Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποστολη βεβαιωσεων ελευθεριων επαγγελματων μεσω ταχις


dodos

Ερώτηση

σημερα επιχειρησα να στειλω τις βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων ελευθεριων επαγγελματων (λογιστη)

με το προγραμματακι του ταξις .

 

1.σε συνολο αποδοχων 517,24 με ποσο φορου 103,44

τα 517,24 τα βαζω στα ακαθαριστα τα 103,44 κρατησεις   ο φορος 20% και τα καθαρα θα ειναι 413,80?

με κωδικο 1?

KAI OTAN YΠΑΡΧΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΛΊ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ?

ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ 11?ΚΑΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ?

 

 

2.στελνω και την παρακρατηση φορου 3 % απο τεχνικα εργα ?σαν βεβαιωση απο εμπορικες επιχειρησης πια με τι κωδικο?2?αν εργολάβος εχει πληρωση ο ιδιος την παρακρατηση του 3 % στο τιμολογιο του ?

τι βαζει δικαιουχο και εργοδοτη τον εαυτο του ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σημερα επιχειρησα να στειλω τις βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων ελευθεριων επαγγελματων (λογιστη)

με το προγραμματακι του ταξις .

 

1.σε συνολο αποδοχων 517,24 με ποσο φορου 103,44

τα 517,24 τα βαζω στα ακαθαριστα τα 103,44 κρατησεις   ο φορος 20% και τα καθαρα θα ειναι 413,80?

με κωδικο 1?

KAI OTAN YΠΑΡΧΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΛΊ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ?

ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ 11?ΚΑΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ?

 

 

2.στελνω και την παρακρατηση φορου 3 % απο τεχνικα εργα ?σαν βεβαιωση απο εμπορικες επιχειρησης πια με τι κωδικο?2?αν εργολάβος εχει πληρωση ο ιδιος την παρακρατηση του 3 % στο τιμολογιο του ?

τι βαζει δικαιουχο και εργοδοτη τον εαυτο του ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

σημερα επιχειρησα να στειλω τις βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων ελευθεριων επαγγελματων (λογιστη)

με το προγραμματακι του ταξις .

 

1.σε συνολο αποδοχων 517,24 με ποσο φορου 103,44

τα 517,24 τα βαζω στα ακαθαριστα τα 103,44 κρατησεις   ο φορος 20% και τα καθαρα θα ειναι 413,80?

με κωδικο 1?

KAI OTAN YΠΑΡΧΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΛΊ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ?

ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ 11?ΚΑΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ?

 

 

2.στελνω και την παρακρατηση φορου 3 % απο τεχνικα εργα ?σαν βεβαιωση απο εμπορικες επιχειρησης πια με τι κωδικο?2?αν εργολάβος εχει πληρωση ο ιδιος την παρακρατηση του 3 % στο τιμολογιο του ?

τι βαζει δικαιουχο και εργοδοτη τον εαυτο του ?

 

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλαμε για προσωρινη δηλωση ετσι?

μπαινεις στον λογαριασμο σου και πας στην εφαρμογη παρακρατουμενων φορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 βεβαιώσεις απο ελευθέρια επαγγέλματα πρέπει να στέλουμε για όλους τους πελάτες μας  που έχουμε εκδόσει τιμολόγιο ή μόνο σε αυτούς που μας έχουν κάνει παρακράτηση? δηλαδή έχουν έρθει κάποιοι πελάτες για μια δουλεία και τους έχω κόψει ένα τιμολόγιο 40 ευρώ χωρίς φυσικά να εχω κάνει παρακράτηση..πρέπει να υποβάλω για αυτούς βεβαίωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλαμε για προσωρινη δηλωση ετσι?

μπαινεις στον λογαριασμο σου και πας στην εφαρμογη παρακρατουμενων φορων

οχι για οριστική ελ. επαγγελματιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για οσους εγινε παρακρατηση το 2013.....απο 01/01/2014 ομως παρακρατηση απο το πρωτο ευρω κανονικα με υποβολη προσωρινων και του χρονου οριστικης....οσον αφορα την εφαρμογη δεν την εχω δουλεψει ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι δεν κανατε παρακρατηση?

το όριο ήταν 300 ευρώ συνάδελφε.δεν ήμουν υποχρεωμένος να κάνω παρακράτηση (τουλάχιστον πέρσι).ήρθε να του κάνω μια δουλεία του έκοψα ένα ττιμολόγιο π.χ 40 ευρώ  και τώρα ρωτάω αν θα πρέπει να στέιλω για αυτον τον πελάτη βεβαίωση εφόσον δεν του έχω κάνει παρακράτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστή ερώτηση  δεν υπάρχει απάντηση  . Μόνο το έντυπο αναφέρει

 

11.     0         Αμοιβή μικρότερη των 300€ άρθρου 58 §1 ν.2238/1994 και ισχύει από 1/1/2011
 

Εγώ δεν στέλνω μέχρι τις 28/3/2014 περιμένω διευκρινίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μπει εκεί.Εχω κατεβάσει το αρχείο για να φτίαξω το excel και μου βγάζει να συμπληρώσω δεδομένα από μισθωτό ενώ εχω επιλέξει για ελευθέρια επαγγέλματα.

Εσείς έχετε κάνει κάποιο και το έχετε στείλει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όποιος παρακρατεί φόρο μισθωτών υπηρεσιών, φόρο από ελευθέρια επαγγέλματα και φόρο από εισοδήματα από εμπορικές επιχειρήσεις και δεν έχει υποχρέωση υποβολής οριστικής δήλωσης Φ.Μ.Υ., οριστικής δήλωσης από ελευθέρια επαγγέλματα και οριστική δήλωση από εμπορικές επιχειρήσεις, υποβάλλουν υποχρεωτικά, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο δηλαδη σημαινει οτι παρολο που δεν εγινε παρακρατηση υποχρεουμαστε σε υποβολη βεβαιωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μπει εκεί.Εχω κατεβάσει το αρχείο για να φτίαξω το excel και μου βγάζει να συμπληρώσω δεδομένα από μισθωτό ενώ εχω επιλέξει για ελευθέρια επαγγέλματα.

Εσείς έχετε κάνει κάποιο και το έχετε στείλει? 

το ιδιο κανει και σε μενα, απλα περιμενω μηπως.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συμβαίνει με το αρχείο? Πατάω νέο , διαλέγω αμοιβές απο ελευθέρια επαγγέλματα και μου ανοίγει τίτλο, βεβαίωση αποδοχών μισθωτές και συντάξεις....

 

Κάνω κάτι λάθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συμβαίνει με το αρχείο? Πατάω νέο , διαλέγω αμοιβές απο ελευθέρια επαγγέλματα και μου ανοίγει τίτλο, βεβαίωση αποδοχών μισθωτές και συντάξεις....

 

Κάνω κάτι λάθος???

και εγω το ιδιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...