Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
tsaloux

Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;

Question

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Στο Υπουργειο -Εισοδημα- που πηρα τηλεφωνο, μου ειπαν οτι εστω και μια αποδειξη να εχει κοψει προς ιδιωτη, υπαγεται στην κλιμακα των ελ. Επαγγελματιων για αυτη τη δραστηριοτητα.

 

Λένε ό,τι να ναι στο Υπουργείο ή είναι η ιδέα μου; Η διάταξη είναι ξεκάθαρη.

 

"αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές."

 

Φυσικό Πρόσωπο = Ιδιώτης ή Ατομική Επιχείρηση. Αν ήθελε ο νομοθέτης να τα διαχωρήσει, θα έγραφε ατομική επιχείρηση ή επιτηδευματίες ή οτιδήποτε, και όχι "φυσικά πρόσωπα".

 

Ας αλλάξουν πλευρό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λένε ό,τι να ναι στο Υπουργείο ή είναι η ιδέα μου; Η διάταξη είναι ξεκάθαρη.

 

"αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές."

 

Φυσικό Πρόσωπο = Ιδιώτης ή Ατομική Επιχείρηση. Αν ήθελε ο νομοθέτης να τα διαχωρήσει, θα έγραφε ατομική επιχείρηση ή επιτηδευματίες ή οτιδήποτε, και όχι "φυσικά πρόσωπα".

 

Ας αλλάξουν πλευρό.

Με τους ιδιωτες φυσικα προσωπα ομως δεν υπαρχει εγγραφη συμβαση συνηθως......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγώ ντεν καταλαβαίνει..... πώς θα αφαιρεθούν οι ασφαλιστικές εισφορές αφού είναι προτυπωμένες οι αμοιβές?????????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγώ ντεν καταλαβαίνει..... πώς θα αφαιρεθούν οι ασφαλιστικές εισφορές αφού είναι προτυπωμένες οι αμοιβές?????????

???????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο 1/1 μισθωτός θα θεωρείται ο επαγγελματίας που πέρα απ τις προυποθέσεις των εργοδοτών θα έχει και έδρα ΜΟΝΟ την οικία του.

Πρέπει όλη τη χρονιά να έχει κάποιος ως έδρα την οικία του?

Αν κάποιος αλλάξει την έδρα του και τους 4 μήνες έχει γραφείο και τους υπόλοιπους 8 το σπίτι δε θα φορολογηθεί ως μισθωτός??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θεωρω ο νομος ότι λεει αποκλειστικα για την οικια ως επαγγελματικη στεγη, αν δεν συντρεχει αυτή η προυποθεση φορολογείται ως ελ επαγγελματιας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι κατανοητό αυτό..

Αν κάποιος ενώ τηρεί τις προυποθέσεις με τους εργοδότες αλλάξει έδρα απο το γραφείο στην οικία μέσα στη χρονιά (π.χ από 1/5) θα έχει πρόβλημα ή θα έπρεπε να είχε ως έδρα την οικία απο 1/1?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το όριο δαπανών που ισχύει σύμφωνα με τον Ν. 4172/13 άρθρο 12 παράγραφος 2 στ', δηλαδή τα (9.250,00 €) για τους μισθωτούς της παρ. 1 του άρθρου 45 ΚΦΕ ισχύει; Σας παρακαλώ αν έχει κανείς απάντηση σε αυτό να μου στείλει την ερμηνευτική. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το όριο δαπανών που ισχύει σύμφωνα με τον Ν. 4172/13 άρθρο 12 παράγραφος 2 στ', δηλαδή τα (9.250,00 €) για τους μισθωτούς της παρ. 1 του άρθρου 45 ΚΦΕ ισχύει; Σας παρακαλώ αν έχει κανείς απάντηση σε αυτό να μου στείλει την ερμηνευτική. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Έχει καταργηθεί αλλά για 2013 ή 2014 δεν προλαβαίνω να το ψάξω. Συγνώμη.... :rolleyes:

Πιστεύω πως θα το βρείτε εύκολα πάντως. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το όριο δαπανών που ισχύει σύμφωνα με τον Ν. 4172/13 άρθρο 12 παράγραφος 2 στ', δηλαδή τα (9.250,00 €) για τους μισθωτούς της παρ. 1 του άρθρου 45 ΚΦΕ ισχύει; Σας παρακαλώ αν έχει κανείς απάντηση σε αυτό να μου στείλει την ερμηνευτική. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Ισχύει απο 1.1.2014

Αυτά για το 2013 \«Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις: αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.»

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο 1/1 μισθωτός θα θεωρείται ο επαγγελματίας που πέρα απ τις προυποθέσεις των εργοδοτών θα έχει και έδρα ΜΟΝΟ την οικία του.

Πρέπει όλη τη χρονιά να έχει κάποιος ως έδρα την οικία του?

Αν κάποιος αλλάξει την έδρα του και τους 4 μήνες έχει γραφείο και τους υπόλοιπους 8 το σπίτι δε θα φορολογηθεί ως μισθωτός??

Σέ ποιό  αρθρο αναφέρει οτι πρεπει να εχει εδρα μόνο την οικία  ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι κατανοητό αυτό..

Αν κάποιος ενώ τηρεί τις προυποθέσεις με τους εργοδότες αλλάξει έδρα απο το γραφείο στην οικία μέσα στη χρονιά (π.χ από 1/5) θα έχει πρόβλημα ή θα έπρεπε να είχε ως έδρα την οικία απο 1/1?

Τώρα διυλιζουμε τον κωνωπα? μιλάμε για μια προσθήκη προϋποθέσεων που μπηκε με τον Ν.4254/2014,ΦΕΚ Α 85/7.4.2014. γιατί δεν μπορούσαν ούτε να τα γράψουν στην σωστή παράγραφο.....και θα έρθουν να μας πούνε γιατί τους 4 μήνες ήμουν στον κάτω μαχαλα και όχι στον δικό μου μαχαλα? Όλα είναι θέμα ελέγχου πραγματικού κατ εμέ....Εκτός εαν νομοθετήσουν πάλι με καμία ΠΟΛ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από ΠΟΛ. 1270/2000

 

<<Τονίζεται ότι οι εξαιρέσεις που θεσπίστηκαν με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.2386/1996 και της παρ. 6 του άρθρου 27 του Ν.2682/1999, για συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους: με το Δημόσιο, τις τράπεζες, τους οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου Δημόσιου τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του Ν.1665/1986, εξακολουθούν να ισχύουν και δεν επηρεάζονται απ' όσα η υπ' αριθ.

1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 ΑΥΟ καθορίζει.>>

 

και από ότι γνωρίζω ακόμα ισχύουν.

Δέν ξέρω αν αναφέρεται μόνο σε ασφαλ.συμβόλαια << συμφωνητικά>> αλλά δεν βρήκα και αλλού κάτι ποιό ξεκάθαρο.

Εγώ πάντως την δικιά μου μισθωτή θα την βάλω.

 

Κατά τα άλλα +1 στην υποχρέωση

Αν ένας ασφαλιστικός σύμβουλος έχει προμήθειες από 2 εταιρελιες και  σύμβαση εργασίας με τη μία  θεωρείται συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών άρα θα πάει με τη κλίμακα των μισθωτών?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όταν ο εργοδότης είναι εταιρία με έδρα στην Ευρωπαική Ένωση, χωρίς υποκατάστημα στην Ελλάδα και ούτε φορολογική εκπροσώπηση εδώ, και υπάρχει έγγραφη συμφωνία, για αποκλειστική συνεργασία με ελευθερο επαγγελματία, με έδρα το σπίτι ? Υπάγεται στις διατάξεις περι φορολόγησης ως μισθωτός ?

 

Εχω μια περίπτωση στην οποία προγραμματιστής παρέχει υπηρεσίες σε μια γερμανική εταιρεία

καθώς και στην Εθνική τράπεζα .

 

Τα μόνα του έξοδα είναι ο ΟΑΕΕ και τιμολόγια συνεργατών του για τα οποία έχουν γίνει παρακρατήσεις φόρου

και έχουν αποδοθεί κανονικά

 

Υπάρχουν συμβάσεις για τα πάντα.

 

Ανεξάρτητα απο τις ερμηνείες των ΠΟΛ και τις απαντήσεις των σεμιναρίων δεν υπάρχει περίπτωση να τον βάλω να φορολογηθεί ώς μισθωτός

διότι καταστρατηγώ κάθε έννοια λογικής .

 

Αν ήθελε ο γερμανός να τον προσλάβει ώς μισθωτό ,

θα το είχε κάνει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω μια περίπτωση στην οποία προγραμματιστής παρέχει υπηρεσίες σε μια γερμανική εταιρεία

καθώς και στην Εθνική τράπεζα .

 

Τα μόνα του έξοδα είναι ο ΟΑΕΕ και τιμολόγια συνεργατών του για τα οποία έχουν γίνει παρακρατήσεις φόρου

και έχουν αποδοθεί κανονικά

 

Υπάρχουν συμβάσεις για τα πάντα.

 

Ανεξάρτητα απο τις ερμηνείες των ΠΟΛ και τις απαντήσεις των σεμιναρίων δεν υπάρχει περίπτωση να τον βάλω να φορολογηθεί ώς μισθωτός

διότι καταστρατηγώ κάθε έννοια λογικής .

 

Αν ήθελε ο γερμανός να τον προσλάβει ώς μισθωτό ,

θα το είχε κάνει.

Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται επιμερισμός. Δλδ το ειδόσημα απο την εθνικη στο άρθρο 45 και το άλλο απο την γερμανική, εισόδημα ατομικής....Βάσει νόμου είναι εκτός? Τεχνικό ζήτημα γεννάται μόνο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω περιπτωση που ο εργοδοτης ειναι κατοικος εξωτερικου και δεν δεχεται το αφμ του στο ε1 για να τν στειλω ως μισθωτο το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω περιπτωση που ο εργοδοτης ειναι κατοικος εξωτερικου και δεν δεχεται το αφμ του στο ε1 για να τν στειλω ως μισθωτο το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο;

Έχω κι εγώ ίδια περίπτωση και ακόμα περιμένω απάντηση στο ερώτημα που έχω στείλει στο υπουργείο...... Δεν βλέπω φώς όμως, μάλλον θα αναγκαστεί να φορολογηθεί ως επαγγελματίας...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω κι εγώ ίδια περίπτωση και ακόμα περιμένω απάντηση στο ερώτημα που έχω στείλει στο υπουργείο...... Δεν βλέπω φώς όμως, μάλλον θα αναγκαστεί να φορολογηθεί ως επαγγελματίας...

οσο το εχω ψαξει δεν γραφει πουθενα οτι εξαιρουνται τα αφμ του εξωτερικου ή οτι εινια αποκλειστικα για ημεδαπους εργοδοτες ...τι να πω παλι εμεις ταλαιπωρουμαστε. ευχαριστω παντως

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει τυχει σε κανεναν με επιστροφη φορου μπλοκακια, να του βγαζει μηνυμα το taxis να προσκομισει τις εγγραφες συμφωνιες-συμβασεις στη δου ωστε να παρει την επιστροφη?Ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει τυχει σε κανεναν με επιστροφη φορου μπλοκακια, να του βγαζει μηνυμα το taxis να προσκομισει τις εγγραφες συμφωνιες-συμβασεις στη δου ωστε να παρει την επιστροφη?Ευχαριστω.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΥΤΟ! ΑΜΑ ΣΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ,ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω στειλει 4 τετοιες και σε καμια δεν μου το ζητησε. Μαλιστα μου εμφανισε και την ημερομηνια πιστωσης του λογαριασμού του δικαιούχου. Δεν ζητησε γενικα κανενα δικαιολογητικο.

Τα ποσα επιστροφής ηταν σε ολους πανω απο 4.000€

Βέβαια και οι 4 ειχαν απο 1 εως τρεις εργοδοτες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα

Μια διευκρίνηση θα ήθελα για την σωστή συμπλήρωση των Ε1 και Ε3:

Είμαι Ελ.Επ,  έχω σύμβαση με έναν εργοδότη, έδρα το σπίτι μου:

 

-Εχω δυνατότητα επιλογής για τον υπολογισμό του φόρου, ή πάω αναγκαστικά με την κλίμακα των μισθωτών;

-Στο Ε1 τσεκάρω τον κωδικό 019, βάζω το εισόδημα-εισφορές στον κωδ.307 και την παρακράτηση του φόρου στον 605, σωστά;

- Στον πίνακα 4Δ συμπηρώνω κάποιον απο τους κωδικούς 501 ή 517;

- Κάνω φορολογική αναμόρφωση όλες τις δαπάνες, εκτός από ασφ.εισφορές, και συμπληρώνω κανονικά το Ε3 βάζοντας στον 566 όλες τις δαπάνες της Φ.Α σωστά; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...