Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;


tsaloux

Ερώτηση

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Απο τον φορο που παρακρατηθηκε και τη βεβαιωση αμοιβων λογικα εχουν τη δυνατοτητα να το βρουν...

δεν έχω έγγραφη σύμβαση . τιμολόγιο εκδίδω κανονικά.

 

και θα πεις η εταιρεία την θέλει και άρα μπορεί να την βει ,ε και δεν κόβω μία λιανική απόδειξη αν θέλω να φορολογηθώ ως επαγγελματίας?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν έχω έγγραφη σύμβαση . τιμολόγιο εκδίδω κανονικά.

 

και θα πεις η εταιρεία την θέλει και άρα μπορεί να την βει ,ε και δεν κόβω μία λιανική απόδειξη αν θέλω να φορολογηθώ ως επαγγελματίας?

Θα σου πω ενα παραδειγμα:

Γιατρος με συμβαση σε κλινικη εχει βεβαιωση αμοιβων απο ελευθερια, 30000 με παρακρατηθεντα φορο 6000. Αν απο το Ε3 αλλα και το Ε1 το συνολικο του εισοδημα ειναι μεχρι 45000 και εφοσον φαινεται μονο μια βεβαιωση αποδοχων, ειναι ευκολο να βρεθει οτι υπαγεται στους μισθωτους.

Για το αν υπαρχει εγγραφη συμβαση, θα πρεπει να εχει κατατεθει στη ΔΟΥ, οποτε παλι ειναι ευκολο να βρεθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την βοήθειά σας στο παρακάτω:


Μπλοκάκι Φορολόγηση ως μισθωτός. Υπάρχουν οι δύο έγγραφες συμβάσεις κσι γενικά όλα τα σχετικά για να πάει ως μισθωτός


 


10.000€ που υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και έχει εμφανισθεί στο Ε1 (γιατί κόπηκε παραστατικό σε εταιρεία)


100€ που ΔΕΝ υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και δεν πρόκειτε να εμφανιστεί στο Ε1 (γιατί κόπηκε παραστατικό σε ιδιώτη


3.100€ ασφαλιστικό ταμείο


 


Δηλ. 10.000+100-3.100 = 7.000 το φορολογητέο του


 


 


Τι μέρος-τμήμα από τα 7.000€ θα μπουν στον κωδ.307 στο Ε1 ???


και τι ποσό στον κωδ. 347 στο Ε1 (χωρίς ηλ. πληροφόρηση) ??? 


 


Πως θα αντιστοιχούσατε τα 7.000 στους δύο παραπάνω κωδικούς του Ε1 έτσι ώστε να έχουν άθροισμα 7.000 ??


post-50589-0-31687900-1396165396_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
#24 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 14 Μάρτιος 2014 - 08:28 πμ

*

  • photo-thumb-22419.jpg?_r=1372680872
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 2.596 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

έχω  πρόβλημα  με  πολιτικό  μηχανικό   που  προσφέρει  εργασίες  με  ΜΠΛΟΚΑΚΙ ά  σε  ΚΥΠΡΙΑΚΉ  εταιρεία   με  αφμ  ΚΥΠΡΟΥ αυτός  επιμένει  οτι  πρέπει  να  φορολογηθεί  ως  ΜΙΣΘΩΤΟΣ  γιατί  και  οι  άλλοι Συνάδελφοι του  πέρυσι  έτσι  φορολογήθηκαν   εγώ  του  επιμένω  ΟΧΙ  μήπως   κάνω  λάθος;

  Αν πληρεί τις προυποθέσεις του νόμου γιατί να μη φορολογηθεί ως μισθωτός ?  Επίσης αν πληρεί αυτές τις προυποθέσεις η φορολόγησή του ως μισθωτός είναι υποχρέωση και όχι επιλογή.

 

 

 

 

Σωτηρη ,  αγαπητε συναδελφε ,  ας το ξαναδουμε , αυτο το σημειο

δεν θα σταθω , φυσικα , στο οτι ,προφορικα , αρμοδιο στελεχος του  υπ.οικ. λεει  οτι ειναι ,   ΔΙΚΑΙΩΜΑ

πιο πολυ ,στεκομαι, στην ερμηνεια και σαφως με πειθει  ,η ερμ/κη προσεγγιση   στο  " ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ"   -ΒΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ, 18/3/14   -

 

Αν μηχανικός έχει εκδώσει τιμολόγια 100.000 ευρώ σε ένα πελάτη που έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών και άλλο ένα τιμολόγιο σε ένα δεύτερο πελάτη επιτηδευματία ή μη 500 ευρώ χωρίς σύμβαση, μπορεί φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών ; Και δεύτερον, αν ο ίδιος μηχανικός έχει μόνο ένα πελάτη εσόδων 100.000 καλυπτόμενος από έγγραφη συμφωνία μπορεί να επιλέξει να φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών παρόλο που καλύπτει σωρευτικά και τις τρεις περιπτώσεις ώστε να χαρακτηριστεί το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Επομένως, ο μηχανικός του ερωτήματος, ασφαλώς επιλέγει την φορολόγησή του με την κλίμακα των μη μισθωτών.

 

 

 αν ηταν  υποχρεωση,  ο μεγαλογιατρος  ,με συμβαση, με την κλινικη ,  για  100000  ,   θα εκοβε και μια λιανικη   10 ε  ,20 ε   σε ενα ιδιωτη

- οπως λεει και συναδελφος  PROAKIS -

 

ας το ξαναδουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν  με  απάντησε  κανείς  αν  και  έκανα  ερώτηση  σε  σεμινάριο αν  μηχανικός   με  έδρα  εξάσκησης  την  ΕΛΛΑΔΑ   υπέβαλε   σύμβαση  στη  ΔΟΥ  εργάζεται  στην  Ελλάδα  για  ΚΥΠΡΙΑΚΉ  εταιρεία  και  ετοιμάζει λογιστικά  προγράμματα  για  αυτήν   αλλά  η  εταιρεία ΑΥΤΉΝ  έχει ΜΌΝΟΝ   ΑΦΜ  ΚΥΠΡΙΚΟ  μπορεί  να  φορολογηθεί  ως  ΜΙΣΘΩΤΟΣ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λεωφορείο ενταγμένο στο ΚΤΕΛ με οδηγό ιδιοκτήτη όπου το μοναδικό έσοδο είναι μόνο από το ΚΤΕΛ μπορεί να ενταχθεί στην φορολόγηση με την κλίμακα των μισθωτών για την χρήση 2013 (οικονομικό έτος 2014)?σύμφωνα με

Ν.2238/94

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:
αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα συναδελφοι

Ειμαι μισθωτος με ΙΚΑ και εχω παραλληλη εναρξη σαν νεος λογιστης βαση απαλλαγης ΟΑΕΕ

Στο Ε3 το δικο μου πως θα φορλογηθω και εφοσον δεν εχω να εκπεσω εισοφρες ΟΑΕΕ θα υποβαλλω μονο Ε3 τα εσοδα μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιας και με καίει το θέμα, απαιτείται ΚΑΙ έδρα σπίτι ώστε να φορολογηθεί ως μισθοτος.

Αυτο που εγώ θέλω να ρωτησω/ξεκαθαρίσω είναι: Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι δεν εκδίδουν παραστατικό (τους δίνει εκκαθάριση η ασφαλιστική). Υπάρχει πρόβλημα με αυτο (αν και δεν το νομίζω)? Η ασφαλιστική δεν έχει θεωρήσει την σύμβαση στη ΔΟΥ. Υπάρχει πρόβλημα με αυτο?

Ευχαριστώ.

 

Από ΠΟΛ. 1270/2000

 

<<Τονίζεται ότι οι εξαιρέσεις που θεσπίστηκαν με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.2386/1996 και της παρ. 6 του άρθρου 27 του Ν.2682/1999, για συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους: με το Δημόσιο, τις τράπεζες, τους οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου Δημόσιου τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του Ν.1665/1986, εξακολουθούν να ισχύουν και δεν επηρεάζονται απ' όσα η υπ' αριθ.

1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 ΑΥΟ καθορίζει.>>

 

και από ότι γνωρίζω ακόμα ισχύουν.

Δέν ξέρω αν αναφέρεται μόνο σε ασφαλ.συμβόλαια << συμφωνητικά>> αλλά δεν βρήκα και αλλού κάτι ποιό ξεκάθαρο.

Εγώ πάντως την δικιά μου μισθωτή θα την βάλω.

 

Κατά τα άλλα +1 στην υποχρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ν.2238/94

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

 

ν.4172/13

 

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και δεν διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου.

 

Και εγώ νομίζω οτι δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής ,αλλά ...............πιο ειδικοί άλλα λένε.

<<και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα >>                 τί εννοεί όταν λέει και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα;  δηλαδή αν π.χ είναι εμπορικός αντιπρόσωπος με έδρα την κατοικία του και έχει σύμβαση με δύο εταιρείες ,to  εισόδημά του θεωρείται ή όχι ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Επεξεργασμένο από JIMMIL3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<<και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα >>                 τί εννοεί όταν λέει και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα;  δηλαδή αν π.χ είναι εμπορικός αντιπρόσωπος με έδρα την κατοικία του και έχει σύμβαση με δύο εταιρείες ,to  εισόδημά του θεωρείται ή όχι ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ο όρος εμπορικός αντιπρόσωπος ,δεν δίνει την εμπορική ιδιότητα,είναι παροχή υπηρεσίας,άρα ισχύει ο όρος του μπλοκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα σου πω ενα παραδειγμα:

Γιατρος με συμβαση σε κλινικη εχει βεβαιωση αμοιβων απο ελευθερια, 30000 με παρακρατηθεντα φορο 6000. Αν απο το Ε3 αλλα και το Ε1 το συνολικο του εισοδημα ειναι μεχρι 45000 και εφοσον φαινεται μονο μια βεβαιωση αποδοχων, ειναι ευκολο να βρεθει οτι υπαγεται στους μισθωτους.

Για το αν υπαρχει εγγραφη συμβαση, θα πρεπει να εχει κατατεθει στη ΔΟΥ, οποτε παλι ειναι ευκολο να βρεθει...

 

Από που προκείπτει οτι η έγγραφη σύμβαση θα πρέπει να έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ; Ο νόμος δεν το αναφέρει πουθενά ως προϋπόθεση, την κατάθεση της σύμβασης στο τμήμα του Εισοδήματος. Μπορούν να έχουν από μια κόλλα Α4, ούτε καν υπεύθυνη δήλωση, να δηλώνουν τα στοιχεία και στο τέλος να υπάρχουν οι υπογραφές των 2 μερών και οι σφραγίδες τους. Σε περίπτωση ελέγχου δίνουν το έγγραφο στον ελεγκτή. Πολλοί συνάδελφοι έχουν την άποψη ότι θα πρέπει να έχει κατατεθεί αλλά εγω αμφιβάλλω. Άλλο ένα σημείο προς διερεύνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί το θεωρώ σοβαρό:

Ειπώθηκε σε σεμινάριο ότι όταν ο ελ. επαγγελματίας έχει εκδώσει και ΑΠΥ προς ιδιώτες, άσχετα αν έχει σύμβαση με 1 πρόσωπο ή μέχρι 3 από τα οποία προκύπτει το 75% του εισοδήματός του, φορολογείται με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών και εκπίπτουν όλες οι δαπάνες.

Άλλος συνάδελφος μνημόνευσε απάντηση άλλου ομιλητή σε άλλο σεμινάριο(!), σύμφωνα με την οποία αν ο ελ. επαγγελματίας είναι και μισθωτός (πχ εργάζεται το πρωί ως μισθωτός και το απόγευμα με μπλοκάκι) και έχει σύμβαση με 1 ή 3 πρόσωπα με εισόδημα άνω του 75% κλπ, το εισόδημά από το μπλοκάκι φορολογείται επίσης με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών.

Όσο και να διαβάσω το νόμο δεν βλέπω να προκύπτει κάτι τέτοιο.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Υπάρχει κάποια άλλη διευκρίνιση που δεν γνωρίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που προκείπτει οτι η έγγραφη σύμβαση θα πρέπει να έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ; Ο νόμος δεν το αναφέρει πουθενά ως προϋπόθεση, την κατάθεση της σύμβασης στο τμήμα του Εισοδήματος. Μπορούν να έχουν από μια κόλλα Α4, ούτε καν υπεύθυνη δήλωση, να δηλώνουν τα στοιχεία και στο τέλος να υπάρχουν οι υπογραφές των 2 μερών και οι σφραγίδες τους. Σε περίπτωση ελέγχου δίνουν το έγγραφο στον ελεγκτή. Πολλοί συνάδελφοι έχουν την άποψη ότι θα πρέπει να έχει κατατεθεί αλλά εγω αμφιβάλλω. Άλλο ένα σημείο προς διερεύνηση.

Η σύμβαση σαν σύμβαση έχει ισχύ για τους αντισυμβαλλόμενους, αλλά για τη φορολογική διοίκηση είναι ανίσχυρη σε περίπτωση που δεν κατατεθεί.

Υπάρχει και απόφαση αρείου πάγου την οποία δεν έχω στη διάθεσή  μου τώρα, αλλά ορίστε πρόχειρα ένα άρθρο

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=65381

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καθηγητής με ΤΣΜΕΔΕ (απολυμένος απο το δημόσιο) με έναρξη μεσα στο 2013 και έδρα το σπίτι του, με σύμβαση με 1 μόνο εταιρεία, έκοψε μόνο 2500 και οι ασφαλιστικές του εισφορές ήταν 3.800.Προκύπτει ζημιά. θα πρέπει να εμφανιστεί στο κωδικό 511 (Ζημια του οικονομικού έτους από ελευθέριο επάγγελμα), ώστε να μπορεί να την μεταφέρει ή αναγκαστικά θα πρέπει να φορολογηθεί ώς μισθωτώς , χωρις να εμφανίσει καθόλου εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί το θεωρώ σοβαρό:

Ειπώθηκε σε σεμινάριο ότι όταν ο ελ. επαγγελματίας έχει εκδώσει και ΑΠΥ προς ιδιώτες, άσχετα αν έχει σύμβαση με 1 πρόσωπο ή μέχρι 3 από τα οποία προκύπτει το 75% του εισοδήματός του, φορολογείται με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών και εκπίπτουν όλες οι δαπάνες.

Άλλος συνάδελφος μνημόνευσε απάντηση άλλου ομιλητή σε άλλο σεμινάριο(!), σύμφωνα με την οποία αν ο ελ. επαγγελματίας είναι και μισθωτός (πχ εργάζεται το πρωί ως μισθωτός και το απόγευμα με μπλοκάκι) και έχει σύμβαση με 1 ή 3 πρόσωπα με εισόδημα άνω του 75% κλπ, το εισόδημά από το μπλοκάκι φορολογείται επίσης με την κλίμακα των ελ. επαγγελματιών.

Όσο και να διαβάσω το νόμο δεν βλέπω να προκύπτει κάτι τέτοιο.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Υπάρχει κάποια άλλη διευκρίνιση που δεν γνωρίζω;

ΤΟ ίδιο θέμα έχω και εγώ αλλά Σύμφωνα  με τον 4172 άρθρο 12  ( δεν εφαρμόζεται η φορολόγηση τους ως μισθωτού στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία)  αρα φορολογείται    ως μισθωτός για την μισθωτή και ως ελεύθερος επαγγελματίας για το άλλο και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει έναρξη επαγγελματος αλλά είναι με αποδ. επαγ. δαπανών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν  με  απάντησε  κανείς  αν  και  έκανα  ερώτηση  σε  σεμινάριο αν  μηχανικός   με  έδρα  εξάσκησης  την  ΕΛΛΑΔΑ   υπέβαλε   σύμβαση  στη  ΔΟΥ  εργάζεται  στην  Ελλάδα  για  ΚΥΠΡΙΑΚΉ  εταιρεία  και  ετοιμάζει λογιστικά  προγράμματα  για  αυτήν   αλλά  η  εταιρεία ΑΥΤΉΝ  έχει ΜΌΝΟΝ   ΑΦΜ  ΚΥΠΡΙΚΟ  μπορεί  να  φορολογηθεί  ως  ΜΙΣΘΩΤΟΣ ; 

 

την ιδια απορια με αλλο επαγγελματια εχω και εγω.. απαντηση δεν εχω λαβει ουτε απο τα υπουργεια τους. καποια βοηθεια απο συναδελφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ίδιο θέμα έχω και εγώ αλλά Σύμφωνα  με τον 4172 άρθρο 12  ( δεν εφαρμόζεται η φορολόγηση τους ως μισθωτού στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία)  αρα φορολογείται    ως μισθωτός για την μισθωτή και ως ελεύθερος επαγγελματίας για το άλλο και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει έναρξη επαγγελματος αλλά είναι με αποδ. επαγ. δαπανών?

Στο Υπουργειο -Εισοδημα- που πηρα τηλεφωνο, μου ειπαν οτι εστω και μια αποδειξη να εχει κοψει προς ιδιωτη, υπαγεται στην κλιμακα των ελ. Επαγγελματιων για αυτη τη δραστηριοτητα. Για τις αποδ. Επαγγ. Δαπανης, το προβλημα ειναι γνωστο, και απο οτι λεει και ο Χαρης, θα το φτιαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιγράφω από το βιβλιαράκι της εφορίας:

Δεν ξεχωρίζει φυσικα πρόσωπα-ιδιώτες, φυσικά πρόσωπα-επιτηδευματίες, νομικά, κλπ άρα με οποιονδήποτε αρκεί να τρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις.

post-50589-0-03694100-1397635593_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς ο σοφός νομοθέτης θέλει να συμπεριλάβει στους μισθωτούς και αυτούς τους απλούς θνητούς και ταπεινούς που στην πράξη λειτουργούν με την έννοια του μισθωτού, ανεξάρτητα, της με το γράμμα του νόμου, ιδιότητάς τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς ο σοφός νομοθέτης θέλει να συμπεριλάβει στους μισθωτούς και αυτούς τους απλούς θνητούς και ταπεινούς που στην πράξη λειτουργούν με την έννοια του μισθωτού, ανεξάρτητα, της με το γράμμα του νόμου, ιδιότητάς τους.  

Τι γίνεται με αυτούς που δεν έχουν έναρξη και με αυτούς που είναι και παράλληλα μισθωτή και πληρούν τις προϋποθέσεις για τα εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που έγραψα αφορά αυτούς που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα ή παροχή υπηρεσιών.

Αυτό που λες δεν το ξέρω.  :(

Εχω την εντύπωση ότι έχει συζητηθεί κάπου στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...