Προς το περιεχόμενο

ΕΚΔΟΣΗ ΦΟΡΤΩΤΙΚΗΣ -ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΤΟΛΕΑ


agelog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ(ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ) ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑ :ΑΠΟΞΗΛΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ,ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.

ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ .

ΤΩΡΑ Η ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΝΤΟΛΕΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ(ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΔΑΠΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΦΑΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ(ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ) ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑ :ΑΠΟΞΗΛΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ,ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.

ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ .

ΤΩΡΑ Η ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΝΤΟΛΕΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ(ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΔΑΠΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΦΑΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1023/20.1.2014
Εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012, υποπαράγραφος Ε1) από 1.1.2014, μετά τις τροποποιήσεις που επήλθαν με το άρθρο 51 του ν. 4223/2013 (ΦΕΚ 287 Α')

.........................................

..........................................

 

3. Κατάργηση έκδοσης εγγράφων μεταφοράς (φορτωτικών) - Έκδοση τιμολογίων και αποδείξεων λιανικών συναλλαγών για τις μεταφορές αγαθών.

Με το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 5 του άρθρου 14 του Κ.Φ.Α.Σ., όπως το εδάφιο αυτό αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 6 του άρθρου 51του ν. 4223/2013 (ΦΕΚ287 Α') ορίζεται, ότι, το άρθρο 8 του Κ.Φ.Α.Σ. παύει να ισχύει από την 1.1.2014.

Κατά συνέπεια, από 1.1.2014, ο μεταφορέας, το μεταφορικό γραφείο ή ο διαμεταφορέας για τις μεταφορές αγαθών που διενεργεί, δεν απαιτείται να εκδίδει τα στοιχεία που προβλέπονταν στο καταργούμενο άρθρο 8 του Κ.Φ.Α.Σ., δηλαδή φορτωτικές και κατάσταση αποστολής αγαθών, κατά περίπτωση. Επιπλέον, από 1.1.2014, δεν απαιτείται να τηρείται το ημερολόγιο μεταφοράς, που προβλέπονταν από τις υπουργικές αποφάσειςΠΟΛ.1273/1.12.1989 (ΦΕΚ 923 Β') και ΠΟΛ.1144/6.8.1992 (ΦΕΚ 517 Β') δεδομένου ότι, η υποχρέωση αυτή, ήταν σε συνάρτηση με τον χρόνο έκδοσης των φορτωτικών.

Επισημαίνεται ότι, οι διατάξεις των άρθρων 97 έως και 107 του Εμπορικού Νόμου, περί της υποχρέωσης έκδοσης του εγγράφου «αγωγιαστήριο», που συντάσσεται υπό μορφή επιστολής και παραδίδεται, για συμβάσεις μεταφοράς προσώπων ή πραγμάτων, από τον αποστολέα στον παραλήπτη αυτών, περιέχει δε τα στοιχεία που ορίζονται από τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν θίγονται μετά την κατάργηση της υποχρέωσης έκδοσης φορτωτικής, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ..

Οι ανωτέρω υπόχρεοι (μεταφορέας, μεταφορικό γραφείο, διαμεταφορέας), από 1.1.2014, εκδίδουν τα φορολογικά τους στοιχεία, με τις γενικές διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του Κ.Φ.Α.Σ., δηλαδή εκδίδουν τιμολόγια, προς άλλους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών, το δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ. κ.λπ. και αποδείξεις λιανικών συναλλαγών, προς ιδιώτες, με την ολοκλήρωση της παροχής ή με το απαιτητό της αμοιβής ή το τέλος της διαχειριστικής περιόδου, εφαρμοζομένων, αναλόγως, των διατάξεων των παραγράφων 14 και 15 του άρθρου 6 και της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του Κ.Φ.Α.Σ., κατά περίπτωση. Σημειώνεται ότι, από τις ισχύουσες διατάξεις δεν απαγορεύεται η αναγραφή επιπλέον του υποχρεωτικού περιεχομένου στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία, καθώς και η έκδοση αυτών σε περισσότερα, των δύο, αντίτυπα.

Για τις επαναλαμβανόμενες μεταφορές με εντολείς άλλους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών, μπορεί να ακολουθείται αναλόγως η διαδικασία της παραγράφου 2 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Α.Σ. για τις επαναλαμβανόμενες παροχές υπηρεσιών. Σημειώνεται ότι, η διπλότυπη κατάσταση που προβλέπεται από την υπόψη διάταξη μπορεί να αναπληρωθεί από φωτοτυπία του ημερολογίου μεταφοράς που τυχόν εξακολουθεί να τηρείται και μετά την 1.1.2014, η οποία επισυνάπτεται στο συγκεντρωτικό τιμολόγιο των επαναλαμβανόμενων παροχών.

Τυχόν αποθέματα φορτωτικών (τετραπλότυπων), μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι εξαντλήσεως αυτών, με περιεχόμενο αυτό που προβλέπεται για τα τιμολόγια π.χ. δεν απαιτείται να αναγράφεται ο τόπος προορισμού, ο αριθμός κυκλοφορίας του αυτοκινήτου κ.λπ. και εφόσον εξακολουθεί να εκδίδεται φορτωτική και μετά την 1.1.2014, τα αντίτυπα των φορτωτικών που πρέπει να διαφυλάσσονται είναι το τρίτο αντίτυπο «αποδεικτικό δαπάνης», που παραδίδεται σ' αυτόν που καταβάλλει τα κόμιστρα και το τέταρτο αντίτυπο «στέλεχος».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

να ρωτήσω κάτι .. Εταιρεία παροχής μεταφορικών υπηρεσιών εκδίδει σε πελάτη μου ΤΠΥ το οποίο έχει τόπο παράδοσης έναν πελάτη του πελάτη μου σε ένα νησί πχ.Το τιμολόγιο γράφει στις παρατηρήσεις "Πληρωτέα εις τάδε νήσον" αυτό σημαίνει ότι το καταχωρώ εγώ στον πελάτη μου ώς δαπάνη(ο αποστολέας δηλ.) ή ο πελάτης του στο νησί(παραλήπτης εμπορεύματος)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι .. Εταιρεία παροχής μεταφορικών υπηρεσιών εκδίδει σε πελάτη μου ΤΠΥ το οποίο έχει τόπο παράδοσης έναν πελάτη του πελάτη μου σε ένα νησί πχ.Το τιμολόγιο γράφει στις παρατηρήσεις "Πληρωτέα εις τάδε νήσον" αυτό σημαίνει ότι το καταχωρώ εγώ στον πελάτη μου ώς δαπάνη(ο αποστολέας δηλ.) ή ο πελάτης του στο νησί(παραλήπτης εμπορεύματος)?

 

Οι μεταφορικές το έσοδο το δηλώνουν από αυτόν που πληρώνει την μεταφορά και αντίστοιχα δηλώνετε έξοδο από αυτόν που πλήρωσε και όχι από αυτόν που παρέλαβε το εμπόρευμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι .. Εταιρεία παροχής μεταφορικών υπηρεσιών εκδίδει σε πελάτη μου ΤΠΥ το οποίο έχει τόπο παράδοσης έναν πελάτη του πελάτη μου σε ένα νησί πχ.Το τιμολόγιο γράφει στις παρατηρήσεις "Πληρωτέα εις τάδε νήσον" αυτό σημαίνει ότι το καταχωρώ εγώ στον πελάτη μου ώς δαπάνη(ο αποστολέας δηλ.) ή ο πελάτης του στο νησί(παραλήπτης εμπορεύματος)?

 

Αφου υπαρχει τιμολογιο με αντισυμβαλλομενο τον πελατη σας για ποιο λογο να παει στο νησι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...