Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΜΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και από πότε μετράμε τον μεθεπόμενο μήνα ,αφού δεν παρακρατήθηκε φόρος?

 

οι υπάλληλοι δεν είναι εργαζόμενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και από πότε μετράμε τον μεθεπόμενο μήνα ,αφού δεν παρακρατήθηκε φόρος?

 

οι υπάλληλοι δεν είναι εργαζόμενοι?

Από την καταβολή της αμοιβής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλες κ κούκλοι... απλά πράγματα υποβάλλουμε κάθε μήνα ΦΜΥ για τον προηγούμενο κ έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Τώρα αν θέλετε να παίξετε στην κόψη του ξυραφιού... το πιο πιθανό είναι να κοπείτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να στείλω τις μηδενικές δηλώσεις αλλά μου βγάζει μήνυμα και δεν με αφήνει να προχωρήσω... ή είμαι υπερβολικά ζαλισμένη και κάτι κάνω λάθος ή απλά όλα είναι λάθος!!! Πραγματικά δεν χωράει κάτι άλλο το μυαλό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω μια φοβερη απορια-ερωτηση!αν....λεμε αν στη σπανια περιπτωση-φαινομενο για τις μερες μας  που δεν καταβληθουν τον Ιανουαριο ποσα αμοιβων στους μισθωτους που αφορουν Ιανουαριο..(βρισκομαστε ακομα στα εναντι μισθοδοσιας Νοεμβριου 2013..γι αυτο!)..ποτε στο καλο πρεπει να υποβαλω προσωρινη φμυ?..τον Αυγουστο που θα παρουμε εναντι Ιανουαριου?και ως τοτε θα "νομιζουν" οτι η εταιρεια δεν απασχολει προσωπικο?ή..θα μας βγαλουν ετσι ενα δικο τους φορο κατ εκτημηση?(αφου εμεις δεν θα εχουμε υποβαλει τιποτα καθως δεν υπαρχουν ποσα που να αποδοθηκαν ουτε σαν ακαθαριστες αμοιβες ποσο μαλλον φορος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1049/11.2.2014

 

 Εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου, προκειμένου να μην εκδοθεί πράξη εκτιμώμενου προσδιορισμού φόρου.


 


Μήπως κανείς έχει καταλάβει με ποιο κριτήριο θεωρείται κάποιος εργοδότης που παύει να απασχολεί προσωπικό? Υπάρχουν και  επιχειρήσεις που έχουν κάνει προσωρινή διακοπή εργασιών στο ΙΚΑ πριν από (τουλάχιστον ) ενάμισι  χρόνο ενώ  η οριστική διακοπή θα γίνει με το κλείσιμο της εταιρείας. Τώρα ξαφνικά θα στέλνουν μηδενικές ΦΜΥ?


Επίσης τα Οικοδομικά έργα που είναι στο όνομα των κυρίων των έργων και εν προκειμένω  Ιδιώτης που έχει σταματήσει τις εργασίες προσωρινά ή ακόμα και που υποβάλλει ΑΠΔ οικοδομικών (με αυτεπιστασία) θεωρείται εργοδότης και ως εκ τούτου υπόχρεος για υποβολή μηδενικής ΦΜΥ?  


Εν τέλει ποιος θεωρείται εργοδότης??   


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν δεν ντρέπονται,λές και δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε. Αμεσα χρειάζεται αντίδραση των φορέων μας και όλων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε του ιανουαριου το φμυ παει για καταθεση και καταβολη εως 31/03 και μετα  φεβρουαριου εωσ 30/04 και κλπ σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργοδότες που έχουν κάνει έναρξη  στο ΙΚΑ  για προσωπικό που είχαν και το 2014 δεν απασχολούν,θα υποβάλλουμε ΦΜΥ ή μόνο για τους εργοδότες που αυτή την στιγμή απασχολούν προσωπικό.Το ανέφερε και άλλος συνάδελφος αλλά δεν έχει σχολιαστή. Υπάρχει κάτι ή μου έχει ξεφύγει στο διάβασμα της πολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για συμπληρώσω τον ως άνω προβληματισμό μου διαβάζοντας την ΠΟΛ 1049-11-02-14 στο φορολογικό αρχείο του κόμβου στο άρθρο 1 παραγρ. 5 αναφέρει για τους εργοδότες που σε κάποια περίοδο δεν απασχολούν προσωπικό.Από 1/1/2014 ή και από πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για συμπληρώσω τον ως άνω προβληματισμό μου διαβάζοντας την ΠΟΛ 1049-11-02-14 στο φορολογικό αρχείο του κόμβου στο άρθρο 1 παραγρ. 5 αναφέρει για τους εργοδότες που σε κάποια περίοδο δεν απασχολούν προσωπικό.Από 1/1/2014 ή και από πριν?

Άρθρο 6

Ισχύς της απόφασης

Η παρούσα απόφαση ισχύει από το φορολογικό έτος 2014 για εισοδήματα από μισθωτή εργασία και συντάξεις που κτώνται από 1.1.2014 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση εποχιακής επιχείρησης που δεν έχει ακαθάριστο εισόδημα τους χειμερινούς μήνες τι καταθέτουμε;;; Ολική παύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 6

Ισχύς της απόφασης

Η παρούσα απόφαση ισχύει από το φορολογικό έτος 2014 για εισοδήματα από μισθωτή εργασία και συντάξεις που κτώνται από 1.1.2014 και μετά.

Εχεις δίκιο αλλά με αυτούς δεν ξέρεις τι γίνεται και γιαυτό προβληματίστημα. Σ'ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.Απ΄ότι καταλαβαίνεις τα Μεγάλα κεφάλια βγάζουν τους νόμους και μεις προσπαθούμε να τους ερμηνεύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε του ιανουαριου το φμυ παει για καταθεση και καταβολη εως 31/03 και μετα  φεβρουαριου εωσ 30/04 και κλπ σωστα?

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!

ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΔΕΚΑ!!!!!!!! ΕΓΩ? ΑΜΟΙΒΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ!!!!!!!!

 

ΑΙΣΧΟΣ!!!!

 

Κύριε Πρωθυπουργέ.......(Αλέξης προ των πυλών!!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!

ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΔΕΚΑ!!!!!!!! ΕΓΩ? ΑΜΟΙΒΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ!!!!!!!!

 

ΑΙΣΧΟΣ!!!!

 

Κύριε Πρωθυπουργέ.......(Αλέξης προ των πυλών!!!!!!)

Και λίγα λές .Ρωτάνε αν πληρωνόμαστε καθόλου. Το ΙΝΤΕΡΝΕΤΙ μας μάρανε, που τα υποβάλλουμε σε χίλιες δυο καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εργαζόμενος 1 , ΦΜΥ 10€ ανα μήνα , ασθενεί ο άνθρωπος για διάστημα μεγαλύτερο από μήνα . Δεν θα υποβληθεί ΦΜΥ γιατί δεν υπάρχουν αποδοχές αλλά συνεχίζεται η σχεση εργασίας .Πόσο είναι το πρόστιμο ? Πόσος είναι ο ΦΜΥ που θα καταλογίσει ο ανίκανος που πήρε την απόφαση ?Σε ποιό σημείο φορολογικός νόμος μιλάει  για την υποβολή σε περίπτωση που δεν υπάρχει φόρος?

 Αν  αυτοί οι κεφτέδες  δεν συνεργάζασθούν  με τους λογιστές θα το φάνε γρήγορα το κεφάλι τους και είναι κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Αυτοί οι ανεγκέφαλοι μας έχουν κάνει ρομπότ. Τέρμα η οικογένεια, τέρμα η υγεία . Τι τους έχουμε κάνει πιά.Υποτίθεται ότι με την ηλεκτρονική υποβολή θα είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο. Αμ δε . Αφού ο κάθε φορέας φτιάχνει και τα δικά του προγράμματα και τα θέλουν όλα από μας. Συγνώμη συνάδελφοι έχω κουραστεί πλέον να παρακολουθώ κάθε πρωί τις όποιες αλλαγές του τις ΠΟΛ και τον ασυμμάζευτο.Καληνύχτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!

ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΔΕΚΑ!!!!!!!! ΕΓΩ? ΑΜΟΙΒΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ!!!!!!!!

 

ΑΙΣΧΟΣ!!!!

 

Κύριε Πρωθυπουργέ.......(Αλέξης προ των πυλών!!!!!!)

Β κατηγορία

12 για έσοδα μηνιαίες ΜΥΦ

4 για έξοδα τριμ ΜΥΦ

12 για ΦΜΥ μηδενικές

12 για ΕΕ 20% (αν έχουμε την ατυχία να μας πληρώνει κάθε μήνα)

Σύνολο 40 επί πλέον δηλώσεις

 

Άντε πες το στο πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση ειναι να συνδεθεί το Τάχις με το ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΔ. Έχει ακριβώς την ίδια πληροφορία. Πρέπει η διοίκηση πρώτα να ψάχνει να βρει λύσεις χωρίς να επιβαρύνει τις επιχείρησεις με επιπρόσθετα κόστη. Ειναι αντιαναπτυξιακό να βάζεις εκατοντάδες χιλιάδες επιχειρήσεις να σου στέλνουν πληροφορίες οταν μπορείς να τις πάρεις εύκολα απο αλλο φορέα. Αυτή ειναι η λύση. Βάλτε στην ΑΠΔ, όπως και προβλέπεται, και την παρακράτηση φόρου και καταργήστε τις Προσωρινές ΦΜΥ (με μηδενικό φόρο η μη). έχεις αναλυτικά ανά εργαζόμενο το φόρο ανά μήνα χωρίς να υπάρχει επιβάρυνση για τις επιχειρήσεις. 12 ΑΠΔ στέλναμε 12 θα στέλνουμε, μειώνοντας παράλληλα την υποχρέωση για προσωρινές ΦΜΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...