Προς το περιεχόμενο

εγκύκλιος ικα ν.17 - ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ετεα


giakon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

Διάβασα στα γρήγορα (52 σελίδες παρακαλώ) την εγκύκλιο ν.17 του ικα/24-2-2014

Ανακεφαλαιώνω (ζητάω επιβεβαίωση μήπως δεν πρόσεξα κάτι σημαντικό)

Σημαντικό είναι ότι όσοι δηλώνουν στην ΑΠΔ πακέτα 101,105 - δηλαδή ήδη πλήρωναν τις εισφορές επικουρικής ασφάλισης

μαζί με την κύρια ασφάλιση γι'αυτούς δεν αλλάζει τίποτα . Αλλαγές αφορούν όσοι είχαν πακέτα κάλυψης 103,107 δηλαδή πλήρωναν

ξεχωριστά σε επικουρικό ταμείο τις εισφορές επικουρικής ασφάλισης.

Αυτό που δεν κατάλαβα γιατί το ΙΚΑ έβγαζε ανακοινώσεις πως θα πληρώνονται ασφαλιστικές εισφορές αφού δεν πρόκειται να αλλάξει

τρόπος είσπραξης (για ήδη ενταγμένους στο Ε.Τ.Ε.Α.(τέως Ε.Τ.Ε.Α.Μ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

Διάβασα στα γρήγορα (52 σελίδες παρακαλώ) την εγκύκλιο ν.17 του ικα/24-2-2014

Ανακεφαλαιώνω (ζητάω επιβεβαίωση μήπως δεν πρόσεξα κάτι σημαντικό)

Σημαντικό είναι ότι όσοι δηλώνουν στην ΑΠΔ πακέτα 101,105 - δηλαδή ήδη πλήρωναν τις εισφορές επικουρικής ασφάλισης

μαζί με την κύρια ασφάλιση γι'αυτούς δεν αλλάζει τίποτα . Αλλαγές αφορούν όσοι είχαν πακέτα κάλυψης 103,107 δηλαδή πλήρωναν

ξεχωριστά σε επικουρικό ταμείο τις εισφορές επικουρικής ασφάλισης.

Αυτό που δεν κατάλαβα γιατί το ΙΚΑ έβγαζε ανακοινώσεις πως θα πληρώνονται ασφαλιστικές εισφορές αφού δεν πρόκειται να αλλάξει

τρόπος είσπραξης (για ήδη ενταγμένους στο Ε.Τ.Ε.Α.(τέως Ε.Τ.Ε.Α.Μ.).

 

Μια χαρά τα κατάλαβες όλα. Το ΙΚΑ δεν μπορείς να το καταλάβεις όμως. Πρέπει να είσαι ψυχίατρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα κατάλαβες όλα. Το ΙΚΑ δεν μπορείς να το καταλάβεις όμως. Πρέπει να είσαι ψυχίατρος...

 

Αγαπητοί συνάδελφοι θα κλάψω........

έχω μπερδευτει τοσο πολύ (και σε συνδυασμό και με τα φορολογικά) που έχω χάσει την μπάλα.....

δηλαδή όσοι ήταν στο ΚΠΚ 101 συνεχίζουμε και τους δηλώνουμε κανονικά ως ήταν και προηγουμένως??? (την διάβασα την 17) .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι θα κλάψω........

έχω μπερδευτει τοσο πολύ (και σε συνδυασμό και με τα φορολογικά) που έχω χάσει την μπάλα.....

δηλαδή όσοι ήταν στο ΚΠΚ 101 συνεχίζουμε και τους δηλώνουμε κανονικά ως ήταν και προηγουμένως??? (την διάβασα την 17) .........

Η εγκύκλιος αφορά  τους ασφαλισμένους με επικουρικά ΤΕΑΥΕΚ- ΤΑΠΙΤ που πλήρωνες ξεχωριστά  στην Τράπεζα και με πακέτο κάλυψης 103 , για τους υπόλοιπους με 101 όπως συμπλήρωνες την ΑΠΔ  δεν αλλάζεις κάτι.Αν έχεις προλάβει και έχεις στείλει ΑΠΔ με πακέτο κάλυψης 103 για Δεκέμβριο και Δώρο θα στείλεις συμπληρματική (04)  και μόνο  με τις διορθώσεις βάσει της εγκυκλίου 17 όπως το παράδειγμα που αναλύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.... ευχαριστώ πάρα πολύ..... ήταν σαφές........

για σήμερα δεν θα κλάψω άλλο.... αυριο που θα πιάσω άλλο θέμα.

 

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα κατάλαβες όλα. Το ΙΚΑ δεν μπορείς να το καταλάβεις όμως. Πρέπει να είσαι ψυχίατρος...

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση

Ψυχίατρος πρέπει να είσαι σε πολλά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΤΑΠΙΤ (ΤΑΞΥ) των ξενοδοχειων τελικα τι γινεται ???? Μπαινει στην ΑΠΔ ,ή οχι 

απο οτι φαινεται,και αν καταλαβα καλα ,θα δωσουμε την απδ μονο με την μια εγγραφη που αφορα το ικα,διαγραφοντας τη δευτερη του ταπιτ,φανταζομαι με τα ιδια πακετα καλυψης που ισχυαν,και μετα βλεπουμε....(αν φευγει η απδ και δεν χτυπησει σε καμμια ασυμφωνια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λοιπον, η βιαστικιά, εστειλα τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο με 101 και αλλαξα τον ΚΑΔ αντιστοιχα! Πρεπει να βαλω ειδικη περιπτωση? Εγω τι πρεπει να κανω? Να μην κανω τιποτα?  Η 17/24-02-2014 δεν λεει τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση αλλα ουτε πως θα ειναι στο εξης.... Τι δεν καταλαβαινω? Τωρα θα κλαψω εγω..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΤΑΠΙΤ (ΤΑΞΥ) των ξενοδοχειων τελικα τι γινεται ???? Μπαινει στην ΑΠΔ ,ή οχι K

Kαι εγω αυτό δεν μπορω να καταλαβα,

Μια εγγραφή θα γίνει ΙΚΑ+ΕΤΕΑ, με το ΤΑΠΙΤ τί γίνεται? θα συμπεριληφθεί στην ΑΠΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17693.

Με βάση αυτό το έγγραφο,αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ,ότι υποβάλλεται κανονικά η ΑΠΔ με ΚΠΚ 101 αντί για 103 (για να συμπεριληφθεί το ΤΕΑΥΕΚ 6%) μέχρι τις14/03 ή όπου δε προβλέπεται αντίστοιχος ΚΑΔ με τον προηγούμενο (εκτός ασφαλιστικής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ κ.τ.λ.) μπαίνει ειδική περίπτωση 10 στον εργαζόμενο .Το ΤΑΠΙΤ (για εμπορικά καταστήματα ) μένει απ'έξω απο την ΑΠΔ και κάποια στιγμή θα γίνει συμπληρωματική.Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί έπρεπε να περιμένουμε μέχρι 4/3/2014 για να διαβάσουμε ότι τα λαμόγια του ΙΚΑ δεν κατάφεραν να αλλάξουν εδώ και 3 μήνες τίποτα και για ποιό λόγο όλα αυτά έγιναν έγιναν με αναδρομική ισχύ από 12/2013.Θα έλεγα και πολλές άλλες βρισιές που  αξίζουν σε αυτούς τους καραγκιόζηδες 100% αλλά θα λογοκριθώ, οπότε το κόβω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λοιπον, η βιαστικιά, εστειλα τον Δεκεμβριο και τον Ιανουαριο με 101 και αλλαξα τον ΚΑΔ αντιστοιχα! Πρεπει να βαλω ειδικη περιπτωση? Εγω τι πρεπει να κανω? Να μην κανω τιποτα?  Η 17/24-02-2014 δεν λεει τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση αλλα ουτε πως θα ειναι στο εξης.... Τι δεν καταλαβαινω? Τωρα θα κλαψω εγω..... 

Κοίταξε αν μπορείς να στείλεις συμπληρωματική με ειδική περίπτωση 10 για Δεκέμβιο και Ιανουάριο. Δεν γνωρίζω αν την παίρνει.Εγώ σε δική μου περίπτωση έστειλα τον Δεκ.-Δώρο χωρίς να αλλάξω τον ΚΑΔ , άφησα αυτόν που είχα,έβαλα ειδ.περιπτ. 10 και ΠΚ 101 και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Πλήρωσα για το ΤΑΠΙΤ με ξεχωριστό γραμμάτιο στην Τράπεζα το αναλογούν ποσόν .Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε αν μπορείς να στείλεις συμπληρωματική με ειδική περίπτωση 10 για Δεκέμβιο και Ιανουάριο. Δεν γνωρίζω αν την παίρνει.Εγώ σε δική μου περίπτωση έστειλα τον Δεκ.-Δώρο χωρίς να αλλάξω τον ΚΑΔ , άφησα αυτόν που είχα,έβαλα ειδ.περιπτ. 10 και ΠΚ 101 και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Πλήρωσα για το ΤΑΠΙΤ με ξεχωριστό γραμμάτιο στην Τράπεζα το αναλογούν ποσόν .Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

 

 

 

 

Στην 17/24-02-2014 την ειδικη περιπτωση την αναφερει μαζι με ολες τις αλλες αλλαγες για την συμπληρωματικη μονο του 12/2013. Στο τοπικο ΙΚΑ που ρωτησα δεν ηξεραν τιποτα! (τι πρωτοτυπο ε?....) Θα αναμενω μαλλον. Σ ευχαριστω πολυ για τα φωτα σου  :) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην ξέρουν στο ΙΚΑ, αφού έχουν εμάς που καίμε τον εγκέφαλό μας με τους γρίφους τους,και πάλι νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στο να στείλεις συμπληρωματική για Ιανουάριο αφού έχει πάρει παράταση μέχρι 14/03/14 για υποβολή της ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τίποτα!Έχω μια ναυτιλιακή που χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα ΚΑΔ 6325 και ΠΑΚΕΤΟ 103 για το ΙΚΑ.Και πλήρωνε ξεχωριστά το ΤΑΝΠΥ (νυν ΕΤΕΑ).Τώρα έκανα τη συμπληρωματική για τον 12/2013 με ΚΑΔ 0010 και ΠΑΚΕΤΟ 991 και ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 14, όπως έλεγαν οι οδηγίες του ΙΚΑ.Από δω και πέρα τι θα βάζω?Θα αλλάξω ΚΑΔ και ΠΑΚΕΤΟ?Ή θα μείνουν τα ίδια και θα βάζω ειδική περίπτωση?Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τίποτα!Έχω μια ναυτιλιακή που χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα ΚΑΔ 6325 και ΠΑΚΕΤΟ 103 για το ΙΚΑ.Και πλήρωνε ξεχωριστά το ΤΑΝΠΥ (νυν ΕΤΕΑ).Τώρα έκανα τη συμπληρωματική για τον 12/2013 με ΚΑΔ 0010 και ΠΑΚΕΤΟ 991 και ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 14, όπως έλεγαν οι οδηγίες του ΙΚΑ.Από δω και πέρα τι θα βάζω?Θα αλλάξω ΚΑΔ και ΠΑΚΕΤΟ?Ή θα μείνουν τα ίδια και θα βάζω ειδική περίπτωση?Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.

φιλε μολις πηρα τλφ το HELP DESK στο τηλέφωνο 210 3891280.και ειπαν οτι το εφτιαξες σωστα για 12/2013 και δχ2013

εγω που εχω  ναυτ.πρακτορειο για Ιανουαριο και μετα μου ειπαν να τα αφησω ολα οπως παλια και απλα θα βαζω ειδικη περιπτωση ασφαλισης 010 και πακευο

καλυψης 101.

ελπιζω να σε καλυψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...