Προς το περιεχόμενο

7/3/2014 ΚΛΕΙΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΑΠΕΡΓΙΑ ) ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ 13:00


KITSOSTZABELAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν ζητάς ξεκάθαρα αυτό που θες?

 

Γιατί είσαι συντηρητικός στα αιτήματά σου ? :)

 

Τώρα είναι η ευκαιρία... τώρα που πολύς κόσμος διαμαρτύρεται, να χώσουμε μέσα στα αιτήματα ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι, να το γ...ελοιοποιήσουμε τελείως το θέμα.

 

Βέβαια, αυτό δεν ισχύει μόνο για τα παραπάνω, τα οποία είναι εμφανώς αστεία, αλλά γενικά για τα μαξιμαλιστικά αιτήματα τα οποία θυμίζουν συνδικαλιστικές ηγεσίες αισχίστου είδους.

 

Άλλοι πάλι φτάνουν στο σημείο να αναφέρουν όχι μόνο αυτά που θέλουν να αλλάξουν, αλλά και αυτά που ήδη ισχύουν και θέλουν να διατηρηθούν!!! (π.χ. Διατήρηση της αποσύνδεσης της υποβολής των δηλώσεων από την πληρωμή τους.)

 

Άλλοι πάλι μιλάνε πολύ και δε λένε τίποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι πάλι μιλάνε πολύ και δε λένε τίποτα!!!

 

Ναι τους ξέρω κι αυτούς!

 

Πετάνε ένα σχόλιο χωρίς να λένε αν συμφωνούν ή διαφωνούν ή να αντιπροτείνουν κάτι... Μάλλον το αποτέλεσμα δεν είναι γι'αυτούς το ζητούμενο, παρά μόνο ο σαματάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νεοσύστατος σύλλογος Αρκαδίας ( υπήρχε στα χαρτιά...αλλά τώρα ξαναδημιουργείται με νέες αιτήσεις μελών και εκλογή ΔΣ την Τετάρτη ) σκοπεύει να οργανώσει λεωφορεία για την Αθήνα την Παρασκευή. Θέλω να πιστεύω πως και οι κατα τόπους σύλλογοι θα πράξουν το ίδιο.

 

Αλλά το θέμα με την ΠΟΦΕΕ πιο πάνω δεν το κατάλαβα!

Εγώ προσωπικά στις εκλογές του ΟΕΕ χωρίς γνωστούς και γνωριμίες ψήφισα την ΠΟΦΕΕ γιατί πιστευα πως είναι ο πιο οργανωμένος επαγγελματικος σύλλογος που έχει δύναμη να προωθήσει τα αιτήματα μας.

 

Στην σχετικά ανακοίνωση που δίαβασα πιο πάνω ο κύριος της ΠΟΦΕΕ έχει δίκιο πως πρέπει στις συνεδριάσεις να βρίκονται μέλη ΔΣ απο τους τοπικούς συλλόγους αλλά που - πότε - πως επικοινώνησαν , έψαξαν, κατέγραψαν , κάλεσαν οργανωμένα και με επιμονή τους κατα τόπους συλλόγους να δυνεδριάσουν κάπου και να λάβουν κοινές αποφάσεις; Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Αυτός δεν είναι ο στόχος; Μια κοινή πορεία όλων των συλλόγων με κάποιον όπως η ΠΟΦΕΕ να αναλαμβάνει την οργάνωση και την επικοινωνία , κάτι που δεν χρειαζεται ούτε λεφτα ουτε τυπικότητες αλλα ομαδική δουλεια για να μοιράσουμε το χρόνο και τα έξοδα , και ναι η συλλογή υπογραφών διαδικτιακά και τα ψηφισματα τέτοιου είδους συμβάλλουν προς την κατεύθυνση αυτή! Τι τον ενοχλεί αυτό;

Αυτός δεν είναι ο στόχος ρε παιδιά; Διορθώστε πάλι αν κάνω λάθος.

 

Απο το πνεύμα της ανακοίνωσης του παντως δεν ξέρω αν το παρερμηνέυω , αλλά προτεραιότητες του είναι το 25€ συνδρομή και τυπικοτητες για την συγκρότηση οργάνων συνεδρίασης , και μια πικρία πως αυτοί τρέχουν και εμείς καθόμαστε.

 

Καλά δεν υπάρχουν άνθρωποι εκει μέσα με μεράκι και όρεξη να καταγράψουν , να τηλεφωνήσουν να στείλουν email κλπ για να ενωθούμε όλοι μαζί έστω μόνο στη ληψη κοινών αποφάσεων και δράσεων διαμαρτυρίας και επικοινωνιας των αιτημάτων μας.

 

Εγώ δε βλέπω κάποιον να είναι αντίθετος σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νεοσύστατος σύλλογος Αρκαδίας ( υπήρχε στα χαρτιά...αλλά τώρα ξαναδημιουργείται με νέες αιτήσεις μελών και εκλογή ΔΣ την Τετάρτη ) σκοπεύει να οργανώσει λεωφορεία για την Αθήνα την Παρασκευή. Θέλω να πιστεύω πως και οι κατα τόπους σύλλογοι θα πράξουν το ίδιο.

 

Αλλά το θέμα με την ΠΟΦΕΕ πιο πάνω δεν το κατάλαβα!

Εγώ προσωπικά στις εκλογές του ΟΕΕ χωρίς γνωστούς και γνωριμίες ψήφισα την ΠΟΦΕΕ γιατί πιστευα πως είναι ο πιο οργανωμένος επαγγελματικος σύλλογος που έχει δύναμη να προωθήσει τα αιτήματα μας.

 

Στην σχετικά ανακοίνωση που δίαβασα πιο πάνω ο κύριος της ΠΟΦΕΕ έχει δίκιο πως πρέπει στις συνεδριάσεις να βρίκονται μέλη ΔΣ απο τους τοπικούς συλλόγους αλλά που - πότε - πως επικοινώνησαν , έψαξαν, κατέγραψαν , κάλεσαν οργανωμένα και με επιμονή τους κατα τόπους συλλόγους να δυνεδριάσουν κάπου και να λάβουν κοινές αποφάσεις; Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Αυτός δεν είναι ο στόχος; Μια κοινή πορεία όλων των συλλόγων με κάποιον όπως η ΠΟΦΕΕ να αναλαμβάνει την οργάνωση και την επικοινωνία , κάτι που δεν χρειαζεται ούτε λεφτα ουτε τυπικότητες αλλα ομαδική δουλεια για να μοιράσουμε το χρόνο και τα έξοδα , και ναι η συλλογή υπογραφών διαδικτιακά και τα ψηφισματα τέτοιου είδους συμβάλλουν προς την κατεύθυνση αυτή! Τι τον ενοχλεί αυτό;

Αυτός δεν είναι ο στόχος ρε παιδιά; Διορθώστε πάλι αν κάνω λάθος.

 

Απο το πνεύμα της ανακοίνωσης του παντως δεν ξέρω αν το παρερμηνέυω , αλλά προτεραιότητες του είναι το 25€ συνδρομή και τυπικοτητες για την συγκρότηση οργάνων συνεδρίασης , και μια πικρία πως αυτοί τρέχουν και εμείς καθόμαστε.

 

Καλά δεν υπάρχουν άνθρωποι εκει μέσα με μεράκι και όρεξη να καταγράψουν , να τηλεφωνήσουν να στείλουν email κλπ για να ενωθούμε όλοι μαζί έστω μόνο στη ληψη κοινών αποφάσεων και δράσεων διαμαρτυρίας και επικοινωνιας των αιτημάτων μας.

 

Εγώ δε βλέπω κάποιον να είναι αντίθετος σε αυτά.

εσεις απο Τριπολη μαζι σας να εχετε και κανενα τσιπουρο , κρασι οτι εχετε σπιτια σας αν κανει κρυο :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΗΡΑΣ

Ο Σύλλογος Λογιστών Θήρας στηρίζει τη συγκέντρωση διαμαρτυρίας που θα πραγματοποιηθεί την 7η Μαρτίου 2014, ημέρα Παρασκευή στην Αθήνα, με την παρουσία της πλειοψηφίας των μελών του.
Παράλληλα, τα λογιστικά γραφεία της Σαντορίνης, θα κλείσουν την ίδια ημέρα και ώρα και θα πραγματοποιηθεί αντίστοιχη συγκέντρωση στον προαύλιο χώρο της Δ.Ο.Υ. Θήρας, ως ένδειξη συμπαράστασης σε όλους τους συναδέλφους που θα παρευρίσκονται στην Αθήνα.

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ 01-03-2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ζητάς ξεκάθαρα αυτό που θες?

 

Γιατί είσαι συντηρητικός στα αιτήματά σου ? :)

 

Τώρα είναι η ευκαιρία... τώρα που πολύς κόσμος διαμαρτύρεται, να χώσουμε μέσα στα αιτήματα ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι, να το γ...ελοιοποιήσουμε τελείως το θέμα.

 

Βέβαια, αυτό δεν ισχύει μόνο για τα παραπάνω, τα οποία είναι εμφανώς αστεία, αλλά γενικά για τα μαξιμαλιστικά αιτήματα τα οποία θυμίζουν συνδικαλιστικές ηγεσίες αισχίστου είδους.

 

Άλλοι πάλι φτάνουν στο σημείο να αναφέρουν όχι μόνο αυτά που θέλουν να αλλάξουν, αλλά και αυτά που ήδη ισχύουν και θέλουν να διατηρηθούν!!! (π.χ. Διατήρηση της αποσύνδεσης της υποβολής των δηλώσεων από την πληρωμή τους.)

 

Θα σε παρακαλούσα αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με την ανάρτηση να αποφύγεις γενικότητες κι  εμπαθείς χαρακτηρισμούς για να μας βοηθήσει κι εμάς η γόνιμη κριτική σου.

Πρέπει ή όχι να διατυπωθούν κάποια αιτήματα ; Kι  ο καθένας ας τα εκφράσει όπως ο ίδιος θαρρεί .

Πιο από τα αιτήματα σου φάνηκε πιο αστείο και με πιο ξεκαρδίστηκες;  :lol: 

Να ζητήσουμε απόσυρση των Ν. 4174/13 , 4172/13 , 4223/13 ή όχι;

Όταν φωνάζουμε  "Αντώνη Σαμαρά, ανάπτυξη δεν έρχεται με πρόστιμα φωτιά"  ποια ανάπτυξη αναπολούμε , αυτήν που μας οδήγησε ακριβώς εδώ;

Μπορεί ή έχει αξία ο κλάδος των λογιστών  αποσπασματικά και εν μέσω θυέλλης  να σωθεί προασπίζοντας τα στενά του επαγγελματικά συμφέροντα;

Είναι γελοίο να διατυπώνεις αίτημα αφορολόγητου 40.000€ για μια οικογένεια ή μήπως μπορεί σήμερα με λιγότερα να καλύψει τις βασικές βιοτικές της ανάγκες;

Να αφήσουμε στο απυρόβλητο την υπερφορολόγηση εμάς και των πελατών μας;

Αν εν τέλει καταργηθεί ή ανασκευαστεί ο Ν 4174/13 πίσω στα σπίτια μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε παρακαλούσα αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με την ανάρτηση να αποφύγεις γενικότητες κι  εμπαθείς χαρακτηρισμούς για να μας βοηθήσει κι εμάς η γόνιμη κριτική σου.

Πρέπει ή όχι να διατυπωθούν κάποια αιτήματα ; Kι  ο καθένας ας τα εκφράσει όπως ο ίδιος θαρρεί .

Πιο από τα αιτήματα σου φάνηκε πιο αστείο και με πιο ξεκαρδίστηκες;  :lol: 

Να ζητήσουμε απόσυρση των Ν. 4174/13 , 4172/13 , 4223/13 ή όχι;

Όταν φωνάζουμε  "Αντώνη Σαμαρά, ανάπτυξη δεν έρχεται με πρόστιμα φωτιά"  ποια ανάπτυξη αναπολούμε , αυτήν που μας οδήγησε ακριβώς εδώ;

Μπορεί ή έχει αξία ο κλάδος των λογιστών  αποσπασματικά και εν μέσω θυέλλης  να σωθεί προασπίζοντας τα στενά του επαγγελματικά συμφέροντα;

Είναι γελοίο να διατυπώνεις αίτημα αφορολόγητου 40.000€ για μια οικογένεια ή μήπως μπορεί σήμερα με λιγότερα να καλύψει τις βασικές βιοτικές της ανάγκες;

Να αφήσουμε στο απυρόβλητο την υπερφορολόγηση εμάς και των πελατών μας;

Αν εν τέλει καταργηθεί ή ανασκευαστεί ο Ν 4174/13 πίσω στα σπίτια μας;

 

Αφού το πρόβλημά σου είναι το Σύνταγμα, γιατί δε ζητάς την κατάργησή του?

 

Δηλαδή αν καταργηθεί ο 4174 εσύ είσαι ΟΚ και πίσω στο σπίτι σου?

 

Αν κάποιοι θέλουν αλλαγή του 4174 κι εσύ θέλεις να καταργηθεί ο ΦΠΑ σε κάποια είδη (γενικά, χωρίς αναφορά) θεωρείς ότι βοηθάς τη διεκδίκηση ή τη γελοιοποιείς?

 

Αν είναι έτσι, θέλω κι εγώ να καταργηθούν οι κλήσεις για παράνομο παρκάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τους ξέρω κι αυτούς!

 

Πετάνε ένα σχόλιο χωρίς να λένε αν συμφωνούν ή διαφωνούν ή να αντιπροτείνουν κάτι... Μάλλον το αποτέλεσμα δεν είναι γι'αυτούς το ζητούμενο, παρά μόνο ο σαματάς.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φωνάζουμε  "Αντώνη Σαμαρά, ανάπτυξη δεν έρχεται με πρόστιμα φωτιά"  ποια ανάπτυξη αναπολούμε , αυτήν που μας οδήγησε ακριβώς εδώ;

Μπορεί ή έχει αξία ο κλάδος των λογιστών  αποσπασματικά και εν μέσω θυέλλης  να σωθεί προασπίζοντας τα στενά του επαγγελματικά συμφέροντα;

 

Επειδή ειλικρινά έχω βαρεθεί να το ακούω και να το διαβάζω λάθος και επειδή τυχαινει να το είχα σκεφτει εγω αυτο το σύνθημα

και επειδή καταλαβαίνω ότι θα απολογούμαι για αυτο για την υπόλοιπη ζωή μου , για τους λόγους αυτούς δηλώνω ότι :

 

Το σύνθημα που αναρτήθηκε στο φατσοβιβλίο είχε ώς εξής

 

στουρνάρα, θεοχάρη, αντώνη σαμαρά

ανάπτυξη δεν έρχεται με πρόστιμα φωτιά .

 

Στο μυαλό του ποιητή κατα τον χρόνο εμπνευσης του παραπάνω αριστουργήματος

ήταν το ότι , η κυβέρνηση έχει βρεί νεο τρόπο αφαίμαξης των επιχειρήσεων , αυτό των προστίμων

και ότι με τέτοιους τρόπους δεν προκειται να υπάρξει ποτέ η αναμενόμενη ανάπτυξη της χώρας.

 

Ειλικρινά δεν πίστευα ποτέ ότι το παραπάνω αριστούργημα θα γινόταν καθημερινή τοποθέτηση σας

σε όλου του τύπου τις συγκεντρώσεις και θα γινόταν ένας απο τους λόγους του να μας τα "χώνετε " σε κάθε ευκαιρία .

 

Κάνω δήλωση μεταμέλειας και δηλώνω και εγώ εχθρός της ανάπτυξης και κάθε τετοιου αντιλαικού μέτρου

και δηλώνω υπεύθυνα ότι συντάσσομαι με τις απόψεις σας και απο εδώ και πέρα θα βροντοφωνάζω μόνο το .....

 

Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι

ο μόνος δρόμος είναι αντίσταση και πάλη .

 

Θα το βροντοφωνάζω μέχρι ωσότου καταλάβει ο λαός ,

ότι το συγκεκριμένο πάλη γράφεται με η και όχι με ι .

 

Δηλώνω επίσης ότι δεν θα ξανασκεφτώ ποτέ κάτι τέτοιο

και θα αφήσω στην άκρη τα στενά επαγγελματικά συμφέροντα που είχα στο μυαλό μου.

 

Δηλώνω επίσης ότι δεν θα ξαναυπογράψω ποτέ καμια εξώδικη διαμαρτυρία (ξεχάσατε να τα γραψετε αυτά τα λάθη μας στις ανακοινώσεις σας)

δεν θα ζητήσω ποτέ ξανά ασφαλιστικά μέτρα κατα του κράτους

και γενικότερα δεν θα ξανασκεφτώ προσωπικά κανένα άλλο τρόπο αντίδρασης

πέρα απο αυτούς που θα επιλέξετε  εσείς .

 

ΥΓ Εχω τόσα πολλά που θέλω να γράψω και να πώ , αλλα επειδή βλέπω μεγάλη συμμετοχή συλλόγων στην συγκέντρωση

σκέφτηκα να τα συζητήσουμε μετά τις 7 Μαρτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άλλοι πάλι φτάνουν στο σημείο να αναφέρουν όχι μόνο αυτά που θέλουν να αλλάξουν, αλλά και αυτά που ήδη ισχύουν και θέλουν να διατηρηθούν!!! (π.χ. Διατήρηση της αποσύνδεσης της υποβολής των δηλώσεων από την πληρωμή τους.)

 

Δηλαδή θεωρείτε λάθος το να ζητάει κάποιος να παραμείνει κάτι το οποίο το θεωρεί σωστό .

 

Δηλαδή πρέπει να λέμε ναι σε όλα ή όχι σε όλα , δεν υπάρχει μέση οδός???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζευτήκαμε μια χούφτα άνθρωποι να πιέσουμε να αλλάξουν οι νομοί . Σίγουρα δεν έχουμε την ίδια ιδεολογία. Προσπαθούμε να βρούμε κοινά σημεία να αγωνιστούμε γιατί . Όποιος το κατάλαβε , έρχεται μαζί μας .Όποιος δεν  το κατάλαβε πάει σπίτι του  και μας διαβάζει από το σπίτι . Απλά είναι τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείτε λάθος το να ζητάει κάποιος να παραμείνει κάτι το οποίο το θεωρεί σωστό .

 

Δηλαδή πρέπει να λέμε ναι σε όλα ή όχι σε όλα , δεν υπάρχει μέση οδός???

 

Δηλαδή θεωρείτε σωστό όταν κάνεις μία λίστα με αιτήματα αλλαγών να προσθέτεις και ένα (1) αίτημα διατήρησης?

Αυτό τί σημαίνει? Ότι αυτό είναι το μόνο που θέλεις να διατηρηθεί ή μήπως θα έπρεπε να γραφτούν όλα όσα θα θέλαμε να διατηρηθούν?

 

Αλλά μην ασχολείστε με εμένα τον προβοκάτορα... εγώ ήμουν αναμενόμενος...

 

Ας ζητήσουμε να αλλάξει ο 4174, να καταργηθεί ο Κωδ.Δεοντολογίας, να διατηρηθεί η υποβολή ανεξαρτήτως πληρωμής, να πάει το αφορολόγητο στις 40.000€, να καταργηθεί ο ΦΠΑ, να επιβληθεί παγκόσμια ειρήνη και ό,τι του κατέβει του καθενός.

 

Πάνω από όλα η 7 του Μάρτη (όχι Μαρτίου... εννοείται)

 

Απλά το καπέλωμα κάθε κίνησης είναι πολύ ενοχλητικό... αλλά... αυτό κι αν ήταν αναμενόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείτε σωστό όταν κάνεις μία λίστα με αιτήματα αλλαγών να προσθέτεις και ένα (1) αίτημα διατήρησης?

Αυτό τί σημαίνει? Ότι αυτό είναι το μόνο που θέλεις να διατηρηθεί ή μήπως θα έπρεπε να γραφτούν όλα όσα θα θέλαμε να διατηρηθούν?

 

Αλλά μην ασχολείστε με εμένα τον προβοκάτορα... εγώ ήμουν αναμενόμενος...

 

Ας ζητήσουμε να αλλάξει ο 4174, να καταργηθεί ο Κωδ.Δεοντολογίας, να διατηρηθεί η υποβολή ανεξαρτήτως πληρωμής, να πάει το αφορολόγητο στις 40.000€, να καταργηθεί ο ΦΠΑ, να επιβληθεί παγκόσμια ειρήνη και ό,τι του κατέβει του καθενός.

 

Πάνω από όλα η 7 του Μάρτη (όχι Μαρτίου... εννοείται)

 

Απλά το καπέλωμα κάθε κίνησης είναι πολύ ενοχλητικό... αλλά... αυτό κι αν ήταν αναμενόμενο...

 

Ποιος μίλησε για αιτήματα αλλαγών και μόνο;;;

Νόμιζα πως είμαστε όλοι μας έξυπνοι και μορφωμένοι άνθρωποι αλλά κατά πως φαίνεται ακόμα και το πιο απλό χρειάζεται επεξήγηση και θα πρέπει να απολογούμαστε για το παραμικρό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μίλησε για αιτήματα αλλαγών και μόνο;;;

Νόμιζα πως είμαστε όλοι μας έξυπνοι και μορφωμένοι άνθρωποι αλλά κατά πως φαίνεται ακόμα και το πιο απλό χρειάζεται επεξήγηση και θα πρέπει να απολογούμαστε για το παραμικρό!!!

 

Η ευφυία μου και η μόρφωσή μου προφανώς δεν μου επιτρέπουν να αντιληφθώ καινοτομικά αιτήματα όπως διατήρηση του πορτοκαλί βιβλίου, του ορίου των 3000€ για εξόφληση τιμολογίων μέσω τράπεζας και των - πανθομολογούμενα ανούσιων - συγκεντρωτικών όπως γίνονταν μέχρι τώρα.

 

Δεν θέλησα να μπω στην ουσία των αιτημάτων. Μίλησα μόνο για μεθόδους και χειρισμούς που θεωρώ ότι υπονομεύουν τη διεκδίκηση κάποιων σωστών, κατά βάση, αιτημάτων (όπως είναι οι μαξιμαλιστικές και ανεδαφικές διεκδικήσεις και το καπέλωμα).

 

Βέβαια γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να απαντάς επί της ουσίας σε κάποιον, όταν είναι τόσο εύκολο να πετάς κατηγορίες και πυροτεχνήματα ή να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε τις δικές σου προτάσεις, στάσου έξω απ'το "καπέλο", αλλά κατέβα στο Σύνταγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευφυία μου και η μόρφωσή μου προφανώς δεν μου επιτρέπουν να αντιληφθώ καινοτομικά αιτήματα όπως διατήρηση του πορτοκαλί βιβλίου, του ορίου των 3000€ για εξόφληση τιμολογίων μέσω τράπεζας και των - πανθομολογούμενα ανούσιων - συγκεντρωτικών όπως γίνονταν μέχρι τώρα.

 

Δεν θέλησα να μπω στην ουσία των αιτημάτων. Μίλησα μόνο για μεθόδους και χειρισμούς που θεωρώ ότι υπονομεύουν τη διεκδίκηση κάποιων σωστών, κατά βάση, αιτημάτων (όπως είναι οι μαξιμαλιστικές και ανεδαφικές διεκδικήσεις και το καπέλωμα).

 

Βέβαια γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να απαντάς επί της ουσίας σε κάποιον, όταν είναι τόσο εύκολο να πετάς κατηγορίες και πυροτεχνήματα ή να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα.

αρχηγε βλέπω δεν περνεις χαμπαρι . ελα μαζι μας  συνταγμα . εκει θα αλλαξεις δημοκρατικα γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευφυία μου και η μόρφωσή μου προφανώς δεν μου επιτρέπουν να αντιληφθώ καινοτομικά αιτήματα όπως διατήρηση του πορτοκαλί βιβλίου, του ορίου των 3000€ για εξόφληση τιμολογίων μέσω τράπεζας και των - πανθομολογούμενα ανούσιων - συγκεντρωτικών όπως γίνονταν μέχρι τώρα.

 

Δεν θέλησα να μπω στην ουσία των αιτημάτων. Μίλησα μόνο για μεθόδους και χειρισμούς που θεωρώ ότι υπονομεύουν τη διεκδίκηση κάποιων σωστών, κατά βάση, αιτημάτων (όπως είναι οι μαξιμαλιστικές και ανεδαφικές διεκδικήσεις και το καπέλωμα).

 

Βέβαια γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να απαντάς επί της ουσίας σε κάποιον, όταν είναι τόσο εύκολο να πετάς κατηγορίες και πυροτεχνήματα ή να πετάς τη μπάλα στην εξέδρα.

 

Προτάσεις δε βλέπω και ανησυχώ.

Γιατί μέχρι στιγμής άλλος πετά την μπάλα στην εξέδρα.

Κάποιοι συνάδελφοι προσπάθησαν να διαμορφώσουν τουλάχιστον ένα μίνιμουμ αιτημάτων.

Καλή η κριτική.

Ακόμα καλύτερη η ουσιαστική αντιπρόταση.

Θέλεις να σου πω αν συμφωνώ με όλα;;;

Έχει σημασία;;;

Αυτά αποφάσισε η λαϊκή συνέλευση των λογιστών στην Αθήνα ότι πρέπει να τεθούν προς διαβούλευση και περαιτέρω συζήτηση και αυτά προς το παρόν δημοσιεύονται.

Αν διαφωνείς πάρε μέρος κι εσύ στην επόμενη συνέλευση και θέσε τους προβληματισμούς σου για να το συζητήσουμε και να αποφασίσουμε.

 

Η ειρωνεία και ο χλευασμός δεν αντιλαμβάνομαι που στηρίζονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΜΑΖΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ .ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ .ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ .ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.

ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε παρακαλούσα αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με την ανάρτηση να αποφύγεις γενικότητες κι  εμπαθείς χαρακτηρισμούς για να μας βοηθήσει κι εμάς η γόνιμη κριτική σου.

Πρέπει ή όχι να διατυπωθούν κάποια αιτήματα ; Kι  ο καθένας ας τα εκφράσει όπως ο ίδιος θαρρεί .

Πιο από τα αιτήματα σου φάνηκε πιο αστείο και με πιο ξεκαρδίστηκες;  :lol: 

Να ζητήσουμε απόσυρση των Ν. 4174/13 , 4172/13 , 4223/13 ή όχι;

Όταν φωνάζουμε  "Αντώνη Σαμαρά, ανάπτυξη δεν έρχεται με πρόστιμα φωτιά"  ποια ανάπτυξη αναπολούμε , αυτήν που μας οδήγησε ακριβώς εδώ;

Μπορεί ή έχει αξία ο κλάδος των λογιστών  αποσπασματικά και εν μέσω θυέλλης  να σωθεί προασπίζοντας τα στενά του επαγγελματικά συμφέροντα;

Είναι γελοίο να διατυπώνεις αίτημα αφορολόγητου 40.000€ για μια οικογένεια ή μήπως μπορεί σήμερα με λιγότερα να καλύψει τις βασικές βιοτικές της ανάγκες;

Να αφήσουμε στο απυρόβλητο την υπερφορολόγηση εμάς και των πελατών μας;

Αν εν τέλει καταργηθεί ή ανασκευαστεί ο Ν 4174/13 πίσω στα σπίτια μας;

Oταν αποφασιζουμε να συμμετεχουμε σε μια ΚΟΙΝΗ προσπαθεια με ανθρωπους διαφορετικων πολιτικων πεποιθησεων και ιδεολογικου υποβαθρου , αυτοματως εχουμε δεχθει οτι πρεπει να ειμαστε διαλλακτικοι και προσαρμοσιμοι σε αυτο το ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ 

Σε αυτο που αποκαλουμε ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ , πρεπει να κανουμε και ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ  υποχωρησεις .

Μονο , εαν αυτο επιτευχθει , μαζικοποιειται ο αγωνας .

Αυτο με την "αναπτυξη" με εχει πειραξει και εμενα αρκετα 

Εννοειται οτι κανεις μας δεν θελει  την αναπτυξη τυπου Σαμαρα η Βενιζελου 

Η αναπτυξη σε ενα ακραιο καπιταλιστικο συστημα οπως το σημερινο σημαινει φτωχοποιηση του μισθωτου και του μικροεπιχειρηματια προς οφελος των λιγων 

Δεν νομιζω η συμπορευση σας με τα παιδια της ομαδας μας στους δρομους , να σας εχει δημιουργησει την εντυπωση οτι αυτο επιθυμουμε 

Ας επικεντρωθουμε ομως σε αυτα που μας ενωνουν , ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο πολλα απο αυτα που διαφωνουμε 

Οχι τιποτα αλλο , αλλα εχουμε μπροστα μας και την Παρασκευ , οπου πρεπει να δωσουμε ενα ηχηρο μυνημα στο Συνταγμα  ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα συνθήματα βγήκαν στο πόδι . Πήγαμε στο υπουργείο και είπαμε να φωνάξουμε κανένα σύνθημα χωρίς να έχουμε χρόνο να σκεφτούμε . ότι  έλεγε κάποιος σε κλάσματα δευτερολέπτου έπρεπε να το σκεφτούμε η να το δεχτούμε η να το απορρίψουμε . Να τελειώνει αυτό το παραμύθι που έχει ξεκινήσει με τα συνθήματα . Έλατε λοιπόν στις 7/3 να φωνάξουμε αλλά συνθήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ειλικρινά έχω βαρεθεί να το ακούω και να το διαβάζω λάθος και επειδή τυχαινει να το είχα σκεφτει εγω αυτο το σύνθημα

και επειδή καταλαβαίνω ότι θα απολογούμαι για αυτο για την υπόλοιπη ζωή μου , για τους λόγους αυτούς δηλώνω ότι :

 

Το σύνθημα που αναρτήθηκε στο φατσοβιβλίο είχε ώς εξής

 

στουρνάρα, θεοχάρη, αντώνη σαμαρά

ανάπτυξη δεν έρχεται με πρόστιμα φωτιά .

 

Στο μυαλό του ποιητή κατα τον χρόνο εμπνευσης του παραπάνω αριστουργήματος

ήταν το ότι , η κυβέρνηση έχει βρεί νεο τρόπο αφαίμαξης των επιχειρήσεων , αυτό των προστίμων

και ότι με τέτοιους τρόπους δεν προκειται να υπάρξει ποτέ η αναμενόμενη ανάπτυξη της χώρας.

 

Ειλικρινά δεν πίστευα ποτέ ότι το παραπάνω αριστούργημα θα γινόταν καθημερινή τοποθέτηση σας

σε όλου του τύπου τις συγκεντρώσεις και θα γινόταν ένας απο τους λόγους του να μας τα "χώνετε " σε κάθε ευκαιρία .

 

Κάνω δήλωση μεταμέλειας και δηλώνω και εγώ εχθρός της ανάπτυξης και κάθε τετοιου αντιλαικού μέτρου

και δηλώνω υπεύθυνα ότι συντάσσομαι με τις απόψεις σας και απο εδώ και πέρα θα βροντοφωνάζω μόνο το .....

 

Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι

ο μόνος δρόμος είναι αντίσταση και πάλη .

 

Θα το βροντοφωνάζω μέχρι ωσότου καταλάβει ο λαός ,

ότι το συγκεκριμένο πάλη γράφεται με η και όχι με ι .

 

Δηλώνω επίσης ότι δεν θα ξανασκεφτώ ποτέ κάτι τέτοιο

και θα αφήσω στην άκρη τα στενά επαγγελματικά συμφέροντα που είχα στο μυαλό μου.

 

Δηλώνω επίσης ότι δεν θα ξαναυπογράψω ποτέ καμια εξώδικη διαμαρτυρία (ξεχάσατε να τα γραψετε αυτά τα λάθη μας στις ανακοινώσεις σας)

δεν θα ζητήσω ποτέ ξανά ασφαλιστικά μέτρα κατα του κράτους

και γενικότερα δεν θα ξανασκεφτώ προσωπικά κανένα άλλο τρόπο αντίδρασης

πέρα απο αυτούς που θα επιλέξετε  εσείς .

 

ΥΓ Εχω τόσα πολλά που θέλω να γράψω και να πώ , αλλα επειδή βλέπω μεγάλη συμμετοχή συλλόγων στην συγκέντρωση

σκέφτηκα να τα συζητήσουμε μετά τις 7 Μαρτη .

Κίμωνα, σε παρακαλώ, έχε μαζί σου την ντουντούκα και δώσε τον ρυθμό για τα συνθήματα στις 7 του Μάρτη (και όχι του Μαρτίου, επιμένω), στην Πλατεία και μην υπογράφεις καμιά "δήλωση μεταμέλειας" γιατί ένας συνάδελφος έγραψε μια λανθασμένη φράση, σε λάθος τόπο και χρόνο. Και στο γράφει αυτό ο γιος ενός ανθρώπου που έφυγε με το κεφάλι ψηλά γιατί δεν υπήρξε "δηλωσίας".

Και μη ξεχνάμε ότι αυτά που μας ενώνουν , είναι πιο πολλά από αυτά που μας χωρίζουν. Και δεν θα μας χωρίσουν ούτε μετά τις 7 του Μάρτη, γιατί ο αγώνας όλων μας δεν θα τελειώσει την μέρα αυτή. Θα συνεχιστεί μέχρι την τελική δικαίωση του αγώνα που ξεκίνησαν οι λίγοι συνάδελφοι για να γίνει σήμερα αγώνας όλων μας, ανεξάρτητα από χρώματα.

Να είσαι εκεί, μπροστάρης, όπως την εκείνη την Δευτέρα. Ραντεβού στην Πλατεία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίμωνα, σε παρακαλώ, έχε μαζί σου την ντουντούκα

 

Εάν κατέβει ο Θεόφιλος η ντουντούκα του Κίμωνα θα πάει περίπατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...