Jump to content

Έναρξη επιτηδευματος ενοικιαζομένων διαμερισμάτων για χρονικό διάστημα μικρότερο των 3 μηνών


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Με βάση τις παράγραφους 3 - 5 του άρθρου 46 του Ν. 4179/2013, δίνεται η δυνατότητα να ενοικιάζει κάποιος την τουριστική του έπαυλη χωρίς να χρειάζεται έναρξη επιτηδεύματος, αρκεί η περίοδος της μίσθωσης να είναι τουλάχιστον μία εβδομάδα και να μην ξεπερνά τους τρεις μήνες.

 

Ερώτημα 1ο : Το χρονικό διάστημα των τριών μηνών αναφέρεται σε ενενήτνα (90) ημέρες ή απλά υπονοεί χρονικό διάστημα που δεν ξεπερνάει τους τρεις μήνες, ανεξάρτητα από το πόσες ημέρες ενοικιάζεται?

Για παράδειγμα :  Αν κάποιος ενοικιάσει το τουριστικό του κατάλυμα 10 ημέρες το Μάιο, άλλες 10 ημέρες τον Ιούνιο και άλλες 10 ημέρες τον Οκτώβριο!!!, είναι υπόχρεος σε έναρξη επιτηδεύματος ή όχι (Τοπαράδειγμα είναι τυχαίο, αλλά ενδεικτικό γιατί περιλαμβάνει περίοδο έξι μηνών!!!)?

 

Ερώτημα 2ο :  Η κυρία που απασχολείται ως καθαρίστρια θα ασφαλισθεί μόνο με εργόσημο?  Και αν η απάντηση είναι ναι, το Ι.Κ.Α. θα το δεχθεί αυτό ή θα πληρώνουμε πρόστιμα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

. Ιδιοκτήτης ακινήτου, που φέρει τα χαρακτηριστικά και προδιαγραφές της τουριστικής επιπλωμένης έπαυλης, δύναται να το εκμισθώνει ενιαία και όχι τμηματικά, σε φυσικά πρόσωπα, χωρίς δικαίωμα περαιτέρω υπομίσθωσης, για περίοδο τουλάχιστον μίας εβδομάδας και όχι πέραν των τριών (3) μηνών συνολικό ανά έτος, απαγορευόμενης της διαδοχικής εκμίσθωσής του πέραν του τριμήνου του ίδιου έτους.

 

Έτσι όπως φαίνεται μιλάει για το σύνολο εκμίσθωσης ανά έτος. Δηλαδή από 7 ημέρες έως 90 ημέρες. 

 

Μετά έρχεται και σε μπερδεύει λιγάκι με τη διαδοχική πέρα του τριμήνου....

 

Αλλά προσωπική μου άποψη είναι το '''από 7 έως 90 ημέρες''. 

 

ας τοποθετηθούν κι άλλοι συνάδελφοι....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ "Lefteris7", κι εμένα αυτό το σημείο με μπέρδεψε. 

Για αυτό ζήτησα βοήθεια από την κοινότητα.

 

Κατά βάθος πιστεύω ότι εννοεί από 7 - 90 ημέρες, αλλά μετά?... (διαδοχική πέραν του τριμήνου...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ ρε παιδιά έχουμε κάποια διευκρίνηση?

 

Τι ισχύει τελικά??

 

Συνολικά 3 μήνες το χρόνο κι ας είναι για παράδειγμα Ιανουάριος, Ιούνιος και Δεκέμβριος?

 

Ή πρέπει να είναι 3 συνεχόμενη διαδοχική μήνες, π.χ.  Φεβρουάριος,Μάρτιος και Απρίλιος???

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις παράγραφους 3 - 5 του άρθρου 46 του Ν. 4179/2013, δίνεται η δυνατότητα να ενοικιάζει κάποιος την τουριστική του έπαυλη χωρίς να χρειάζεται έναρξη επιτηδεύματος, αρκεί η περίοδος της μίσθωσης να είναι τουλάχιστον μία εβδομάδα και να μην ξεπερνά τους τρεις μήνες.   Συνεχόμενη μισθωση. για διαδοχική μισθωση απαιτείται έναρξη επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω ξαναδιαβάζοντας το νόμο πάλι σήμερα είναι ότι: μπορεί να εκμισθώνεται σε διαφορετικά πρόσωπα διαδοχικά χωρίς να ξεπερνάει ο συνολικός χρόνος εκμίσθωσης τους τρεις μήνες ανά έτος και φυσικά με ελάχιστο χρόνο εκμίσθωσης τις 7 ημέρες. 

Η διαδοχική εκμίσθωση απαγορεύεται πέραν του τριμήνου....δηλαδή όταν πλέον έχεις συμπληρώσει τους 3 μήνες συνολικά ανά έτος σταματάς να το εκμισθώνεις. 

 

Ψάχνοντας βέβαια βρήκα και αυτό το έγγραφο του ΕΟΤ με Α.Π. 20739, όπου φυσικά δε διευκρινίζει κάτι σε μεγαλύτερη ανάλυση αλλά ίσως είναι λίγο ποιο ξεκάθαρο...

 

Αναφέρει μεταξύ άλλων:

Εκμίσθωση επαύλεων από ιδιοκτήτες 
Με την παράγραφο 5 του άρθρου 46 δίνεται η δυνατότητα σε ιδιοκτήτες 
ακινήτων που πληρούν τις προδιαγραφές των τουριστικών επιπλωμένων 
επαύλεων να εκμισθώσουν έως δύο (2) ακίνητα, ενιαία και όχι τμηματικά, σε 
φυσικά πρόσωπα για περίοδο τουλάχιστον μιας εβδομάδας και όχι πέραν των 
τριών (3) μηνών συνολικά ανά έτος. 
 
Απαγορεύεται η διαδοχική εκμίσθωση του ακινήτου πέραν του τριμήνου του 
ίδιου έτους καθώς και η περαιτέρω υπομίσθωση του ακινήτου. 
 
Ο ιδιοκτήτης δεν υποχρεούται να κάνει έναρξη επαγγέλματος στην οικεία Δ.Ο.Υ., 
ούτε να ασφαλιστεί σε οποιονδήποτε φορέα για τη δραστηριότητα αυτή. 
 
Υ.Γ.
Τα συμπεράσματα μου τα γράφω με κάθε επιφύλαξη διότι δεν είμαι 100% σίγουρος αν το έχω καταλάβει σωστά και ψάχνω όλο το ίντερνετ να βρω ένα επίσημο έγγραφο που να το ξεκαθαρίζει τελείως το τοπίο.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...