Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνταξιούχος αγρότης ΟΓΑ δεν παίρνει καμιά επιδότηση στο όνομά του εχει μόνο 

αγροτικό αυτοκίνητο , πρέπει να κάνει Ε3?

 

α) ναι Ε3

 

β) λες στον πελάτη, κοίταξε να δεις για το αγροτικό πρέπει να βάλουμε εισόδημα στο Ε3 ( κι αμα εχει τεκμηρια κλαυτα )

 

γ) λες στον πελατη, κοιταξε να δεις για το αγροτικο πρεπει να βαλουμε εισοδημα στο Ε3, αλλα δεν ξερουμε αν θα τα ελενξουν οποτε αμα θες δεν κανουεμε Ε3 με ευθυνη δικια σου οτι μπορει να χασεις την αδεια

 

 

αντε τωρα βγαλε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια καλημερα!

 

προσωπικα διαφωνω καθετα με αυτη την αντιμετωπιση....  μηπως να περιμενουμε και μεχρι το δεκεμβριο του 2015 πριν στειλουμε το Ε1 μπας και μπει μεχρι τοτε κανενα ξεχασμενο ευρω που αφορα το 2014;; Δεν μπορουμε να περοιμενουμε αλλα αφου συμπληρωσουμε την δηλωση, πριν πατησουμε οριστικη υποβολη, κοιτάζουμε και ΟΠΕΚΕΠΕ μηπως εγινε καμια πληρωμη.

 

ή στελνουμε τωρα δηλωση και αν μπει κατι κανουμε τροποποιητικη;; θα γινει της τροποποιητικης και αν μετα απο χρονια μπει παλι κατι που αφορα το 2014 θα κανουμε παλι τροποποιητικη;;;ναι

 

ο,τι τους καπνισει θα γινεται;;; πολύ το φοβαμαι!!!

 

εγω εχω στα χερια μου  εκτυπωση οπεκεπε με πληρωμες που αφορουν 2012,2013,2014 και πραγματοποιηθηκαν εντος του 2014.... ο συγκεκριμενος περιμενει ακομα καποια αλλα χρηματα λογω τηλεπισκοπησης απο το 2012.... θα μπω να κανω τωρα τροπ. 2012, και οοοοταν παρει και τα υπολοιπα του 2012 θα μπω για 2η τροποποιητικη;;; Εγω για προυγουμενα ετη δεν κανω... απο εδω και μπρος να ειμαστε καλα !

 

παμε καλα;;; αυτη τη δουλεια θα χουμε;;; δε ξερουν απο που να μαζεψουν λεφτα;;;;Μαρια ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!!!

 

ποιος θα τις πληρωνει τοσες τροποποιητικες Ε3 - Ε1;; εμεις ή οι φορολογουμενοι;; δεν καταλαβα ποιο το προβλημα να φορολογουνται τη χρονια που τα εισπραξανε;; τελοσπαντων, με κουρασε το ζητημα....

 

ας κρινει ο καθενας οπως πιστευει.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακαθάριστα έσοδα από άσκηση ατομικής αγροτικής δραστηριότητας  475 στο ε1 βαζουμε και επιδοτησεις μαζι?

σακη, ο,τι αποτελεσμα βγαινει ως συνολο στον 646 του Ε3, αυτο παει στον 475....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ωρα περασμενη

ο εγκεφαλος τα παιξε

ρωταω εγω τωρα

κι οποιος δεηθει ας βοηθησει 

τον ταλαιπωρο συναδελφο

 

Ερωτώ

Βγαινει τελος επιτηδευματος σε αγροτη κανονικο καθεστωτος???

και Απαντώ

Ναι

 

Θα πρεπε ή εχω σαλεψει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ωρα περασμενη

ο εγκεφαλος τα παιξε

ρωταω εγω τωρα

κι οποιος δεηθει ας βοηθησει 

τον ταλαιπωρο συναδελφο

 

Ερωτώ

Βγαινει τελος επιτηδευματος σε αγροτη κανονικο καθεστωτος???

και Απαντώ

Ναι

 

Θα πρεπε ή εχω σαλεψει???

Από πότε είναι στο κανονικό καθεστώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω, και αν δεν ξέρει κάποιος ας με παραπέμψει σε ποιες εγκυκλίους ή πολ να το ψαξω:
1) συνταξιούχος που έχει 4 στρέμματα ελιές και ότι βγάζει το καταναλώνει ο ίδιος, δεν πουλά-δεν έχει επιδοτήσεις, (έχει κάτι άλλα χωράφια τα οποία τα νοικιάζει και δηλώνει κανονικά στο Ε2) πως δηλώνεται στο Ε1, κάνει Ε3 (μηδενικό); 
2) Πάλι μια άλλη συνταξιούχος που έχει χωράφια σε αγρανάπαυση και παίρνει επιδότηση για αυτό το λόγο 750 ετησίως (κάνει αίτηση στον αγροτικό συνεταιρισμό και τελικά παίρνει επιδότηση από μια ΑΕ που ασχολείται με επιδοτήσεις από Ε.Ε.), επίσης και αυτή η επιδότηση που δηλώνετε στο Ε1 (για Ε3 φαντάζομαι ούτε λόγος!).
Ας μου πει κάποιος έστω τις πιο πρόσφατες εγκυκλίους για τα αγροτικά, να το δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ωρα περασμενη

ο εγκεφαλος τα παιξε

ρωταω εγω τωρα

κι οποιος δεηθει ας βοηθησει 

τον ταλαιπωρο συναδελφο

 

Ερωτώ

Βγαινει τελος επιτηδευματος σε αγροτη κανονικο καθεστωτος???

και Απαντώ

Ναι

 

Θα πρεπε ή εχω σαλεψει???

Και σε μένα το ίδιο, σε αγρότη κανονικού καθεστώτος με ένταξη από 1/1/2014. Ακόμη το ψάχνω....αλλά τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ωρα περασμενη

ο εγκεφαλος τα παιξε

ρωταω εγω τωρα

κι οποιος δεηθει ας βοηθησει 

τον ταλαιπωρο συναδελφο

 

Ερωτώ

Βγαινει τελος επιτηδευματος σε αγροτη κανονικο καθεστωτος???

και Απαντώ

Ναι

 

Θα πρεπε ή εχω σαλεψει???

ΠΟΛ 1053/2014, «για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων παραγρ. 3 του άρθρου 31 του ν. 3986/2011, σας γνωρίζουμε ότι, για τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος ΦΠΑ που θα τηρήσουν βιβλία και θα ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ για πρώτη φορά, η ημερομηνία μεταβολής θα θεωρείται ως πρώτη έναρξη και από την ημερομηνία αυτή και για τα επόμενα πέντε (5) έτη θα εξαιρούνται από την επιβολή του τέλους επιτηδεύματος. Ομοίως θα εξαιρούνται όσοι αγρότες τηρήσουν βιβλία και ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και έχουν κλείσει το 62ο έτος της ηλικίας τους».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω, και αν δεν ξέρει κάποιος ας με παραπέμψει σε ποιες εγκυκλίους ή πολ να το ψαξω:

1) συνταξιούχος που έχει 4 στρέμματα ελιές και ότι βγάζει το καταναλώνει ο ίδιος, δεν πουλά-δεν έχει επιδοτήσεις, (έχει κάτι άλλα χωράφια τα οποία τα νοικιάζει και δηλώνει κανονικά στο Ε2) πως δηλώνεται στο Ε1, κάνει Ε3 (μηδενικό); 

2) Πάλι μια άλλη συνταξιούχος που έχει χωράφια σε αγρανάπαυση και παίρνει επιδότηση για αυτό το λόγο 750 ετησίως (κάνει αίτηση στον αγροτικό συνεταιρισμό και τελικά παίρνει επιδότηση από μια ΑΕ που ασχολείται με επιδοτήσεις από Ε.Ε.), επίσης και αυτή η επιδότηση που δηλώνετε στο Ε1 (για Ε3 φαντάζομαι ούτε λόγος!).

Ας μου πει κάποιος έστω τις πιο πρόσφατες εγκυκλίους για τα αγροτικά, να το δω...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/24189

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, το συγκεκριμένο γράφει για επιδοτήσεις και αποζημιώσεις, αλλά δεν ξέρω η επιδότηση λόγο αγρανάπαυσης που εμπίμπτει....

Επίσης, δεν διευκρινίζει τις περιπτώσεις της κατανάλωσης της παραγωγής από τον ίδιο (ότι δεν έχει υποχρέωση Ε3).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω θα ηθελα να ρωτησω

Αγροτης ειδικου καθεστωτος με 15 μελισσια που δεν εχει κοψει τιποτα ολα μηδεν ουτε εσοδα ουτε εξοδα, πρεπει να κανει Ε 3?

μηδενικο?

Μόνο ασφαλεια ΟΓΑ πληρωνει. Τιποτα άλλο.

Σαν πρωτη απαντηση πηρα οτι πρεπει να γινει Ε3 το οποιο πρεπει να συμπληρωθει ως εξης:

Στο Ε3 συμπληρωνω ονομα , Καδ και ημερομηνια

Στο ΚΑΔ βαζω 01000000

k στο 761 βαζω το ΚΑΔ.

Στα βιβλια βαζω μη υποχρεος.

Στο 596 βαζω : ειδικο καθεστως ΦΠΑ

Το ποσο της εισφορας στο ΟΓΑ το βαζω στο 518 στον πινακα ΣΤ στις δαπανες

k στο 558 βαζω το ιδιο.

Στον πινακα Ζ στο 347 βαζω το αποτελεσμα που βρηκα με μειον μπροστα

Σωστα τα λεω ή σε μηδενικο δεν χρειαζεται να υποβαλλει καθολου Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα όταν έχεις να δηλώσεις έσοδα ή έξοδα(ΟΓΑ) στέλνεις κανονικά Ε3, βασικά εγώ στέλνω και μηδενικά με αιτιολογία στις παρατηρήσεις....έτσι από δουλειά να βρισκόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα όταν έχεις να δηλώσεις έσοδα ή έξοδα(ΟΓΑ) στέλνεις κανονικά Ε3, βασικά εγώ στέλνω και μηδενικά με αιτιολογία στις παρατηρήσεις....έτσι από δουλειά να βρισκόμαστε.

καλημερα.

στο μηδενικο Ε3 χρειαζεται κατι αλλο απο αυτα που γραφω παραπανω?

τα παρακατω ειναι σωστα?

Το ποσο της εισφορας στο ΟΓΑ το βαζω στο 518 στον πινακα ΣΤ στις δαπανες

k στο 558 βαζω το ιδιο.

Στον πινακα Ζ στο 347 βαζω το αποτελεσμα που βρηκα με μειον μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος-α να κάνει ένα πινακακι με τις περιπτώσεις των αγροτικών-ειδικού κτλ-τι καδ μπαίνει ,τι ποσό σε ποιο κωδικό έτσι για να έχουμε μια εικόνα τι γίνεται?Έχει 55 σελίδες ήδη το θέμα..Τωρα που πήρε και παράταση και τα προλαβαινουμε όλα... :)  :)  :)  :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝOΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΕΡΓΟΣΗΜΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΝΕΙ Ε3?

 

χωρίς να ειμαι σιγουρος,

 

ειναι αγρεργατης οποτε δεν κανει Ε3 , ειναι ασφαλισμενος στον ΟΓΑ αλλα με διαφορετικο τροπο - οπως του ΙΚΑ

 

τις εισφορες της πληρώνει ο εργοδοτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση , καποιος εχει 1,5 στρεμμα ελιες και δεν λαμβανει καμια επιδοτηση!!!θελει να του περασω ενα τεκμαρτο ποσο για την παραγωγη λαδιου για ιδιους λογους...θα κανω ε3 και στον 644 στο πεδιο λοιπα εσοδα θα περασω το ποσο αυτο και κατοπιν θα τον μεταφερω στο ε1 στο 425 και 401 μιας και δεν θα δηλωσω εξοδα???κανονικα πρεπει να ψαξω το αα-γης , αλλα θα του βαλω ενα υψηλο τεκμαρτο σε σχεση με τους περσινους πινακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Η ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΘΗΛΑΖΟΥΣΩΝ Η ΜΟΣΧΙΔΩΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΕΣΟΔΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΙΑΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...