Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση περί Ε9 και αποδοχή κληρονομιάς


muzik79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Κάποιος που έκανε αποδοχή κληρονομιάς μέσα στο 2013 θα έπρεπε να τα δηλώσει μέχρι 31/12/2013 ή μπορεί κ τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Κάποιος που έκανε αποδοχή κληρονομιάς μέσα στο 2013 θα έπρεπε να τα δηλώσει μέχρι 31/12/2013 ή μπορεί κ τώρα?

 

Τώρα άνοιξε η εφαρμογή για το οικ.2014

 

Καλησπέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση γιατί μια συμβολαιογράφος είπε οτι θα έχει πρόστιμο επειδή δεν έγινε μέχρι 31/12/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα άνοιξε η εφαρμογή για το οικ.2014

 

Καλησπέρα :)

καλησπέρα,

η εφαρμογή άνοιξε για το έτος 2014, εσείς αναφέρετε οικ.2014= χρήση 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο καλό που κάνουν  οι συμβολαιογράφοι είναι οτι τομοκρατούν αυτους που κάνουν συμβολαιο και τους στελνουν να μας φέρουν αμεσως τα συμβολαια που εχουν γίνει μέσα στο 2014, γιατί, σωστά τους λένε, έχουμε 1 μήνα απο την ημερομηνία σύνταξης του να το καταχωρήσουμε στο σύστημα. Τώρα πότε θα ανοίξει για το2014........... αφού μόλις άνοιξε για το 2013..... Τουλάχιστον έχουμε τα συμβόλαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

η εφαρμογή άνοιξε για το έτος 2014, εσείς αναφέρετε οικ.2014= χρήση 2013

 

Οικονομικά είναι τα έτη που βλέπεις μέσα στην εφαρμογή του Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, να κανω μια ερωτηση, ο πατερας ενος κυριου ειχε απεβιωσει το 2012, δεν εχει γινει καμια αποδοχη κληρονομιας, αλλα ενας συμβολαιογραφος μου ειχε εαν εντος 4 μηνων δεν γινει αποποιηση, πρεπει να δηλωθουν στο ε9 κατα 25% η συζηγος κ κατα 75% τα παιδια! δλδ πρεπει να το κανω στο ε9 του 2013 παρο τι δεν εχω δεν εχω καποιο συμβολαιο; αποποιηση δεν εχει γινει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, να κανω μια ερωτηση, ο πατερας ενος κυριου ειχε απεβιωσει το 2012, δεν εχει γινει καμια αποδοχη κληρονομιας, αλλα ενας συμβολαιογραφος μου ειχε εαν εντος 4 μηνων δεν γινει αποποιηση, πρεπει να δηλωθουν στο ε9 κατα 25% η συζηγος κ κατα 75% τα παιδια! δλδ πρεπει να το κανω στο ε9 του 2013 παρο τι δεν εχω δεν εχω καποιο συμβολαιο; αποποιηση δεν εχει γινει!

 

Ναι, δεν υπάρχει κενό κληρονομιάς. Πρέπει να δηλώσεις στους κληρονόμους τη νόμιμη μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ eva85 προχωραω κανονικα στη συνταξη του ε9! συζηγος 25% τα παιδια 75% και επειδη ειναι 3 75/3=25% το καθενα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.να κάνω και εγώ μια ερώτηση.κάποιος πεθαίνει μέσα στο 2013.τα παιδιά του σαν κληρονόμοι κάνουν αποδοχή κληρονομιάς (δεν έχει γίνει ακόμα συμβόλαιο) ένα σπίτι που είχε ο θανών μέσα στο 2014.πότε θα κάνω ε9 για τους κληρονόμους?γνώμη μου είναι οτι πρέπει να γίνει μέσα στο 2013 άσχετα οτι δεν είχε γίνει αποδοχή κληρομιάς.σωστά σκέφτομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ eva85 προχωραω κανονικα στη συνταξη του ε9! συζηγος 25% τα παιδια 75% και επειδη ειναι 3 75/3=25% το καθενα σωστα;

 

Σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.να κάνω και εγώ μια ερώτηση.κάποιος πεθαίνει μέσα στο 2013.τα παιδιά του σαν κληρονόμοι κάνουν αποδοχή κληρονομιάς (δεν έχει γίνει ακόμα συμβόλαιο) ένα σπίτι που είχε ο θανών μέσα στο 2014.πότε θα κάνω ε9 για τους κληρονόμους?γνώμη μου είναι οτι πρέπει να γίνει μέσα στο 2013 άσχετα οτι δεν είχε γίνει αποδοχή κληρομιάς.σωστά σκέφτομαι?

 

Σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Θάνατος φορολογούμενου και έχει αφήσει διαθήκη στα εγγόνια. Μέχρι να γίνουν τα συμβόλαια θα πρέπει η περιουσία αυτή να δηλωθεί από τους πρώτους τη διαδοχή κληρονόμους (κατά τη νόμιμη μοίρα δλδ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνατος φορολογούμενου στο 2013 και πολλά ακίνητα. Η διαθήκη άνοιξε στις αρχές του 2014 και την έχω στα χέρια μου, πως το αντιμετωπίζεται; Δεν είναι άδικο να φορολογηθούν όλοι οι κληρονόμοι με τα εξ αδιαθέτου ποσοστά για το 2013 ενώ σήμερα γνωρίζουν ότι δεν θα λάβουν τίποτα από την κληρονομιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνατος φορολογούμενου και έχει αφήσει διαθήκη στα εγγόνια. Μέχρι να γίνουν τα συμβόλαια θα πρέπει η περιουσία αυτή να δηλωθεί από τους πρώτους τη διαδοχή κληρονόμους (κατά τη νόμιμη μοίρα δλδ)?

 

Ναι

 

Θάνατος φορολογούμενου στο 2013 και πολλά ακίνητα. Η διαθήκη άνοιξε στις αρχές του 2014 και την έχω στα χέρια μου, πως το αντιμετωπίζεται; Δεν είναι άδικο να φορολογηθούν όλοι οι κληρονόμοι με τα εξ αδιαθέτου ποσοστά για το 2013 ενώ σήμερα γνωρίζουν ότι δεν θα λάβουν τίποτα από την κληρονομιά;

 

Θεωρητικά έτσι πρέπει, αν ήμουν στη θέση σου όμως, θα τα δήλωνα από τώρα βάσει της κληρονομιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω θανόντα το 2013 οι κληρονόμοι έκαναν συμβόλαιο- πράξη δήλωση αποδοχής τον Απριλιο του 2014

Θα κάνω Ε2 Ε9 και αν ναι  είναι μέχρι 30-05?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο προβλημα εχω κ εγω με το ε9 , θανατος ιουλιο 201, υπαρχει διαθηκη, αλλα δημοσιευτηκε 10 γεναρη 2014, πως θα δηλωσω τα ακινητα ?οταν επιλεγω δημοσιευση διαθηκης με ημερομηνια 10/01/2014 μου βγαζει σφαλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δήλωση στο μητρώο έχει γίνει ?  για την περίπτωση μου δεν έχει γίνει θα γίνει τις επόμενες μέρες και δεν ξέρω να υποβάλλω ή οχι 

έχω 3 κληρονόμους κάνω το Ε9 για τον καθένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν δηλώνω αποδοχή κληρονομιάς χωρίς διαθήκη βάζω λοιπές περιπτώσεις και στοιχεία ή επιλέγω κάποια άλλη περίπτωση γιατί δεν μου κολλάει καμία ????

 

με λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι πρέπει να επιλέξω την επιλογή για εξ αδιαθετου νομιμος κληρονόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αν και πιο πολύ φιλολογικού χαρακτήρα είναι η ερώτηση με τους ρυθμούς που δουλεύει το taxis.

 

Oικοπεδο 311,30τμ με μονοκατοικια 1 οροφου 159,34τμ,  πυλωτη που εχει 62τμ βοηθητικους χωρις συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Εξ αδιαθέτου κληρονόμοι 37,5% ο γιός 25% η μάνα. Ο άλλος κληρονόμος δε μας ενδιαφέρει.

Η άδεια έχει συνολικά τετραγωνικά για δόμηση 498,08 οπότε μένει αέρας 338,74 τμ για μελλοντική δόμηση.

 

Αντιλαμβάνομαι οτι θα δηλωθούν σε 2 γραμμές.

Στη μία η μονοκατοικία 159,34 κύριοι χώροι  62 βοηθητικοί 311,30 οικόπεδο με τα ποσοστά που αναλογούν στον καθένα.

 

Ο αέρας πώς στο καλό πρέπει να δηλωθεί??

Με τί τμ και τί ποσοστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, οι κληρονομοι καποιου που απεβιωσε το 2013 αλλα δεν εχει "ανοιχτει" η διαθηκη ακομη υποχρεουνται σε υποβολη Ε9 αν ξερουν τι γραφει η κληρονομια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, οι κληρονομοι καποιου που απεβιωσε το 2013 αλλα δεν εχει "ανοιχτει" η διαθηκη ακομη υποχρεουνται σε υποβολη Ε9 αν ξερουν τι γραφει η κληρονομια;

 

Υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης Ε9, με όσα ορίζονται από τον Α.Κ., σαν εξ αδιαθέτου κληρονόμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνατος φορολογούμενου και έχει αφήσει διαθήκη στα εγγόνια. Μέχρι να γίνουν τα συμβόλαια θα πρέπει η περιουσία αυτή να δηλωθεί από τους πρώτους τη διαδοχή κληρονόμους (κατά τη νόμιμη μοίρα δλδ)?

 

Εξαρτάται από το πότε δημοσιεύτηκε  η διαθήκη.Αν δημοσιεύτηκε μέσα στο 2013 τα εκ διαθήκης, αν δημοσιεύτηκε στο 2014 τα εξ αδιαθέτου το 2013, τα εκ διαθήκης το 2014.δεν έχει σχέση πότε θα συντάξουν το συμβόλαιο της αποδοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...