Jump to content

Ερώτηση περί Ε9 και αποδοχή κληρονομιάς

Recommended Posts

Υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης Ε9, με όσα ορίζονται από τον Α.Κ., σαν εξ αδιαθέτου κληρονόμοι.

Κύριε Μπάμπη καμιά ιδέα πάνω σ'αυτό??

(Συγνώμη για το θάρρος αλλα παρ'όλο που δε συμμετέχω συχνά στην κουβέντα, στην ανάγνωση συμμετέχω συνέχεια και την απέκτησα με χρησικτησία την οικειότητα)

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αν και πιο πολύ φιλολογικού χαρακτήρα είναι η ερώτηση με τους ρυθμούς που δουλεύει το taxis.

Oικοπεδο 311,30τμ με μονοκατοικια 1 οροφου 159,34τμ,  πυλωτη που εχει 62τμ βοηθητικους χωρις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Εξ αδιαθέτου κληρονόμοι 37,5% ο γιός 25% η μάνα. Ο άλλος κληρονόμος δε μας ενδιαφέρει.

Η άδεια έχει συνολικά τετραγωνικά για δόμηση 498,08 οπότε μένει αέρας 338,74 τμ για μελλοντική δόμηση.

Αντιλαμβάνομαι οτι θα δηλωθούν σε 2 γραμμές.

Στη μία η μονοκατοικία 159,34 κύριοι χώροι  62 βοηθητικοί 311,30 οικόπεδο με τα ποσοστά που αναλογούν στον καθένα.

Ο αέρας πώς στο καλό πρέπει να δηλωθεί??

Με τί τμ και τί ποσοστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Τώρα άνοιξε η εφαρμογή για το οικ.2014   Καλησπέρα

δλδ eva85 προχωραω κανονικα στη συνταξη του ε9! συζηγος 25% τα παιδια 75% και επειδη ειναι 3 75/3=25% το καθενα σωστα;

Καλησπέρα Το τυχόν μελλοντικό δικαίωμα υψούν (αέρας) δεν δηλώνεται, εφόσον δεν έχει ποσοστά επί του οικοπέδου (δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας).

Κύριε Μπάμπη καμιά ιδέα πάνω σ'αυτό??

(Συγνώμη για το θάρρος αλλα παρ'όλο που δε συμμετέχω συχνά στην κουβέντα, στην ανάγνωση συμμετέχω συνέχεια και την απέκτησα με χρησικτησία την οικειότητα)

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αν και πιο πολύ φιλολογικού χαρακτήρα είναι η ερώτηση με τους ρυθμούς που δουλεύει το taxis.

Oικοπεδο 311,30τμ με μονοκατοικια 1 οροφου 159,34τμ,  πυλωτη που εχει 62τμ βοηθητικους χωρις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Εξ αδιαθέτου κληρονόμοι 37,5% ο γιός 25% η μάνα. Ο άλλος κληρονόμος δε μας ενδιαφέρει.

Η άδεια έχει συνολικά τετραγωνικά για δόμηση 498,08 οπότε μένει αέρας 338,74 τμ για μελλοντική δόμηση.

Αντιλαμβάνομαι οτι θα δηλωθούν σε 2 γραμμές.

Στη μία η μονοκατοικία 159,34 κύριοι χώροι  62 βοηθητικοί 311,30 οικόπεδο με τα ποσοστά που αναλογούν στον καθένα.

Ο αέρας πώς στο καλό πρέπει να δηλωθεί??

Με τί τμ και τί ποσοστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα

Το τυχόν μελλοντικό δικαίωμα υψούν (αέρας) δεν δηλώνεται, εφόσον δεν έχει ποσοστά επί του οικοπέδου (δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας).

Καλησπέρα

Το τυχόν μελλοντικό δικαίωμα υψούν (αέρας) δεν δηλώνεται, εφόσον δεν έχει ποσοστά επί του οικοπέδου (δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας).

Σας ευχαριστώ πολύ!

Καλό βράδυ και καλό σκ!

Θα ήθελα μια γνώμη πάνω στην εξής περίπτωση :

Η γιαγιά πέθανε τον 03/2013 και η διαθήκη δημοσιεύτηκε τον 09/2013. Στην διαθήκη αναφέρει ότι τα δύο σπίτια που έχει (ισόγειο και Α όροφος) τα αφήνει στην κόρη της (την επικαρπία) και στα δυο της εγγόνια (κατά ψιλή κυριότητα) και συγκεκριμένα όπως λέει στην διαθήκη "από κοινού και εξίσου δηλαδή 50% αδιαιρέτως ο καθένας τους κατά ψιλή κυριότητα". Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ στο Ε9 της γιαγιάς ήταν δηλωμένα σαν δυο κατοικίες , οι κληρονόμοι μου είπαν ότι η πραγματική κατάσταση των ακινήτων είναι διαφορετική , τα έχουν "χωρίσει" ουσιαστικά κάθετα και αντί για δύο κατοικίες είναι τέσσερις (δύο στο ισόγειο και δύο στον πρώτο όροφο) και ο κάθε εγγονός θα πάρει από μία κατοικία στο ισόγειο και από μια στον πρώτο. Εγώ τώρα πως ακριβώς θα δηλώσω την κληρονομιά αφού η διαθήκη δεν αναφέρει συγκεκριμένα ποιος εγγονός παίρνει τι?

1) να δηλώσω ότι ο καθένας θα πάρει το 50% από τις 4 κατοικίες και όταν γίνει η αποδοχή κληρονομιάς και πάρω στα χέρια μου το συμβολαιογραφικό έγγραφο (ίσως και μια σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας)να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις π.χ. σε τμ ή σε ποσοστά κλπ

ή

2) να δηλώσω ότι ο καθένας θα πάρει το 50% από τις 2 κατοικίες που φαίνονται στο ε9 της γιαγιάς και μετά την συμβολαιογραφική πράξη που θα γίνει για την αποδοχή κληρονομιάς, ίσως την σύσταση κάθετων ιδιοκτησιών και πιθανή νομιμοποίηση - τακτοποίηση τους, να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις και να απεικονίσω τα κτίσματα στην πραγματική τους κατάσταση.

ή

3) να δηλώσω από τώρα ότι ο καθένας έχει το 100% των 2 κατοικιών που έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους να πάρουν , αν και ακόμη δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς και σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας

Θεωρώ ότι το πρώτο είναι το σωστό, απλώς έχω μπερδευτεί που η διαθήκη δεν είναι σαφής ως προς το τι παίρνει ο καθένας και λέει μόνο ότι "θα πάρουν τα εγγόνια το σπίτι που έχει στην οδό χχχχχχχχ από κοινού και εξίσου δηλαδή 50% αδιαιρέτως ο καθένας τους κατά ψιλή κυριότητα" χωρίς να αναφέρει πουθενά κάτι για τις διαφορετικές κατοικίες ( μιλάει γενικά για σπίτι).

Υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης Ε9, με όσα ορίζονται από τον Α.Κ., σαν εξ αδιαθέτου κληρονόμοι.

Οταν δημοσιευθηκε η διαθηκη τον φλεβαρη του 14 τι δηλωνουμε αυτα που λεει η διαθηκη; η το γνωστο 25 η συζηγος και τα υπολοιπα στα παιδια;

Οταν δημοσιευθηκε η διαθηκη τον φλεβαρη του 14 τι δηλωνουμε αυτα που λεει η διαθηκη; η το γνωστο 25 η συζηγος και τα υπολοιπα στα παιδια;

Οτι ισχυε 1/1/14, δλδ το γνωστο 25 η συζυγος και το υπολοιπο τα τεκνα..

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Ε9 ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΩΣΤΟΣΟ ΣΤΟ Ε9 ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΛΕΙΠΕΙ ΠΧ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ Η ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΩΝ ΠΧ. ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΩ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ?ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

Χωρίς την ύπαρξη διαθήκης και χωρίς να έχει γίνει ακόμα αποδοχή κληρονομιάς , αν οι κληρονόμοι έχουν συμφωνήσει ότι θα μοιραστούν την περιουσία 70-30 και όχι 50-50 (πρόκειται για τα τέκνα), πως αναγράφουν την περιουσία στο Ε9?

Λογικά ο συμβολαιογράφος δεν θα κάνει κατευθείαν τα συμβόλαια στα 70-30 (και άρα θα θέλει έτσι τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ)?

Καλησπέρα.Κάποιος που έκανε αποδοχή κληρονομιάς μέσα στο 2013 θα έπρεπε να τα δηλώσει μέχρι 31/12/2013 ή μπορεί κ τώρα?

NA ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 20/05/2013 ΚΑΙ 20/05/2013 ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΔΩΡΕΑ ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ.ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ε9 

Οτι ισχυε 1/1/14, δλδ το γνωστο 25 η συζυγος και το υπολοιπο τα τεκνα..

:rolleyes:

Καλημέρα

NA ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 20/05/2013 ΚΑΙ 20/05/2013 ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΔΩΡΕΑ ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ.ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ε9 

Όχι.

Όταν υπάρχει προσύμφωνο πώλησης, ακόμη κι αν υπάρχει ο όρος της αυτοσύμβασης και δεν έχει  συνταχθεί έως 31/12/13 οριστικό συμβόλαιο, υπόχρεος σε δήλωση είναι ο από το προσύμφωνο πωλητής.

Χωρίς την ύπαρξη διαθήκης και χωρίς να έχει γίνει ακόμα αποδοχή κληρονομιάς , αν οι κληρονόμοι έχουν συμφωνήσει ότι θα μοιραστούν την περιουσία 70-30 και όχι 50-50 (πρόκειται για τα τέκνα), πως αναγράφουν την περιουσία στο Ε9?

Λογικά ο συμβολαιογράφος δεν θα κάνει κατευθείαν τα συμβόλαια στα 70-30 (και άρα θα θέλει έτσι τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ)?

έχει κάποιος κάποια γνώμη γι αυτό?

έχει κάποιος κάποια γνώμη γι αυτό?

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να αναγραφούν με τα ποσοστά που προβλέπονται στην εξ αδιαθέτου κληρονομιά και όχι με το τι έχουν συμφωνήσει.

Αν γραφούν διαφορετικά και ζητηθεί πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, μάλλον θα να υπάρξει πρόβλημα.

Εξαρτάται από το πότε δημοσιεύτηκε  η διαθήκη.Αν δημοσιεύτηκε μέσα στο 2013 τα εκ διαθήκης, αν δημοσιεύτηκε στο 2014 τα εξ αδιαθέτου το 2013, τα εκ διαθήκης το 2014.δεν έχει σχέση πότε θα συντάξουν το συμβόλαιο της αποδοχής.

Καλημέρα και απο εμένα & καλή δύναμη.

Εγω πρέπει να υποβάλλω τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 τελευταίων 4 ετών, για την αποδοχή κληρονομιάς απο κληρονόμους κ έκδοση ΕΝΦΙΑ.

Πρώτη ερώτηση πρέπει να γίνει διαγραφή του θανόντα (δεν έχει γίνει ακόμη) και να υποβληθούν χειρόγραφα, σωστά;

Λίγο πρίν πεθάνει μέσα στο 2013 η θανούσα κληρονόμησε και κάποια αγροτεμάχια, οπότε και για το οικ.2014 θα γίνει χειρόγραφο το Ε9;

Ο θάνατος ήταν τον Νοέμβριο του 2013, και η δημοσίευση της διαθήκης έγινε τον Φεβρουάριο του 2014.

Η κυρία που πέθανε (δεν είχε παιδιά κ συζυγο) άφησε στην διαθήκη κληρονομιά στην ανιψιά της (την πελάτισσα μου) την επικαρπία απο 3 διαμερίσματα (ψιλή κυριότητα

στην ανήλικη κόρη της ανιψιάς της) και κάποια άλλα ακίνητα σε άλλη ανηψιά.

Δεύτερη ερώτηση.. τα 2 απο τα 3 αυτά διαμερίσματα μισθώνονται απο οταν ζούσε η θεία και συνεχίζουν εως σήμερα..πρέπει να γίνει 

νέο μισθωτήριο συμβόλαιο, όμως απο ποιά ημερ/νία; Απο την ημερ/νία θανάτου ή της δημοσίευσης διαθήκης;

Η ανηψιά και η κόρη της πρέπει να κάνουν Ε9 οικ.έτους 2014 ή 2015(που δεν έχει ανοίξει ακόμη);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πρώτη ερώτηση πρέπει να γίνει διαγραφή του θανόντα (δεν έχει γίνει ακόμη) και να υποβληθούν χειρόγραφα, σωστά;      σωστά

Λίγο πρίν πεθάνει μέσα στο 2013 η θανούσα κληρονόμησε και κάποια αγροτεμάχια, οπότε και για το οικ.2014 θα γίνει χειρόγραφο το Ε9;  σωστά

Ο θάνατος ήταν τον Νοέμβριο του 2013, και η δημοσίευση της διαθήκης έγινε τον Φεβρουάριο του 2014.

Η κυρία που πέθανε (δεν είχε παιδιά κ συζυγο) άφησε στην διαθήκη κληρονομιά στην ανιψιά της (την πελάτισσα μου) την επικαρπία απο 3 διαμερίσματα (ψιλή κυριότητα

Η ανηψιά και η κόρη της πρέπει να κάνουν Ε9 οικ.έτους 2014 ή 2015(που δεν έχει ανοίξει ακόμη);

Οταν δηλωθεί ο θάνατος στο μητρώο θα ζητηθεί πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών. 

Όταν ο θανών (κληρονομούμενος) δεν έχει διαθήκη, η κληρονομική διαδοχή του πραγματοποιείται κατά τάξεις, βάσει των άρθρων 1813-1824 του Αστικού Κώδικα.

για το διάστημα μεταξύ του θανάτου και της δημοσίευσης της διαθήκης, δηλαδή Ε9 1/1/2014 οι εξ αδιαθέτου κληρονόμοι.που μεταξύ άλλων είναι και ανιψιά και η κόρη  και ποιοι άλλοι..

για το ε9 1/1/2015 όταν ανοίξει, ότι λέει η διαθήκη.

Πρώτη ερώτηση πρέπει να γίνει διαγραφή του θανόντα (δεν έχει γίνει ακόμη) και να υποβληθούν χειρόγραφα, σωστά;      σωστά

Λίγο πρίν πεθάνει μέσα στο 2013 η θανούσα κληρονόμησε και κάποια αγροτεμάχια, οπότε και για το οικ.2014 θα γίνει χειρόγραφο το Ε9;  σωστά

Οταν δηλωθεί ο θάνατος στο μητρώο θα ζητηθεί πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών. 

Όταν ο θανών (κληρονομούμενος) δεν έχει διαθήκη, η κληρονομική διαδοχή του πραγματοποιείται κατά τάξεις, βάσει των άρθρων 1813-1824 του Αστικού Κώδικα.

για το διάστημα μεταξύ του θανάτου και της δημοσίευσης της διαθήκης, δηλαδή Ε9 1/1/2014 οι εξ αδιαθέτου κληρονόμοι.που μεταξύ άλλων είναι και ανιψιά και η κόρη  και ποιοι άλλοι..

για το ε9 1/1/2015 όταν ανοίξει, ότι λέει η διαθήκη.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!

• 11 months later...

θανατος 15/12/2014, τωρα ανοιξε η διαθηκη, τα δηλωνω εξ αδιαθετου?  ή μπορω να τα δηλωσω βαση διαθηκης? δεν εχει γινει αποδοχη ακομα

1/1/2015 δήλωση από τους εξ' αδιαθέτου κληρονόμους, μεταφορά στο 2016 και εντός 4 μηνών + 30 ημερών από την δημοσίευση της διαθήκης μεταβολή του 2016 αναλόγως...

Για την δήλωση στο ε9 δεν μας ενδιαφέρει η αποδοχή κληρονομιάς ως συμβολαιογραφική πράξη.

Καλησπέρα! 

1/1/2015 δήλωση από τους εξ' αδιαθέτου κληρονόμους, μεταφορά στο 2016 και εντός 4 μηνών + 30 ημερών από την δημοσίευση της διαθήκης μεταβολή του 2016 αναλόγως...

Για την δήλωση στο ε9 δεν μας ενδιαφέρει η αποδοχή κληρονομιάς ως συμβολαιογραφική πράξη.

Καλησπέρα! 

ευα καλησπερα δεν καταλαβα καλα την απαντηση σου, η ερωτηση μου ειναι οτι ο θανατος εγινε 15/12/2014 ενας εκ των κληρονομων πηρε ενα χωραφι 100%, βαση διαθηκης που ανοιξε 05/5/2015 δεν εχει γινει αποδοχη, πως θα μπει στο ε9?

ευα καλησπερα δεν καταλαβα καλα την απαντηση σου, η ερωτηση μου ειναι οτι ο θανατος εγινε 15/12/2014 ενας εκ των κληρονομων πηρε ενα χωραφι 100%, βαση διαθηκης που ανοιξε 05/5/2015 δεν εχει γινει αποδοχη, πως θα μπει στο ε9?

Κατάλαβα τι ρωτάς και ξαναλέω... στο έτος 2015 της εφαρμογής πρέπει να κάνουν δήλωση όλοι οι εξ' αδιαθέτου κληρονόμοι, ο καθένας με το ποσοστό του, γιατί χωρίς δημοσιευμένη διαθήκη υποτίθεται δεν ξέρουν αν κάποιος παίρνει κάτι συγκεκριμένο. Αυτές οι δηλώσεις θα μεταφερθούν και στο έτος 2016. Με την δημοσίευση της διαθήκης οι κληρονόμοι λαμβάνουν γνώση της ύπαρξης της και τί παίρνει ποιός. Οπότε προχωρούν σε μεταβολή της περιουσιακής τους κατάστασης στο 2016 εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας. Κάποιοι διαγράφουν ακίνητα, άλλοι μεταβάλουν, άλλοι προσθέτουν. Η αποδοχή της κληρονομιάς ως συμβολαιογραφική πράξη δεν σε ενδιαφέρει αν έγινε ή όχι καθώς την δουλειά σου την κάνεις με την δημοσίευση της διαθήκης.

• 11 months later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!! Αν μπορείτε λίγο να μου απαντήσετε σε μία ερώτηση. Σε εκ διαθέτου κληρονόμους, ο σύζυγος παίρνει το 1/2 και τα παιδία ισόποσα μερίδια. Σωστά?
Άρα όταν υπάρχει ο σύζυγος και ένα παιδί από 1/2 ο καθένας?

Καλημέρα

Η σύζυγος δικαιούται το 1/4 και το υπόλοιπο το μοιράζονται τα παιδιά. Δες και παρακάτω.

Το κληρονομικό μας Δίκαιο έχει ρυθμίσει την εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή καθιερώνοντας έξι «τάξεις», οι οποίες αποτελούνται από τους συγγενείς του κληρονομούμενου και οι οποίες κληρονομούν με σειρά προτεραιότητας, το οποίο σημαίνει, ότι, αν βρεθεί κληρονόμος από την πρώτη τάξη, δεν θα κληρονομήσει κανένας από την δεύτερη τάξη κ.ο.κ. Στη συνέχεια θα εξετάσουμε ποιοι ακριβώς συγγενείς καλούνται σε κάθε τάξη και πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το σύστημα των τάξεων στην εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή.

Στην πρώτη τάξη κληρονομούν οι κατιόντες του κληρονομούμενου, δηλαδή τα τέκνα του και τα εγγόνια του, και η σύζυγος του κληρονομούμενου, αν βέβαια υπάρχει. Αυτοί οι συγγενείς, αν υπάρχουν, κληρονομούν ολόκληρη την περιουσία του αποβιώσαντος, αποκλείοντας κάθε άλλο συγγενή από τις επόμενες τάξεις. Έτσι για παράδειγμα, αν ο Α πέθανε αδιάθετος και είχε σύζυγο Β και τέκνα Γ και Δ, τότε θα κληρονομήσει η σύζυγος το 1/4 της περιουσίας και το υπόλοιπο θα το κληρονομήσουν τα τέκνα Γ και Δ, τα οποία θα κληρονομήσουν το καθένα από 3/8 της περιουσίας. Αν στο ίδιο παράδειγμα το τέκνο Δ είχε προαποβιώσει από τον Α αλλά είχε δικά του τέκνα Ε και Ζ, τότε οι Ε και Ζ θα κληρονομούσαν το μερίδιο, που θα ανήκε στο γονιό τους, δηλαδή τα 3/8 της περιουσίας, ήτοι από 3/16 ο καθένας. Η σύζυγος, όπως είδαμε, κληρονομεί το 1/4 της περιουσίας και αυτό γίνεται μόνο, όταν κληρονομεί στην πρώτη τάξη, δηλαδή αν υπάρχουν κατιόντες του κληρονομούμενου.

καλημέρα,

θα ήθελα κι εγω μια βοήθεια επειδη δεν μου έχει ξανατυχει,

θάνατος γιαγιάς τον φεβρουάριο 2016.

υπάρχει διαθήκη χειρόγραφη η οποία δεν είναι ιδιαίτερα σαφής κι εκτός αυτού δεν έχει δημοσιευτεί αφού οι δικηγόροι απεργούν.

γράφει στη διαθήκη : το σπίτι το αφήνω στον τάδε εγγονό, το μαγαζί στην τάδε εγγονή, το άλλο σπίτι στον γιό αλλά αν πεθάνω πρώτη όλα θα ανήκουν στον σύζυγο και θα εισπράττει τα ενοίκια. εσείς τώρα πώς το καταλαβαίνετε αυτό??? τι εννοεί??

σε λίγο θα περάσει και το τετράμηνο από τον θάνατο.

λογικά εγώ θα τα δηλώσω κατά νόμιμη μοίρα? ή αφού υπάρχει διαθήκη κάνω κάτι διαφορετικό?? 

δεν έχω ξαναδεί τόσο μπερδεμένη διαθήκη. ήταν γραμμένη απλά σε ένα χαρτί χωρίς μάρτυρες χωρίς τίποτα.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

καλημέρα,

θα ήθελα κι εγω μια βοήθεια επειδη δεν μου έχει ξανατυχει,

θάνατος γιαγιάς τον φεβρουάριο 2016.

υπάρχει διαθήκη χειρόγραφη η οποία δεν είναι ιδιαίτερα σαφής κι εκτός αυτού δεν έχει δημοσιευτεί αφού οι δικηγόροι απεργούν.

Η διαθήκη μπορεί να δημοσιευτεί, είναι άσχετο με την απεργία των δικηγόρων.

γράφει στη διαθήκη : το σπίτι το αφήνω στον τάδε εγγονό, το μαγαζί στην τάδε εγγονή, το άλλο σπίτι στον γιό αλλά αν πεθάνω πρώτη όλα θα ανήκουν στον σύζυγο και θα εισπράττει τα ενοίκια. εσείς τώρα πώς το καταλαβαίνετε αυτό??? τι εννοεί??

Αφού δεν έχει δημοσιευτεί δεν ξέρεις τι γράφει, παρόλα αυτά εννοεί, αν εννόησα  σωστά, ότι εφόσον ο δικός της σύζυγος ζει  και αυτή πέθανε πριν από αυτόν, τα εισοδήματα θα τα έχει αυτός, ο παππούς δηλαδή.

σε λίγο θα περάσει και το τετράμηνο από τον θάνατο.

προλαβαίνουν να δημοσιεύσουν 4 συν 1 μήνας

λογικά εγώ θα τα δηλώσω κατά νόμιμη μοίρα? ή αφού υπάρχει διαθήκη κάνω κάτι διαφορετικό??

δεν υπάρχει διαθήκη για σένα αφού δεν έχει δημοσιευτεί

δεν έχω ξαναδεί τόσο μπερδεμένη διαθήκη. ήταν γραμμένη απλά σε ένα χαρτί χωρίς μάρτυρες χωρίς τίποτα.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!