Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;


tsaloux

Ερώτηση

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σας

 

Όταν ελ.επαγγελματίας με έδρα το σπίτι του και 4 εργοδότες σύνολο, δεν έχει έναν από αυτούς να ξεπερνάει το 75% των ακαθάριστων αμοιβών μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του αρθ.45?

 

Ποιό συγκεκριμένα:

Συνολικά ακαθάριστα έσοδα: 16700

 

Έσοδα από εργοδότη α: 9900

Έσοδα από εργοδότη β: 5500

Έσοδα από εργοδότη γ: 1200

Έσοδα από εργοδότη δ: 100

 

Εμπίπτει στις διατάξεις του αρθ.45?

όχι, δεν έχει δικαίωμα , θα έπρεπε από τον ένα να έχει πάνω από το 75 του εισοδήματος. Και πάντα με την προϋπόθεση ότι και με τους 4 θα είχε σύμβαση...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι, έχει ξεκαθαριστεί, δεν έχει δικαίωμα επιλογής , δεν είμαι στο γραφείο για να βρω τη διευκρινιστική

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Αν μπορείς, όποτε πας στο γραφείο να δημοσιεύσεις την διευκρινιστική ,επειδή από ότι  βλέπω και στο forum διίστανται οι απόψεις και νομίζω θα είναι χρήσιμη και σε άλλους συναδελφους

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Αν μπορείς, όποτε πας στο γραφείο να δημοσιεύσεις την διευκρινιστική ,επειδή από ότι  βλέπω και στο forum διίστανται οι απόψεις και νομίζω θα είναι χρήσιμη και σε άλλους συναδελφους

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

οκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με  βαση  το νομο   ,  εχουμε δικαιμα επιλογης     ,   οπως  τεκμηριωνεται   και νομικα   ,   πιο κατω

 

ηρθε ομως  η απιστευτη   και απαραδεκτη ,   ΠΟΛ   1085/20-3-2014       #  11     και ειπε  οτι δεν υπαρχει  δικαιωμα επιλογης  !!!!

 

προσωπικα  , ακολουθω   ,     το νομο

 

 

 

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με  βαση  το νομο   ,  εχουμε δικαιμα επιλογης     ,   οπως  τεκμηριωνεται   και νομικα   ,   πιο κατω

 

ηρθε ομως  η απιστευτη   και απαραδεκτη ,   ΠΟΛ   1085/20-3-2014       #  11     και ειπε  οτι δεν υπαρχει  δικαιωμα επιλογης  !!!!

 

προσωπικα  , ακολουθω   ,     το νομο

 

 

 

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Δηλαδή  θεωρείς  ότι  είναι θέμα επιλογής  ?

 

Αν λογω εισοδήματος δεν επρεπε να υπογράψω τη δηλωση ,θα εκανα ότι μου λέει ο πελατης και με το δίκιο του ,εφόσον θα πληρώσει 5000ευρω λιγότερα αν πάει με τις κλίμακες  ελεύθερων επαγγελματιών, αλλά δεν  είμαι και εγω  συνυπεύθυνη ?

Δεν μου φτάνει το άγχος ,που δεν έχουν δώσει ακόμα παράταση και αύριο θα γινει  πανικός στο γραφείο ,να εχω και αυτό…

 

Τελικά το επάγγελμα μας είναι για γερά νευρά και όποιος αντέξει, αλλα  δεν ξερω αν αξιζει τελικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή  θεωρείς  ότι  είναι θέμα επιλογής  ?

 

Αν λογω εισοδήματος δεν επρεπε να υπογράψω τη δηλωση ,θα εκανα ότι μου λέει ο πελατης και με το δίκιο του ,εφόσον θα πληρώσει 5000ευρω λιγότερα αν πάει με τις κλίμακες  ελεύθερων επαγγελματιών, αλλά δεν  είμαι και εγω  συνυπεύθυνη ?

Δεν μου φτάνει το άγχος ,που δεν έχουν δώσει ακόμα παράταση και αύριο θα γινει  πανικός στο γραφείο ,να εχω και αυτό…

 

Τελικά το επάγγελμα μας είναι για γερά νευρά και όποιος αντέξει, αλλα  δεν ξερω αν αξιζει τελικα....

καλησπέρα, η Πολ στην οποία αναφερόμουν ειναι όντως αυτή που αναφέρει ο συνάδελφος. Εγώ προσωπικά εφαρμόζω τα αναγραφόμενα στην ΠΟΛ, όμως επειδή ειναι μεγάλη η διαφορά του φόρου εάν είχα τέτοια περίπτωση θα έπαιρνα και την ´αποψη της ΔΟΥ που ανήκει ο πελάτης , θα τον ενημέρωνα σχετικά και η απόφαση δική του.. Δεν γίνεται να τρελαθούμε εντελώς..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΚΦΕ λέει: ως εισόδημα από μισθωτες υπηρεσίες θεωρείται........... κλπ, δε λέει δύναται να θεωρηθεί, οπότε ο καθένας ερμηνεύει και αποφασίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα. Θα ηθελα 2 διευκρινίσεις. Για ελευθερο επαγγελματια που φορολογειτε  σαν μισθωτος (πληρει τις προυποθεσεις).  

1. Για το Ε3

συμπληρωνουμε 

ΝΑΙ στο 591,

στο 518 το Ασφ. ταμειο , τα ακαθαριστα στο 283 και η διαφορα τους στο 348

Αφου φορολογειτε σαν μισθωτος δαπανες χωρις φπα που εμπαιναν στον κωδικο 566-567 δεν μπαινουν πια?

Για το Ε3- Εκκαθαριστική

2. Για να συμπληρωσω τον κωδικο 283 (Ακαθάριστα εσοδα απο ελευθερους επαγγελματιες) ειναι ο ιδιος με τον κωδικο 614 (κυκλος εργασιων) της εκαθαριστικης. Στην εκαθαριστικη όμως ειχα βάλει σαν συνολο εκροων στον κωδικο 612 (πχ ποσο 1000 ευρο) και στον κωδικο 613 (μειον αξια παγιων) ενα ποσο 50 ευρο απο ενα ειδικο στοιχειο αυτοπαραδοσης λογω κλεισιματος βιβλιων του ελ. επαγ. Επειδη θα φορολογηθει σαν μισθωτος  ο κωδικος 283 θα ειναι ο 612 -613  δηλαδη 950 ευρο η θα πρεπει να κανω τροποποιητικη και να μην περιλαβω καθολου τον 613?  Επιπλεον τις ασφαλιστικες εισφορες θα πρεπει να τις δηλωσουμε και στη εκκαθαριστικη (666) εκτος του Ε3 (518) η αρκει μονο στο Ε3?

ευχαριστώ εκ των προτερων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα. Θα ηθελα 2 διευκρινίσεις. Για ελευθερο επαγγελματια που φορολογειτε  σαν μισθωτος (πληρει τις προυποθεσεις).  
1. Για το Ε3
συμπληρωνουμε 
ΝΑΙ στο 591,
στο 518 το Ασφ. ταμειο , τα ακαθαριστα στο 283 και η διαφορα τους στο 348
Αφου φορολογειτε σαν μισθωτος δαπανες χωρις φπα που εμπαιναν στον κωδικο 566-567 δεν μπαινουν πια?
Για το Ε3- Εκκαθαριστική
2. Για να συμπληρωσω τον κωδικο 283 (Ακαθάριστα εσοδα απο ελευθερους επαγγελματιες) ειναι ο ιδιος με τον κωδικο 614 (κυκλος εργασιων) της εκαθαριστικης. Στην εκαθαριστικη όμως ειχα βάλει σαν συνολο εκροων στον κωδικο 612 (πχ ποσο 1000 ευρο) και στον κωδικο 613 (μειον αξια παγιων) ενα ποσο 50 ευρο απο ενα ειδικο στοιχειο αυτοπαραδοσης λογω κλεισιματος βιβλιων του ελ. επαγ. Επειδη θα φορολογηθει σαν μισθωτος  ο κωδικος 283 θα ειναι ο 612 -613  δηλαδη 950 ευρο η θα πρεπει να κανω τροποποιητικη και να μην περιλαβω καθολου τον 613?  Επιπλεον τις ασφαλιστικες εισφορες θα πρεπει να τις δηλωσουμε και στη εκκαθαριστικη (666) εκτος του Ε3 (518) η αρκει μονο στο Ε3?
ευχαριστώ εκ των προτερων

 

δαπάνες πλήν ΟΑΕΕ τέλος δεν βάζεις!! μετά η εκκαθαριστική πρέπει να συμφωνεί με το Ε3 άρα θα δηλώσεις και στα 2 έντυπα τις ασφαλιστικές εισφορές..όσο για το 612-613-614 που λες δεν χρειάζεται να κάνεις τροποποιητική γιατί δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνεί ο 614 με τον 283 του Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα, στο Ε1 δεν δέχεται ξένο ΑΦΜ (11 χαρακτήρες)..εδώ και 1 μήνα περιμένω απάντηση από ΓΓΠΣ , για το τι

 

μπορεί να γίνει..αλλά στον νόμο δεν αναφέρει ότι εξαιρούνται οι αλλοδαποί εργοδότες..

 

 

Έχει κανείς ιδέα τι κάνουμε στην  παραπάνω περίπτωση ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

#620221 Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;

default_large.png Καταχωρήθηκε από G.E.S. σε 30 Μάρτιος 2014 - 08:48 πμ στο Φόρος εισοδήματος Φυσικών προσώπων - Εισόδημα από μιθωτή εργασία και συντάξεις

#24 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 14 Μάρτιος 2014 - 08:28 πμ

*

  • photo-thumb-22419.jpg?_r=1372680872
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 2.596 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

ΕΥΗ, on 14 Mar 2014 - 09:00 AM, said:snapback.png

  Αν πληρεί τις προυποθέσεις του νόμου γιατί να μη φορολογηθεί ως μισθωτός ?  Επίσης αν πληρεί αυτές τις προυποθέσεις η φορολόγησή του ως μισθωτός είναι υποχρέωση και όχι επιλογή.

 

 

 

 

Σωτηρη ,  αγαπητε συναδελφε ,  ας το ξαναδουμε , αυτο το σημειο

δεν θα σταθω , φυσικα , στο οτι ,προφορικα , αρμοδιο στελεχος του  υπ.οικ. λεει  οτι ειναι ,   ΔΙΚΑΙΩΜΑ

πιο πολυ ,στεκομαι, στην ερμηνεια και σαφως με πειθει  ,η ερμ/κη προσεγγιση   στο  " ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ"   -ΒΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ, 18/3/14   -

 

Αν μηχανικός έχει εκδώσει τιμολόγια 100.000 ευρώ σε ένα πελάτη που έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών και άλλο ένα τιμολόγιο σε ένα δεύτερο πελάτη επιτηδευματία ή μη 500 ευρώ χωρίς σύμβαση, μπορεί φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών ; Και δεύτερον, αν ο ίδιος μηχανικός έχει μόνο ένα πελάτη εσόδων 100.000 καλυπτόμενος από έγγραφη συμφωνία μπορεί να επιλέξει να φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών παρόλο που καλύπτει σωρευτικά και τις τρεις περιπτώσεις ώστε να χαρακτηριστεί το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Επομένως, ο μηχανικός του ερωτήματος, ασφαλώς επιλέγει την φορολόγησή του με την κλίμακα των μη μισθωτών.

 

 

 αν ηταν  υποχρεωση,  ο μεγαλογιατρος  ,με συμβαση, με την κλινικη ,  για  100000  ,   θα εκοβε και μια λιανικη   10 ε  ,20 ε   σε ενα ιδιωτη

- οπως λεει και συναδελφος  PROAKIS -

 

ας το ξαναδουμε

 

 

Tώρα το είδα και θα το σχολιάσω 

 

Αυτή η ερμηνευτική προσέγγιση ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ . Αν βάλουμε στην άκρη αυτές τις σαχλαμάρες περί αναγκαστικού ή μη δικαίου (που δεν χρειάζονταν να αναφερθούν καθόλου ) , μας λένε οτι έχετε δικαίωμα κλπ κλπ κλπ , αλλά αν πληρείτε αθροιστικά τις προυποθέσεις του νόμου θα φορολογηθείτε με την κλιμακα των μισθωτών.  Αυτό είπα και εγώ ( και άλλοι ) χωρίς αυτές τις πρόσθετες σάλτσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει κανείς ιδέα τι κάνουμε στην  παραπάνω περίπτωση ????

Ο νόμος όταν λέει "Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα...", εννοεί πάντα με ελληνικό ΑΦΜ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο νόμος όταν λέει "Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα...", εννοεί πάντα με ελληνικό ΑΦΜ. 

 

Eννοεί ο νόμος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eννοεί ο νόμος ? 

Δεν κατάλαβα. Δεν σας άρεσε η διατύπωση μου?

Ή διαφωνείτε επί της ουσίας?

Η διατύπωση "παίρνει" βελτίωση, ομολογώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν κατάλαβα. Δεν σας άρεσε η διατύπωση μου?

Ή διαφωνείτε επί της ουσίας?

Η διατύπωση "παίρνει" βελτίωση, ομολογώ.

Καλησπέρα. Δεν είναι θέμα διατύπωσης απλά ο νόμος δεν διευκρινίζει πουθενά για ημεδαπό ή αλλοδαπό πρόσωπο....  Ο πελάτης μου όπως και πολλοί άλλοι από ότι έχω δει σε αυτό το "θέμα" έχει έδρα στο σπίτι, γραπτή σύμβαση και ένα μόνο πελάτη - εργοδότη, νομικό πρόσωπο που τυγχάνει να είναι αλλοδαπό .Ο νόμος δεν διευκρινίζει πουθενά ότι ισχύει αποκλειστικά για ημεδαπά φυσικά ή νομικά πρόσωπα ούε εξαιρέι τα αλλοδαπά.  Αν ήθλελε να μην συμπεριλάβει τα αλλοδαπά φυσικά ή νομικά πρόσωπα έπερεπε να το γράφει... δεν μπορεί να  "εννοεί"

 

Το πρόβλημα είναι πρακτικό και δεν ξέρω αν έχει δώσει σε κάποιο συνάδελφο απάντηση το taxisnet για την συμπλήρωση του ΑΦΜ στο κωδ 019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμβασιούχος με μπλοκάκι δικαιώνεται από το δικαστήριο και επιστρέφει σε Ν.Π.Δ.Δ για οχτώ μήνες στο 2013. Στο 2014 διακόπτει τις εργασίες στη ΔΟΥ. Το Ν.Π.Δ.Δ όπως διέταξε η απόφαση του δικαστηρίου τον πλήρωσε και του βεβαίωσε ηλεκτρονικά εισοδήματα από ελευθέριο επάγγελμα. Κάνει δήλωση και συμπληρώνει κωδικό στο Ε1 307 και παράλληλα συμπληρώνει και υποβλαλλει το Ε3 με τους σχετικούς κωδικούς. Προσπαθεί να υποβάλλει το Ε1 και δεν τον αφήνει γιατί δεν φαίνεται στο μητρώο ώς επιτηδευματίας-ελέυθερος επαγ. Γνωρίζετε κάτι σχετικό? Μήπως πρέπει να ζητήσει να διορθώσει το Ν.Π  τη βεβαίωση αποδοχών ως μισθωτός και να μην υποβάλει Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, η Πολ στην οποία αναφερόμουν ειναι όντως αυτή που αναφέρει ο συνάδελφος. Εγώ προσωπικά εφαρμόζω τα αναγραφόμενα στην ΠΟΛ, όμως επειδή ειναι μεγάλη η διαφορά του φόρου εάν είχα τέτοια περίπτωση θα έπαιρνα και την ´αποψη της ΔΟΥ που ανήκει ο πελάτης , θα τον ενημέρωνα σχετικά και η απόφαση δική του.. Δεν γίνεται να τρελαθούμε εντελώς..

Ευχαριστω  πολύ για την απαντηση

 

Εχω στείλει ερωτημα  μεσω ΤAXIS με τους κωδικους του πελατη  για διευκρίνηση  (αν τελικα είναι θεμα επιλογης  η υποχρέωση  να παει με τις κλίμακες των μισθωτών) και περιμενω απάντηση

 

Μόλις απαντήσουν θα σας ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΑΝ ΤΟ 75% ΑΚΑΘ.ΑΜΟΙΒΩΝ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΥ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Δεν είναι θέμα διατύπωσης απλά ο νόμος δεν διευκρινίζει πουθενά για ημεδαπό ή αλλοδαπό πρόσωπο....  Ο πελάτης μου όπως και πολλοί άλλοι από ότι έχω δει σε αυτό το "θέμα" έχει έδρα στο σπίτι, γραπτή σύμβαση και ένα μόνο πελάτη - εργοδότη, νομικό πρόσωπο που τυγχάνει να είναι αλλοδαπό .Ο νόμος δεν διευκρινίζει πουθενά ότι ισχύει αποκλειστικά για ημεδαπά φυσικά ή νομικά πρόσωπα ούε εξαιρέι τα αλλοδαπά.  Αν ήθλελε να μην συμπεριλάβει τα αλλοδαπά φυσικά ή νομικά πρόσωπα έπερεπε να το γράφει... δεν μπορεί να  "εννοεί"

 

Το πρόβλημα είναι πρακτικό και δεν ξέρω αν έχει δώσει σε κάποιο συνάδελφο απάντηση το taxisnet για την συμπλήρωση του ΑΦΜ στο κωδ 019

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Η ΚΕΠΥΟ-ΤΑΞΙΣ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 343" ΕΙΣΟΔΗΜΑ  ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗ ΔΗΛΕΔ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοι κυριοι , 

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε μια μεγαλη απορια που εχω σχετικα με την φορολογιση μου.

Ειμαι 30 χρονων και πηρα την μεγαλη αποφαση να ανοιξω μια ατομικη επιχειρηση και να κανω το βημα να εργαστω στο εξωτερικο ως contractor σε εταιρια πληροφορικης.

Εκανα εναρξη εταιριας και εως το τελος του 2014 θα εχω εναν πελατη με εδρα την Ιρλανδια . Δηλωνω ενοικιο - ως εδρα - εναν χωρο που νοικιασα στην Ελλαδα.

Το μεικτο μου εισοδημα θα ειναι εως το τελος του 2014 περιπου 65.000. Υπαρχει συμβαση με daily rate και καθε μηνα κοβω ενα τιμολογιο το οποιο το στελνω στην εταιρια και πληρωνομαι στο λογαριασμο μου στην Ελλαδα.

Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω ποια θα ειναι η κλιμακα φορου μου ? Υπαρχει καποιος νομος που προβλεπει χαμηλο φορολογικο συντελεστη για οσους εχουν μονο εναν πελατη σε καθε οικονομικο ετος ?

Σας ευχαριστω πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν έχεις σύμβαση με την εταιρεία αυτή θα φορολογηθείς ώς μισθωτός του χρόνου αν δεν έχει βέβαια αλλάξει κάτι μέχρι τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Η ΚΕΠΥΟ-ΤΑΞΙΣ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 343" ΕΙΣΟΔΗΜΑ  ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ" ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗ ΔΗΛΕΔ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ

Δεν το είχα σκεφτεί... αλλά φοβάμαι ότι θα μου κτυπάει το Ε3 ... Θα πρέπει δηλ να ρίξω τη δηλ χωρίς καθόλου Ε3... Μεγάλο το μπλέξιμο.... Περιμένω μήπως δώσουν λύση από το Taxisnet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχω αγρότη κανονικού καθεστώτος που έχει και ΤΠΥ με έναν εργοδότη. Το έχει συναντήσει κανείς?

Δεδομένου ότι τα αγροτικά δε πάνε στο Ε3, έχει δημιουργήσει σε κανέναν πρόβλημα η επιλογή φορολόγησης του ΤΠΥ με κλίμακα μισθωτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοι κυριοι , 

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε μια μεγαλη απορια που εχω σχετικα με την φορολογιση μου.

Ειμαι 30 χρονων και πηρα την μεγαλη αποφαση να ανοιξω μια ατομικη επιχειρηση και να κανω το βημα να εργαστω στο εξωτερικο ως contractor σε εταιρια πληροφορικης.

Εκανα εναρξη εταιριας και εως το τελος του 2014 θα εχω εναν πελατη με εδρα την Ιρλανδια . Δηλωνω ενοικιο - ως εδρα - εναν χωρο που νοικιασα στην Ελλαδα.

Το μεικτο μου εισοδημα θα ειναι εως το τελος του 2014 περιπου 65.000. Υπαρχει συμβαση με daily rate και καθε μηνα κοβω ενα τιμολογιο το οποιο το στελνω στην εταιρια και πληρωνομαι στο λογαριασμο μου στην Ελλαδα.

Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω ποια θα ειναι η κλιμακα φορου μου ? Υπαρχει καποιος νομος που προβλεπει χαμηλο φορολογικο συντελεστη για οσους εχουν μονο εναν πελατη σε καθε οικονομικο ετος ?

Σας ευχαριστω πολυ. 

 

Οτάν λες μικτό ? τι και πόσα έξοδα θα έχεις ?  Γενικά,  καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα λογιστή γιατί δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και η απάντηση έχει διάφορες παραμέτρους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...