμένο τον ΚΑΔ του αγρότη ειδικού καθεστώτος για τον οποίο και ο φορολογούμενος δεν γνωρίζει καν τον λόγο μιας και δεν εχει αγροτεμάχια ουτε αγροτικά εισοδήματα, ούτε έλαβε ποτε επιδότηση. το θέμα είναι με αυτά τα δεδομένα του κανω ε3, έστω και μηδενικο; Ο προηγούμενος συναδελφος για το φορολογικό έτος 2014 δεν του υπέβαλε... Εννοείται οτι την επόμενη μέρα τον εστειλά να διακόψει τον καδ. ποια είναι η γνώμη σας;

καλημερα! ουτε εγω θα εστελνα Ε3. απ τη στιγμη π δεν εχει κανενα εσοδο, εξοδο, επιδοτηση κλπ τοτε γτ να στειλουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... έχεις ένα δίκιο απλά με αυτά που ακούμε και διαβάζουμε τρέμει το φιλοκάρδι μας. Και μένα μου φαίνεται παράλογο το γεγονός και μόνο ενός ξεχασμένου καδ να σου δημιουργει την υποχρέωση υποβολής ε3 αλλα προκειμένου στο μέλλον να μου δημιούργησει μεγαλύτερα προβλήματα που θα μεταφραζονται σε πρόστιμα, φτάνουμε στο συμπέρασμα "καλύτερα να περισσέυει, παρά να λειφτεί..." Η αλήθεια πάντως είναι οτι και σε ερωτησή μου στην τοπική δ.ο.υ. μου είπαν οτι δεν υπαρχει πρόβλημα... είδομεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και για φέτος μόνο τις επιδοτήσεις του έτους βάζουμε, σωστά? των προηγούμενων ετών με συμπληρωματική στη ΔΟΥ, δεν άλλαξε κάτι?

Ευχαριστω καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα και για φέτος μόνο τις επιδοτήσεις του έτους βάζουμε, σωστά? των προηγούμενων ετών με συμπληρωματική στη ΔΟΥ, δεν άλλαξε κάτι?

Ευχαριστω καλημέρα

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα και για φέτος μόνο τις επιδοτήσεις του έτους βάζουμε, σωστά? των προηγούμενων ετών με συμπληρωματική στη ΔΟΥ, δεν άλλαξε κάτι?

Ευχαριστω καλημέρα

αληθεια θα κανετε τροποπ. Ε3, Ε1 προηγουμενων ετων λογω επιδοτησεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αληθεια θα κανετε τροποπ. Ε3, Ε1 προηγουμενων ετων λογω επιδοτησεων;

τι άλλο να κάνω? είναι αρκετό το ποσό, από την άλλη σημαίνει πρόστιμο 250€ για κάθε χρονιά? σαν πολλά να είναι και μάλιστα χωρίς υπαιτιότητα του φορολογούμενου αφού ο ΟΠΕΚΕΠΕ άργησε να τα δώσει.....

ακούω συμβουλές...

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

μολις εστειλα μια δηλωση με ποσο στο κωδικο 909 αποζημιώσεις και βλεπω οτι εχει εξαφανιστεί!! σας εχει τυχει?  

ΣΤΟ Ε3 ΕΝΩ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ...................ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ  ΘΕΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, μπορει καποιος να μου πει οταν ενας αφανης αγροτης με μικρο εισοδημα απο αγροτικα, θελει να μπει στο ειδικο καθεστως για να παιρνει επιστροφη φπα, ειναι υποχρεωμενος να ειναι ασφαλισμενος στον ογα ; ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημερα, μπορει καποιος να μου πει οταν ενας αφανης αγροτης με μικρο εισοδημα απο αγροτικα, θελει να μπει στο ειδικο καθεστως για να παιρνει επιστροφη φπα, ειναι υποχρεωμενος να ειναι ασφαλισμενος στον ογα ; ; 

καλημέρα ανάλογα τη δουλειά κάνει αν το αγροτικό του εισόδημα είναι μικρότερο από αυτό της κύριας απασχόλησης μένει στο φορέα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημέρα ανάλογα τη δουλειά κάνει αν το αγροτικό του εισόδημα είναι μικρότερο από αυτό της κύριας απασχόλησης μένει στο φορέα του

αυτην την στιγμη ειναι ανεργος δεν εχει καποια αλλη απασχοληση, σε περιπτωση ενταξης στο ειδικο θα πρεπει να παει ογα υποχρεωτικά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...