Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ένας ιδιώτης συνταξιούχος που εισέπραξε απλά επιδότηση ΟΠΕΚΕΠΕ και πλήρωσε στον ΕΛΓΑ ένα μικρό πάλι ποσό για ασφάλεια του χωραφιού του χωρίς να το καλλιεργεί, χωρίς να το μισθώνει και γενικά χωρίς να το εκμεταλλεύεται, θα το βάλουμε ώς έξοδο στο Ε3? η επιδότηση που είναι μικρότερη από 12000 πάει μόνο στον 908 και στον 659 του Ε1? Στην πρώτη σελίδα του Ε3 του τσεκάρουμε ΣΤΟΝ ΚΩΔ.726 απαλλασσόμενος βιβλίων η μή υπόχρεος? στους καδ βάζουμε το 99999998. Ιδιόχρηση γαιών βάζουμε τελικά σε αυτές τις περιπτώσεις ή όχι? έχουμε σαφή απάντηση από το Υ.Ο. σε αυτά τα ερωτήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως το λεει κ εγω αυτο συμπεραινω... η περιγραφη ομως του κωδικου Ασκειτε επιχ. δραστ. ΚΑΙ εχετε την εμπορικη ιδιοτητα, σημαινει οτι ισχυει και το πρωτο και το δευτερο μερος...  αρα ειναι σωστο να επιλεξουν ΝΑΙ οι αγροτες;;

 

Βέβαια για αγρότες κλασσικά δεν αναφέρει τίποτα.

 

οι αγρότες θεωρείται ότι ασκούν εμπορική δραστηριότητα όταν πωλούν(λιανικώς ή χονδρικώς), παράλληλα με τα δικά τους, και προϊόντα που έχει προμηθευτεί από άλλους παραγωγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι 2 διευκρινήσεις σχετικά με τους αγρότες,

 

- στο Ε3 και στον κωδικό 908 βάζουμε το σύνολο των επιδοτήσεων (π.χ. εξισωτική αποζημίωση, ενιαία ενίσχυση, πρόσθετη ενίσχυση αιγοπροβάτων,....) που έλαβαν από 1/1/2014 έως 31/12/2014 και οι οποίες όμως επιδοτήσεις αφορούν την χρήση του 2014. Σωστά?

 

- τα ποσά που μπορούμε να μεταφέρουμε στο Ε1 και στον κωδ. 659 (λοιπές περιπτώσεις και ΑΦΜ ΟΠΕΚΕΠΕ 099019314) είναι μόνο τα ποσό της ενιαίας ενίσχυσης. Σωστά?

 

Άντε να ξεκινήσουμε και με αυτούς και ο θεός βοηθός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οι αγρότες θεωρείται ότι ασκούν εμπορική δραστηριότητα όταν πωλούν(λιανικώς ή χονδρικώς), παράλληλα με τα δικά τους, και προϊόντα που έχει προμηθευτεί από άλλους παραγωγούς.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου απλα δεν μπορώ να καταλάβω π.χ. ο μεταφορέας ή ο εκτελωνιστής για παράδειγμα που παρέχουν υπηρεσίες έχουν την εμπορική ιδιότητα και οι αγρότες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρω και γω τι να πώ.Παρακάτω το άρθρο αναφέρει ενδεικτικά κάποια επαγγέλματα που διατηρουν την εμπορική ιδιότητα.Παραθέτω ένα απόσπασμα:

 

Αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα που διατηρούν την εμπορική ιδιότητα

 

Διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΠΟΛ.1120/25.4.2014, οι αμοιβές που με το ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, δηλαδή οι αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα αυτών που διατηρούν την εμπορική ιδιότητα.

Ενδεικτικά:

  •     Αμοιβές αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών, κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού,
  •     Αμοιβές μεταφορέων,
  •     Αμοιβές μεσιτών,
  •     Αμοιβές πρακτόρων,
  •     Αμοιβές διαμεσολαβητών,
  •     Αμοιβές εκτελωνιστών,
  •     Αμοιβές φωτορεπόρτερ,
  •     Αμοιβές διαφημιστών,
  •     Αμοιβές επιχειρήσεων που έχουν σαν αντικείμενο ασφαλιστικές δραστηριότητες (ασφαλιστικοί πράκτορες, μεσίτες ασφαλίσεων, ασφαλιστικοί σύμβουλοι κ.τ.λ.),
  •     Αμοιβές για υπηρεσίες φασόν,
  •     Αμοιβές για υπηρεσίες προώθησης προϊόντων (εφόσον συνιστούν επιχειρηματική δραστηριότητα και όχι περιστασιακή απασχόληση)
  •     Τα έσοδα από την καταχώρηση αγγελιών και διαφημίσεων σε ιστοσελίδες στο διαδίκτυο. (Έγγρ. 1004598/2003)
  •     Η παραγωγή κινηματογραφικών ταινιών.

 

π.χ εμπορικη δραστηριοτητα βαζουν οι αγροτες που πωλοουν στις λαικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

οι αλιεις θεωρουνται αγροτες και πανε με εσοδα εξοδα?

γιατι σε καποιο σεμιναριο ειχα ακουσει οτι δεν εχει αποφασισθει

 

σε αντιθεση με αυτο

 

Περαιτέρω, στο ίδιο άρθρο και νόμο, όπως τροποποιήθηκε με την περ. α΄ της παρ. 6 του άρθρου 22 του ν. 4223/2013 (Φ.Ε.Κ. 287 Α΄), ορίζεται ότι ειδικά για τον προσδιορισμό του εισοδήματος από αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα, στα έσοδα από επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται τα έσοδα από την παραγωγή γεωργικών, πτηνοτροφικών, κτηνοτροφικών, δασοκομικών, υλοτομικών και αλιευτικών προϊόντων. Σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 29 του ν.4172/2013, τα κέρδη από ατομική αγροτική επιχείρηση φορολογούνται με συντελεστή δεκατρία τοις εκατό (13%).

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια παρακαλώ.

Αγρότης εχει έξοδα 20€ και έσοδα 20€. Βάζω στο Ε1 ακαθάριστα έσοδα 20€ και στα κέρδη 0. Δεν μου παίρνει την δήλωση και μου βγάζει μήνυμα ότι εφόσον υπάρχουν ακαθάριστα έσοδα, πρέπει να δηλώσω κέρδη ή ζημιές. Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ εμπορικη δραστηριοτητα βαζουν οι αγροτες που πωλοουν στις λαικες!

 

όχι αν είναι προϊόντα που έχουν παράξει οι ίδιοι! http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19232 (βλέπε 3.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι κανονικου δεν εστειλα ακομα... ομως απ τη στιγμη που ο αγροτης δεν ασκει εμπορικη δραστηριοτητα θεωρω πως πρεπει να βαλουμε ΟΧΙ

εχει δυο επιλογες ο 597 στο ε3 ? ,γιατι νομιζω τον τικαρουμε μονο στο ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δυο επιλογες ο 597 στο ε3 ? ,γιατι νομιζω τον τικαρουμε μονο στο ναι

μια απαντηση απο εναν συναδελφο αν ειναι δυνατον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα πειτε καθενας με τον πονο του, αλλα σε 2 αγροτες ειδικου που εστειλα παρατηρησα στο Ε3 πως το ποσο που εβαλα στον 908 μεταφερθηκε καρμπον στον 907......

 

κ εγω σιγουρα δεν εβαλα τπτ στον 907.......!!

 

αν συνεβη και σε κπν αλλο ας μου πει γιατι εχω αρχισει να αμφιβαλλω για την ψυχικη μου υγεια.....  :unsure:

 

Σε όλους το ίδιο συμβαίνει, πήρα τηλέφωνο στο taxis και μου είπαν ότι είμαι η μοναδική που πήρα και ότι δεν υπάρχει τέτοιου είδους  πρόβλημα 

και να μην μπαίνω από το πρόγραμμα μου αλλά απευθείας από το δικό τους και με mojila. Τέλος πάντων το δικό μου θέμα είναι να μην αναγκαστούμε  να υποβάλλουμε τροποποιητικές γι αυτό τον λόγο.

Αν υπήρχε πρόβλημα  στην εφαρμογή  θα είχαν πάρει πολλοί τηλέφωνα. :rolleyes: οπότε αν δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα ,κανονίστε αρχίστε τα τηλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους το ίδιο συμβαίνει, πήρα τηλέφωνο στο taxis και μου είπαν ότι είμαι η μοναδική που πήρα και ότι δεν υπάρχει τέτοιου είδους  πρόβλημα 

και να μην μπαίνω από το πρόγραμμα μου αλλά απευθείας από το δικό τους και με mojila. Τέλος πάντων το δικό μου θέμα είναι να μην αναγκαστούμε  να υποβάλλουμε τροποποιητικές γι αυτό τον λόγο.

Αν υπήρχε πρόβλημα  στην εφαρμογή  θα είχαν πάρει πολλοί τηλέφωνα. :rolleyes: οπότε αν δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα ,κανονίστε αρχίστε τα τηλ. 

και σε μένα συνέβη ακριβώς το ίδιο το πρωί που έστειλα..(με τα χίλια ζόρια και ύστερα από 55000 μπές-βγές βέβαια) ένα Ε3 και μόλις υπέβαλα οριστικά τη δήλωση βλέπω ότι είχε διπλοπεραστεί το ποσό!!!!!!!!! και είπα όχι ρε γαμώτο τί έκανα!!!!!!! μετά βλέποντας το αποθηκευμένο μου έντυπο στο λογισμικό μου διαπιστώνω ότι δεν το έβαλα κατα λάθος και στον 907!!!!!!!έλεος!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους το ίδιο συμβαίνει, πήρα τηλέφωνο στο taxis και μου είπαν ότι είμαι η μοναδική που πήρα και ότι δεν υπάρχει τέτοιου είδους  πρόβλημα 

και να μην μπαίνω από το πρόγραμμα μου αλλά απευθείας από το δικό τους και με mojila. Τέλος πάντων το δικό μου θέμα είναι να μην αναγκαστούμε  να υποβάλλουμε τροποποιητικές γι αυτό τον λόγο.

Αν υπήρχε πρόβλημα  στην εφαρμογή  θα είχαν πάρει πολλοί τηλέφωνα. :rolleyes: οπότε αν δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα ,κανονίστε αρχίστε τα τηλ. 

αυτοι δλδ. παραδεχονται ή οχι το λαθος του συστηματος βασει πληθους τηλεφωνηματων για παραπονα;;; δλδ εσενα σε βγαζουνε τρελη;;δε ντρεπομαστε λεω εγω;;;  κ αμα θελει τροποποιητικη να αναβαθμισουν τα συστηματα τους για να γινει αυτοματα η διορθωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι δλδ. παραδεχονται ή οχι το λαθος του συστηματος βασει πληθους τηλεφωνηματων για παραπονα;;; δλδ εσενα σε βγαζουνε τρελη;;δε ντρεπομαστε λεω εγω;;;  κ αμα θελει τροποποιητικη να αναβαθμισουν τα συστηματα τους για να γινει αυτοματα η διορθωση....

 

Τελικά αν εκτυπώσουμε με HTML δεν υπάρχει πρόβλημα στο pdf υπάρχει θέμα και είναι  τεχνικό, θα φτιαχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αν εκτυπώσουμε με HTML δεν υπάρχει πρόβλημα στο pdf υπάρχει θέμα και είναι  τεχνικό, θα φτιαχτεί.

νικησαμε δηλαδη;;;   :P  :D

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αν εκτυπώσουμε με HTML δεν υπάρχει πρόβλημα στο pdf υπάρχει θέμα και είναι  τεχνικό, θα φτιαχτεί.

ΈΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετικά με τα ποσά των επιδοτήσεων που μπαίνουν στο Ε3.

 

Η βεβαίωση ΟΠΕΚΕΠΕ λέει για το έτος ενίσχυσης 2014 Ενιαία Ενίσχυση 9229,67€.

 

Μπαίνοντας στην διαδικτυακή ενημέρωση για πληρωμές αναφέρει πληρωμές που έγινα εντός 2015 και αφορούν το έτος ενίσχυσης 2014

 

- Εξόφληση ενιαίας ενίσχυσης 14/1/2015 11495€

- Πρόσθετη ενίσχυση θηλαζουσών αγελάδων 08/04/2015  1480,5€.

 

Συνυπολογίζω όλα τα παραπάνω ή αφήνω το τελευταίο εκτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετικά με τα ποσά των επιδοτήσεων που μπαίνουν στο Ε3.

 

Η βεβαίωση ΟΠΕΚΕΠΕ λέει για το έτος ενίσχυσης 2014 Ενιαία Ενίσχυση 9229,67€.

 

Μπαίνοντας στην διαδικτυακή ενημέρωση για πληρωμές αναφέρει πληρωμές που έγινα εντός 2015 και αφορούν το έτος ενίσχυσης 2014

 

- Εξόφληση ενιαίας ενίσχυσης 14/1/2015 11495€

- Πρόσθετη ενίσχυση θηλαζουσών αγελάδων 08/04/2015  1480,5€.

 

Συνυπολογίζω όλα τα παραπάνω ή αφήνω το τελευταίο εκτός?

Συνυπολογιζεις και το τελευταίο. Μπες στις πληρωμές ΟΠΕΚΕΠΕ οριζοντας ως ετος ενίσχυσης το 2014, και οτι δεις οτι αφορα το 2014 ,άσχετα με το ποτε πληρώθηκε  , το καταχωρείς στο 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα!

 

προσωπικα διαφωνω καθετα με αυτη την αντιμετωπιση....  μηπως να περιμενουμε και μεχρι το δεκεμβριο του 2015 πριν στειλουμε το Ε1 μπας και μπει μεχρι τοτε κανενα ξεχασμενο ευρω που αφορα το 2014;;;

 

ή στελνουμε τωρα δηλωση και αν μπει κατι κανουμε τροποποιητικη;;  και αν μετα απο χρονια μπει παλι κατι που αφορα το 2014 θα κανουμε παλι τροποποιητικη;;;

 

ο,τι τους καπνισει θα γινεται;;; 

 

εγω εχω στα χερια μου  εκτυπωση οπεκεπε με πληρωμες που αφορουν 2012,2013,2014 και πραγματοποιηθηκαν εντος του 2014.... ο συγκεκριμενος περιμενει ακομα καποια αλλα χρηματα λογω τηλεπισκοπησης απο το 2012.... θα μπω να κανω τωρα τροπ. 2012, και οοοοταν παρει και τα υπολοιπα του 2012 θα μπω για 2η τροποποιητικη;;; 

 

παμε καλα;;; αυτη τη δουλεια θα χουμε;;; δε ξερουν απο που να μαζεψουν λεφτα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνταξιούχος αγρότης ΟΓΑ δεν παίρνει καμιά επιδότηση στο όνομά του εχει μόνο 

αγροτικό αυτοκίνητο , πρέπει να κάνει Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα!

 

προσωπικα διαφωνω καθετα με αυτη την αντιμετωπιση....  μηπως να περιμενουμε και μεχρι το δεκεμβριο του 2015 πριν στειλουμε το Ε1 μπας και μπει μεχρι τοτε κανενα ξεχασμενο ευρω που αφορα το 2014;; Δεν μπορουμε να περοιμενουμε αλλα αφου συμπληρωσουμε την δηλωση, πριν πατησουμε οριστικη υποβολη, κοιτάζουμε και ΟΠΕΚΕΠΕ μηπως εγινε καμια πληρωμη.

 

ή στελνουμε τωρα δηλωση και αν μπει κατι κανουμε τροποποιητικη;; θα γινει της τροποποιητικης και αν μετα απο χρονια μπει παλι κατι που αφορα το 2014 θα κανουμε παλι τροποποιητικη;;;ναι

 

ο,τι τους καπνισει θα γινεται;;; πολύ το φοβαμαι!!!

 

εγω εχω στα χερια μου  εκτυπωση οπεκεπε με πληρωμες που αφορουν 2012,2013,2014 και πραγματοποιηθηκαν εντος του 2014.... ο συγκεκριμενος περιμενει ακομα καποια αλλα χρηματα λογω τηλεπισκοπησης απο το 2012.... θα μπω να κανω τωρα τροπ. 2012, και οοοοταν παρει και τα υπολοιπα του 2012 θα μπω για 2η τροποποιητικη;;; Εγω για προυγουμενα ετη δεν κανω... απο εδω και μπρος να ειμαστε καλα !

 

παμε καλα;;; αυτη τη δουλεια θα χουμε;;; δε ξερουν απο που να μαζεψουν λεφτα;;;;Μαρια ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...