Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
tsaloux

Φορολόγηση με μπλοκάκι η με μισθωτή εργασία;

Question

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
  • 0

Λοιπόν ερώτηση παιδιά . :wacko:  Εργαζόμενος ο οποίος εργάζεται με μπλοκάκι ελευθερου επαγγελαμτία ( μηχανικός- άρα εισφορές δικές του στο ΤΣΜΕΔΕ )  έχοντας υπογράψει   συμβαση που ΔΕΝ καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, πως θα φορολογηθεί ; Του κρατάω κανονικά την παρακράτηση φόρου 20% αλλά μήπως θα φορολογηθεί με την κλιμακα των μισθωτών και όχι με την κλιμακα των ελεύθερων επαγγελματιων 26 % ? Για βοηθάτε γιατί άρχισα να φορτώνω

Η φορολογία εισοδήματος για τη συγκεκριμένη κατηγορία δεν λαμβάνει υπ όψιν τον καθορισμό χρόνου τόπου κτλ. Απλά να υπάρχει έγγραφη συμφωνία.

Τη διάταξη τη διαβάσατε;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδιά σχετικά με το θέμα περι φορολογίας μπλοκάκιδων μπερδεύτηκα γιατί διάβασα ότι απο τα μικτά κέρδη αφαιρούνται μόνο ασφαλιστικές εισφορές καθώς καταχωρούνται σε εσοδων- εξοδων... και ότι δεν αναγνωρίζονται δαπάνες άρθρο 31 Κ.Φ.Ε . Δηλαδή δεν αφαιρούμε έξοδα -πάγια κτλπ που έχουν περάσει φπα για φορολογηθέν κέρδος? δηλαδή το Καθαρό κέρδος με τον γνωστό τρόπο εννοώ και αυτό να πάει στην κλίμακα μισθωτών...

Ή φορολογούνται για τα μικτά κέρδη αφαιρούμενα μόνο με τις εισφορές?

 

εδώ το είδα http://www.newmoney.gr/article/26132/ti-allazei-me-ta-mplokakia-apo-112014

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδιά σχετικά με το θέμα περι φορολογίας μπλοκάκιδων μπερδεύτηκα γιατί διάβασα ότι απο τα μικτά κέρδη αφαιρούνται μόνο ασφαλιστικές εισφορές καθώς καταχωρούνται σε εσοδων- εξοδων... και ότι δεν αναγνωρίζονται δαπάνες άρθρο 31 Κ.Φ.Ε . Δηλαδή δεν αφαιρούμε έξοδα -πάγια κτλπ που έχουν περάσει φπα για φορολογηθέν κέρδος? δηλαδή το Καθαρό κέρδος με τον γνωστό τρόπο εννοώ και αυτό να πάει στην κλίμακα μισθωτών...

Ή φορολογούνται για τα μικτά κέρδη αφαιρούμενα μόνο με τις εισφορές?

 

μεικτα μειον εισφορες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όταν ο εργοδότης είναι εταιρία με έδρα στην Ευρωπαική Ένωση, χωρίς υποκατάστημα στην Ελλάδα και ούτε φορολογική εκπροσώπηση εδώ, και υπάρχει έγγραφη συμφωνία, για αποκλειστική συνεργασία με ελευθερο επαγγελματία, με έδρα το σπίτι ? Υπάγεται στις διατάξεις περι φορολόγησης ως μισθωτός ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα σας!

 

Η ερωτηση αφορα επαγγελματια με μπλοκακι, ο οποιος εχει υψηλο εισοδημα και πολλες δαπανες και θα ηθελε να φορολογηθει σαν επαγγελματιας.

Η φορολογηση με μπλοκακι (εφοσον τηρουνται οι προυποθεσεις) ειναι υποχρεωτικη;;;

Δηλαδη, ενας μπλοκακιας μπορει να επιλεξει να φορολογηθει ειτε σαν επιτηδευματιας ειτε σαν μπλοκακιας ή επειδη εχει συμβασεις θα πρεπει να φορολογηθει υποχρεωτικα σαν μπλοκακιας;;;;

Φανταζομαι ειναι θεμα επιλογης πανω στο εντυπο Ε1.

Αλλα μετα ο ελεγχος μπορει να ισχυριστει οτι τελικα επρεπε να φορολογηθει σαν μισθωτος;;;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είναι θέμα καθαρά επιλογής (εφόσον όπως λες τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις).

 

Κάνεις εκκαθάριση δηλώσεως και με τις δυο επιλογές και βλέπεις τι σε συμφέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το γραφω επειδη ο 4172 δεν αφηνει περιθωρια επιλογης.

Θεωρει εργασιακη σχεση οταν :

βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες.

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν περιθωρια επιλογης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν μηχανικός έχει εκδώσει τιμολόγια 100.000 ευρώ σε ένα πελάτη που έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών και άλλο ένα τιμολόγιο σε ένα δεύτερο πελάτη επιτηδευματία ή μη 500 ευρώ χωρίς σύμβαση, μπορεί φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών ; Και δεύτερον, αν ο ίδιος μηχανικός έχει μόνο ένα πελάτη εσόδων 100.000 καλυπτόμενος από έγγραφη συμφωνία μπορεί να επιλέξει να φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών παρόλο που καλύπτει σωρευτικά και τις τρεις περιπτώσεις ώστε να χαρακτηριστεί το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Επομένως, ο μηχανικός του ερωτήματος, ασφαλώς επιλέγει την φορολόγησή του με την κλίμακα των μη μισθωτών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το γραφω επειδη ο 4172 δεν αφηνει περιθωρια επιλογης.

Θεωρει εργασιακη σχεση οταν :

βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες.

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν περιθωρια επιλογης.

 

Και εγώ δεν είμαι σίγουρη...

Μεχρι τωρα ξέραμε ότι αν ο νόμος είναι δυσνόητος ανατρέχουμε στην αιτιολογική:

Η αιτιολογικη έκθεση του 4172 στο άρθρο 12 παρ 2 λέει: ..προσδιορίζεται για τους σκοπούς του ΚΦΕ η έννοια της εργασιακής σχέσης η οποία οριοθετεί εννοιολογικά την κατηγορία του εισοδήματος απο μισθωτή εργασία και συντάξεις

καταλάβαμε; όχι; εγω τουλάχιστον όχι

Μεγάλο μπέρδεμα...

 

Είναι υποχρέωση?

ή

Είναι δικαίωμα???

 

Αν δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής τρόπου φορολόγησης μήπως έχει λόγο και το ΙΚΑ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σαφως και ειναι  ΔΙΚΑΙΩΜΑ   . 

 

οσον αφορα,  το ΙΚΑ  ,ναι,  "  εχει  λογο "   , αλλα ας  κοιταξει  πρωτα , ποσους  μπλοκακιδες , εχει  "μεσα στο σπιτι του "

 


 

Αν μηχανικός έχει εκδώσει τιμολόγια 100.000 ευρώ σε ένα πελάτη που έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών και άλλο ένα τιμολόγιο σε ένα δεύτερο πελάτη επιτηδευματία ή μη 500 ευρώ χωρίς σύμβαση, μπορεί φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών ; Και δεύτερον, αν ο ίδιος μηχανικός έχει μόνο ένα πελάτη εσόδων 100.000 καλυπτόμενος από έγγραφη συμφωνία μπορεί να επιλέξει να φορολογηθεί με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών παρόλο που καλύπτει σωρευτικά και τις τρεις περιπτώσεις ώστε να χαρακτηριστεί το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σας, προφανώς η διάταξη τόσο του παλαιού ΚΦΕ (εισοδήματα 2013), όσο και του νέου (εισοδήματα 2014), δεν είναι αναγκαστικού δικαίου (δεν θα μπορούσε να ήταν, άλλωστε). Συνεπώς, ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών, παροχή υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα για το 2013, ή επιχειρηματική δραστηριότητα για το 2014, κατ αρχήν εντάσσεται στους μη μισθωτούς  και φορολογείται σύμφωνα με τα ισχύοντα, ως προς την κλίμακα των μη μισθωτών. Μόνο αν συγκεντρώνει τις σωρευτικές προϋποθέσεις του νόμου, έχει την δυνατότητα και ευχέρεια να επιλέξει τον τρόπο φορολόγησής του.

Επομένως, ο μηχανικός του ερωτήματος, ασφαλώς επιλέγει την φορολόγησή του με την κλίμακα των μη μισθωτών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αραγε και ο ασφαλιστης μπορει να επιλεξει την φορολογηση του ως μισθωτος , αν εχει συμβαση με μια εταιρια και ειναι λιγοτερος ο φορος που προκυπτει (και εχει εδρα το σπιτι) ?

Αν καποιος συναδελφος το εχει διευκρινισει , παρακαλω ας το κοινοποιησει , γιατι οι ασφαλιστες αυτης τησ κατηγοριας ειναι πολλοι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αραγε και ο ασφαλιστης μπορει να επιλεξει την φορολογηση του ως μισθωτος , αν εχει συμβαση με μια εταιρια και ειναι λιγοτερος ο φορος που προκυπτει (και εχει εδρα το σπιτι) ?

Αν καποιος συναδελφος το εχει διευκρινισει , παρακαλω ας το κοινοποιησει , γιατι οι ασφαλιστες αυτης τησ κατηγοριας ειναι πολλοι

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1085/20-3-2014, αν πληρούνται οι 2 προϋποθέσεις (έγγραφη σύμβαση και 1 πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες ή μέχρι 3 για 75% του εισοδήματος), δεν τίθεται θέμα επιλογής από τον φορολογούμενο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και αν έχει έδρα το σπίτι του αλλά δεν έκοψε κανένα παραστατικό?

. Έχει εγγραφη/ες συμβάσεις και δεν έχει κόψει παραστατικό;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1085/20-3-2014, αν πληρούνται οι 2 προϋποθέσεις (έγγραφη σύμβαση και 1 πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες ή μέχρι 3 για 75% του εισοδήματος), δεν τίθεται θέμα επιλογής από τον φορολογούμενο.

. Σωστά, δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1085/20-3-2014, αν πληρούνται οι 2 προϋποθέσεις (έγγραφη σύμβαση και 1 πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες ή μέχρι 3 για 75% του εισοδήματος), δεν τίθεται θέμα επιλογής από τον φορολογούμενο.

Μιας και με καίει το θέμα, απαιτείται ΚΑΙ έδρα σπίτι ώστε να φορολογηθεί ως μισθοτος.

Αυτο που εγώ θέλω να ρωτησω/ξεκαθαρίσω είναι: Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι δεν εκδίδουν παραστατικό (τους δίνει εκκαθάριση η ασφαλιστική). Υπάρχει πρόβλημα με αυτο (αν και δεν το νομίζω)? Η ασφαλιστική δεν έχει θεωρήσει την σύμβαση στη ΔΟΥ. Υπάρχει πρόβλημα με αυτο?

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1085/20-3-2014, αν πληρούνται οι 2 προϋποθέσεις (έγγραφη σύμβαση και 1 πρόσωπο που παρέχει υπηρεσίες ή μέχρι 3 για 75% του εισοδήματος), δεν τίθεται θέμα επιλογής από τον φορολογούμενο.

Kαι εγώ συμφωνώ Αν έχει σωρευτικά και τις 2 προυποθέσεις υποχρεωτικά με την κλίμακα των μισθωτών. Δεν είναι θέμα επιλογής

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μιας και με καίει το θέμα, απαιτείται ΚΑΙ έδρα σπίτι ώστε να φορολογηθεί ως μισθοτος.

Ευχαριστώ.

Που το λεει οτι απαιτειται και εδρα το σπιτι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν δεν εμφανίσει την έγγραφη σύμβαση ,ποιος θα την ψάξει?

Απο τον φορο που παρακρατηθηκε και τη βεβαιωση αμοιβων λογικα εχουν τη δυνατοτητα να το βρουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ν.2238/94

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:
αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

 

ν.4172/13

 

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και δεν διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου.

 

Και εγώ νομίζω οτι δεν υπάρχει δικαίωμα επιλογής ,αλλά ...............πιο ειδικοί άλλα λένε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×