Jump to content
  • 0
gkazan

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕΤΟΧΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ)

Question

Σε συνέχεια αντίστοιχου προηγούμενου θέματος από τον Ν.2238/1994 http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=63265, σε ερώτημα που μου ετέθη, κατέληξα στο ακόλουθο συμπέρασμα και θα ήθελα μια επιβεβαίωση ή αντίρρηση.

 

Ελληνας φυσικό πρόσωπο θα δηλώσει μέρισμα απο κέρδη αλλοδαπής εταιρίας (Κύπρος) στην οποία είναι μέτοχος (Η διανομή θα γίνει για κέρδη που θα προκύψουν εντός της χρήσης 2014, άρα θα δηλωθούν το οικονομικό 2016-φορολογικό 2015). Τα κέρδη αυτά βάσει της Σ.Α.Δ.Φ. Ελλάδος-Κύπρου θα φορολογηθούν στην Κύπρο, εξαντλώντας την φορολόγησή τους (των κερδών, όχι του μερίσματος).

 

Στον 4172/2013 αναφέρεται:

 

Άρθρο 64
Συντελεστές παρακράτησης φόρου
1. Οι συντελεστές παρακράτησης φόρου είναι οι εξής:
α) για μερίσματα δέκα τοις εκατό (10%)...

 

και στο ίδιο άρθρο

 

3. Η παρακράτηση φόρου εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση της παραγράφου 1 σε περίπτωση που αυτός που λαμβάνει την πληρωμή, εκτός από τις αμοιβές που αναφέρονται στην περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1, η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου είναι φυσικό πρόσωπο που έχει τη φορολογική κατοικία του στην Ελλάδα ή νομικό πρόσωπο ή  νομική οντότητα που δεν έχει τη φορολογική κατοικία του και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα.

 

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα εν λόγω μερίσματα θα φορολογηθούν αυτοτελώς στην Ελλάδα με 10%, εξαντλώντας την φορολογική υποχρέωση.

 

Σωστό ή λάθος;

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Προσοχή:

Στην παρ. 3 του άρθρου 64 οι λέξεις «εκτός από τις αμοιβές που αναφέρονται στην περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1», καθώς και οι λέξεις «που έχει τη φορολογική κατοικία του στην Ελλάδα» καταργήθηκαν, και μετά τη λέξη «οντότητα» προστέθηκαν οι λέξεις «που λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες σύμφωνα με την περίπτωση δ΄ και» με την παρ. 6α του άρθρου 24 του N.4223/2013 

 

Συνεπώς η παρ.3 έχει ώς εξής:

3. Η παρακράτηση φόρου εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση της παραγράφου 1 σε περίπτωση που αυτός που λαμβάνει την πληρωμή, ..........................., η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου είναι φυσικό πρόσωπο ...................... ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες σύμφωνα με την περίπτωση δ΄ και που δεν έχει τη φορολογική κατοικία του και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας προβλέπει την πίστωση τόσο του φόρου

επί των μερισμάτων που τυχόν έχει επιβληθεί στην Κύπρο  αλλά και του φόρου  επί των κερδών της κυπριακής εταιρείας.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει υπόχρεος για παρακράτηση επί των μερισμάτων της κυπριακής εταιρείας.

Σε κάθε περίπτωση η δήλωση τους θα γίνει με την φορολογική δήλωση και θα φορολογηθούν με 10%

με πίστωση τυχόν φόρου αλλοδαπής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας προβλέπει την πίστωση τόσο του φόρου

επί των μερισμάτων που τυχόν έχει επιβληθεί στην Κύπρο  αλλά και του φόρου  επί των κερδών της κυπριακής εταιρείας.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει υπόχρεος για παρακράτηση επί των μερισμάτων της κυπριακής εταιρείας.

Σε κάθε περίπτωση η δήλωση τους θα γίνει με την φορολογική δήλωση και θα φορολογηθούν με 10%

με πίστωση τυχόν φόρου αλλοδαπής.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 9 της Σ.Α.Δ.Φ. Ελλάδος-Κύπρου, αναφέρεται για τα μερίσματα ότι:

 

Άρθρον 9

1. Mερίσματα καταβαλλόμενα υπό εταιρείας κατοίκου ενός των Συμβαλλομένων Kρατών εις κάτοικον του ετέρου Συμβαλλομένου Kράτους δύνανται να φορολογηθούν εις το έτερον τούτο Kράτος. (Στην Κύπρο δηλαδή)

2. Eν τούτοις, τοιαύτα μερίσματα δύνανται να φορολογηθούν εν τω Συμβαλλομένω Kράτει εν τω οποίω είναι κάτοικος η καταβάλλουσα τα μερίσματα εταιρεία, συμφώνως προς την νομοθεσίαν του Kράτους τούτου, αλλά ο ούτως επιβαλλόμενος φορολογικός συντελεστής δέον να μη υπερβαίνη το 25% του ακαθαρίστου ποσού των μερισμάτων.

 

Από διάφορες δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο, προκύπτει ότι δεν γίνεται παρακράτηση φόρου επί των μερισμάτων σε πρόσωπα που δεν είναι κάτοικοι Κύπρου (όπως στην περίπτωση που ανέφερα). Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεται παρακράτηση (εισφορά υπέρ Άμυνας) ύψους 10%.

 

Από τα γραφόμενα του Anast, θα γίνει συμψηφισμός του παρακρατηθέντος στην Κύπρο φόρου επί των μερισμάτων, με τον φόρο του άρθρου 64, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος για το ποσοστό παρακράτησης που θα διενεργηθεί (εάν διενεργηθεί) στην Κύπρο.

 

Πάντως με προβληματίζει και η διατύπωση της παρ.3 του άθρου 64, μετά την τροποποίηση του Ν.4223/2013 που παρέθεσε ο joaogr:

 

"3. Η παρακράτηση φόρου εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση της παραγράφου 1 σε περίπτωση που αυτός που λαμβάνει την πληρωμή, ..........................., η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου είναι φυσικό πρόσωπο ...................... ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες σύμφωνα με την περίπτωση δ΄ και που δεν έχει τη φορολογική κατοικία του και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα."

 

Εφόσον καταργείται η εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης από μερίσματα, σε ποιά κλίμακα θα προσμετρηθεί το εισόδημα αυτό και θα γίνει συμψηφισμός του παρακρατηθέντα φόρου;

 

Εκτός και εάν το υπογραμμισμένο κείμενο αφορά μόνο την περίπτωση δ' της παρ.1 του άρθρου 64...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βάσει  της σύμβασης, η Κύπρος μπορεί  να φορολογεί τα μερίσματα που λαμβάνει κάτοικος Ελλάδος από κυπριακή εταιρία έως 25%.

Το τι ορίζει η ελληνική νομοθεσία δεν επηρεάζει την φορολόγηση στην Κύπρο αρκεί να μην ξεπερνάει το όριο που υπάρχει στην σύμβαση αποφυγής.

Αν υποθετικά η κυπριακή νομοθεσία προέβλεπε φορολόγηση με 25%, θα φορολογούσε με 25%.

Το τι ορίζει η εσωτερική νομοθεσία της Κύπρου δεν το γνωρίζω.

 

Η παράγραφος 3 του άρθρου 64 αφορά μόνο τις αμοιβές της περίπτωσης δ της παραγράφου 1 του ιδίου άρθρου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το άρθρο 9 της Σ.Α.Δ.Φ. Ελλάδος-Κύπρου, αναφέρεται για τα μερίσματα ότι:

 

Άρθρον 9

1. Mερίσματα καταβαλλόμενα υπό εταιρείας κατοίκου ενός των Συμβαλλομένων Kρατών εις κάτοικον του ετέρου Συμβαλλομένου Kράτους δύνανται να φορολογηθούν εις το έτερον τούτο Kράτος. (Στην Κύπρο δηλαδή)

2. Eν τούτοις, τοιαύτα μερίσματα δύνανται να φορολογηθούν εν τω Συμβαλλομένω Kράτει εν τω οποίω είναι κάτοικος η καταβάλλουσα τα μερίσματα εταιρεία, συμφώνως προς την νομοθεσίαν του Kράτους τούτου, αλλά ο ούτως επιβαλλόμενος φορολογικός συντελεστής δέον να μη υπερβαίνη το 25% του ακαθαρίστου ποσού των μερισμάτων.

 

Από διάφορες δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο, προκύπτει ότι δεν γίνεται παρακράτηση φόρου επί των μερισμάτων σε πρόσωπα που δεν είναι κάτοικοι Κύπρου (όπως στην περίπτωση που ανέφερα). Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεται παρακράτηση (εισφορά υπέρ Άμυνας) ύψους 10%.

 

Από τα γραφόμενα του Anast, θα γίνει συμψηφισμός του παρακρατηθέντος στην Κύπρο φόρου επί των μερισμάτων, με τον φόρο του άρθρου 64, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος για το ποσοστό παρακράτησης που θα διενεργηθεί (εάν διενεργηθεί) στην Κύπρο.

 

Πάντως με προβληματίζει και η διατύπωση της παρ.3 του άθρου 64, μετά την τροποποίηση του Ν.4223/2013 που παρέθεσε ο joaogr:

 

"3. Η παρακράτηση φόρου εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση της παραγράφου 1 σε περίπτωση που αυτός που λαμβάνει την πληρωμή, ..........................., η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου είναι φυσικό πρόσωπο ...................... ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα που λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες σύμφωνα με την περίπτωση δ΄ και που δεν έχει τη φορολογική κατοικία του και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα."

 

Εφόσον καταργείται η εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης από μερίσματα, σε ποιά κλίμακα θα προσμετρηθεί το εισόδημα αυτό και θα γίνει συμψηφισμός του παρακρατηθέντα φόρου;

 

Εκτός και εάν το υπογραμμισμένο κείμενο αφορά μόνο την περίπτωση δ' της παρ.1 του άρθρου 64...

Αναρωτιέμαι πραγματικά αν όλες αυτές οι εταιρείες που έχουν έδρα Βουλγαρία ή Ελβετία εμφανίζουν στη φορολογική δήλωση της Ελλάδας τα μερίσματα τους από τις εταιρείες αυτές. Και επειδή και εγώ διαβάζω τη ΣΑΔΦ και έχω μπερδευτεί μήπως στην πράξη μπορεί να μας πει κάποιος συνάδελφος την εμπειρία του.Απο εφορία εχω λάβει 2 διαφορετικές απόψεις και το γνωστό "θα φορολογηθεί στη διαφορά του φορολογικού συντελεστή των δυο χωρών" ......ουφ.....κάθε βοήθεια δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η ΚΥΠΡΙΑΚΗ LTD έχει φορολογήσει με 12,5%. Τα μερίσματα εκεί είναι αφορολόγητα. Άρα εδώ όταν δηλωθούν θα φορολογηθούν με 10%?  δε μπορεί νομίζω να συμψηφιστεί με το 12,5% που αφορά το φορο εταιρείας και όχι τα μερίσματα.ή κάνω λάθος?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι καλησπερα. εχει συναντησει κανεις περιπτωση με μερισματα απο εταιρεια στα Σκοπια? ποσο ειναι ο φορος μερισματων στα Σκοπια? Πελατης μου εφερε την επιστολη του ορκωτου λογιστη, μετεφρασμενη με σφραγιδα της Χαγης κτλ.. οπου αναφερει το καθαρο ποσο που εισεπραξε και 2 φορους που πληρωθηκαν για αυτο το μερισμα. ενας φορος 10%  των κερδων και ενας φορος 10% φυσικων προσωπων. Λογικα ο ενας ειναι φορος της εταιρειας και ο αλλος φορος μερισματων. Ο φορολογουμενος ομως μου ανεφερε οτι και οι 2 φοροι αφορουν το μερισμα, ως φορος μερισματων. περασα και τους 2 φορους στον κωδικο 683. Στη ΔΟΥ που πηγα για την εκκαθαριση δισταζουν να περασουν και τους 2 φορους και ψαχνονται. 

Εχει κανεις παρομοια περιπτωση?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλό μεσημέρι,

μήπως έχει κάποιος τη απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών  υπ' αρίθμου 7242/2018?

Θα με υποχρεώνατε.

Ευχαριστώ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 1/3/2016 στις 11:07 ΠΜ, lemoni είπε

η ΚΥΠΡΙΑΚΗ LTD έχει φορολογήσει με 12,5%. Τα μερίσματα εκεί είναι αφορολόγητα. Άρα εδώ όταν δηλωθούν θα φορολογηθούν με 10%?  δε μπορεί νομίζω να συμψηφιστεί με το 12,5% που αφορά το φορο εταιρείας και όχι τα μερίσματα.ή κάνω λάθος?????

υπαρχει μια δεδ https://www.taxheaven.gr/circulars/30736/ded-1140-2019 σε αυτην δικαιωθηκε ο φορολογουμενος και του συμφηφιστηκε ο εταιρικος φορος .Η ερωτηση ειναι η εξης , στην δεδ ο φορολογουμενος ειναι ο μοναδικς εταιρος της κυπριακης , αλλαζει κατι αν οι εταιροι ειναι πολλοι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ε.2018/2019

 
Αλβανία (ν. 2755/1999, ΦΕΚ Α' 252)- άρθρο 23 
Αρμενία (ν. 3014/2002, ΦΕΚ Α' 103)- άρθρο 24
Γεωργία (ν. 3045/2002, ΦΕΚ Α' 198)- άρθρο 24
Εσθονία (ν. 3682/2008, ΦΕΚ Α' 145)- άρθρο 23
Ηνωμένο Βασίλειο (νδ. 2732/1953, ΦΕΚ Α' 329)- άρθρο XIV αγγλια 
Κίνα (ν. 3331/2005, ΦΕΚ Α' 83)- άρθρο 23
Κύπρος (αν. 573/1968, ΦΕΚ Α' 223)- άρθρο 21
Λετονία (ν. 3318/2005, ΦΕΚ Α' 46) - άρθρο 24 (1)
Λιθουανία (ν. 3356/2005, ΦΕΚ Α' 152)- άρθρο 24(1)
Ουζμπεκιστάν (ν. 2659/1998, ΦΕΚ Α' 268)- άρθρο 23
Σλοβενία (ν. 3084/2002, ΦΕΚ Α' 318)- άρθρο 23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...