Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

. ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ

Η παραγωγή του έτους 2013, που έχει φορολογηθεί με τον αντικειμενικό προσδιορισμό του αρ.42 του ν.2238/1994 (κατ' εφαρμογή της έννοιας του γεωργικού έτους, αρ.40 του ν.2238/1994), εφόσον πωληθεί και τα σχετικά φορολογικά παραστατικά έχουν εκδοθεί μετά την 01.01.2014, δεν λαμβάνεται υπόψη στα ακαθάριστα έσοδα του φορολογικού έτους 2014.

Το ανωτέρω είναι θέμα πραγματικό και υπόκειται στις ελεγκτικές διαδικασίες

 

 μμ... δεν βλεπω να τελειωνουμε φετος  :(

τι  καλα θα αναμένουμε νέες διευκρινίσεις   

 

Οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2014 αλλά αφορούν προηγούμενα έτη θα πρέπει να δηλωθούν με συμπληρωματικές δηλώσεις στα έτη που αφορούν.

Οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2015 και αφορούν το 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολ 1116 "Η παραγωγή του έτους 2013, που έχει φορολογηθεί με τον αντικειμενικό προσδιορισμό του αρ.42 του ν.2238/1994 (κατ' εφαρμογή της έννοιας του γεωργικού έτους, αρ.40 του ν.2238/1994), εφόσον πωληθεί και τα σχετικά φορολογικά παραστατικά έχουν εκδοθεί μετά την 01.01.2014, δεν λαμβάνεται υπόψη στα ακαθάριστα έσοδα του φορολογικού έτους 2014. 

Το ανωτέρω είναι θέμα πραγματικό και υπόκειται στις ελεγκτικές διαδικασίες"

ι εφόσον έχουν κοπεί τιμολόγια μεσα στο 2014 και είναι παραγωγή του 2013 παρουσιάζεται με απογραφή ;

και με το 6% της επιστροφής φπα αγροτων ειδικού θα το παρουσιάζουμε κάπου στο Ε3; 

 

Για την απεικόνιση περιμένουμε άλλη ΠΟΛ :rolleyes:  εκτός κι αν κάποιος ξέρει  να μας πει, πως θα το χειριστούμε.

Αν βάλουμε απογραφή θα πρέπει να είναι ίσης αξίας με τα τιμολόγια  για να μηδενίσει το ποσό, αλλά αυτό πάλι αυτό δεν είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι  καλα θα αναμένουμε νέες διευκρινίσεις   

 

Οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2015 και αφορούν το 2014?

ε ναι αυτοι το παν οτι καθε χρονο κατα το σεπτεμβριο που θα χουμε επιστρεψει απ τις διακοπες (τυπου μαλδιβες και μπαλι φυσικα....) θα ριχνουμε και απο μια τροποποιητικη Ε1 συμφωνα με τις ορεξεις του ΟΠΕΚΕΠΕ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι  καλα θα αναμένουμε νέες διευκρινίσεις   

 

Οι επιδοτήσεις που εισπράχθηκαν το 2015 και αφορούν το 2014?  (επομένως αυτές του 2014 οι οποίες εισπράχθηκαν το 2015 και  που είναι δυνατόν να προσδιοριστούν μέχρι σήμερα)

Στη περίπτωση που καθίσταται αδύνατο να προσδιοριστεί το φορολογικό έτος που αφορούν, με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι συμπεριλαμβάνονται στο εισόδημα του έτους που εισπράχθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαιρετική ευγένεια και εξ αρχής η πολ. 1116/10-06-2015 μας ενημερώνει πως ο ν. 2238/1994 πάπαλα... και ισχύει ο ν. 4172/2013. Σωστά! Πάω στην ενότητα Α παρ. 5 της πολ. και διαβάζω "... δύναται να καλύψει τεκμήρια ...". Ανατρέχω στον 4172 ασθμαίνοντας. Πουθενά δεν συναντάω τον όρο "τεκμήρια"! Εχω χάσει κάτι ή δεν ξέρω τι μου γίνεται ?

 

Άλλο: Ενότητα ΣΤ. ΔΑΠΑΝΕΣ ... παρ. 1 ... εκπίπτουν λέει τα.. και τα ... και φτάνω στην περίπτωση η: Ασφαλιστικές εισφορές κλπ. Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εμπίπτει σε αυτό το "κλπ" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη περίπτωση που καθίσταται αδύνατο να προσδιοριστεί το φορολογικό έτος που αφορούν, με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι συμπεριλαμβάνονται στο εισόδημα του έτους που εισπράχθηκαν.

γιατι δεν βγαζουν μια ανακοίνωση που να λεει στειλτε τις δηλωσεις οπως εσεις νομίζεται και μετα που θα βγαλουμε  διευκρινίσεις κανετε τροποποιήσεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν βγαζουν μια ανακοίνωση που να λεει στειλτε τις δηλωσεις απο εσεις νομίζεται και μετα που θα βγαλουμε  διευκρινίσεις κανετε τροποποιήσεις!!!!

Καλησπέρα.

Εμμέσως αυτό εννοούν με την ΠΟΛ που έβγαλαν η οποία ουσιαστικά δεν διευκρίνησε τίποτα το αντίθετο μάλιστα δημιούργησε άλλες τόσες απορίες και ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι με αυτους θα ασχολούμαστε αλλη δουλεια δεν εχουμε... αφου αφορολόγητα ειναι και εχουν μονο πληροφοριακο χαρακτηρα... 

Εχω κτηνοτροφο  

εξισωτ αποζ 2012   103,00

ενισχυση αιγοπροβατου  2013 867,00

ενιαι ενισχυση 2014  7300,00   

 συνολο επιδ ενισχ 8270

ολα τα βαζω  στον κωδ 908 του Ε3

και βαζω  τα 7300,00 του 2014, στον 659 του Ε1 και δεν κανω τιποτα αλλο

κανω κατι μεπτο?πρεπει οπωσδηποτε να κανω και τροποποιητικες για το 2013 ,2012? και αν πρεπει να γινουν, που θα απεικονισθουν στο ε1  στον 659-660  η  995 -996  ?

βασει  των  κατωθι

5. Τέλος, γίνεται δεκτό ότι το μέρος των εισοδηματικών («λοιπών») αγροτικών επιδοτήσεων/ενισχύσεων που δεν λήφθηκε υπόψη κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα, δύναται να καλύπτει τεκμήρια. Για αυτό το λόγο, το ποσό αυτό, αναγράφεται στους κωδ. 659/660 του Εντύπου Ε1 της δήλωσης φόρου εισοδήματος.   (του φετινου  Ε1 η και των πρηγουμενων ετων??)                       Κατ' ανάλογη εφαρμογή με όσα ισχύουν για την επιχειρηματική δραστηριότητα γενικά, οι αγροτικές αποζημιώσεις δεν δύνανται να καλύπτουν τεκμήριο.

 

και βασει των οδηγιων του Ε1 του οικ 2014

 ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα ποσά των επιδοτήσεων ή αποζημιώσεων επί της γεωργικής παραγωγής σε περιπτώσεις προσ-

διορισμού του γεωργικού εισοδήματος με την αντικειμενική μέθοδο, δεν θα αναγράφοται στους κωδικούς
αυτούς γιατί από τη χρήση 2011 και μετά δεν λαμβάνονται υπόψη για τον περιορισμό των τεκμηρίων (σχετ. η
ΠΟΛ. 1079/12-4-2011 απόφαση του Υπ. Οικονομικών).Θα αναγράφονται όμως στους κωδικούς 995-996 προ-
κειμένου να υπολογιστεί η ειδική εισφορά αλληλεγγύης, όπως προβλέπεται στην ΠΟΛ.1167/2-8-2011 απόφα-
ση του Αναπληρωτή Υπ. Οικονομικών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το νέο μίνι φορολογικό που θα έρθει κάποια αναφέρεται ότι

Iδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση αγροτικών εκτάσεων.
Δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση αγροτικών εκτάσεων προς ανιόντες/κατιόντες/συζύγους.

Δηλαδή θα παυουμε να υπολογίζουμε αντίστοιχα την ιδιόχρηση ως εκπιπτόμενη δαπάνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το νέο μίνι φορολογικό που θα έρθει κάποια αναφέρεται ότι

Iδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση αγροτικών εκτάσεων.

Δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση αγροτικών εκτάσεων προς ανιόντες/κατιόντες/συζύγους.

Δηλαδή θα παυουμε να υπολογίζουμε αντίστοιχα την ιδιόχρηση ως εκπιπτόμενη δαπάνη?

το λογικο :blink:   αυτο ειναι... επισης στην πολ 1116 στις δαπανες δν κανει λογο για ιδιοχρησιμοποιηση. οποτε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω δηλαδή σε περίπτωση που φορολογούμενος έχει μόνο μια επιδότηση και δεν είναι ούτε ειδικό ούτε κανονικό καθεστώς απλά δηλώνουμε την επιδότηση στο ε3,χωρίς πλέον να υπολογίζουμε ιδιόχρηση όπως σωστά έθεσες ότι στην πολ 1116 δεν υπάρχουν δαπάνες ιδιοχρησιμοποίησης.Το λάδι το καταναλώνει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω δηλαδή σε περίπτωση που φορολογούμενος έχει μόνο μια επιδότηση και δεν είναι ούτε ειδικό ούτε κανονικό καθεστώς απλά δηλώνουμε την επιδότηση στο ε3,χωρίς πλέον να υπολογίζουμε ιδιόχρηση όπως σωστά έθεσες ότι στην πολ 1116 δεν υπάρχουν δαπάνες ιδιοχρησιμοποίησης.Το λάδι το καταναλώνει ο ίδιος.

 

Επίσης συνταξιούχος φορολογούμενος που βγάζει λάδι για το σπίτι του και έτυχε να αποκτήσει και εισόδημα από πώληση λαδιού π.χ. 100 ευρώ (με τιμολόγιο αγοράς) από Ένωση παραγωγών πρέπει να το δηλώσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λογικο :blink:   αυτο ειναι... επισης στην πολ 1116 στις δαπανες δν κανει λογο για ιδιοχρησιμοποιηση. οποτε......

 

ισχύει για το φορ. ετος 2014???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω δηλαδή σε περίπτωση που φορολογούμενος έχει μόνο μια επιδότηση και δεν είναι ούτε ειδικό ούτε κανονικό καθεστώς απλά δηλώνουμε την επιδότηση στο ε3,χωρίς πλέον να υπολογίζουμε ιδιόχρηση όπως σωστά έθεσες ότι στην πολ 1116 δεν υπάρχουν δαπάνες ιδιοχρησιμοποίησης.Το λάδι το καταναλώνει ο ίδιος.

Ναί αυτό θα ψηφιστεί στο μίνι φορολογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι. ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ

Η παραγωγή του έτους 2013, που έχει φορολογηθεί με τον αντικειμενικό προσδιορισμό του αρ.42 του ν.2238/1994 (κατ' εφαρμογή της έννοιας του γεωργικού έτους, αρ.40 του ν.2238/1994), εφόσον πωληθεί και τα σχετικά φορολογικά παραστατικά έχουν εκδοθεί μετά την 01.01.2014,

 

δεν λαμβάνεται υπόψη στα ακαθάριστα έσοδα του φορολογικού έτους 2014.

Το ανωτέρω είναι θέμα πραγματικό και υπόκειται στις ελεγκτικές διαδικασίες

 

Καλημέρα 

 

Δηλαδή τι θα κάνουμε? υπολογίζουμε τα τιμολόγια πώλησης που γράφουν  πχ ελαιόλαδο εσοδείας 2012-2013, και το αφαιρούμε από τα ακαθάριστα έσοδα? και άλλα λέει η περιοδική φπα, μυφ και άλλο το ε3? η άλλη αντιμετώπιση, αυτή των απογραφών που λόγω χρόνου δεν είναι καλή ιδέα, αλλά είναι ο λογιστικός τρόπος. :blink: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω δηλαδή σε περίπτωση που φορολογούμενος έχει μόνο μια επιδότηση και δεν είναι ούτε ειδικό ούτε κανονικό καθεστώς απλά δηλώνουμε την επιδότηση στο ε3,χωρίς πλέον να υπολογίζουμε ιδιόχρηση όπως σωστά έθεσες ότι στην πολ 1116 δεν υπάρχουν δαπάνες ιδιοχρησιμοποίησης.Το λάδι το καταναλώνει ο ίδιος.

Ναι συνάδελφε στο Ε3 αλλά σε ποιό κωδικό? Συγκεκριμμένα δήλωσα την επιδότηση 1100€ στον κωδικό 908 Πίνακας Ε , στον κωδικό 347 πίνακας Ζ. Στην υποβολή μου ζητάει να δηλωθούν αγροτικά εισοδήματα και στον 570 Πίνακας ΣΤπου νομίζω αναφέρεται σε κανονικά αγροτικά και όχι επιδοτήσεις. Μήπως δεν πρέπει να συμπληρώσουμε τον 347 πίνακας Ζ γιατί θθεωρούνται αφορολόγητα Δεν ξέρω δεν είμαι σίγουρη για τίποτα πιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνάδελφε στο Ε3 αλλά σε ποιό κωδικό? Συγκεκριμμένα δήλωσα την επιδότηση 1100€ στον κωδικό 908 Πίνακας Ε , στον κωδικό 347 πίνακας Ζ. Στην υποβολή μου ζητάει να δηλωθούν αγροτικά εισοδήματα και στον 570 Πίνακας ΣΤπου νομίζω αναφέρεται σε κανονικά αγροτικά και όχι επιδοτήσεις. Μήπως δεν πρέπει να συμπληρώσουμε τον 347 πίνακας Ζ γιατί θθεωρούνται αφορολόγητα Δεν ξέρω δεν είμαι σίγουρη για τίποτα πιά

6. Το σύνολο των επιδοτήσεων αναγράφεται στον Πίνακα Ε' του εντύπου Ε3 (για πληροφοριακούς λόγους) αλλά μόνο το μέρος που υπερβαίνει το όριο των 12.000 ευρώ μεταφέρεται στον Πίνακα ΣΤ' του Ε3 ούτως ώστε να προσμετρηθεί στην διαδικασία προσδιορισμού του κέρδους από αγροτική επιχειρηματική.

 

5. Τέλος, γίνεται δεκτό ότι το μέρος των εισοδηματικών («λοιπών») αγροτικών επιδοτήσεων/ενισχύσεων που δεν λήφθηκε υπόψη κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα, δύναται να καλύπτει τεκμήρια. Για αυτό το λόγο, το ποσό αυτό, αναγράφεται στους κωδ. 659/660 του Εντύπου Ε1 της δήλωσης φόρου εισοδήματος. Κατ' ανάλογη εφαρμογή με όσα ισχύουν για την επιχειρηματική δραστηριότητα γενικά, οι αγροτικές αποζημιώσεις δεν δύνανται να καλύπτουν τεκμήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6. Το σύνολο των επιδοτήσεων αναγράφεται στον Πίνακα Ε' του εντύπου Ε3 (για πληροφοριακούς λόγους) αλλά μόνο το μέρος που υπερβαίνει το όριο των 12.000 ευρώ μεταφέρεται στον Πίνακα ΣΤ' του Ε3 ούτως ώστε να προσμετρηθεί στην διαδικασία προσδιορισμού του κέρδους από αγροτική επιχειρηματική.

 

5. Τέλος, γίνεται δεκτό ότι το μέρος των εισοδηματικών («λοιπών») αγροτικών επιδοτήσεων/ενισχύσεων που δεν λήφθηκε υπόψη κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα, δύναται να καλύπτει τεκμήρια. Για αυτό το λόγο, το ποσό αυτό, αναγράφεται στους κωδ. 659/660 του Εντύπου Ε1 της δήλωσης φόρου εισοδήματος. Κατ' ανάλογη εφαρμογή με όσα ισχύουν για την επιχειρηματική δραστηριότητα γενικά, οι αγροτικές αποζημιώσεις δεν δύνανται να καλύπτουν τεκμήριο.

Δηλαδή συνάδελφε το ποσό των 1100€ το δηλώνω στον 908 του πίνακα Ε και  όχι στον 347 του του πίνακα Ζ δηλαδή αφορολόγητο  Στους κωδικούς 659/660 του Ε1 σαν λοιπες περιπτώσεις γιατί δεν προβλέπει αυτού του είδους τις επιδοτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συνάδελφε το ποσό των 1100€ το δηλώνω στον 908 του πίνακα Ε και  όχι στον 347 του του πίνακα Ζ δηλαδή αφορολόγητο  Στους κωδικούς 659/660 του Ε1 σαν λοιπες περιπτώσεις γιατί δεν προβλέπει αυτού του είδους τις επιδοτήσεις

 

Δηλαδή συνάδελφε :rolleyes:   Female

 

ναι αυτό λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνάδελφε στο Ε3 αλλά σε ποιό κωδικό? Συγκεκριμμένα δήλωσα την επιδότηση 1100€ στον κωδικό 908 Πίνακας Ε , στον κωδικό 347 πίνακας Ζ. Στην υποβολή μου ζητάει να δηλωθούν αγροτικά εισοδήματα και στον 570 Πίνακας ΣΤπου νομίζω αναφέρεται σε κανονικά αγροτικά και όχι επιδοτήσεις. Μήπως δεν πρέπει να συμπληρώσουμε τον 347 πίνακας Ζ γιατί θθεωρούνται αφορολόγητα Δεν ξέρω δεν είμαι σίγουρη για τίποτα πιά

Καλησπέρα.

Γιατί δήλωσες την επιδότηση στον 347;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την πιθανή επανάληψη του ερωτήματος ...αλλά έχει γίνει δαιδαλώδες πλέον το εν λόγω θέμα, Συνταξιούχος με εισόδημα 15000 ευρώ έχει ταυτόχρονα και 5 στρέμματα ελιές , για τις οποίες έλαβε το 2014 επιδότηση - ενίσχυση 200 ευρώ , υποβάλλει Ε3 αναγράφοντας την επιδότηση στον πιν. Ε' κωδ. 908 ,στη συνέχεια ενημερώνει  τον πιν.ΣΤ'  κωδ.644 π.χ. με 200 ευρώ έσοδα και κωδ. 536 π.χ. με 150 ευρώ έξοδα , λοιπών δεδομένων μηδέν , προκύπτει καθ.κέρδος πιν.Ζ κωδ. 347 : 50 ευρώ , τα οποία μεταφέρονται στο έντυπο Ε1. Χρειάζεται και η συμπλήρωση του εντύπου Ε2 με τεκμαρτό εισόδημα ιδιόχρησης αγροτεμαχίων , με βάση την αντικειμενική αξία τους και η ισόποση μεταφορά του ως εξόδου στο έντυπο Ε3 πιν. ΣΤ' κωδ.533 ; Πως το χειρίζεστε ; υπάρχουν πληροφορίες για απαλλαγή αυτής της κατηγορίες "αγροτών" από αυτόν τον πολύ-πλοκο και χρονοβόρο τρόπο χειρισμού της "ιδιόχρησης" ; και με δεδομένο ότι δεν προκύπτει "φορολογικό αποτέλεσμα" , δηλαδή θα παίζουμε τώρα ;  σε δουλειά να βρισκόμαστε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συνάδελφε :rolleyes:   Female

 

ναι αυτό λέει.

Συγνώμη συναδέλφισα Από βιασύνη σου άλλαξα το φύλο Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την πιθανή επανάληψη του ερωτήματος ...αλλά έχει γίνει δαιδαλώδες πλέον το εν λόγω θέμα, Συνταξιούχος με εισόδημα 15000 ευρώ έχει ταυτόχρονα και 5 στρέμματα ελιές , για τις οποίες έλαβε το 2014 επιδότηση - ενίσχυση 200 ευρώ , υποβάλλει Ε3 αναγράφοντας την επιδότηση στον πιν. Ε' κωδ. 908 ,στη συνέχεια ενημερώνει  τον πιν.ΣΤ'  κωδ.644 π.χ. με 200 ευρώ έσοδα και κωδ. 536 π.χ. με 150 ευρώ έξοδα , λοιπών δεδομένων μηδέν , προκύπτει καθ.κέρδος πιν.Ζ κωδ. 347 : 50 ευρώ , τα οποία μεταφέρονται στο έντυπο Ε1. Χρειάζεται και η συμπλήρωση του εντύπου Ε2 με τεκμαρτό εισόδημα ιδιόχρησης αγροτεμαχίων , με βάση την αντικειμενική αξία τους και η ισόποση μεταφορά του ως εξόδου στο έντυπο Ε3 πιν. ΣΤ' κωδ.533 ; Πως το χειρίζεστε ; υπάρχουν πληροφορίες για απαλλαγή αυτής της κατηγορίες "αγροτών" από αυτόν τον πολύ-πλοκο και χρονοβόρο τρόπο χειρισμού της "ιδιόχρησης" ; και με δεδομένο ότι δεν προκύπτει "φορολογικό αποτέλεσμα" , δηλαδή θα παίζουμε τώρα ;  σε δουλειά να βρισκόμαστε ;

καλησπέρα 

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21056

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για την απάντηση , αλλα αν μπορούσες να γίνεις πιό συγκεκριμένη , επειδή έχω υπ' όψη μου την εν λόγω ΠΟΛ.1116 και δεν μου λύθηκαν οι απορίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...