Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα .. με την απόδειξη είσπραξης τι εννοείτε??

Όσοι του ειδικού δεν έχουν τιμολόγια αγοράς αγροτικών προϊόντων (από τον αγοραστή) ότι πούλησαν την παραγωγή τους… το δικαιολογείται με απόδειξη είσπραξης π.χ. ότι εισέπραξαν 500 € για 12000 κιλά σιτάρι που πούλησαν??

Και ποιον  γράφεται ως αντισυµβαλλόµενο στην απόδειξη?

αφού έχουν τιμολόγια. για πωλήσεις προς ιδιώτες οι αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για επιστροφές φπα ζητάνε απαραιτήτως και το ε3 στα δικαιολογητικά..

τι ειναι αυτο τωρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα πειτε καθενας με τον πονο του, αλλα σε 2 αγροτες ειδικου που εστειλα παρατηρησα στο Ε3 πως το ποσο που εβαλα στον 908 μεταφερθηκε καρμπον στον 907......

 

κ εγω σιγουρα δεν εβαλα τπτ στον 907.......!!

 

αν συνεβη και σε κπν αλλο ας μου πει γιατι εχω αρχισει να αμφιβαλλω για την ψυχικη μου υγεια.....  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τους έχοντες αναπηρία ανω 67% τους βγάζει να προσκομίσουν στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά για να εκκαθαριστεί η δήλωση !!!!

 

Το ίδιο και όσους έχουν αναπηρική σύνταξη με 80% αναπηρία.

 

Σας έχει τύχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα πειτε καθενας με τον πονο του, αλλα σε 2 αγροτες ειδικου που εστειλα παρατηρησα στο Ε3 πως το ποσο που εβαλα στον 908 μεταφερθηκε καρμπον στον 907......

 

κ εγω σιγουρα δεν εβαλα τπτ στον 907.......!!

 

αν συνεβη και σε κπν αλλο ας μου πει γιατι εχω αρχισει να αμφιβαλλω για την ψυχικη μου υγεια.....  :unsure:

Μαρία καλησπέρα.

Και σε μένα τώρα που κοίταξα το Ε3 από τον μοναδικό αγρότη που έστειλα μέχρι στιγμής έχει γίνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία καλησπέρα.

Και σε μένα τώρα που κοίταξα το Ε3 από τον μοναδικό αγρότη που έστειλα μέχρι στιγμής έχει γίνει το ίδιο.

a) σ ευχαριστω αληθεια για την επιβεβαιωση!

 

b ) μα καλα ειναι σοβαροι οι ανθρωποι;;; αφου το συστημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ!!! κλειστε το και ανοιξτε το ρε τον ιουλιο ή οποτε και αν το φτιαξετε..... 

 

δεν υπαρχουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τους έχοντες αναπηρία ανω 67% τους βγάζει να προσκομίσουν στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά για να εκκαθαριστεί η δήλωση !!!!

 

Το ίδιο και όσους έχουν αναπηρική σύνταξη με 80% αναπηρία.

 

Σας έχει τύχει?

 

3 τέτοιες περιπτώσεις και οι 3 για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις απογραφείς αγροτών κανονικού καθεστώτος  παιδια τι κάνετε ?

 

στην δηλωση μεταταξης πχ εβαλα :

500 δεμ μηδικη χ 6ευρω/τεμ =3000

8000κιλα βρωμη χ0,40 ευρω/kg=3200

 

αυτα τωρα πρεπει να τα βαλω στην απογραφη σωστα?

...με περιορίζει κατι στο να προσθεσω και κατι που δεν ειχα βαλει στην δηλωση μεταταξης αποθεματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τους έχοντες αναπηρία ανω 67% τους βγάζει να προσκομίσουν στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά για να εκκαθαριστεί η δήλωση !!!!

 

Το ίδιο και όσους έχουν αναπηρική σύνταξη με 80% αναπηρία.

 

Σας έχει τύχει?

 

Ήμαρτον! Μπορεί να θέλουν να διαπιστώσουν την αναπηρία τους από κοντά.  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:

 

για επιστροφές φπα ζητάνε απαραιτήτως και το ε3 στα δικαιολογητικά..

 

Σε ποια εφορία στο ζήτησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα,

 

Έχεις κανείς σε μορφή excell το έντυπο ΑΑ ΓΗΣ που να υπολογίζει αντικειμενικές αξίες?

Μου είπαν ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να υπολογίσω τις αντικειμενικές αξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα,

 

Έχεις κανείς σε μορφή excell το έντυπο ΑΑ ΓΗΣ που να υπολογίζει αντικειμενικές αξίες?

Μου είπαν ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να υπολογίσω τις αντικειμενικές αξίες.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showcat=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Αγρότης ειδικού καθεστώτος που πρεπει να συμπληρωσει φετος ε3 κάνει απογραφή?και αν ναι με τι ποσοστα?επισης το ενοικιο που δινει για το χωραφι το δηλωνει κανονικα στον πίνακα ε σωστα?

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλιευτικο  εχει στειλει κανεις ?  τι ΚΑΔ χρησιμοποιουμε  ??

Καμμια βοήθεια παιδια  γιατι με εχει πρήξει  να το πάρει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την υποβολή του Ε3 αγρότη ειδικού καθεστώτος και ιδιώτη με αγροτικά δεν με αφήνει να υποβάλω γιατί μου ζητάει να συμπληρώσω τον κωδικό 597 (ασκείτε επιχειρηματική δραστηριότητα και έχετε εμπορική ιδιότητα).

Θεωρώ ότι και για τους δυο ΚΑΔ, 99999998 και 100000000, δεν θα έπρεπε να συμπληρωθεί αυτός ο κωδικός.

 

Σας έχει τύχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την υποβολή του Ε3 αγρότη ειδικού καθεστώτος και ιδιώτη με αγροτικά δεν με αφήνει να υποβάλω γιατί μου ζητάει να συμπληρώσω τον κωδικό 597 (ασκείτε επιχειρηματική δραστηριότητα και έχετε εμπορική ιδιότητα).

Θεωρώ ότι και για τους δυο ΚΑΔ, 99999998 και 100000000, δεν θα έπρεπε να συμπληρωθεί αυτός ο κωδικός.

 

Σας έχει τύχει?

το ζηταει ναι..... θα επιλεξετε ΟΧΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία μου ΟΧΙ βάζεις και στους αγρότες κανονικού καθεστώτος?

η αληθεια ειναι οτι κανονικου δεν εστειλα ακομα... ομως απ τη στιγμη που ο αγροτης δεν ασκει εμπορικη δραστηριοτητα θεωρω πως πρεπει να βαλουμε ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Το παρακάτω ειναι από ένα άρθρο που βρήκα στο site του Λογιστικού Συλόγου Αθηνών:

Ο κωδικός 597 του εντύπου Ε3, επιλέγεται από τους ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα που έχουν την εμπορική ιδιότητα, προκειμένου να μην εφαρμοστεί η διάταξη της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. Ο κωδικός αυτός αφορά φυσικά πρόσωπα για τα οποία, δεν προέχει το στοιχείο της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή δεν εντάσσονταν στα επαγγέλματα που με τις διατάξεις του άρθρου 48 του ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα (σχετ. ΠΟΛ.1120/25.4.2014).

Απ'ότι καταλαβαίνω το όχι το τσεκαρουν όσοι ανήκαν σύμφωνα με τον 2238/1994 στα ελευθέρια επαγγέλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Το παρακάτω ειναι από ένα άρθρο που βρήκα στο site του Λογιστικού Συλόγου Αθηνών:

 

 

Ο κωδικός 597 του εντύπου Ε3, επιλέγεται από τους ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα που έχουν την εμπορική ιδιότητα, προκειμένου να μην εφαρμοστεί η διάταξη της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. Ο κωδικός αυτός αφορά φυσικά πρόσωπα για τα οποία, δεν προέχει το στοιχείο της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή δεν εντάσσονταν στα επαγγέλματα που με τις διατάξεις του άρθρου 48 του ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα (σχετ. ΠΟΛ.1120/25.4.2014).

Απ'ότι καταλαβαίνω το όχι το τσεκαρουν όσοι ανήκαν σύμφωνα με τον 2238/1994 στα ελευθέρια επαγγέλματα.

ετσι οπως το λεει κ εγω αυτο συμπεραινω... η περιγραφη ομως του κωδικου Ασκειτε επιχ. δραστ. ΚΑΙ εχετε την εμπορικη ιδιοτητα, σημαινει οτι ισχυει και το πρωτο και το δευτερο μερος...  αρα ειναι σωστο να επιλεξουν ΝΑΙ οι αγροτες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως το λεει κ εγω αυτο συμπεραινω... η περιγραφη ομως του κωδικου Ασκειτε επιχ. δραστ. ΚΑΙ εχετε την εμπορικη ιδιοτητα, σημαινει οτι ισχυει και το πρωτο και το δευτερο μερος...  αρα ειναι σωστο να επιλεξουν ΝΑΙ οι αγροτες;;

Ξέρω και γω τι να πώ.Παρακάτω το άρθρο αναφέρει ενδεικτικά κάποια επαγγέλματα που διατηρουν την εμπορική ιδιότητα.Παραθέτω ένα απόσπασμα:

 

Αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα που διατηρούν την εμπορική ιδιότητα

 

Διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΠΟΛ.1120/25.4.2014, οι αμοιβές που με το ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, δηλαδή οι αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα αυτών που διατηρούν την εμπορική ιδιότητα.

Ενδεικτικά:

  •     Αμοιβές αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών, κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού,
  •     Αμοιβές μεταφορέων,
  •     Αμοιβές μεσιτών,
  •     Αμοιβές πρακτόρων,
  •     Αμοιβές διαμεσολαβητών,
  •     Αμοιβές εκτελωνιστών,
  •     Αμοιβές φωτορεπόρτερ,
  •     Αμοιβές διαφημιστών,
  •     Αμοιβές επιχειρήσεων που έχουν σαν αντικείμενο ασφαλιστικές δραστηριότητες (ασφαλιστικοί πράκτορες, μεσίτες ασφαλίσεων, ασφαλιστικοί σύμβουλοι κ.τ.λ.),
  •     Αμοιβές για υπηρεσίες φασόν,
  •     Αμοιβές για υπηρεσίες προώθησης προϊόντων (εφόσον συνιστούν επιχειρηματική δραστηριότητα και όχι περιστασιακή απασχόληση)
  •     Τα έσοδα από την καταχώρηση αγγελιών και διαφημίσεων σε ιστοσελίδες στο διαδίκτυο. (Έγγρ. 1004598/2003)
  •     Η παραγωγή κινηματογραφικών ταινιών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...