Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγρότης ειδικού καθεστώτος πουλάει σε αγρότη του ειδικού καθεστώτος, τί παραστατικό εκδίδεται ή πως μπορούμε να αποδείξουμε την πώληση?

καλη ερωτηση... καπου διαβασα (θα το ψαξω) πως οποιοδηποτε χαρτι που αποδεικνυει οτι πραγματοποιηθηκε κπ συναλλαγη μπορει να χρησιμοποιηθει ως παραστατικο για το λογιστικο αποτελεσμα... οποτε μια αποδειξη εισπραξης με περιγραφη της συναλλαγης υποθετω πως κανει δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ερωτηση... καπου διαβασα (θα το ψαξω) πως οποιοδηποτε χαρτι που αποδεικνυει οτι πραγματοποιηθηκε κπ συναλλαγη μπορει να χρησιμοποιηθει ως παραστατικο για το λογιστικο αποτελεσμα... οποτε μια αποδειξη εισπραξης με περιγραφη της συναλλαγης υποθετω πως κανει δουλεια...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω και εγώ παπαριές το θεμα όμως είναι οτι μπλεξαμε τα μπουτια μας με τις παπαριες συναδελφε!

 

δεν το έγραψα για σένα.

 

τους γραφειοκράτες αφορά.  

 

αλλά τα θέλει ο .... και μας τους λογιστάδες!!!

 

αντί να πιέσουμε για κατάργηση ή έστω για ένα ποσό ενοικίου ανά στρέμμα ,καθόμαστε και λέμε αν είναι κοντά στην θάλασσα το χωράφι ,εάν είναι δίφατσο ή τυφλό και αν έχει πρόσβαση στην εθνική!!!

 

και ρωτάω ,τι σχέση έχει η "αντικειμενική" αξία με τα παραγόμενα είδη?  άμα βλέπουν Εθνική οδό μεγαλώνουν πιο γρήγορα και είναι αποδοτικότερα? ή τα δίπλα στην θάλασσα έχουν καλύτερη θέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εκοψα κανενα τιμολογιο για επιδοτησεις, δεν εβαλα τιποτα στον 310 του Φ2... κ αυτο κυριως γιατι δεν ξερω ποια ειδη επιδοτησεων θα φορολογηθουν... περιμεεεεεεενω.....για το 2014 δε βλεπω να γλιτωνουμε τη φορολογηση τους παντως....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΥΓΧΥΣΗ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ,ΕΓΩ ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΑΥΤΟΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εκοψα κανενα τιμολογιο για επιδοτησεις, δεν εβαλα τιποτα στον 310 του Φ2... κ αυτο κυριως γιατι δεν ξερω ποια ειδη επιδοτησεων θα φορολογηθουν... περιμεεεεεεενω.....για το 2014 δε βλεπω να γλιτωνουμε τη φορολογηση τους παντως....

Ακριβώς τα ίδια και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΥΓΧΥΣΗ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ,ΕΓΩ ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΑΥΤΟΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.

θα φορολογηθουν το 2014.... αφου ειναι της προηγουμενης κυβερνησης (προσωπικη αποψη)....   για το 2015 θα μαθουμε σε καμια 2ετια ελπιζω!   :ph34r:  B)  :ph34r:

 

Ακριβώς τα ίδια και εγώ. 

ε μα....  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ερωτηση... καπου διαβασα (θα το ψαξω) πως οποιοδηποτε χαρτι που αποδεικνυει οτι πραγματοποιηθηκε κπ συναλλαγη μπορει να χρησιμοποιηθει ως παραστατικο για το λογιστικο αποτελεσμα... οποτε μια αποδειξη εισπραξης με περιγραφη της συναλλαγης υποθετω πως κανει δουλεια...

Να είσαι καλά... το ψάχνω απο το πρωί αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει ποιό είναι το πιο χρηστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν κατάλαβα τι νόημα έχει η ιδιόχρηση πλέον παντού ,από την στιγμή που καταργήθηκε ο συμπληρωματικός φόρος?

 

το μόνο που βλέπω είναι σε περίπτωση ζημιάς της επιχείρησης να πάρουν ένα 11% από το ενοίκιο.

 

αλλά οκ στις επιχειρήσεις ,αλλά στους αγρότες δεν μπορούν να βάλουν ένα τεκμαρτό ποσό /ανά στρέμμα?

 

πχ. 10 ευρώ.

 

τι θάλασσες και παπαριές? δηλ. ο δίπλα στην παραλία παράγει πιο ακριβές!!!! (πολυτελείας)  ντομάτες ή πεπόνια,από τον πιο μέσα?

 

Καλά οι προηγούμενοι είχαν στόχο...συγκεκριμένο.

διαφωνω αλλη η αξια του αγροτεμαχιου π.χ στα παραλια της κρητης και αλλη η αξια του αγροτεμαχιου στα βουνα της αρκαδιας και σιγουρα διαφορετικη η παραγωγικοτητα των δυο αγροτεμαχιων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έγραψα για σένα.

 

τους γραφειοκράτες αφορά.  

 

αλλά τα θέλει ο .... και μας τους λογιστάδες!!!δεν το πήρα προσωπικα συναδελφε το ιδια γνώμη έχουμε,απλα είμαι αγανακτισμένος θεωρώ με αυτές τις συνθήκες ακατόρθωτο να προλαβω να κάνω δηλώσεις ποσο μάλλον να είναι κ σωστές.

 

αντί να πιέσουμε για κατάργηση ή έστω για ένα ποσό ενοικίου ανά στρέμμα ,καθόμαστε και λέμε αν είναι κοντά στην θάλασσα το χωράφι ,εάν είναι δίφατσο ή τυφλό και αν έχει πρόσβαση στην εθνική!!!

 

και ρωτάω ,τι σχέση έχει η "αντικειμενική" αξία με τα παραγόμενα είδη?  άμα βλέπουν Εθνική οδό μεγαλώνουν πιο γρήγορα και είναι αποδοτικότερα? ή τα δίπλα στην θάλασσα έχουν καλύτερη θέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πήρα προσωπικά συναδελφε απλα είμαι αγανακτισμένος θεωρώ οτι υπο αυτές τις συνθήκες είναι αδύνατο να τελειώσουμε μέσα στις προθεσμίες ποσο μάλλον να έχουμε κ σωστές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των αγροτών.....ΧΑΟΣ!!! Και όχι μόνο με του κανονικού αλλά και με  του ειδικού καθεστώτος!! Βλέπω να βγάζουν καμία ΠΟΛ 20 Ιουνίου να μας ξεκαθαρίσουν το θέμα των αγροτών αλλά από παράταση δεν...στις 30 αυτή.

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Έχει απαντηθεί σίγουρα.. χώματα λιπάσματα, φάρμακα σαν πρώτες ύλες τα παιρνάμε? Και τις πωλήσεις των αγροτών σαν προϊόντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των αγροτών.....ΧΑΟΣ!!! Και όχι μόνο με του κανονικού αλλά και με  του ειδικού καθεστώτος!! Βλέπω να βγάζουν καμία ΠΟΛ 20 Ιουνίου να μας ξεκαθαρίσουν το θέμα των αγροτών αλλά από παράταση δεν...στις 30 αυτή.

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση. Έχει απαντηθεί σίγουρα.. χώματα λιπάσματα, φάρμακα σαν πρώτες ύλες τα παιρνάμε? Και τις πωλήσεις των αγροτών σαν προϊόντα?

καλα το ΧΑΟΣ ειναι πολυ light χαρακτηρισμος.... προσωπικα, φαρμακα, σπορους, λιπασματα και ζωοτροφες περασα Α' υλες και οι πωλησεις τους οπως ειπατε προιοντα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το ΧΑΟΣ ειναι πολυ light χαρακτηρισμος.... προσωπικα, φαρμακα, σπορους, λιπασματα και ζωοτροφες περασα Α' υλες και οι πωλησεις τους οπως ειπατε προιοντα.... 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ωραία ίδια άποψη έχουμε. Αυτό το θέμα θα μείνει για πολύύύύύύ καιρό ανοιχτό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά για το 2015 τι θα κάνουμε? θα υποβάλλουμε όπως πέρσι μια περιοδική στο τέλος και τις υπόλοιπες μηδενικές ή θα στέλνουμε κανονικά περιοδικές ΦΠΑ κάθε τρίμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά για το 2015 τι θα κάνουμε? θα υποβάλλουμε όπως πέρσι μια περιοδική στο τέλος και τις υπόλοιπες μηδενικές ή θα στέλνουμε κανονικά περιοδικές ΦΠΑ κάθε τρίμηνο?

Φ.Π.Α αγροτών «κανονικού καθεστώτος» - Δηλώσεις ανά τρίμηνο  «sos»

 

[Η «αθόρυβη» αλλαγή που προσθέτει επιπλέον εργασία στους Λογιστές.]

 

Με το άρθρο 22 του Ν. 4321/2015   «Ρυθμίσεις για την επανεκκίνηση της οικονομίας», καταργήθηκε η ετήσια φορολογική περίοδος για υποβολή δήλωσης ΦΠΑ από τους αγρότες του κανονικού καθεστώτος οι οποίοι δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα για την οποία υποχρεούνται στην τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων και «επαναφέρεται» η υποβολή Φ.Π.Α  κατά τρίμηνο. Άρα υποβολή πρώτουτριμήνου έως 30-4-2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω για συνταξιούχο χωρίς ΟΓΑ, χωρίς επιδοτήσεις, χωρίς επιστροφές ΦΠΑ, που έχει ένα μικρό γεωργικό εισόδημα περίπου 2.000 ευρώ από πώληση σιταριού, πρέπει να κάνει Ε3 ?

Πρέπει να αποκτήσει ΚΑΔ αγρότη ειδικού καθεστώτος ?

Πως το αντιμετωπίζετε αυτό ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω για συνταξιούχο χωρίς ΟΓΑ, χωρίς επιδοτήσεις, χωρίς επιστροφές ΦΠΑ, που έχει ένα μικρό γεωργικό εισόδημα περίπου 2.000 ευρώ από πώληση σιταριού, πρέπει να κάνει Ε3 ?

Πρέπει να αποκτήσει ΚΑΔ αγρότη ειδικού καθεστώτος ?

Πως το αντιμετωπίζετε αυτό ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Eπισης αυτοι που ειναι στο ειδικο και δεν εχουν κανενα εισοδημα πρεπει να κανουν διακοπη? (γιατι ειναι πολλοι κυριως συν/χοι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στη Διοίκηση έχουν άλλα που τους καίνε πιο πολύ , Ρυθμίσεις και πορεία διαπραγματεύσεων .... Το Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο πρόβλημα των αγροτών θα το αντιληφθούν όταν και οι ίδιοι οι αγρότες πάρουν χαμπάρι το μπάχαλο .....

 

Επιμένω και ελπίζω ότι έστω και την τελευταία στιγμή θα λύσουν και το πρόβλημα της ιδιόχρησης και το πρόβλημα των αγροτών του ειδικού καθεστώτος (εδώ και οι του κανονικού τώρα αρχίζουν να μπαίνουν στο κλίμα , φανταστείτε ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα  έχουμε πρόβλημα  μόνο  με την ιδιόχρηση, θα έχουμε και με την δωρεάν παραχώρηση μεταξύ συζύγων-αδελφών- γονέων προς τα παιδιά τους και άλλων φτωχών συγγενών, κάτι μισθωτήρια που το μίσθωμα προσδιορίζεται σε είδος και πάει λέγοντας  και αυτές οι δηλώσεις, τις βλέπω να τελειώνουν περί το 3000 μχ. :o

Είναι έξω από κάθε λογική, υπερβαίνει την ανοχή μου, την αντοχή μου, δεν παλεύεται και δεν εννοώ μόνο για το συγκεκριμένο θέμα.

 

 Δυσανάλογα βάρη, δυσανάλογη φορολογία, δυσανάλογες υποχρεώσεις-δυσανάλογες εισπράξεις.

Όλα σε κακές αναλογίες.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, να ρωτησω κ εγβ κατι για επαγγελματια αλιεα παρακτιας αλιειας.

1 . πως θα δηλωσει τα εσοδα απο λιανικη αφου δεν εκδιδουν αποδειξεις λιανικης?

2. θ υπολογιστει τεκμαρτο εσοδο απο την ιδιοχρηση του σκαφους?

ψιλα γραμματα- το ξερω - αλλα καπως πρεπει να κανουν δηλωση κ αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, να ρωτησω κ εγβ κατι για επαγγελματια αλιεα παρακτιας αλιειας.

 

1 . πως θα δηλωσει τα εσοδα απο λιανικη αφου δεν εκδιδουν αποδειξεις λιανικης?               με αποδειξεις  εισπραξης

 

2. θ υπολογιστει τεκμαρτο εσοδο απο την ιδιοχρηση του σκαφους?                 ΕΣΟΔΑ  -  ΕΞΟΔΑ  =   ΚΑΘΑΡΑ   /    ΑΠΟ ΤΟ  Ε3

ψιλα γραμματα- το ξερω - αλλα καπως πρεπει να κανουν δηλωση κ αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, για το ε3 το γνωριζω, αλλα αλλο ρωτησα εγω αν εχει καποιος καποια γνωμη για το τεκμαρτο ενοικιο απο το σκαφος αντιστοιχα με το τεκμαρτο ενοικιο απο ιδιοχρηση γης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ,εχω χασει την μπαλα με τους αγροτες...

 

Εχουμε και λεμε

 

Αγορα α υλων :ζωοτροφες ,λιπασματα, σποροι ,φαρμακα

Εξοδα : τα παντα ολα ,βενζινη  ,τελη , ασφαλειες ,

 

Και εκπιτπουν 100% αν εναι επαγγ. ,αν δεν ειναι το ποσοστο που εκπτιπτει ειναΙ 30? ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ?Αναμορφωση το υπολοιπο?

 

Εχω τιμολογησει με  31/12/14  επιδοητσεις ενιαιας και εξισωτικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν εκοψα κανενα τιμολογιο για επιδοτησεις, δεν εβαλα τιποτα στον 310 του Φ2... κ αυτο κυριως γιατι δεν ξερω ποια ειδη επιδοτησεων θα φορολογηθουν... περιμεεεεεεενω.....για το 2014 δε βλεπω να γλιτωνουμε τη φορολογηση τους παντως....

Mαρακι ,οι επιδοτησεις πηγαινουν ΜΥΦ...εχω μιλησε με ΟΠΕΚΕΠΕ ...

Αν δηλ στελνεις ΜΥΦ θα πρεπει να στειλεις και τα τιμολογια των επιδοτησεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαρακι ,οι επιδοτησεις πηγαινουν ΜΥΦ...εχω μιλησε με ΟΠΕΚΕΠΕ ...

Αν δηλ στελνεις ΜΥΦ θα πρεπει να στειλεις και τα τιμολογια των επιδοτησεων

ο ΟΠΕΚΕΠΕ στελνει ολες τις επιδοτησεις για ΜΥΦ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...