Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποστολη βεβαιωσεων ελευθεριων επαγγελματων μεσω ταχις


dodos

Ερώτηση

σημερα επιχειρησα να στειλω τις βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων ελευθεριων επαγγελματων (λογιστη)

με το προγραμματακι του ταξις .

 

1.σε συνολο αποδοχων 517,24 με ποσο φορου 103,44

τα 517,24 τα βαζω στα ακαθαριστα τα 103,44 κρατησεις   ο φορος 20% και τα καθαρα θα ειναι 413,80?

με κωδικο 1?

KAI OTAN YΠΑΡΧΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΛΊ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ?

ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ 11?ΚΑΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ?

 

 

2.στελνω και την παρακρατηση φορου 3 % απο τεχνικα εργα ?σαν βεβαιωση απο εμπορικες επιχειρησης πια με τι κωδικο?2?αν εργολάβος εχει πληρωση ο ιδιος την παρακρατηση του 3 % στο τιμολογιο του ?

τι βαζει δικαιουχο και εργοδοτη τον εαυτο του ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εστειλα βεβαίωση για παρακράτηση αμοιβής πάνω από 300,00 για πελάτη μου.Όμως ο συγκεκριμένος έχει και κάτω από 300,00 για τις οποίες δεν έκανα παρακράτηση.Μπορώ να κάνω τροποποιητική;

Μπορείς να μου πεις σε ποιο πεδίο έβαλες την παρακράτηση; Εκεί που λέει κρατήσεις εκτός φόρου που είναι υποχρεωτικό ή στον παρ. φόρο και στο άλλο πεδίο έβαλες 0;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εστειλα βεβαίωση για παρακράτηση αμοιβής πάνω από 300,00 για πελάτη μου.Όμως ο συγκεκριμένος έχει και κάτω από 300,00 για τις οποίες δεν έκανα παρακράτηση.Μπορώ να κάνω τροποποιητική;

Καλύτερα να πάρεις στο TAXISNET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείτε να μου πείτε που να βάλω το χαρτόσημο & το ΟΓΑ χαρτοσήμου στην φόρμα για παρακράτηση απο εμπορικες επιχειρήσεις?

Παρακαλώ οι απαντήσεις να μην περιέχουν το "προφανές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1 για πάνω απο  300 που είχε παρακράτηση και 11 για κάτω από 300 που δεν είχε.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΟΠΟΤΕ Π.Χ.  1000 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ,  ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥ 0, ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 200. ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΟΠΟΤΕ Π.Χ.  1000 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ,  ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΟΥ 0, ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 200. ΣΩΣΤΑ?

Σωστά συνάδελφε αλλά και αυτό δεν το έχει πει κανείς από το taxis, ότι δηλαδή βάζουμε 0 στις κρατήσεις εκτός φόρου. Απλά όλοι πάμε με τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά συνάδελφε αλλά και αυτό δεν το έχει πει κανείς από το taxis, ότι δηλαδή βάζουμε 0 στις κρατήσεις εκτός φόρου. Απλά όλοι πάμε με τη λογική.

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΤΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΚΟΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΟΥΝ,ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΤΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΚΟΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΟΥΝ,ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.

Εγώ δεν έχω στείλει τίποτα ακόμα. Τα έχω έτοιμα και περιμένω. Δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Στο πρόγραμμα από το ΤΑΧΙΣ  δεν μπορώ να επιλέξω την ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Πως το χειρίζεσται εσείς ??????

κάνω κατι λάθος

 

ευχαριστώ

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Στο πρόγραμμα από το ΤΑΧΙΣ  δεν μπορώ να επιλέξω την ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Πως το χειρίζεσται εσείς ??????

κάνω κατι λάθος

 

ευχαριστώ

ΝΙΚΟΣ

 

Δε μπορείς να επιλέξεις ή το επιλέγεις και δεν αλλάζει ο τίτλος; Γιατί αν είναι το 2ο τότε το taxis έχει πει ότι το λεκτικό δεν αλλάζει αλλά είναι βεβαίωση για ελευθέρια επαγγέλματα άσχετα τι λέει ο τίτλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν αλλαζει το λεκτικό αλλά αυτά που ζητάει να συμπληρώσω αφορούν αμοιβές μισθωτών -συντάξεων (ΑΜΚΑ-ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΕΚΝΩΝ-ΕΙΔΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν αλλαζει το λεκτικό αλλά αυτά που ζητάει να συμπληρώσω αφορούν αμοιβές μισθωτών -συντάξεων (ΑΜΚΑ-ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΕΚΝΩΝ-ΕΙΔΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ κτλ.)

 

..οχι το λεκτικό ΔΕΝ αλλαζει

και ο πινακας ειναι ΚΟΙΝΟΣ. Οπότε συμπληρώνεις ΜΟΝΟ τις στήλες που σε αφορουν καθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α Ι Σ Χ Ο Σ

 

Μια εφαρμογή οριστικής ΦΕΕ έπρεπε να βγάλουν για όσες αμοιβές έχουν παρακράτηση φόρου μόνο και τέλος.

Τι τις θέλουν τις βεβαιώσεις και μάλιστα για όλες τις αμοιβές;

Να δείτε που θα ανοίξουν και οριστικές ΦΕΕ και θα ξανακάνουμε την ίδια ακριβώς διαδικασία.

Χαμένες εργατωρες , ανούσιες διαδικασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα παιδια. δε το εχω παρακολουθησει καλα το θεμα.

Καταλαβαινω οτι για το 2013 στην οριστικη θα βαλουμε και αυτα για τα οποια δεν εχει παρακρατηθει φορος?

Καποιο λαθος κανω σωστα? Δε μπορει. Μπορει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα παιδια. δε το εχω παρακολουθησει καλα το θεμα.

Καταλαβαινω οτι για το 2013 στην οριστικη θα βαλουμε και αυτα για τα οποια δεν εχει παρακρατηθει φορος?

Καποιο λαθος κανω σωστα? Δε μπορει. Μπορει??

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα λίγα ελληνικά που γνωρίζω, διαβάζοντας τις σχετικές αποφάσεις, θεωρώ ότι δεν υποχρέωση  οποιασδήποτε υποβολής, εφόσον δεν έχει παρακρατηθεί  φόρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εστειλα βεβαίωση για παρακράτηση αμοιβής πάνω από 300,00 για πελάτη μου.Όμως ο συγκεκριμένος έχει και κάτω από 300,00 για τις οποίες δεν έκανα παρακράτηση.Μπορώ να κάνω τροποποιητική;

Μήπως μίλησες με taxis; Εγώ είχα στείλει από τις 7/2/14 με κωδικό 1 για όσα τιμολόγια προαιρετικά είχε γίνει παρακράτηση. Δηλαδή π.χ 2 τιμολόγια από 150 ευρώ έκαστο =

300 ευρώ αμοιβή και 60 ευρώ παρακράτηση, Έστειλα πριν από λίγο (νομίζοντας πως θα γίνει αντικατάσταση) νέα κατάσταση με όλες τις αμοιβές , δηλαδή 4 τιμολόγια από 150 ευρώ έκαστο = 600 ευρώ αμοιβή και 60 ευρώ παρακράτηση , με κωδικό 11.

Το αποτέλεσμα είναι ότι φαίνονται και οι δύο υποβολές στο σύστημα.

Δυστυχώς η ώρα ήταν 19,55 και το taxis είχε κατεβάσει ρολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως μίλησες με taxis; Εγώ είχα στείλει από τις 7/2/14 με κωδικό 1 για όσα τιμολόγια προαιρετικά είχε γίνει παρακράτηση. Δηλαδή π.χ 2 τιμολόγια από 150 ευρώ έκαστο =

300 ευρώ αμοιβή και 60 ευρώ παρακράτηση, Έστειλα πριν από λίγο (νομίζοντας πως θα γίνει αντικατάσταση) νέα κατάσταση με όλες τις αμοιβές , δηλαδή 4 τιμολόγια από 150 ευρώ έκαστο = 600 ευρώ αμοιβή και 60 ευρώ παρακράτηση , με κωδικό 11.

Το αποτέλεσμα είναι ότι φαίνονται και οι δύο υποβολές στο σύστημα.

Δυστυχώς η ώρα ήταν 19,55 και το taxis είχε κατεβάσει ρολλά.

Γιατι τοση βιασυνη για κατι που ετσι και αλλιως δεν λειτουργει σωστα...καντε τις συμφωνιες μηπως και ξεχαστηκε κατι μεσα στο 2013,και το να στελεις 100 βεβαιωσεις ,αντε να σε παρει 1 μερα το πολυ 2...αλλα σε ενα προγραμμα που λειτουργει ,και δεν ειναι ερμαφροδιτο οπως τωρα...υποθετοντας που μπαινει η αμοιβη...τι να βαλω στο  μειον κρατησεις... κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

σημερα επιχειρησα να στειλω τις βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων ελευθεριων επαγγελματων (λογιστη)

με το προγραμματακι του ταξις .

 

1.σε συνολο αποδοχων 517,24 με ποσο φορου 103,44

τα 517,24 τα βαζω στα ακαθαριστα τα 103,44 κρατησεις   ο φορος 20% και τα καθαρα θα ειναι 413,80?

με κωδικο 1?

KAI OTAN YΠΑΡΧΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΛΊ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ?

ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ 11?ΚΑΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ?

 

 

2.στελνω και την παρακρατηση φορου 3 % απο τεχνικα εργα ?σαν βεβαιωση απο εμπορικες επιχειρησης πια με τι κωδικο?2?αν εργολάβος εχει πληρωση ο ιδιος την παρακρατηση του 3 % στο τιμολογιο του ?

τι βαζει δικαιουχο και εργοδοτη τον εαυτο του ?

 

ευχαριστω

 

 

ετσι τα εστειλα ελπιζω να ειναι σωστα ..αν εχει καποιος χρονο ας απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχει δουλέψει κανείς την άλλη εφαρμογή????

 

επεξεργασίας αρχείων excel??????

 

Πως στο καλό δουλεύει???? Επιλέγω επεξεργασία αρχείων excel και δεν βγάζει κάτι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά είναι αδύνατο να στείλουμε βεβαιώσεις αποδοχών για ε.ε. για αυτους που δεν ειχαν παρακράτηση.δηλαδή πρέπει να μπούμε σε όλα τα τιμολόγια εξόδων των πελατών μας και να ψάξουμε να βρούμε αυτά των προμηθευτών/(ελευθερων επαγγελματιών) τους;αυτό θέλει 3 μήνες δουλειά.απίστευτα πράγματα.εκτός και εαν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...