Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;


tsaloux

Ερώτηση

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα

Μια διευκρίνηση θα ήθελα για την σωστή συμπλήρωση των Ε1 και Ε3:

Είμαι Ελ.Επ,  έχω σύμβαση με έναν εργοδότη, έδρα το σπίτι μου:

 

-Εχω δυνατότητα επιλογής για τον υπολογισμό του φόρου, ή πάω αναγκαστικά με την κλίμακα των μισθωτών;

-Στο Ε1 τσεκάρω τον κωδικό 019, βάζω το εισόδημα-εισφορές στον κωδ.307 και την παρακράτηση του φόρου στον 605, σωστά;

- Στον πίνακα 4Δ συμπηρώνω κάποιον απο τους κωδικούς 501 ή 517;

- Κάνω φορολογική αναμόρφωση όλες τις δαπάνες, εκτός από ασφ.εισφορές, και συμπληρώνω κανονικά το Ε3 βάζοντας στον 566 όλες τις δαπάνες της Φ.Α σωστά; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

1) ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΠΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

2)ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ

3)ΟΧΙ

4)ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΠΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

2)ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ

3)ΟΧΙ

4)ΝΑΙ

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Συνεπώς γλιτώνω εντελώς τον φόρο επιτηδευματος, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Συνεπώς γλιτώνω εντελώς τον φόρο επιτηδευματος, έτσι?

 

το Ε1 μπροστα σου ειναι...  συμπληρωσε το  και θα δεις   αφου βαριεσαι να ψαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαγγελματίας έχει εισόδημα απο 3 εργοδότες..

Το εισόδημα βγαίνει αρνητικό..

Δε μου παίρνει τη ζημιά στο 507...

Αν υπάρχει ζημιά δε μπορέι να φορολογηθεί σα μισθωτός..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαγγελματίας έχει εισόδημα απο 3 εργοδότες..

Το εισόδημα βγαίνει αρνητικό..

Δε μου παίρνει τη ζημιά στο 507...

Αν υπάρχει ζημιά δε μπορέι να φορολογηθεί σα μισθωτός..??

ΣΤΟΝ 507 ΖΗΜΙΑ????????? ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ 3 ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως βγαίνει η ζημιά?

οι ασφαλιστικές εισφορές είναι μεγαλύτερες από το δηλωθέν εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν θα βαλεις ζημια....

θα βαλεις μηδενικο εισοδημα

 

 

τον ΟΑΕΕ θα τον εκπεσεις εως του ποσου των εσοδων σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμπληρωσες στην πρωτη σελιδα την ενδειξη 019?

 

και στο Ε3 το κουτακι?

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

 

 

τηλεφωνο στα κοριτσια στη Γραμματεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κι εγώ ίδια περίπτωση και ακόμα περιμένω απάντηση στο ερώτημα που έχω στείλει στο υπουργείο...... Δεν βλέπω φώς όμως, μάλλον θα αναγκαστεί να φορολογηθεί ως επαγγελματίας...

 

 

Συνάδελφε μήπως σου έδωσαν απάντηση στο ερώτημα γιατί έχω παρόμοια περίπτωση ????

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δυστυχώς...έβγαλα εκτός τη δαπάνη (μερικώς) απ τις ασφαλιστικές εισφορές....εμφάνισα κέρδη και όλα καλά... :)

Πάντως έχω αλλη μία περίπτωση που θα πρέπει να κοιτάξω και δε θα την αντιμετωπίσω τόσο μπακαλίστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω στειλει 4 τετοιες και σε καμια δεν μου το ζητησε. Μαλιστα μου εμφανισε και την ημερομηνια πιστωσης του λογαριασμού του δικαιούχου. Δεν ζητησε γενικα κανενα δικαιολογητικο.

Τα ποσα επιστροφής ηταν σε ολους πανω απο 4.000€

Βέβαια και οι 4 ειχαν απο 1 εως τρεις εργοδοτες.

Σου εμφάνισε ημερομηνίες πίστωσης ? φαίνονται πουθενα στην Πράξη Προσδιορισμού ?

γιατί σε μένα οχι ,περίπτωση με 4 εργοδοτες και ποσό επιστροφής λίγο πάνω απο 1500€.

 

Η δικιά μου η γνώμη είναι, καθώς δεν εχουν  προχωρήσει σε πληρωμές ,-ακόμη και για δηλώσεις που υποβλήθηκαν τον Απρίλιο- , με την περυσινή εμπειρία του αλαλούμ των ειδοποιήσεων για έλεγχο των δηλώσεων απο τις ΔοΥ

αλλα και τον ιδιαίτερο ζήλο των εφοριακών να καταχωρούν τις 3μηνιαίες καταστάσεις συμφωνητικών ... 

οτι Μετά την ολοκλήρωση των υποβολών θα καλέσουν την πλειοψηφία των περιπτώσεων του αρθ45

για ενα "καφέ".   -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι εμφανισε ημερομηνιες πιστωσης. Στην Πράξη Προσδιορισμού στα αριστερα που εχει την ειδοποίηση. Κατω απο το ολογραφως ποσο.

Και μαλιστα στον εναν εχει ηδη πιστωθει το ποσό περιπου 4100 αν θυμάμαι.

Προσκομιση δικαιολιγητικων δεν ζητηθηκε σε κσνεναν. Υποθετω τυχαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά όταν επαγγελματίας έχει ως μοναδικό πελάτη εταιρία του εξωτερικού μπορεί να φορολογηθεί ως μισθωτός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα, στο Ε1 δεν δέχεται ξένο ΑΦΜ (11 χαρακτήρες)..εδώ και 1 μήνα περιμένω απάντηση από ΓΓΠΣ , για το τι

 

μπορεί να γίνει..αλλά στον νόμο δεν αναφέρει ότι εξαιρούνται οι αλλοδαποί εργοδότες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

 

Όταν ελ.επαγγελματίας με έδρα το σπίτι του και 4 εργοδότες σύνολο, δεν έχει έναν από αυτούς να ξεπερνάει το 75% των ακαθάριστων αμοιβών μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του αρθ.45?

 

Ποιό συγκεκριμένα:

Συνολικά ακαθάριστα έσοδα: 16700

 

Έσοδα από εργοδότη α: 9900

Έσοδα από εργοδότη β: 5500

Έσοδα από εργοδότη γ: 1200

Έσοδα από εργοδότη δ: 100

 

Εμπίπτει στις διατάξεις του αρθ.45?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1085/20-3-2014, αν πληρούνται οι 2 προϋποθέσεις (έγγραφη σύμβαση και 1 πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες ή μέχρι 3 για 75% του εισοδήματος), δεν τίθεται θέμα επιλογής από τον φορολογούμενο.

Καλημερα

 

Εχω μια περίπτωση πολ.μηχανικου ο οποιος εχει εισοδημα μονο απο εναν εργοδοτη και εχει τις προϋποθέσεις να φορολογηθει ως μισθωτος ,αλλα  ο φορος που θα πληρωσει ειναι 10500 ,ενώ αν παει με τις κλιμακες των ελευθερων επαγγελμ.ειναι 5800 ευρω

Προκυπτει απο καπου ξεκαθαρα οτι δεν εχει το δικαιωμα να επιλεξει ,επειδη εχει μεγαλη διάφορα στον φορο και λογο εισοδηματος θελει και την υπογραφη μου,οποτε είμαι και εγω συνυπεύθυνη ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
#620221 Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;

default_large.png Καταχωρήθηκε από G.E.S. σε 30 Μάρτιος 2014 - 08:48 πμ στο Φόρος εισοδήματος Φυσικών προσώπων - Εισόδημα από μιθωτή εργασία και συντάξεις

#24 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 14 Μάρτιος 2014 - 08:28 πμ

*

  • photo-thumb-22419.jpg?_r=1372680872
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 2.596 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

ΕΥΗ, on 14 Mar 2014 - 09:00 AM, said:snapback.png

έχω  πρόβλημα  με  πολιτικό  μηχανικό   που  προσφέρει  εργασίες  με  ΜΠΛΟΚΑΚΙ ά  σε  ΚΥΠΡΙΑΚΉ  εταιρεία   με  αφμ  ΚΥΠΡΟΥ αυτός  επιμένει  οτι  πρέπει  να  φορολογηθεί  ως  ΜΙΣΘΩΤΟΣ  γιατί  και  οι  άλλοι Συνάδελφοι του  πέρυσι  έτσι  φορολογήθηκαν   εγώ  του  επιμένω  ΟΧΙ  μήπως   κάνω  λάθος;

  Αν πληρεί τις προυποθέσεις του νόμου γιατί να μη φορολογηθεί ως μισθωτός ?  Επίσης αν πληρεί αυτές τις προυποθέσεις η φορολόγησή του ως μισθωτός είναι υποχρέωση και όχι επιλογή.

 

 

 

 

Σωτηρη ,  αγαπητε συναδελφε ,  ας το ξαναδουμε , αυτο το σημειο

δεν θα σταθω , φυσικα , στο οτι ,προφορικα , αρμοδιο στελεχος του  υπ.οικ. λεει  οτι ειναι ,   ΔΙΚΑΙΩΜΑ

πιο πολυ ,στεκομαι, στην ερμηνεια και σαφως με πειθει  ,η ερμ/κη προσεγγιση   στο  " ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ"   -ΒΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ, 18/3/14   -

 

Αν μηχανικός έχει εκδώσει τιμολόγια 100.000 ευρώ σε ένα πελάτη που έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών και άλλο ένα τιμολόγιο σε ένα δεύτερο πελάτη επιτηδευματία ή μη 500 ευρώ χωρίς σύμβαση, μπορεί φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών ; Και δεύτερον, αν ο ίδιος μηχανικός έχει μόνο ένα πελάτη εσόδων 100.000 καλυπτόμενος από έγγραφη συμφωνία μπορεί να επιλέξει να φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών παρόλο που καλύπτει σωρευτικά και τις τρεις περιπτώσεις ώστε να χαρακτηριστεί το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Επομένως, ο μηχανικός του ερωτήματος, ασφαλώς επιλέγει την φορολόγησή του με την κλίμακα των μη μισθωτών.

 

 

 αν ηταν  υποχρεωση,  ο μεγαλογιατρος  ,με συμβαση, με την κλινικη ,  για  100000  ,   θα εκοβε και μια λιανικη   10 ε  ,20 ε   σε ενα ιδιωτη

- οπως λεει και συναδελφος  PROAKIS -

 

ας το ξαναδουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

 

Όταν ελ.επαγγελματίας με έδρα το σπίτι του και 4 εργοδότες σύνολο, δεν έχει έναν από αυτούς να ξεπερνάει το 75% των ακαθάριστων αμοιβών μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του αρθ.45?

 

Ποιό συγκεκριμένα:

Συνολικά ακαθάριστα έσοδα: 16700

 

Έσοδα από εργοδότη α: 9900

Έσοδα από εργοδότη β: 5500

Έσοδα από εργοδότη γ: 1200

Έσοδα από εργοδότη δ: 100

 

Εμπίπτει στις διατάξεις του αρθ.45?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

#620221 Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;

default_large.png Καταχωρήθηκε από G.E.S. σε 30 Μάρτιος 2014 - 08:48 πμ στο Φόρος εισοδήματος Φυσικών προσώπων - Εισόδημα από μιθωτή εργασία και συντάξεις

#24 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 14 Μάρτιος 2014 - 08:28 πμ

*

  • photo-thumb-22419.jpg?_r=1372680872
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 2.596 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

ΕΥΗ, on 14 Mar 2014 - 09:00 AM, said:snapback.png

  Αν πληρεί τις προυποθέσεις του νόμου γιατί να μη φορολογηθεί ως μισθωτός ?  Επίσης αν πληρεί αυτές τις προυποθέσεις η φορολόγησή του ως μισθωτός είναι υποχρέωση και όχι επιλογή.

 

 

 

 

Σωτηρη ,  αγαπητε συναδελφε ,  ας το ξαναδουμε , αυτο το σημειο

δεν θα σταθω , φυσικα , στο οτι ,προφορικα , αρμοδιο στελεχος του  υπ.οικ. λεει  οτι ειναι ,   ΔΙΚΑΙΩΜΑ

πιο πολυ ,στεκομαι, στην ερμηνεια και σαφως με πειθει  ,η ερμ/κη προσεγγιση   στο  " ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ"   -ΒΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ, 18/3/14   -

 

Αν μηχανικός έχει εκδώσει τιμολόγια 100.000 ευρώ σε ένα πελάτη που έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών και άλλο ένα τιμολόγιο σε ένα δεύτερο πελάτη επιτηδευματία ή μη 500 ευρώ χωρίς σύμβαση, μπορεί φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών ; Και δεύτερον, αν ο ίδιος μηχανικός έχει μόνο ένα πελάτη εσόδων 100.000 καλυπτόμενος από έγγραφη συμφωνία μπορεί να επιλέξει να φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών παρόλο που καλύπτει σωρευτικά και τις τρεις περιπτώσεις ώστε να χαρακτηριστεί το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Επομένως, ο μηχανικός του ερωτήματος, ασφαλώς επιλέγει την φορολόγησή του με την κλίμακα των μη μισθωτών.

 

 

 αν ηταν  υποχρεωση,  ο μεγαλογιατρος  ,με συμβαση, με την κλινικη ,  για  100000  ,   θα εκοβε και μια λιανικη   10 ε  ,20 ε   σε ενα ιδιωτη

- οπως λεει και συναδελφος  PROAKIS -

 

ας το ξαναδουμε

 

δηλαδη ειναι θεμα επιλογης η υποχρεωση να παμε με τις κλιμακες μισθωτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

 

Εχω μια περίπτωση πολ.μηχανικου ο οποιος εχει εισοδημα μονο απο εναν εργοδοτη και εχει τις προϋποθέσεις να φορολογηθει ως μισθωτος ,αλλα  ο φορος που θα πληρωσει ειναι 10500 ,ενώ αν παει με τις κλιμακες των ελευθερων επαγγελμ.ειναι 5800 ευρω

Προκυπτει απο καπου ξεκαθαρα οτι δεν εχει το δικαιωμα να επιλεξει ,επειδη εχει μεγαλη διάφορα στον φορο και λογο εισοδηματος θελει και την υπογραφη μου,οποτε είμαι και εγω συνυπεύθυνη ........

ναι, έχει ξεκαθαριστεί, δεν έχει δικαίωμα επιλογής , δεν είμαι στο γραφείο για να βρω τη διευκρινιστική
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...