Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
tsaloux

Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;

Question

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Recommended Posts

• 0

Τελικά, αν έχει "μπλοκάκιας" και εισόδημά από μισθωτές στο 301.....το περνάει.....γιατί με τσεκαρισμένο το 019 και το 307 και με ποσό στο 301....μου λέει πως δεν μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών....το Ε3 είναι σωστά συμπληρωμένο......πρέπει να συμπληρωθεί κάτι άλλο?

• 0

Μην ξεχνάς ότι έχει υπάρξει έντονος προβληματισμός για το θέμα αυτό. Η πελάτισσα για την οποία έστειλα τη δήλωση, πέρυσι είχε άλλο λογιστή, ο οποίος συνάδελφος της έκανε δήλωση κανονικά για τις αμοιβές του εξωτερικού και το πήρε το ΤΑΞΙΣ. Όταν ανέλαβα τα βιβλία και το είδα πήρα τηλέφωνοσ το Υπουργείο και τηλεφωνικά με διαβεβαίωσαν ότι είναι σωστό. Όταν όμως προσπάθησα να στείλω φέτος τη δήλωση και ζητούσε ΑΦΜ άρχισα να το ψάχνω περισσότερο. Επειδή λοιπόν η διαφορά ήταν περίπου 6.000 ευρώ, αποφασίσαμε εν μέσω κάπιταλ κοντρόλς με την πελάτισσα να στείλουμε τη δήλωση με το ΑΦΜ που σου είπα και κάναμε ερώτημα στο Υπουργείο περιμένοντας την ΓΡΑΠΤΗ απάντησή τους. Οπότε παρακολούθησε το θέμα και την εξέλιξή του

Το ότι η διαδικασία υποβολής δεν είναι τουλάχιστον ορθόδοξη δεν το αμφισβητώ. Ομως είμαι 99% σίγουρη ότι εντάσσονται στη διάταξη και οι αμοιβές από το εξωτερικό Τουλάχιστον από την ΕΕ). Αλλωστε η ΠΟΛ του Φεβρουαρίου εξαιρεί μόνο τις προμήθειες και γενικά τις αμοιβές που δεν εντάσσονταν στα ελευθέρια επαγγέλματα. Οι δικές περιπτώσεις αφορούν μηχανικούς για μελέτες στην Κύπρο και την Ιταλία. Δεν ανησυχώ πολύ για την ουσία. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

• 0

Τελικά, αν έχει "μπλοκάκιας" και εισόδημά από μισθωτές στο 301.....το περνάει.....γιατί με τσεκαρισμένο το 019 και το 307 και με ποσό στο 301....μου λέει πως δεν μπορεί να φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών....το Ε3 είναι σωστά συμπληρωμένο......πρέπει να συμπληρωθεί κάτι άλλο?

Και 1 € στο 301 δεν λειτουργεί το πλεονέκτημα. Μια επιφύλαξη όταν το συνολικό εισόδημα είναι κάτω από 6000. Υπάρχει μια τροποποίηση της Βαλαβάνη την Ανοιξη, αλλά με την προϋπόθεση των 6000 αν θυμάμαι καλά.

• 0

Το ότι η διαδικασία υποβολής δεν είναι τουλάχιστον ορθόδοξη δεν το αμφισβητώ. Ομως είμαι 99% σίγουρη ότι εντάσσονται στη διάταξη και οι αμοιβές από το εξωτερικό Τουλάχιστον από την ΕΕ). Αλλωστε η ΠΟΛ του Φεβρουαρίου εξαιρεί μόνο τις προμήθειες και γενικά τις αμοιβές που δεν εντάσσονταν στα ελευθέρια επαγγέλματα. Οι δικές περιπτώσεις αφορούν μηχανικούς για μελέτες στην Κύπρο και την Ιταλία. Δεν ανησυχώ πολύ για την ουσία. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μην είστε τόσο σίγουρη. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και μακάρι (για εσάς) να κάνω λάθος. Πάντως "μπλοκάκια" με σύμβαση με αλλοδαπή επιχείρηση δεν τον βάζω στο 12 στ'.

Ή που θα τον κάψω εγώ, ή εσείς τους δικούς σας.

• 0

Μην είστε τόσο σίγουρη. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και μακάρι (για εσάς) να κάνω λάθος. Πάντως "μπλοκάκια" με σύμβαση με αλλοδαπή επιχείρηση δεν τον βάζω στο 12 στ'.

Ή που θα τον κάψω εγώ, ή εσείς τους δικούς σας.

χαχαχαχα ωραίο σχόλιο ponzi. Σωστός. Σε όλα μου τα σχόλια έγραφα ότι πίστευα πως δεν είναι σωστό αυτό που έκανα. Ο λόγος μπορεί να είναι και λίγο άσχετος αλλά βασίστηκα στο θέμα της πρόσληψης. Δηλαδή θα μπορούσε ο αλλοδαπός να προσλάβει τον μηχανικό σαν μισθωτό? Αν δεν είχε Ελληνικό ΑΦΜ σαφέστατα όχι. Όταν όμως έχεις αναλάβει πελάτη από συνάδελφο ο οποίος έκανε το ίδιο την προηγούμενη χρονιά, όταν η διαφορά είναι 6.000 ευρώ και όταν ζείς στο ωραιότατο κράτος μας, προτιμάς να χρωστάς εσύ τα 6000 ευρώ παρά το κράτος σε σένα. Πόσο μάλλον όταν εσύ πλήρωσες το αρχικό ποσό (κάπου 15000 ευρώ) ντούκου. Οι αποφάσεις είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων. Για παράδειγμα, εκείνος ο κύριος που σήκωσε το τηλέφωνο κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα στο τμήμα εισοδήματος και του οποίου το όνομα δεν έγραψα κάπου, να είχε δίκιο άραγε που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν έχει υπογραφεί σύμβαση με την αλλοδαπή εταιρεία ή να μην έχει δίκιο? Και πολλά άλλα. Όπως τα capital controls. Αυτά ή που σώσανε ή που πνίξανε κόσμο. Όταν κάποια στιγμή μου απαντήσουν για το ερώτημά μου να είσαι σίγουρος ότι αθ σου προωθήσω την απάντησή μου. Και όπως λες κι εσύ, θα ξεκαθαρίσει το ποιός "'έπνιξε" τον πελάτη του. χαχαχαχα. Να είσαι καλά. Καλό βράδυ.

• 0

χαχαχαχα ωραίο σχόλιο ponzi. Σωστός. Σε όλα μου τα σχόλια έγραφα ότι πίστευα πως δεν είναι σωστό αυτό που έκανα. Ο λόγος μπορεί να είναι και λίγο άσχετος αλλά βασίστηκα στο θέμα της πρόσληψης. Δηλαδή θα μπορούσε ο αλλοδαπός να προσλάβει τον μηχανικό σαν μισθωτό? Αν δεν είχε Ελληνικό ΑΦΜ σαφέστατα όχι. Όταν όμως έχεις αναλάβει πελάτη από συνάδελφο ο οποίος έκανε το ίδιο την προηγούμενη χρονιά, όταν η διαφορά είναι 6.000 ευρώ και όταν ζείς στο ωραιότατο κράτος μας, προτιμάς να χρωστάς εσύ τα 6000 ευρώ παρά το κράτος σε σένα. Πόσο μάλλον όταν εσύ πλήρωσες το αρχικό ποσό (κάπου 15000 ευρώ) ντούκου. Οι αποφάσεις είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων. Για παράδειγμα, εκείνος ο κύριος που σήκωσε το τηλέφωνο κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα στο τμήμα εισοδήματος και του οποίου το όνομα δεν έγραψα κάπου, να είχε δίκιο άραγε που μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν έχει υπογραφεί σύμβαση με την αλλοδαπή εταιρεία ή να μην έχει δίκιο? Και πολλά άλλα. Όπως τα capital controls. Αυτά ή που σώσανε ή που πνίξανε κόσμο. Όταν κάποια στιγμή μου απαντήσουν για το ερώτημά μου να είσαι σίγουρος ότι αθ σου προωθήσω την απάντησή μου. Και όπως λες κι εσύ, θα ξεκαθαρίσει το ποιός "'έπνιξε" τον πελάτη του. χαχαχαχα. Να είσαι καλά. Καλό βράδυ.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που γράφεις. 

Πολλές φορές - πολλές - δεν είμαι σίγουρος για αυτά που κάνω. Με πιάνουν και κάτι ανασφάλειες, κάτι ενοχές μήπως έχω κάνει λάθος και βρει κανείς (ή εγώ) μπελά. Μετά συνέρχομαι και κοιτάω το ρολόι. Δεν φρενάρει το ρημάδι και εγώ ξοδεύομαι με "τρίχες".

Πάω να πιω καμιά μπύρα.

Αύριο θα είναι άλλη μια "ημέρα της μαρμότας".

Καλό βράδυ και σε εσένα.

• 0

Καλησπέρα.Υπάλληλος σε Πανεπιστήμιο με σύμβαση ενημερώθηκε ότι διακόπτεται η ΄συμβασή του και θα πρέπει να κάνει έναρξη ως μπλοκάκιας.Οι διαδικασίες είναι ίδιες με την έναρξη ατομικής επιχείρησης?ΟΑΕΕ, έδρα το σπίτι και έναρξη στη ΔΟΥ?Πρέπει να εγγραφεί σε Επιμελητήριο και τι ΚΑΔ χρησιμοποιεί?Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.

• 0

Η διαδικασία είναι ίδια με την ατομική.Νομίζω επιμελητήριο δεν έχει.ΚΑΔ αναλόγως το αντικείμενο των εργασιών του.

• 0

Σε επικοινωνία που είχα με το ταξις, μου είπαν να καταχωρίσω τον εργοδότη εξωτερικού κάτω κάτω στη λίστα και θα το πάρει.

https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=2FE509F04E768B00.1D031AEA53&version=2015/09/11

Αρ.Πρωτ 1118536/2015

.....................3. Επομένως, το εισόδημα που προέρχεται βάσει σύμβασης με εργοδότη -επιχείρηση με έδρα στην αλλοδαπή, παρά το γεγονός ότι είναι εισόδημα ημεδαπής, δεν υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 12 του Ν.4172/2013 .

4. Κατόπιν των ανωτέρω, η φορολόγηση που προβλέπεται με τις διατάξεις της περ.στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 ταυ Ν. 4172/2013 αφορά μόνον εισόδημα ημεδαπής που αποκτάται βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες με φορολογική κατοικία στην Ελλάδα.

Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ α/α

ΑΡΓΥΡΩ ΓΡΑΨΑ

• 0

Αρ.Πρωτ 1118536/2015

.....................3. Επομένως, το εισόδημα που προέρχεται βάσει σύμβασης με εργοδότη -επιχείρηση με έδρα στην αλλοδαπή, παρά το γεγονός ότι είναι εισόδημα ημεδαπής, δεν υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 12 του Ν.4172/2013 .

4. Κατόπιν των ανωτέρω, η φορολόγηση που προβλέπεται με τις διατάξεις της περ.στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 ταυ Ν. 4172/2013 αφορά μόνον εισόδημα ημεδαπής που αποκτάται βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες με φορολογική κατοικία στην Ελλάδα.

Τελικά το θέμα έχει ξεκαθαριστεί ή υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ?