Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγροτης , που από 1-1-2014, μπαίνει στο κανονικό καθεστώς, λόγω τζίρου, έχει παράλληλα και μια θεριζοαλωνιστική μηχανή,

με την οποία αλώνίζει τα δικά του κτήματα, και κάποια λίγα ξένα, με αμοιβή. γι αυτή την δραστηριότητα θα πρέπει να 

κόβει ΤΠΥ στους αγρότες των οποίων τα κτήματα θερίζει, άρα θα πρέπει να χρεώνει και ΦΠΑ. αρκεί μια μεταβολή στο μητρώο για την δραστηριότητα αυτή ή χρειάζεται και κάτι άλλο;  κα ιτο κυριότερο, τι γίνεται με το ΟΑΕΕ ; μήπως γι αυτή την δραστηριότητα του ζητήσει να εγγραφεί στον ΟΑΕΕ ; αν έχει κάποιος τέτοια περίπτωση , παρακαλώ πως θα το χειριστεί, βάσει των νέων δεδομένων , και 

υπόψιν της υποχρέωσης των παραγωγών να προσκομίζουν κατά την παράδοση του σιταριού και του ΤΠΥ του επιτηδευματία που αλώνισε τα κτημάτά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγροτης , που από 1-1-2014, μπαίνει στο κανονικό καθεστώς, λόγω τζίρου, έχει παράλληλα και μια θεριζοαλωνιστική μηχανή,

με την οποία αλώνίζει τα δικά του κτήματα, και κάποια λίγα ξένα, με αμοιβή. γι αυτή την δραστηριότητα θα πρέπει να 

κόβει ΤΠΥ στους αγρότες των οποίων τα κτήματα θερίζει, άρα θα πρέπει να χρεώνει και ΦΠΑ. αρκεί μια μεταβολή στο μητρώο για την δραστηριότητα αυτή ή χρειάζεται και κάτι άλλο;  κα ιτο κυριότερο, τι γίνεται με το ΟΑΕΕ ; μήπως γι αυτή την δραστηριότητα του ζητήσει να εγγραφεί στον ΟΑΕΕ ; αν έχει κάποιος τέτοια περίπτωση , παρακαλώ πως θα το χειριστεί, βάσει των νέων δεδομένων , και 

υπόψιν της υποχρέωσης των παραγωγών να προσκομίζουν κατά την παράδοση του σιταριού και του ΤΠΥ του επιτηδευματία που αλώνισε τα κτημάτά τους;

Απο που υπάρχει αυτη η η υποχρέωση προσκόμισης τπυ για αλωνισμό? το ρωτάω γιατί δεν το έχω ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε9 ή μισθωτήρια για αγρότες-κτηνοτροφική για κτηνοτρόφους και ταυτότητα

 

σε ποια ΠΟΛ-οδηγια τα αναφερει αυτα ???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να τη κανει το μητρωο την κτηνοτροφικη ...ΩΣ ΜΗΤΡΩΟ να δει ΤΙ ??????? 

 

τα μισθωτηρια ΤΟ ΙΔΙΟ !! ΤΙ το ενδιαφερουν ????? 

 

ασε που αυτα δεν τα λεει στη συγκεκριμρνηΠΟΛ που οριζει τη διαδικασια την προθεσμια και τα δικαιολογητικα !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Εκτός εάν έχουν γυναίκα δασκάλα  . . .  μπορούν να δανειστούν μία με το Μίκη...  :P  :P

 

Εγώ έχω μία με την Μίνι :P:)

 

Sfragida-MICKEY-MOUSE-zoom.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία με την Μίνι :P:)

 

Sfragida-MICKEY-MOUSE-zoom.jpg

 

Αχ αυτή δεν την έχω ....

 

Θέλετε να την ανταλλάξουμε με αυτή που την έχω διπλή...???

Sfragida-PRINCESS-zoom.jpg

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτή δεν την έχω ....

 

Θέλετε να την ανταλλάξουμε με αυτή που την έχω διπλή...???

Sfragida-PRINCESS-zoom.jpg

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

xaxaxaxa....καλοοο....καλημερα σας!!!!

Έχω μία ακόμα ερώτηση... Στο Μ2 τελικά βάζουμς μη υποχρεοι τήρησης βιβλίων?

Τρόπος ένταξης προαιρετικά?

Φπα αγροτών ή κανονικό?

Επίσης ΚΑΔ βάζουμε τον ΚΑΔ της καλλιέργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε9 ή μισθωτήρια για αγρότες-κτηνοτροφική για κτηνοτρόφους και ταυτότητα

Στο ε9 τί να δούν????? Τα χωράφια???????? Γιατί σ΄έναν κτηνοτρόφο που ετοιμάζω τώρα το Μ2 δεν βλέπω να έχει δηλώσει γεωργικά κτήρια!!!!! Γνωρίζει κάποιος να μου πεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxaxa....καλοοο....καλημερα σας!!!!

Έχω μία ακόμα ερώτηση... Στο Μ2 τελικά βάζουμς μη υποχρεοι τήρησης βιβλίων? υποχρεοι

Τρόπος ένταξης προαιρετικά? υποχρεωτικα

Φπα αγροτών ή κανονικό? κανονικο

Επίσης ΚΑΔ βάζουμε τον ΚΑΔ της καλλιέργιας? καλλιεργειας και τις μελλοντικες που μπορει να κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγροτης , που από 1-1-2014, μπαίνει στο κανονικό καθεστώς, λόγω τζίρου, έχει παράλληλα και μια θεριζοαλωνιστική μηχανή,

με την οποία αλώνίζει τα δικά του κτήματα, και κάποια λίγα ξένα, με αμοιβή. γι αυτή την δραστηριότητα θα πρέπει να 

κόβει ΤΠΥ στους αγρότες των οποίων τα κτήματα θερίζει, άρα θα πρέπει να χρεώνει και ΦΠΑ. αρκεί μια μεταβολή στο μητρώο για την δραστηριότητα αυτή ή χρειάζεται και κάτι άλλο;  κα ιτο κυριότερο, τι γίνεται με το ΟΑΕΕ ; μήπως γι αυτή την δραστηριότητα του ζητήσει να εγγραφεί στον ΟΑΕΕ ; αν έχει κάποιος τέτοια περίπτωση , παρακαλώ πως θα το χειριστεί, βάσει των νέων δεδομένων , και 

υπόψιν της υποχρέωσης των παραγωγών να προσκομίζουν κατά την παράδοση του σιταριού και του ΤΠΥ του επιτηδευματία που αλώνισε τα κτημάτά τους;

 

Απο που υπάρχει αυτη η η υποχρέωση προσκόμισης τπυ για αλωνισμό? το ρωτάω γιατί δεν το έχω ακούσει

Απο που υπάρχει αυτη η η υποχρέωση προσκόμισης τπυ για αλωνισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

xaxaxaxa....καλοοο....καλημερα σας!!!!

Έχω μία ακόμα ερώτηση... Στο Μ2 τελικά βάζουμς μη υποχρεοι τήρησης βιβλίων? υποχρεοι

Τρόπος ένταξης προαιρετικά? υποχρεωτικα

Φπα αγροτών ή κανονικό? κανονικο

Επίσης ΚΑΔ βάζουμε τον ΚΑΔ της καλλιέργιας? καλλιεργειας και τις μελλοντικες που μπορει να κανει

 

Σακη με καθηστερηση σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

 

Τελικα οι αγροτες θα πρεπει να στελνουν μια ετησια δηλωση ΦΠΑ και μια συγκεντρωτικη πελατων προμηθευτων? Οχι ανα τριμηνο!!!Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σακη με καθηστερηση σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

 

Τελικα οι αγροτες θα πρεπει να στελνουν μια ετησια δηλωση ΦΠΑ και μια συγκεντρωτικη πελατων προμηθευτων? Οχι ανα τριμηνο!!!Κάνω λάθος?

 

ΠΟΛ 1079/2014

 

....................

2. Ειδικά για τους αγρότες που υποχρεούνται να ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ με τήρηση απλογραφικών βιβλίων από 1.1.2014, η δήλωση έναρξης ή μεταβολής μπορεί να υποβληθεί εμπρόθεσμα μέχρι 15.04.2014. (προφανώς για να προλάβουν να στείλουν το 1ο τρίμηνο!) Οι εν λόγω αγρότες μπορούν να υποβάλουν τη δήλωση αποθεμάτων μέχρι 30.05.2014 και να πραγματοποιήσουν την έκπτωση φόρου που προκύπτει από αυτή, με την περιοδική δήλωση του δεύτερου τριμήνου του 2014. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ 1079/2014

 

....................

2. Ειδικά για τους αγρότες που υποχρεούνται να ενταχθούν στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ με τήρηση απλογραφικών βιβλίων από 1.1.2014, η δήλωση έναρξης ή μεταβολής μπορεί να υποβληθεί εμπρόθεσμα μέχρι 15.04.2014. (προφανώς για να προλάβουν να στείλουν το 1ο τρίμηνο!) Οι εν λόγω αγρότες μπορούν να υποβάλουν τη δήλωση αποθεμάτων μέχρι 30.05.2014 και να πραγματοποιήσουν την έκπτωση φόρου που προκύπτει από αυτή, με την περιοδική δήλωση του δεύτερου τριμήνου του 2014. 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σακη με καθηστερηση σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

 

Τελικα οι αγροτες θα πρεπει να στελνουν μια ετησια δηλωση ΦΠΑ και μια συγκεντρωτικη πελατων προμηθευτων? Οχι ανα τριμηνο!!!Κάνω λάθος?

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ!! ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΑΛΛΟΙ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ Ή ΕΤΗΣΙΑ Η ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ!! ΧΑΟΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ!! ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΑΛΛΟΙ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ Ή ΕΤΗΣΙΑ Η ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ!! ΧΑΟΣ!!

προς το παρόν κάθε τρίμηνο:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95006&p=617847

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πινακας με αγροτικα οικονομικου ετους 2014 θα βγει; ή θα ειναι ίδιος με αυτα του 2013;

Θέλετε να στείλετε από το πρωί Ε1 και δεν ξέρετε τι ποσά να βάλετε ε??? :D

Κι εγώ . . .  :lol:  :lol:  :P  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να στείλετε από το πρωί Ε1 και δεν ξέρετε τι ποσά να βάλετε ε??? :D

Κι εγώ . . .  :lol:  :lol:  :P  :P  :P

ε οχι δα,δεν ειμαστε και τοσο γρηγοροι στην ετοιμασια κλπ, οποιοι εχουνε ετοιμες δηλωσεις  απλα τους βγαζουμε το καπελο, ειναι πιο γρηγοροι και απο τον τσακ νορρις., και περυσι απο οτι θυμαμαι ειχε βγει μετα το ανοιγμα των υποβολωνν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι ολοι σιγουρα εχετε αντιστοιχες περιπτωσεις οποτε μια μικρη βοηθεια θα ηθελα...

 

Αγροτης, απο 1/1/14 στο κανονικο,η δηλωση  στο μητρωο χθες μολις(περιμενε μηπως αλλαξει κατι).....το Φεβρουαριο  λοιπον του εκοψε τιμ/γιο ο κρεοπωλης για το κρεας που αγορασε αξιας 5000 και την καταθεση την εκανε στο λογ/μο του...

 

Τι θα γινει τωρα που ο κρεοπ.δεν δεχεται να κοψει πιστωτικο?Κ με τα χρηματα τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι ολοι σιγουρα εχετε αντιστοιχες περιπτωσεις οποτε μια μικρη βοηθεια θα ηθελα...

 

Αγροτης, απο 1/1/14 στο κανονικο,η δηλωση  στο μητρωο χθες μολις(περιμενε μηπως αλλαξει κατι).....το Φεβρουαριο  λοιπον του εκοψε τιμ/γιο ο κρεοπωλης για το κρεας που αγορασε αξιας 5000 και την καταθεση την εκανε στο λογ/μο του...

 

Τι θα γινει τωρα που ο κρεοπ.δεν δεχεται να κοψει πιστωτικο?Κ με τα χρηματα τι θα γινει?

Ελένη, εγώ δεν κατάλαβα τι ρωτάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι ολοι σιγουρα εχετε αντιστοιχες περιπτωσεις οποτε μια μικρη βοηθεια θα ηθελα...

 

Αγροτης, απο 1/1/14 στο κανονικο,η δηλωση  στο μητρωο χθες μολις(περιμενε μηπως αλλαξει κατι).....το Φεβρουαριο  λοιπον του εκοψε τιμ/γιο ο κρεοπωλης για το κρεας που αγορασε αξιας 5000 και την καταθεση την εκανε στο λογ/μο του...

 

Τι θα γινει τωρα που ο κρεοπ.δεν δεχεται να κοψει πιστωτικο?Κ με τα χρηματα τι θα γινει?

Δεν θα κοπεί πιστωτικό.

Θα επιστρέψει το τιμολόγιο αγοράς και θα το ανικαταστήσει με τιμολόγιο πώλησης που θα εκδώσει ο ίδιος προς τον κρεοπώλη στην ίδια ημερομηνία με το αρχικό εκδοθέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ίδια Πολ.:

Επί μεταβίβασης δε, των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας, η υποχρέωση για τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων καταλαμβάνει τους αγρότες με εναπομείναντα δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης πάνω από το προβλεπόμενο όριο (5.000 ευρώ και άνω).»

Αγρότης στο ειδικό καθεστώς με πωλήσεις μεγαλύτερες από 15000 και δικαιώματα ενίσχυσης μεγαλύτερα από 5000 το 2013, το 2014 θα μεταβιβάσει μέρος από τα δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης και θα κρατήσει δικαιώματα μικρότερα από 5000, θα εξακολουθεί να είναι στο ειδικό καθεστώς ή είναι υποχρεωμένος να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης στο ειδικό καθεστώς με πωλήσεις μεγαλύτερες από 15000 και δικαιώματα ενίσχυσης μεγαλύτερα από 5000 το 2013, το 2014 θα μεταβιβάσει μέρος από τα δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης και θα κρατήσει δικαιώματα μικρότερα από 5000, θα εξακολουθεί να είναι στο ειδικό καθεστώς ή είναι υποχρεωμένος να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς;

Κάτι μου λέει ότι η ΠΟΛ.1079/19.3.2014 θα σας λύσει την απορία.......

 

Καλησπέρα  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη, εγώ δεν κατάλαβα τι ρωτάς...

Σοφία καλημέρα,ισως να μην το διατυπωσα ξεκαθαρα..

 

Αγροτης που εχει υποχρεωση να μπει στο κανονικό καθεστως απο 1/1/14 , η μεταβολη του στο μητρωο εγινε πχ 19/3/14 ...

Για την πωληση των προβατων που εκανε λοιπον τον Φεβρουαριο  στον κρεοπωλη δεν εκδοσε Τιμ.πωλησης με φπα οπως θα επρεπε αλλα ο κρεοπωλης του εκοψε Τιμ.αγοράς και επισης του εκανε καταθεση στην τραπεζα κ εξοφλησε...Τωρα λοιπον,δε θα πρεπει να κοψει ο αγροτης στον κρεοπωλη τιμ.πωλησης ?Δ συμφωνει ομως ο κρεοπωλης...τι θα πρεπει να κανει ο αγροτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κοπεί πιστωτικό.

Θα επιστρέψει το τιμολόγιο αγοράς και θα το ανικαταστήσει με τιμολόγιο πώλησης που θα εκδώσει ο ίδιος προς τον κρεοπώλη στην ίδια ημερομηνία με το αρχικό εκδοθέν. σεαυτο συμφωνουμε (+ ΦΠΑ 13%) ΣΩΣΤΑ?

Βασίλη καλημερα,επιστρεφοντας το τιμ αγορας ο αγροτης δε θα πρεπει με καποιο τροπο να ακυρωθει απο τον κρεοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...