Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε συμφωνούμε απολύτως...δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα, επειδή το σύστημα είναι ανοικτό;;;

και για τους υπολοιπους που για οποιαδηποτε λογο εκαναν εναρξη σαν αγροτες π.χ πτηνοτροφος στο κανονικο καθεστως μετα την 1-1-2014. Και αυτη μια εκκαθαριστικη μια φορα το χρονο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγροτης κυρια δραστ κτηνοτροφος δευτερευουσα υπηρεσίες θεριζοαλωνισμου στελνω πειοδικη?

Αναλογως τα εσοδα της καθε δραστηριοτητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για τους υπολοιπους που για οποιαδηποτε λογο εκαναν εναρξη σαν αγροτες π.χ πτηνοτροφος στο κανονικο καθεστως μετα την 1-1-2014. Και αυτη μια εκκαθαριστικη μια φορα το χρονο;

ναι μια εκκαθαριστικη το χρονο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως τα εσοδα της καθε δραστηριοτητας!

τα εσοδα ειναι μονο απο πωλησεις γαλατος απλα στο μητρωο υπαρχει δευτερευουσα δραστηριοτητα υπηρεσιες αλωνισμου στελνουμε περιοδικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Μια ερώτηση γιατί θα τρελαθούμε τελείως.Έχει στείλει κανείς περιοδική ΦΠΑ για αγρότη που έκανε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς χωρίς άλλη δραστηριότητα και του έβγαλε το taxis ότι δεν επιτρέπεται η υποβολή???Ρωτάω γιατί συνεχίζει και βγάζει ότι υπάρχει δυνατότητα υποβολής σε μένα..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Μια ερώτηση γιατί θα τρελαθούμε τελείως.Έχει στείλει κανείς περιοδική ΦΠΑ για αγρότη που έκανε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς χωρίς άλλη δραστηριότητα και του έβγαλε το taxis ότι δεν επιτρέπεται η υποβολή???Ρωτάω γιατί συνεχίζει και βγάζει ότι υπάρχει δυνατότητα υποβολής σε μένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αν γραφω σε λαθος topic αλλα για να μην ανοιγω αλλο, ηθελα αν γνωριζει κανεισ να μου λυσει μια απορια.

Συζυγος εκανε κανονικα μεταταξη στο κανονικο καθεστως αλλα τα μηχανηματα (τρακτερ, αλεστικη κτλ) ειναι στο ονομα του αντρος.

Σκεφτομαι για δωρεαν παραχωρηση ή μισθωση.

Τι κανετε εσεις σε αυτες τις περιπτωσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Μια ερώτηση γιατί θα τρελαθούμε τελείως.Έχει στείλει κανείς περιοδική ΦΠΑ για αγρότη που έκανε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς χωρίς άλλη δραστηριότητα και του έβγαλε το taxis ότι δεν επιτρέπεται η υποβολή???Ρωτάω γιατί συνεχίζει και βγάζει ότι υπάρχει δυνατότητα υποβολής σε μένα..  

Γενικά το θέμα του ΦΠΑ των Αγροτών το χειρίστηκα ως εξής...

Μετάταξη στο κανονικό καθεστώς (μέχρι....31/12/2013 στο ειδικό καθεστώς)---->ΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ (ΜΟΝΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ)

Υποχεωτική έναρξη με ημερομηνία π.χ. 09/02/14 λόγω Μηρώου ΔΟΥ!!! (γιατί στην ΔΟΥ ήθελαν πρόστιμο 100,00 ευρώ για να υποβάλω Μ0 με 31/12/2013 ΚΑΙ μεταβολή Μ2 στο κανονικό καθεστώς με 01/01/2014)---->ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΠΑ Α ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επιπτωσεις εχει όταν αγροτης του ειδικου υποχρεουται(επιδ. 5000,00<) απο 01/01/2014 να κανει μεταταξη στο κανονικο αλλα παρολαυτα δεν το κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα το πολύ αναλυτικό άρθρο για τους αγρότες και έκλεισα πολλά κενά που είχα,  να  πω  κάτι  εκεί  στον  αστερισμό :

 

καλημέρα Ευαγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλοτροφη εχει το δικαιωμα να εκπεσει αγροτης/κτηνοτροφος ?

 

 

ΚΑΔ  1451101   ΕΚΤΡΟΦΗ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΠΑΧΥΝΣΗΣ

Μόνο εάν είναι πραγματική συναλλαγή!!

 

Δηλαδή, για τσοπανόσκυλο . . . . καθαρόαιμο!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΕΞΟΔΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΗΣΙΑ?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95944&p=628746

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
Αγρότης που μετατάχθηκε στο κανονικό καθεστώς υποχρεούται στην έκδοση στοιχείων. Στην ΠΟΛ 1023/14 παρ. 8.8 αναφέρει σχετικά με το δελτίο μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων:Στις περιπτώσεις που παραλαμβάνονται από παραγωγούς αγροτικών προϊόντων, είτε του ειδικού είτε του κανονικού καθεστώτος Φ.Π.Α., αγαθά, είναι δυνατόν, για τη διευκόλυνση των συναλλαγών, το έγγραφο μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων να εκδίδεται από τον παραλήπτη αυτών (έμπορο, συνεταιρισμό κ.λπ.), αντίγραφο του οποίου παραδίδεται στον παραγωγό

 

 

Επίσης στον 4254/2014 ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Β.2.: ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΚΦΑΣ, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΥΟ Π 2070/1987 ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ σχετικά την έκδοση στοιχείων αναφέρεται: «Εξαιρετικά για τις πωλήσεις αγροτικών προϊόντων από αντιπρόσωπο (παραγγελιοδόχο) για λογαριασμό παραγωγού φυσικού προσώπου (παραγγελέα), εκδίδεται εκκαθάριση κατά εντολέα, το αργότερο μέχρι το τέλος του φορολογικού έτους των συμβαλλομένων». 

 
Ακόμη ,πάλι στον 4254: Στην περίπτωση α) της παραγράφου 1 του άρθρου 35 του Κώδικα ΦΠΑ, προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής: «Ειδικά για την παράδοση του παραγγελέα προς τον παραγγελιοδόχο, στην περίπτωση παραγγελιοδοχικών πωλήσεων, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 5, παράγραφος 2, αγροτικών προϊόντων για λογαριασμό αγροτών φυσικών προσώπων, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο παραγγελιοδόχος
 
Άρα λοιπόν όταν ο αγρότης-παραγωγός διακινεί και πωλεί την παραγωγή του μέσω συναιτερισμών ή εμπόρων δύναται να μην εκδώσει δελτίο μη τιμολογηθέντων αποθεμάτων, αλλά ούτε και να συμπεριλάβει/εισπράξει/αποδώσει τον ΦΠΑ των πωλήσεων του?
Κάθε βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο ευπρόσδεκτη.   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη θα κανω καταχρηση στο post.....

 

Ζουμε και δουλευουμε υπο ενα καθεστως εξοντωτικο ,αφιερωνουμε απειρες ωρες (κ κυριως οι νεοι του επαγγελματος) για να διαβασουμε ,να ειμαστε οσο μας επιτρέπεται σωστοι κ εμπροθεσμοι  , εχουμε χασει παρα πολλα κομματια του εαυτου μας και της ζωη μας για να μπορουμε να κρατησουμε ενα γραφειο ανοικτο με τις οποιες υποχρεωσεις εχει αυτό κ καταληγουμε στο  "βρηκα αλλου ,   πιο φθηνα " κ χωρίς ευχαριστώ....

 

Ο καθενας ειναι ελευθερος να διαπραγματευτει το καλυτερο για τον εαυτο του ,το κανει ομως?Πως γινεται να μην σεβομαστε τον κλαδο μας?Το συναδελφο?Πως μπορουμε να διεκδικησουμε αυτα που μας αξιζουν οταν δεν λειτουργουμε σαν ομαδα? Εγω σαν νεα στο χωρο εχω επιλεξει οσο μου επιτρεπεται οι τιμες μου να μην εξεφτελιστικες καυτο κυριως γιατι σεβομαι τον ιδρωτα του πατερα μου για να με σπουδασει ...δε λεω οτι ειμαι καλη,ουτε οτι ξερω τα παντα,ξερω ομως οτι σπουδασα (με σπουδασαν ) ,οτι θα κανω οτι καλυτερο περναει απ το χερι μου κ πολλες φορες περισσοτερα απο αυτα που μου αναλογουν.....

Δ δεχομαι λοιπον απο καποιον που μπηκε στο γραφειο μου με υφος χιλιων καρδιναλιων οτι ναι ρε,εγω χαιρομαι που η Ελλαδα ειναι μπλε αλλα θα παω σε αλλο λογιστη γιατι εψαξα κ εμαθα οτι ειναι πολυ πιο φθηνος....τα ραντεβου που εγιναν κ η διαρκη ενημερωση- σχεδον καθημερινη- δεν μετρανε,μονο η τιμη ...τοδεχομαι γιατι υπαρχει κριση,αλλα οχι απο καποιον που ψηφιζει ΝΔ ,απο καποιον που εχει τα κοτσια να μου πει οτι δεν θελει να δηλωσει τα 30.000 που βγαζει για να μην φοροληθει γιαυτο θα δηλωσει 5.000 κ θα παει σε λογιστη με 100ευρω....

Για αγροτη κανονικου καθεστως μιλαμε....

Ειναι κ αυτο που πνιγεσαι απ το δικιο ,που ισως μονο εσυ το αντιλαμβανεσαι εσυ,αλλα εχεις αναγκη να το εξωτερικευσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Τελικά η δήλωση αποθεμάτων για τους αγρότες που λήγει 31/5/2014 δεν χρειάζεται θεώρηση από την ΔΟΥ? Υπάρχει σχετική ΠΟΛ/ανακοίνωση?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...