Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει τελικά με τους αγρότες?


internet_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθεώρητη.

 

Τροποποίηση του άρθρου 41 του Κώδικα ΦΠΑ, που έγινε με το πολυνομοσχέδιο (Ν.4254/14 - ΦΕΚ 85- 7/4/14) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δήλωση αποθεμάτων μετάταξης που θέλω να κάνω αφορά αποθέματα αγαθών επένδυσης.

Μήπως επειδή αφορά μηχανήματα/πάγια της αγροτικής δραστηριότητας πρέπει να θεωρηθεί από την ΔΟΥ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δήλωση αποθεμάτων μετάταξης που θέλω να κάνω αφορά αποθέματα αγαθών επένδυσης.

Μήπως επειδή αφορά μηχανήματα/πάγια της αγροτικής δραστηριότητας πρέπει να θεωρηθεί από την ΔΟΥ? 

οχι αθεωρητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα τιμολόγια που εκδόθηκαν προς τους αγρότες του ειδικού καθεστώτος.

 

Έμποροι εξέδωσαν τιμολόγια στους αγρότες ειδικού καθεστώτος για την αγορά αγροτικών προιόντων.

Όταν οι αγρότες μετατάχθηκαν πλέον στο κανονικό καθεστώς οι έμποροι εξέδωσαν πιστωτικά τιμολόγια για αυτά που είχαν ήδη κόψει και εν συνεχεία τιμολόγια κανονικά με φπα προς τους αγρότες του κανονικού καθεστώτος.

 

Τα πιστωτικά αυτά τιμολόγια πρέπει να περαστούν στα βιβλία των αγροτών κανονικού καθεστώτος ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα απο τι στιγμή που έχουν εκδοθεί θα τα περάσω κανονικά όλα :  και το πρώτο ΤΙΜ(αγορας αγρ προι χωρις ΦΠΑ)  και το πιστωτικό και αυτό που έκοψαν μετα οι αγρότες - με τη σκέψη οτι υπάρχουν και οι ΜΥΦ....

έτσι το σκέφτομαι : οτι έχει εκδοθεί να καταχωρηθεί και να σταλεί.

αν τα στείλει ο κάθε έμπορος και όχι ο αγρότης θεωρώ θα έχουμε αποκλίσεις δεν ξέρω αν είναι ορθό αλλά απο τι στιγμή που υπάρχει το αφμ τους σε στοιχείο θα πράξω το παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

αγροτης με δευτερευουσα δραστηριοτητα ¨"υπηρεσίες θεριζοαλωνισμου¨"στελνει περιοδικη ?

Σήμερα κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα ΦΠΑ(Υπουργείο) με ενημέρωσαν ότι θα βγεί εγκύκλιος για την μη υποβολή  περιοδικής ΦΠΑ ανά τρίμηνο από τους θεριζοαλωνιστές,βαμβακοσυλεκτικές κλπ οι οποίοι έχουν και την ιδιότητα του αγρότη. Η εγκύκλιος αναμένεται την ερχόμενη εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα ΦΠΑ(Υπουργείο) με ενημέρωσαν ότι θα βγεί εγκύκλιος για την μη υποβολή  περιοδικής ΦΠΑ ανά τρίμηνο από τους θεριζοαλωνιστές,βαμβακοσυλεκτικές κλπ οι οποίοι έχουν και την ιδιότητα του αγρότη. Η εγκύκλιος αναμένεται την ερχόμενη 

βγει δεν βγει οι θεριζοαλωνιστες θεριζουν συγκεκριμενη περιοδο του χρονου!Δλδ αυτην την περιοδο κατα πασα πιθανοτητα οι υπολοιπες θα ειναι μηδενικες κανεις δεν θεριζει χειμωνα!Λογικα να θα βγαλουν εγκυκλιο μη υποβολης περιοδικης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήριαλ έχει καταντήσει η κατάσταση με τους αγρότες, για να κάνει κάποιος ρύθμιση σε ληξιπρόθεσμα πρέπει λέει να πάει στη δου, για να υπογράψει το τμήμα του φπα, ότι δεν έχει υποχρέωση για περιοδικές δηλώσεις  και μετά να κάνει τη ρύθμιση εκεί στη δου, δηλαδή.

Σε ερώτηση μου, αν η δου το ξέρει, μου απάντησαν, να τυπώσεις το μήνυμα που σου βγάζει και να τους το πας.

Εγώ θα του το δώσω να τους το πάει, αλλά αυτοί, ούτε  πάνε καλά ούτε είναι με τα καλά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήριαλ έχει καταντήσει η κατάσταση με τους αγρότες, για να κάνει κάποιος ρύθμιση σε ληξιπρόθεσμα πρέπει λέει να πάει στη δου, για να υπογράψει το τμήμα του φπα, ότι δεν έχει υποχρέωση για περιοδικές δηλώσεις  και μετά να κάνει τη ρύθμιση εκεί στη δου, δηλαδή.

Σε ερώτηση μου, αν η δου το ξέρει, μου απάντησαν, να τυπώσεις το μήνυμα που σου βγάζει και να τους το πας.

Εγώ θα του το δώσω να τους το πάει, αλλά αυτοί, ούτε  πάνε καλά ούτε είναι με τα καλά τους.

και μενα τα ιδια μου λενε, εχει 7 μηνες και δεν μπορουν να κανουν ενα απλο πραγμα ειναι τελειως αχρηστοι και επικινδυνοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ  ΔΗΛΩΣΕ ΔΕΥΤΕΡΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΛΩΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ  ΔΗΛΩΣΕ ΔΕΥΤΕΡΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΛΩΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ?

NAI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAI

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ) ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Τι εκδίδει συνάδελφοι. Αθεώρητο δελτίο αποστολής ή θεωρημένο?  Υπάρχουν κάπου οδηγίες πως συμπληρώνονται αυτά τα δελτία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι

 

Ο αγρότης ειδικού καθεστώτος μπορεί να εκδώσει τιμολόγιο?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Τι εκδίδει συνάδελφοι. Αθεώρητο δελτίο αποστολής ή θεωρημένο?  Υπάρχουν κάπου οδηγίες πως συμπληρώνονται αυτά τα δελτία?

Θεωρημένα τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρημένα τέλος...

χαχαχαχαχαχαχα ετσι οπως ειναι γραμμενο μπορει κανεις να το εκλαβει κ με την ακριβως αντιθετη  εννοια συναδελφε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα ΦΠΑ(Υπουργείο) με ενημέρωσαν ότι θα βγεί εγκύκλιος για την μη υποβολή  περιοδικής ΦΠΑ ανά τρίμηνο από τους θεριζοαλωνιστές,βαμβακοσυλεκτικές κλπ οι οποίοι έχουν και την ιδιότητα του αγρότη. Η εγκύκλιος αναμένεται την ερχόμενη εβδομάδα.

 

 

Όπα, εγώ το θεώρησα άλλη δραστηριότητα και στέλνω κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγρότης ειδικού καθεστώτος μπορει να εκδοσει ΤΠ?

Ναι, μπορεί, εάν το επιθυμεί.

Και πρέπει να στείλει και συγκεντρωτικές γι΄ αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορεί, εάν το επιθυμεί.

Και πρέπει να στείλει και συγκεντρωτικές γι΄ αυτά.

πρεπει να γινει καποια δηλωση στο μητρωο γιαυτο? και μπορει να εισπραξει κανονικα και φπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγρότης ειδικού καθεστώτος μπορει να εκδοσει ΤΠ?

 

 

Μπορεί, αλλά δεν μπορεί και να λαμβάνει τιμολ. αγοράς, για τις πωλήσεις του.Ή το ένα ή το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...