Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ΟΠΕΚΕΠΕ στελνει ολες τις επιδοτησεις για ΜΥΦ?

Ετσι μου χε πει οταν ρωτησα τοτε (πριν  κανα 2-3 μηνο)

Με σιγουρια ,και απολυτη ενημερωση ...ηξεραν δηλ τι ακριβως ρωτηγα και μου απαντησαν αμεσα..

 

Τωρα που δεν βρισκω κανεναν σε γραμμη δε μπορω να το επιβεβαιωσω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης, στις βεβαιωσεις τα ποσα που αναγραφονται και αφορουν προηγ.ετη μπιανουν και αυτα ΜΥΦ

 

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ 8802797

 

Με λιγα λογια ,ΜΥΦ πηγαινουν με βαση την ημερ.εντολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα και εγω μαζί τους τα ίδια μου είπαν - όλα με βάση ημερομηνία πληρωμής. για το 2014 κόβουμε τιμ άλλα το κρατάμε για το 2015 απλά από την εκτύπωση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα και εγω μαζί τους τα ίδια μου είπαν - όλα με βάση ημερομηνία πληρωμής. για το 2014 κόβουμε τιμ άλλα το κρατάμε για το 2015 απλά από την εκτύπωση  

Kατερινα μιλησες στα τηλ που εχω αναγραψει παραπανω?

 

Ειχα κοψει 3 τιμολογια με ημερ.πληρωμης.\

Δηλ Οκτωβριου και Δεκεμβριου

Τωρα που 2 πληρωμες ειναι Ιουλιου ,θα πρεπει να ακυρωσω τα 3 πρωτα για να τα κοψω με την σωστη σειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαρακι ,οι επιδοτησεις πηγαινουν ΜΥΦ...εχω μιλησε με ΟΠΕΚΕΠΕ ...

Αν δηλ στελνεις ΜΥΦ θα πρεπει να στειλεις και τα τιμολογια των επιδοτησεων

το ξερω οτι πηγαινουν ΜΥΦ... ομως δε ξερω ποια ειδη επιδοτησεων... γι αυτο περιμενω.. οταν κλεισω Ε3 θα κοψω και τα τιμολογια θα στειλω κ ΜΥΦ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι πηγαινουν ΜΥΦ... ομως δε ξερω ποια ειδη επιδοτησεων... γι αυτο περιμενω.. οταν κλεισω Ε3 θα κοψω και τα τιμολογια θα στειλω κ ΜΥΦ...

Eνταξει Μαρια,εισαι πολυ μπροστα λεμε....

 

Το καλυτερο απ ολους!!!!!!!!!!

Εγω ειχα κοψει μονο για ενιαια και εξισωστικη αλλα μου ειπαν οτι μπαινουν τα παντα ολα εκτος απο ΕΦΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα μολις πηρα πάλι(!) τηλέφωνο σε αυτό που έδωσες ελένη

είπαν όλα εκτος ΕΦΚ γιατι δεν το πληρωνει ο οπεκεπε απλά το γνωστοποιεί. μάλιστα μου είπε οτι ο ΕΦΚ πληρώνεται απο Υπ οικονομικών και κάνουν γνωστοποίηση στο Site του οπεκεπε 

ο οπεκεπε καταχωρεί και θα στείλει τα πάντα μυφ με ημερομηνία εντολής γιατι αυτο είναι το παραστατικό τους 

όπως τα είπε ελένη!

άρα μυφ όλα και για τα υπόλοιπα βλέπουμε 

καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98344&p=662319


 


Πληρωμη


Ημ/νια πληρωμης


Ετος ενισχυσης


Μέτρο 144 Αναδιάρθρωση Καπνού


24/12/2013


2014


Ειδική .Ενίσχυση Βαμβακιού


10/3/2014


2013


Ειδική Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι


16/4/2014


2013


Ε.Φ.Κ. Πετρελαίου 2014 (αφορά την αίτηση του 2013) -- Α' Δόση


21/5/2014


2014


Διεπαγγελματική Βάμβακος


3/7/2014


2013


Πρόσθετη Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι


18/8/2014


2011


Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014


11/11/2014


2014


Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης


23/12/2014


2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαρια,θα μπεις εδω

 

http://www.opekepe.gr/tax-attestation.asp

Θα κανεις εκτυπωση της βεβαιωσης

Αφορα τις πληρωμες που εγιναν μεσα στο 2014 ,

Μπαινουν ολες οσες συμπεριλαμβανονται στη βεβαιωση ...

 

Στη συνεχεια θα μπεις εδω

http://www.opekepe.gr/sdip.asp

 

Και θα δεις την ημ.εντολης ,με βαση αυτη θα κοψεις τα τιμολογια

Μουρλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαρια,θα μπεις εδω

 

http://www.opekepe.gr/tax-attestation.asp    :blink:  :blink:  :blink:  :o   :o   ποτε ανοιξε καλε για το 2014;;; θα τρελαθω.... οκ. εμενα μου βγαζει οτι εντος του 2014 πραγματοποιηθηκαν και πληρωμες που αφορουσαν 2011 κ 2013... να τα βαλω και αυτα;;;

Θα κανεις εκτυπωση της βεβαιωσης

Αφορα τις πληρωμες που εγιναν μεσα στο 2014 ,

Μπαινουν ολες οσες συμπεριλαμβανονται στη βεβαιωση ...

 

Στη συνεχεια θα μπεις εδω

http://www.opekepe.gr/sdip.asp

 

Και θα δεις την ημ.εντολης ,με βαση αυτη θα κοψεις τα τιμολογια

Μουρλια?  

 

μουρλια λεει;;;; ειμαι τρισευτυχισμενη ράιτ νάου....  :wub:  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαρια,θα μπεις εδω

 

http://www.opekepe.gr/tax-attestation.asp

Θα κανεις εκτυπωση της βεβαιωσης

Αφορα τις πληρωμες που εγιναν μεσα στο 2014 ,

Μπαινουν ολες οσες συμπεριλαμβανονται στη βεβαιωση ...

 

Στη συνεχεια θα μπεις εδω

http://www.opekepe.gr/sdip.asp

 

Και θα δεις την ημ.εντολης ,με βαση αυτη θα κοψεις τα τιμολογια

Μουρλια?

Εξισωτική αποζημίωση έτους 2013 δόθηκε το 2014 θα κόψω τιμολόγιο με την ημερομηνία πληρωμής & εάν φορολογηθούν τελικά οι επιδοτήσεις θα φορολογηθώ για αυτό το ποσό στην δήλωση του 2014???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξισωτική αποζημίωση έτους 2013 δόθηκε το 2014 θα κόψω τιμολόγιο με την ημερομηνία πληρωμής & εάν φορολογηθούν τελικά οι επιδοτήσεις θα φορολογηθώ για αυτό το ποσό στην δήλωση του 2014???

Για τη φορολογηση περιμενουμε οδηγιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντικειμενικό εισόδημα περιείχε τις επιδοτήσεις. Κατά συνέπεια άμα θέλουν να το ξαναφορολογήσουν να βγάλουν απόφαση. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα θα κόψω όλες τις επιδοτήσεις αλλά στο αποτέλεσμα θα μπούν μόνο όσες αφορούν το 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα παραπανω ισχυουν κι για ειδικο καθεστος ???

οχι.... του ειδικου δεν θα κοψουν τιμολογια ουτε ΜΥΦ οι επιδοτησεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που δεν ανηκουν σε κανενα καθεστός,είναι συνταξιούχοι και έχουν ειδόδημα απο λάδι (καλύφθηκε η ανάγκη του σπιτιού τους και διέθεσαν το υπόλοιπο στο ελαιοτριβείο),θα είναι ενεργοποιημένο το ε3 για συμπλήρωση ή πρέπει να κάνουν κάτι στην εφορία?Ιδιαίτερα στη επαρχία υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που δεν ανηκουν σε κανενα καθεστός,είναι συνταξιούχοι και έχουν ειδόδημα απο λάδι (καλύφθηκε η ανάγκη του σπιτιού τους και διέθεσαν το υπόλοιπο στο ελαιοτριβείο),θα είναι ενεργοποιημένο το ε3 για συμπλήρωση ή πρέπει να κάνουν κάτι στην εφορία?Ιδιαίτερα στη επαρχία υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις

Συνταξιούχος δημόσιος υπάλληλος και όχι συνταξιούχος αγρότης.Οχι οτι έχει σημασία βλεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που δεν ανηκουν σε κανενα καθεστός,είναι συνταξιούχοι και έχουν ειδόδημα απο λάδι (καλύφθηκε η ανάγκη του σπιτιού τους και διέθεσαν το υπόλοιπο στο ελαιοτριβείο),θα είναι ενεργοποιημένο το ε3 για συμπλήρωση ή πρέπει να κάνουν κάτι στην εφορία?Ιδιαίτερα στη επαρχία υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις

ακομη δεν ξερει κανεις τι θα γινει και εαν γι αυτους θα ειναι ενεργοποιημενο το ε3

η επικοινωνια με το εισοδημα στο υπουργειο ειναι αδυνατη ,τουλαχιστον απο το τηλεφωνο

και αν εισαι απο επαρχια ειναι πολυ δυσκολο το δια ζωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που δεν ανηκουν σε κανενα καθεστός,είναι συνταξιούχοι και έχουν ειδόδημα απο λάδι (καλύφθηκε η ανάγκη του σπιτιού τους και διέθεσαν το υπόλοιπο στο ελαιοτριβείο),θα είναι ενεργοποιημένο το ε3 για συμπλήρωση ή πρέπει να κάνουν κάτι στην εφορία?Ιδιαίτερα στη επαρχία υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις

 

Ως τώρα Πέτρο, με Ε3 και αποτέλεσμα Πωλήσεις στο ελαιουργείο + τυχόν επιδοτήσεις που αναλογούν στο 2014   μείον κόστος πωληθέντων (άρα απόθ αρχής 1.1.2014 + παραγωγή 2014 - απόθ τέλους 31.12.2014) μείον έξοδα μείον τυχόν αγρόσημα = κέρδος *13% + 22,5% προκτβ . 

 

Μαμώ την τρέλλα μου...  

 

Να πως πως θα το πάρουν πίσω την τελευταάι στιγμή; Δεν γίνεται. Το Ε1 δεν έχει ποια τα τεκμαρτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη δεν ξερει κανεις τι θα γινει και εαν γι αυτους θα ειναι ενεργοποιημενο το ε3

η επικοινωνια με το εισοδημα στο υπουργειο ειναι αδυνατη ,τουλαχιστον απο το τηλεφωνο

και αν εισαι απο επαρχια ειναι πολυ δυσκολο το δια ζωσης

υπάρχει σκέψη να προβούν στα μητρώα των ΔΟΥ και να μπούν στα αντίστοιχα καθεστώτα ΦΠΑ που πρέπει να μπούν βάσει των δεδομένων τους. Αλλά μάλλον για να μην επικρατήσει κομφούζιο στις ΔΟΥ θα αποφύγουν αυτή την λύση και θα αφήσουν ανοιχτό το Ε3 για να μπορεί να υποβάλλει ο κάθε αγρότης. Το θέμα είναι πώς θα συνταιριάξουν τα δεδομένα του περσινού πίνακα 4(αντικειμενικό εισόδημα από γαίες) του Ε1 ώστε να μπορούν να ανοίξουν την εφαρμογή του Ε3 όλοι αυτοί οι φορολογούμενοι ή αν θα αφήσουν ανοιχτό το Ε3 για όλους ανεξαρτήτως αν είναι επιτηδευματίες ή όχι στο μητρώο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει σκέψη να προβούν στα μητρώα των ΔΟΥ και να μπούν στα αντίστοιχα καθεστώτα ΦΠΑ που πρέπει να μπούν βάσει των δεδομένων τους. Αλλά μάλλον για να μην επικρατήσει κομφούζιο στις ΔΟΥ θα αποφύγουν αυτή την λύση και θα αφήσουν ανοιχτό το Ε3 για να μπορεί να υποβάλλει ο κάθε αγρότης. Το θέμα είναι πώς θα συνταιριάξουν τα δεδομένα του περσινού πίνακα 4(αντικειμενικό εισόδημα από γαίες) του Ε1 ώστε να μπορούν να ανοίξουν την εφαρμογή του Ε3 όλοι αυτοί οι φορολογούμενοι ή αν θα αφήσουν ανοιχτό το Ε3 για όλους ανεξαρτήτως αν είναι επιτηδευματίες ή όχι στο μητρώο

γι αυτους που μεχρι τωρα δεν κανανε εγγραφη  στο ειδικο καθεστως  θα ζηταει η δου προστιμο?

 

τελικα νομιζω οτι οποιος εχει εστω και ελαχιστο εισοδημα απο αγροτικα θα οδηγηθει αργα η γρηγορα στο μητρωο για ειδικο καθεστως

 

επισης επαγγελματιες απο αλλη αιτια π.χ καφετερια εχουν υποχρεωση να μπουν στο κανονικο και για αγροτικο εισοδημα εστω και αν ειναι μικρο π.χ λαδι για το σπιτι και μικρη ενιαια ενισχυση (δηλαδη καδ απο 1/1/14)?

διοτι μεχρι τωρα η διευθυνση φπα και ο κωδικας απαντουσαν οχι παρα μονο αν πωλουν τα προιοντα τους μεσω της εγκαταστασης τους,βεβαιως το εισοδημα δεν πιανεται στο τηλεφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...