Προς το περιεχόμενο

"Κείνο που σου προσάπτουνε τα χελιδόνια είναι η άνοιξη που δεν έφερες"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλησα να σιωπήσω, μα δεν μπόρεσα. Στο παρελθόν τα κατάφερνα πιο εύκολα, αναλογιζόμενη την ευθύνη  που είχα ως πρόεδρος, ως πολίτης, ως φίλη. Πάντα εν ονόματι της ενότητας και του κοινού καλού.  Μα πλέον τα περιθώρια στενέψανε και ο τραμπουκισμός ξεπήδησε μέσα από τη στενωπό που ήταν κρυμμένος. 

 

Δεν πήρα το λόγο στην Ολομέλεια των Προέδρων, όχι γιατί φοβήθηκα τις επιθέσεις και τη λασπολογία –αυτό πλέον το έχω εμπεδώσει-  αλλά γιατί αίφνης συνειδητοποίησα ότι θα ήταν άνευ ουσίας. Για πολλοστή φορά οι γνωστοί – άγνωστοι διέκοπταν φωνασκώντας όσους ομιλητές διετύπωναν διαφορετικές απόψεις μη συγκλίνουσες με αυτές του προεδρείου. Η συζήτηση διεξήχθη μέσα σε άκρως «δημοκρατικές» διαδικασίες, με τον πρόεδρο να επιπλήττει κατά επιλογήν, αδιαφορώντας για τους είρωνες και τους καθ’ έξιν χλευαστές.  

 

Σεβόμενη την επιθυμία αγαπημένου συναδέλφου και συναγωνιστή όλα αυτά τα χρόνια, δεν θα μεταφέρω εδώ την προσωπική επίθεση που δέχτηκε. Μα δεν μπορώ πλέον να σιωπώ μπροστά σε τόση αναλγησία. Και δεν θα μιλήσω ως πρόεδρος, και γιατί ο τίτλος από μόνος κατάντησε βρισιά, αλλά και γιατί αυτή τη στιγμή με τα γραφόμενα μου δεν εκφράζω τα μέλη του συλλόγου μα την προσωπική μου αγανάκτηση ως  απλός λογιστής – πολίτης.

 

Κύριοι «πρόεδροι», όπως η ελευθερία έτσι και η δημοκρατία θέλει αρετή και τόλμη, σεβασμό και συνέπεια. Η εκλογή σας δεν είναι ούτε θεόσταλτη ούτε εσαεί αδιαμφισβήτητη. Περίμενα να αφουγκραστείτε το διαφορετικό, αυτήν την καθάρια – κι ας είναι άπειρη ακόμα – φωνή των νέων. Αλλά εσείς ως άλλοι Νέστορες διαλαλείτε την σοφία σας και την σπουδαιότητα σας.  Ακροβατείτε ανάμεσα σε λογοπαίγνια και υπεκφυγές, προσβλέποντας στη διατήρηση της θέσης σας.

 

Η ουσιαστική συμμετοχή στα κοινά είναι και υποχρέωση και προσφορά, δεν ζητάει εύσημα, είναι σιωπηρή και δεν φωνάζει. Η ιδιότητα του προέδρου δεν δίνει σε κανένα περισσότερα δικαιώματα λόγου, ούτε παρέχει ηθική κάλυψη. Αντίθετα απαιτεί ταπεινότητα και διαλλακτικότητα, εν αντιθέσει με τον αυταρχισμό που επιδείξατε. Κάποιοι από εσάς με κάνατε να ντρέπομαι για την ιδιότητα μου. Γιατί ας μην παίζουμε με τις λέξεις, ύβρις δεν είναι μόνο η χυδαιολογία, ύβρις χαρακτηρίζεται και η αλαζονική και  προσβλητική συμπεριφορά  απέναντι στους άλλους. 

 

Γιατί είναι ύβρις να χαρακτηρίζονται κάποιοι συνάδελφοι ως ανύπαρκτοι και τιποτένιοι, μόνο και μόνο επειδή δεν είναι γραμμένοι σε κάποιο σύλλογο. Όπως ύβρις είναι και ο χλευασμός προτάσεων και κινήσεων συλλόγων που δεν σας βρήκαν σύμφωνους. Αλήθεια, τι είναι αυτό που σας πείραξε τόσο πολύ στο εξώδικο; Και εάν είναι άχρηστο όπως ισχυρίζεστε, για ποιο λόγο έγινε όλη αυτή η αντιπαράθεση; Μήπως για να δικαιολογήσετε τη δική σας απραξία, αφού δράση για εσάς σημαίνει μόνο επισκέψεις στα γραφεία των ιθυνόντων, και συζητήσεις πίσω από κλειστές πόρτες;

 

Ειλικρινά δεν έχει νόημα να σας υπενθυμίσω τι ζητούσε πέρσι η συνέλευση των αντιπροσώπων. Ούτως η άλλως κωφεύετε, μου θυμίζετε τους τρείς πιθήκους. Με απογοητεύσατε, όπως φαντάζομαι και δεκάδες άλλους συναδέλφους, απαξιώνοντας κάθε έννοια συνδικαλισμού και αγωνιστικότητας. Γιατί η απαξίωση δεν έρχεται από τα κλικ που κάνουν οι συνάδελφοι στο διαδίκτυο,  αλλά από την δική σας αλαζονική  συμπεριφορά. Και μην ξεχνάτε, ότι η υπεροψία όπως και η αλαζονεία κατατάσσονται  στις γενεσιουργές αιτίες του κοινωνικού ρατσισμού. Ρατσισμού όπως αυτός που χαρακτηρίζει το δικαίωμα του λέγειν ανάλογα της διανυθείσης χιλιομετρικής απόστασης από τον τόπο συνάντησης. 

 

Και μην αγχώνεστε κ. Πατέλη, κανείς  δεν θα σας πάρει το βήμα, ούτε θα κλέψει τη δόξα σας αδικώντας σας. Μπορείτε να τα κρατήσετε όλα δικά σας. Οι επιδείξεις ισχύος δεν με αφορούν. Εξάλλου αισθάνομαι αμήχανα μιλώντας σε ντουβάρια.

 

Ειρήνη Γιαννουλάτου

Άνευ τίτλων και περγαμηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα 

 

το τσουβάλιασμα συνεχίζει κανονικά σαν γνήσια δημοκρατική τακτική 

 

αλήθεια , πόσο διαφέρει η λογική και τακτική αυτή (και μάλιστα παραμονές της προγραμματισμένης συγκέντρωσης) από την λογική Πατέλη 

 

κρίμα ρε Ειρήνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα 

 

το τσουβάλιασμα συνεχίζει κανονικά σαν γνήσια δημοκρατική τακτική 

 

αλήθεια , πόσο διαφέρει η λογική και τακτική αυτή (και μάλιστα παραμονές της προγραμματισμένης συγκέντρωσης) από την λογική Πατέλη 

 

κρίμα ρε Ειρήνη 

 

 

Δεν υπάρχει κανένα τσουβάλιασμα Γιάννη.

Μιλάω πολύ συγκεκριμένα.

Και το γνωρίζεις πολύ καλά.

Μην μου κάνεις μάθημα λοιπόν,

αυτά "τα εν οίκω μη εν δήμω" με αφήνουν πλέον παντελώς αδιάφορη.

Αρκετά με τη σιιωπή! Ως εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα 

 

το τσουβάλιασμα συνεχίζει κανονικά σαν γνήσια δημοκρατική τακτική 

 

αλήθεια , πόσο διαφέρει η λογική και τακτική αυτή (και μάλιστα παραμονές της προγραμματισμένης συγκέντρωσης) από την λογική Πατέλη 

 

κρίμα ρε Ειρήνη 

 

Το σεβασμό και τη δημοκρατικότητα οφείλεις να την κερδίσεις και δεν μπορείς να την απαιτείς.

Και αν εσύ συνάδελφε, προς τιμήν σου έκανες αναφορά στις κατάπτυστες δηλώσεις του Πατέλη, δεν μπορείς να το κατανοήσεις αυτό τότε λυπάμαι αλλά δεν ξέρω ποιος θα μπορούσε.

Αν το μόνο που θέλετε είναι συχαρίκια και ευχαριστήρια τότε έχετε λάθος άποψη για τη δημοκρατία.

Αν η δημοκρατία που ονειρεύεστε δεν μπορεί να αντέξει την κριτική και θέλει μόνο επαίνους τότε συγνώμη αλλά δε χωράμε σε αυτήν.

Κρατήστε την για πάρτη σας και αφήστε μας εμάς να ονειρευόμαστε έναν άλλον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NIKOS PATELIS  μία ώρα πριν

"Eξώδικο προς την Κυβέρνηση από τη λεγόμενη «Διαδικτυακή Ομάδα Λογιστών» 

(συσπείρωση που συμμετέχουν δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ και άλλοι) και τον 

Σύλλογο Αδειούχων Λογιστών Χανίων. Η πρωτοβουλία στηρίζεται από 

διάφορους

συλλόγους λογιστών-φοροτεχνών ανά την Ελλάδα." Το απόσπασμα από την 

ανακοίνωση της Πανεπιστημονικής ανποδεικνύει αυτό που έλεγα στις 27/2 

στην Ολομέλεια της ΠΟΦΕΕ για το καπέλωμα της συγκέντρωσης στις 7/3 από 

τα κόμματα, εμφανώς πλέον από το ΚΚΕ εφόσον δεν πέρασε η προσπάθειά του 

για να έχει και την κάλυψη της ΠΟΦΕΕ αλλά και από τον ΣΥΡΙΖΑ που 

προσπαθεί να χειραγωγήση το "άγχος" των Συναδέλφων μας.

Και αυτό ενισχύεται από την ανακοίνωση της ΠΑΣΕΒΕ στις 26/2 (κυκλοφόρησε 27/2)

"• Καλούμε όλους τους αυτοαπασχολούμενους λογιστές να συμμετέχουν στην 

μεγάλη κινητοποίηση στις 7 Μάρτη στην Πλ. Συντάγματος 13.00μμ

• Είμαστε σε ετοιμότητα για συλλαλητήριο τη μέρα κατάθεσης του νομοσχεδίου στη Βουλή."

ΔΥΣΤΥΧΩΣ φοβάμαι ότι στις 8/3 θα διαβάσουμε μια ανακοίνωση (με φωτογραφίες του πλήθους) του ΚΚΕ ή του ΣΥΡΙΖΑ ή και των δύο κατ' αντιστοιχία με αυτή της ΔΗΚΙΟ που

την επομένη των εκλογών στο ΟΕΕ δήλωνε ότι η νίκη της ισοδυναμούσε με ψήφο εμπιστοσύνης στην Πολιτική Σαμαρά.

Αυτό το "καπέλωμα" Συνάδελφοι έχω να το ζήσω από φοιτητής.

Όμως εν όψει και τον εκλογών όλα είναι "νόμιμα" . Αν και οι αποκριές τελείωσαν κάποιοι ακόμη "πουλάνε" καπέλα για όλους όσους θέλουν να τα επιδείξουν στους δρόμους.

Όμως θα επιμένω ότι η δύναμή μας είναι πίσω από τον Η/Υ μας. Αλλά εκεί χρειαζόμαστε και τους Επαγγελματίες για να έχουμε την αναγκαία κάλυψη.

Έτσι:

Η ΠΟΦΕΕ αποτελούμενη ΜΟΝΟΝ από Ελεύθερους Επαγγελματίες και με καθαρά συνδικαλιστικά κριτήρια, σε συνεργασία με τους Επαγγελματικούς φορείς των Επιχειρηματιών ανέλαβε πρωτοβουλίες και θα πράξει ότι είναι αναγκαίο προς όφελος του Κλάδου που εκπροσωπεί. Το ΔΣ για αυτό εκλέχθηκε και αυτό θα κάνει.

Ευχαριστώ

Νίκος Πατέλης.

Α΄ Αντιπρ.ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα!

Ειρήνη

Νόμιζα ότι ελληνικά και μιλάς και διαβάζεις καλά

Γράφεις για οίκους και για δήμους που εγώ ούτε κατά διάνοια μίλησα μα ούτε και της λογικής του να κουκουλώνουμε τα σκατά μας ήμουν ποτέ.

Είπα με πολύ απλά λόγια ότι η (βραδυφλεγής) αντίδραση  σου τσουβάλιασε τους πάντες. Όλοι ίδιοι με τον Πανίδη, ένα πράγμα

Και κοπανάς και ένα ¨μιλάω συγκεκριμένα¨ από πάνω.

Όσο για τον έτερο καπαδόκη τι να πω

Την δημοκρατικότητα την έχεις ή δεν την έχεις (είναι αυτή που με έκανε να μιλήσω για κατάπτυστες και υβριστικές δηλώσεις Πανίδη – μαζί και ο πρόεδρος του συλλόγου μου)

Από κει και πέρα το τι Δημοκρατία θέλει ο καθ ένας από μας άσε να το κρίνουν οι πράξεις και τα έργα μας. Να σου θυμίσω μόνο ότι η δική σου δημοκρατία και δημοκρατικότητα  δεν έφθασε για να μιλήσει για τους ανθρώπους εκεί μέσα  που ζήτησαν με όλη τους την δύναμη να μιλήσει η διαδικτυακή ομάδα, πράγμα που το έκανε ευθαρσώς ο έτερος των εκπροσώπων σας συνάδελφος Πανόπουλος

Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα!

Ειρήνη

Νόμιζα ότι ελληνικά και μιλάς και διαβάζεις καλά

Γράφεις για οίκους και για δήμους που εγώ ούτε κατά διάνοια μίλησα μα ούτε και της λογικής του να κουκουλώνουμε τα σκατά μας ήμουν ποτέ.

Είπα με πολύ απλά λόγια ότι η (βραδυφλεγής) αντίδραση  σου τσουβάλιασε τους πάντες. Όλοι ίδιοι με τον Πανίδη, ένα πράγμα

Και κοπανάς και ένα ¨μιλάω συγκεκριμένα¨ από πάνω.

Όσο για τον έτερο καπαδόκη τι να πω

Την δημοκρατικότητα την έχεις ή δεν την έχεις (είναι αυτή που με έκανε να μιλήσω για κατάπτυστες και υβριστικές δηλώσεις Πανίδη – μαζί και ο πρόεδρος του συλλόγου μου)

Από κει και πέρα το τι Δημοκρατία θέλει ο καθ ένας από μας άσε να το κρίνουν οι πράξεις και τα έργα μας. Να σου θυμίσω μόνο ότι η δική σου δημοκρατία και δημοκρατικότητα  δεν έφθασε για να μιλήσει για τους ανθρώπους εκεί μέσα  που ζήτησαν με όλη τους την δύναμη να μιλήσει η διαδικτυακή ομάδα, πράγμα που το έκανε ευθαρσώς ο έτερος των εκπροσώπων σας συνάδελφος Πανόπουλος

Αυτά 

Μια χαρά έφτασε η δημοκρατικότητα μου.

Για αυτό εξάλλου έκανα την αναφορά στο Σταυρουλάκη.

Και θυμάσαι τι έγινε.

Έπεσαν πάνω του να τον φάνε.

Αν με αφήνατε να συνεχίσω θα έλεγα και για τους υπόλοιπους.

Αλλά το θεωρήσατε ρουφιανιά και μου απαγορεύσατε να συνεχίσω.

Μην παραπονιέστε επομένως.

Και ο δικός σου ο καημός ήταν ο Λεωνιδόπουλος. 

Λες και ο Λεωνιδόπουλος υπερασπίστηκε το δικό μας δικαίωμα να μιλήσουμε και όχι το δικό του (κάτι που φάνηκε πολύ αργότερα).

Και στην τελική ο μόνος που μίλησε ευθέως και είχε το θάρρος να μας υπερασπιστεί ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ήταν ο Σταυρουλάκης.

Ας φροντίζατε αυτό που έκανα εγώ να το κάνετε εσείς για να μην υπάρχουν σκιές και παρεξηγήσεις.

Αυτά παθαίνει όποιος επιλέγει να συνεδριάζει πίσω από κλειστές πόρτες.

 

Αν έχεις αντίθετη άποψη σε παρακαλώ να τη γράψεις για να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εγώ (αλλά και ο πρόεδρός του συλλόγου μου) που ζήτησα ευθέως από τον πανίδη να δηλώσει αν υιοθετεί τις υβριστικές και απαξιωτικές δηλώσεις για συναδέλφους, τόκανα υπερασπιζόμενος άλλους.

και την αναφορά στον λεωνιδόπουλο, πολύ καλά ξέρεις, την έκανε ο πανόπουλος και όχι εγώ αλλά μιας και το ανέφερες υπάρχει μια μικρή διαφορά που ίσως αδυνατείς να καταλάβεις , ο λέωνιδόπουλος υπερασπίστηκε το δικάιωμα του να τοποθετηθούν όλοι ,  είναι διαφορετικό

 

πέρα από κει επιμένεις

αναφέρεσαι σε όλους μας τσουβαλιάζοντας μας 

 

άκρως δημοκρατικό 

 

μέχρι και η ανακοίνωση της ηγετικής ομάδας της  ΠΟΦΕΕ μίλαγε για πλειοψηφία , εσύ δεν ειδες τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εγώ (αλλά και ο πρόεδρός του συλλόγου μου) που ζήτησα ευθέως από τον πανίδη να δηλώσει αν υιοθετεί τις υβριστικές και απαξιωτικές δηλώσεις για συναδέλφους, τόκανα υπερασπιζόμενος άλλους.

και την αναφορά στον λεωνιδόπουλο, πολύ καλά ξέρεις, την έκανε ο πανόπουλος και όχι εγώ αλλά μιας και το ανέφερες υπάρχει μια μικρή διαφορά που ίσως αδυνατείς να καταλάβεις , ο λέωνιδόπουλος υπερασπίστηκε το δικάιωμα του να τοποθετηθούν όλοι ,  είναι διαφορετικό

 

πέρα από κει επιμένεις

αναφέρεσαι σε όλους μας τσουβαλιάζοντας μας 

 

άκρως δημοκρατικό 

 

μέχρι και η ανακοίνωση της ηγετικής ομάδας της  ΠΟΦΕΕ μίλαγε για πλειοψηφία , εσύ δεν ειδες τίποτα 

Ηδονίζεστε να ακούτε "μπράβο" και "ζήτω".

Μπράβο σας λοιπόν και ζήτω και συγχαρητήρια.

Αλλά εσείς ζητήσατε να σταματήσω να αναμεταδίδω όσα διαδραματίζονταν εντός της αίθουσας.

Άρα δεν έχεις δικαίωμα να κρίνεις τι θα έλεγα και πως θα το έλεγα.

Γιατί μέχρι εκείνη τη στιγμή όσα έγραψα ήταν αλήθεια.

Καθένας πληρώνει το τίμημα των επιλογών του.

Πληρώσατε κι εσείς την επιλογή σας να κρατήσετε μυστικά όσα συζητήθηκαν.

Και στην τελική όλοι με ένα i-pad στο χέρι ήταν. Δεν τους απαγόρευσε κανείς να γράψουν στη "διαδικτυακή". Αυτό θα πει δημοκρατία. Αλλά κανείς δεν το έκανε. Ίσως γιατί κανείς δεν ένιωσε την ανάγκη να απολογηθεί ή να εξηγήσει το οτιδήποτε.

 

Δεν αναφέρθηκα σε όλους.

Είπα ξεκάθαρα ποιοι σύλλογοι κράτησαν θετική στάση και ποιοι θα συμμετέχουν στην εκδήλωση της Παρασκευής.

 

Και ο Λεωνιδόπουλος δεν υπερασπίστηκε το δικαίωμα να μιλήσουν όλοι.

Εδώ μερικά πριν ο ίδιος μας χαρακτήρισε ούτε λίγο ούτε πολύ καρατζαφερικούς.

 

Ήρθε την Τετάρτη στη συνάντηση που είχαμε και τον αφήσαμε να μιλήσει.

Και μίλησε αρκετή ώρα.

 

Και τι είπε εν ολίγοις; Γνωρίζεις;;;

Αν δε γνωρίζεις φρόντισε να μάθεις.

 

Μας κατηγόρησε και άφησε αιχμές για συγκεκριμένα πρόσωπα και συγκεκριμένες τοποθετήσεις.

Αλλά εμείς τον αφήσαμε να μιλήσει.

 

Αυτή είναι η διαφορά μας.

Αυτό είναι δημοκρατία.

 

Και πάλι μπράβο και συγχαρητήρια είστε φοβεροί!!!

Αφού σας αρέσει τόσο πολύ να το βλέπετε και να το ακούτε θα φροντίσω να σας το λέω/γράφω συχνότερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδονίζεστε να ακούτε "μπράβο" και "ζήτω".

Μπράβο σας λοιπόν και ζήτω και συγχαρητήρια.

Αλλά εσείς ζητήσατε να σταματήσω να αναμεταδίδω όσα διαδραματίζονταν εντός της αίθουσας.

Άρα δεν έχεις δικαίωμα να κρίνεις τι θα έλεγα και πως θα το έλεγα.

Γιατί μέχρι εκείνη τη στιγμή όσα έγραψα ήταν αλήθεια.

Καθένας πληρώνει το τίμημα των επιλογών του.

Πληρώσατε κι εσείς την επιλογή σας να κρατήσετε μυστικά όσα συζητήθηκαν.

Και στην τελική όλοι με ένα i-pad στο χέρι ήταν. Δεν τους απαγόρευσε κανείς να γράψουν στη "διαδικτυακή". Αυτό θα πει δημοκρατία. Αλλά κανείς δεν το έκανε. Ίσως γιατί κανείς δεν ένιωσε την ανάγκη να απολογηθεί ή να εξηγήσει το οτιδήποτε.

 

Δεν αναφέρθηκα σε όλους.

Είπα ξεκάθαρα ποιοι σύλλογοι κράτησαν θετική στάση και ποιοι θα συμμετέχουν στην εκδήλωση της Παρασκευής.

 

Και ο Λεωνιδόπουλος δεν υπερασπίστηκε το δικαίωμα να μιλήσουν όλοι.

Εδώ μερικά πριν ο ίδιος μας χαρακτήρισε ούτε λίγο ούτε πολύ καρατζαφερικούς.

 

Ήρθε την Τετάρτη στη συνάντηση που είχαμε και τον αφήσαμε να μιλήσει.

Και μίλησε αρκετή ώρα.

 

Και τι είπε εν ολίγοις; Γνωρίζεις;;;

Αν δε γνωρίζεις φρόντισε να μάθεις.

 

Μας κατηγόρησε και άφησε αιχμές για συγκεκριμένα πρόσωπα και συγκεκριμένες τοποθετήσεις.

Αλλά εμείς τον αφήσαμε να μιλήσει.

 

Αυτή είναι η διαφορά μας.

Αυτό είναι δημοκρατία.

 

Και πάλι μπράβο και συγχαρητήρια είστε φοβεροί!!!

Αφού σας αρέσει τόσο πολύ να το βλέπετε και να το ακούτε θα φροντίσω να σας το λέω/γράφω συχνότερα!!

Δεν περίμεναν ότι θα έχει τέτοια απήχηση . Τα έχασαν . Για αυτό από την μια λάσπη από την άλλη αγγελιάσματα . Ας αποφασίσουν με ποιους  ? το όχημα τους  δεν θα γίνουμε σε καμία περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα συζητάτε αυτά μετά τις 7 του Μάρτη ,τι ανεβάζετε κάθε 3 και λίγο τι είπε ο ένας και ο άλλος?

 

ΔΕΝ ΜΑΣ  ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

 

βρε αυτοί είναι έμπειροι ,σου λένε βάλε ολίγη από ΣΥΡΙΖΑ,από Καρατζαφέρη θα σιχαθούν οι από κάτω και στο τέλος δεν θα πάει κανείς.

 

Γεμίσαμε προέδρους και αυτόκλητους σωτήρες που εκπροσωπούν το 3,5% των λογιστών.

 

 

Μην το μαλακίζετε στην τελική ευθεία με τα παστέλια,τα μαντολάτα, τους λεωνιδόπουλους και τους καψερόπουλους.

ούτε τους ξέρουμε ,ούτε θέλουμε να τους μάθουμε. 

 

πόσο μάλλον τι λένε  εκεί που τα λένε.

 

Οποιος έχει κάτι να πει,ας το πει στο Σύνταγμα ενώπιον της βάσης  και αυτή θα κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα!

Ειρήνη

Νόμιζα ότι ελληνικά και μιλάς και διαβάζεις καλά

Γράφεις για οίκους και για δήμους που εγώ ούτε κατά διάνοια μίλησα μα ούτε και της λογικής του να κουκουλώνουμε τα σκατά μας ήμουν ποτέ.

Είπα με πολύ απλά λόγια ότι η (βραδυφλεγής) αντίδραση  σου τσουβάλιασε τους πάντες. Όλοι ίδιοι με τον Πανίδη, ένα πράγμα

Και κοπανάς και ένα ¨μιλάω συγκεκριμένα¨ από πάνω.

 

Εσύ είσαι αυτός που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις Γιάννη, η διαβάζεις βιωματικά, δεν εξηγείται αλλιώς.

Δεν θα μου προσάψεις λόγια που δεν είπα.

Είμαι πολύ συγκεκριμένη όταν μιλάω για γνωστούς - άγνωστους, και δεν αναφερόμουνα στον Λεωνιδόπουλο,εξάλλου δεν ήταν αυτός που φωνασκούσε και λιδωρούσε.

Αναφέρθηκα  στον  τραμπούκο εκεί πίσω στη γωνία, στον άλλο που μίλησε προσβλητικά και ειρωνεύτηκε τον Σταυρουλάκη, στον Καμπάνη κ.λ.π. Και δεν ήταν η πρώτη φορά που συνέβησαν αυτά, έχει γίνει συνήθεια πλέον κάποιοι εκεί μέσα να θεωρούν τον εαυτό τους Καίσαρα. Δεν ήταν η πρώτη φορά που άκουσα  "ποιά είσαι εσύ που θέλεις να μιλήσεις". Και εάν εσύ σκεφτόσουνα άλλα ας με έπαιρνες τηλέφωνο.

 

Και δεν θα μου πείς ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος πότε και πως θα αντιδράσω.

Και αποδείχτηκε ότι είχα δίκοιο, από την νέα απάντηση του κ. Πατέλη.

Βαρέθηκα να εξηγούμαι, εξάλλου δεν κατάλαβα σε ποιόν και γιατί εγώ προσωπικά οφείλω εξήγηση.

Δεν είδα κανένα άλλο να μπεί στον κόπο να εξηγηθεί.

 

Και το κρίμα στο λαιμό όλων αυτών που ψηφίζουν με sms και πεντάρια.

Εγώ δεν συμμετείχα, και σκέφτομαι σύντομα να σας αδειάσω τη γωνιά

να μην έχει και πρόβλημα ο κάθε κ. Πατέλης και οι κάθε λογής παρατρεχάμενοι του.

Και μην αρχίσει πάλι η ίδια ιστορία με την Ε.Φ.Ε.Ε.Α.Π, γιατί ειλικρινά το σιχάθηκα.αυτό το story.

Πραγματικά βαρέθηκα, αηδίασα και είμαι έξαλλη.

 

Και αναρρωτιέμαι...

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους

οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα , τώρα ήρθα στα ίσια μου, αφού κατάφερα να αποσπάσω τα μπράβο και τα ζήτω του Σωκράτη,  τότε δικαιώθηκα για όσα έκανα μια ζωή 

 

ευχαριστώ. 

 

και για την Ειρήνη τι να πω , μάλλον βρίσκεσαι σε σύγχυση  

 

ΥΓ αχ ρε Κίτσο, αχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα , τώρα ήρθα στα ίσια μου, αφού κατάφερα να αποσπάσω τα μπράβο και τα ζήτω του Σωκράτη,  τότε δικαιώθηκα για όσα έκανα μια ζωή 

 

ευχαριστώ. 

 

και για την Ειρήνη τι να πω , μάλλον βρίσκεσαι σε σύγχυση  

 

ΥΓ αχ ρε Κίτσο, αχ 

Ολο στον κίτσο καταλήγεις τι πεπρωμένο είναι αυτό?

 

 

δικό σου το ασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα , τώρα ήρθα στα ίσια μου, αφού κατάφερα να αποσπάσω τα μπράβο και τα ζήτω του Σωκράτη,  τότε δικαιώθηκα για όσα έκανα μια ζωή 

 

ευχαριστώ. 

 

και για την Ειρήνη τι να πω , μάλλον βρίσκεσαι σε σύγχυση  

 

ΥΓ αχ ρε Κίτσο, αχ 

έλα σύνταγμα 7/3 να ολοκληρώσουμε τον ερώτα μας χαλκιδαιε :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και για την Ειρήνη τι να πω , μάλλον βρίσκεσαι σε σύγχυση  

 

Γιάννη, κόφτο!!!

Δεν είναι όλες οι ώρες το ίδιο.

Και οι ειρωνίες μεταξύ σας!!!

 

Και θα το κλειδώσω το θέμα έως την Παρασκευή.

Και πες με φασίστα και ότι άλλο θες...

 

Ποσώς με ενδιαφέρει :angry: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...