Jump to content
  • 0

Σεμινάρια αναβάθμισης Ά τάξεως

Question

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Ήθελα να αναφέρω έναν προβληματισμό μου για το προσεχές σεμινάριο αναβάθμισης σε Ά τάξη καθότι, οι όροι που αναφέρει για τη συμμετοχή είναι αστείοι.. αν όχι σκανδαλώδεις. Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ ΟΔΕ και τελειόφοιτος MsC στη Λογιστική σε άλλο ΑΕΙ. Εργάζομαι σε Α.Ε. ως μισθωτός από τον 01/2010 και τον Νοέμβριο του 2012 απέκτησα την άδεια ΄Β τάξεως μετά από παρακολούθηση των σχετικών σεμιναρίων. Οι όροι των νέων σεμιναρίων για Ά τάξη, λένε ότι:

Α. Οι δικαιούχοι συμμετοχής στα σεμινάρια είναι:
1. Τα μέλη του ΟΕΕ, λογιστές – φοροτεχνικοί, που κατά την δημοσίευση του ν.4152/13
(ΦΕΚ 107/Α/9-5-2013 ) κατείχαν την Γ Τάξη, εφόσον έχουν συμπληρώσει τριετή
αποδεδειγμένη λογιστική προϋπηρεσία, από την έκδοση της επαγγελματικής ταυτότητας Γ
Τάξης. (να έχει εκδοθεί η Γ τάξη μέχρι 30-6 -2011 )
2. Τα μέλη του ΟΕΕ, λογιστές – φοροτεχνικοί, που κατά την δημοσίευση του ν.4152/13
(ΦΕΚ 107/Α/9-5-2013 ) κατείχαν την Β Τάξη, εφόσον έχουν συμπληρώσει διετή
αποδεδειγμένη λογιστική προϋπηρεσία, από την έκδοση της επαγγελματικής ταυτότητας Β
Τάξης. (να έχει εκδοθεί η Β τάξη μέχρι 30-6 -2012 )
3. Οι λογιστές – φοροτεχνικοί, πτυχιούχοι των τμημάτων Λογιστικής, Εμπορίας και
Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών
Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και
Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών
Ιδρυμάτων, που κατά την δημοσίευση του ν.4152/13 (ΦΕΚ 107/Α/9-5-2013 ) κατείχαν την Β
Τάξη, εφόσον έχουν συμπληρώσει διετή αποδεδειγμένη λογιστική προϋπηρεσία, από την
έκδοση της επαγγελματικής ταυτότητας Β Τάξης. (να έχει εκδοθεί η Β τάξη μέχρι 30-6
-2012)

Προσέξτε ποιο είναι το ενδιαφέρον...

2 μέλη του ΟΕΕ, με τα ίδια ακριβώς χαρτιά και οι 2.

-Ο ΄Χ λογιστής έχει προϋπηρεσία από το 2010
-Ο Ύ λογιστής έχει προϋπηρεσία από το 2011

Ο Ύ λογιστής τώρα έχει δικαίωμα να γίνει Ά τάξης γιατί κατά την ψήφιση του νόμου ήταν ΄Γ τάξης και συμπλήρωσε 3 χρόνια.

Ο ΄Χ λογιστής ΔΕΝ έχει δικαίωμα να γίνει Ά τάξης γιατί κατά την ψήφιση του νόμου ήταν ΄Β τάξης και πρέπει να περιμένει άλλον ένα χρόνο.

Δηλαδή στα δύο μέλη του ΟΕΕ, αυτός με τη λιγότερη προϋπηρεσία παίρνει γρηγορότερα αναβάθμιση. Και το πρόβλημα δεν είναι τι κάνει αυτός, ο συνάδελφος καλά κάνει, είναι γιατί αποκλείουν εμένα αφού και εγώ μέχρι 30/06/2011 είχα ΄Γ τάξη... με τιμωρούν γιατί δούλευα ένα χρόνο περισσότερο;;;

Συγνώμη για το μακροσκελές post και συγνώμη εάν το άνοιξα σε λάθος σημείο. Παρακαλώ όπως το μεταφέρετε και όπως μου δώσετε τα φώτα σας στο ζήτημα...!

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Δεν αντιμετωπίζει άλλος συνάδελφος αυτό το πρόβλημα; Κάποιος παλαιότερος να μας πει μία άποψη; Γιατί νεότεροι συνάδελφοι με 1-1,5 χρόνο λιγότερη προϋπηρεσία γίνονται Ά και δεν μας κάνει και εμάς μαζί τους. Και οι 2 μέλη του Ο.Ε.Ε. ! Αφήστε που σήμερα μου είπαν και για κάποιους συναδέλφους από ΤΕΙ, πως ο νόμος τους αδικεί ακόμη περισσότερο αλλά δεν έχω βρει ακόμη λεπτομέρειες. Τι κάνουμε ρε παιδιά; Ή τι μπορούμε να κάνουμε;

• 0

Δεν βγάζει συνάδελφε εάν θεωρεί το σύστημα ότι δε δικαιούσαι!

Με τετοιο συστημα ακομη και να το δικαιουμαστε ειναι πολυ πιθανο να μην το εβγαζε.

Θα παρω τηλεφωνο μηπως και βρω ακρη γιατι ειμαι μεσα στις προυποθεσεις αλλα αιτηση δεν βγαζει.

• 0

Ακούω τελευταία ότι έχει γίνει μεγάλο θέμα στο Ο.Ε.Ε. το συγκεκριμένο ζήτημα. Δεν απασχολεί κάποιον άλλο στο forum; Να δούμε μήπως μπορούμε να κάνουμε τίποτα συνάδελφοι... κάτι ομαδικό βοηθάει περισσότερο!

• 0

καλα γενικα το συστημα , αλλα και οι οροι είναι απαράδεκτοι....εγω εχω τελειωσει τει λογιστικης δουλευω από το 2001 σε ΑΕ ως μισθωτη λογιστρια και το 2012 εκανα και εναρξη λογ ΓΡΑΦΕΙΟΥ,προυποθεση για την ταξη δεν είναι η επιβεβαιωμενη προϋπηρεσία άλλο ποτε εχει γινει η εγγραφη στο ΟΕΕ που ην εκανα τον 05/11...γενικα,δεν υπαρχουν αυτά τα πραγματα

• 0

Κι εγώ υπέθετα ότι πληρούσα τις προϋποθέσεις αλλά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΟΕΕ μου είπαν ότι λόγω της περυσινής ανακατάταξης και επειδή είμαι από ΤΕΙ δε δικαιούμαι τώρα αναβάθμιση (με 6 έτη πρ/σία) αλλά στην επόμενη...