Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το eurofasma σε υπολογιστή με windows 7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, στην εταιρία έχουν εγκατεστημένο το eurofasma σε pc's με windows xp / proffesional , έχουμε στην άκρη ενα νεο pc με win7, ενω πάντα μας έβγαζε προβλήματα το eurofasma τώρα τελευταία όλο και αυξάνονται.

Ο τεχνικός μου είπε οτι φταίει το λογισμικό του νεου pc που έβαλα σε μια νεα θέση εργασίας, επειδή είναι win7.

Εαν φταίει όντως το λογισμικό δεν θα μας έβγαζε συνεχώς προβλήματα σε όλα? και όχι επιλεγμένα.

Το πρόγραμμα απο το pc με τα win7 το τρέχω κανονικά κάνω καταχωρήσεις στο εμπορικό.

Τα προβλήματα που μας έχει βγάλει είναι 

FFAPOTR1.DAT

FFAGR1.DAT

έχει δει ξανά άλλος αυτά τα errors?

Με την eurofasma δεν βγάζω άκρη γτ με στέλνει πίσω στον αντιπρόσωπο.

Χρειάστηκε κανείς να προσθέσει θέση εργασίας (pc) και να τραβήξει απο server το εγκατεστημένο eurofasma? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα έβαλα win7 και ο τεχνικός μου είπε ότι οι εφαρμογές eurofasma και manpower που είχα δεν θα δουλεύουν.Εάν τις θέλω θα πρέπει να τις χρησιμοποιώ από άλλο Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο αρχεία FFAPOTR1.DAT και FFAGR1.DAT φαίνονται να είναι τα βασικά αρχεία της αποθήκης και των αγορών.
Εχετε δοκιμάσει να κάνετε α) επαναδημιουργία αρχείων και β) ανακατασκευή δεικτών (index);

Κρατείστε πρώτα ένα backup και δοκιμάστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι οτι εμένα δουλεύει σε win7 το manpower οχι , δεν γνωρίζω όμως εαν οφείλεται η απώλεια δεδομένων στο οτι χρησιμοποιώ και win7.

Ανακατασκευή κάναμε αρκετές φορές το θέμα είναι οτι βγαίνουν συνεχώς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε να πάτε στο εκτελέσιμο αρχείο εκκίνησης του ΕuroFasma, δεν θυμάμαι ποιο είναι, ίσως το Μ.bat ή R.bat,
ή έστω στο εικονίδιο εκκίνησης του και πατείστε δεξί κλικ>ιδιότητες>συμβατότητα κι εκεί πείτε του να τρέχει με XP.


Iσως γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι οτι εμένα δουλεύει σε win7 το manpower οχι , δεν γνωρίζω όμως εαν οφείλεται η απώλεια δεδομένων στο οτι χρησιμοποιώ και win7.

Ανακατασκευή κάναμε αρκετές φορές το θέμα είναι οτι βγαίνουν συνεχώς προβλήματα

ΦΙΛΕ ΜΟΥ οσα προγράμματα ειναι σε περιβαλλον  DOS  δεν τρέχουν από WINDOWS 7 γιατί αυτά δεν υποστηρίζουν DOS εφαρμογές, ενώ από τα XP PROFESSIONAL τρέχουν κανονικά......τώρα βέβαια δεν ξέρω ακριβώς σε τι manpower αναφέρεσαι.....και σε τι περιβάλλον είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα dos προγράμματα μπορούν να τρέξουν αν μπορέσετε να αυξήσετε των αριθμό των files και των buffers
στο αρχείο config.nt στον υποφάκελο system32 του φακέλου windows.


Θα το δοκιμάσω και θα σας πω, επειδή έχω το manpower (dos) αλλά δεν το έχω εκτελέσει ακόμα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με εναν τεχνικό και μου είπε να ορίσω task δεν είχα ορίσει ήταν 0 (μηδέν) , όρισα και ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα.

Μου είπε οτι εαν είναι μηδέν τότε θα έχω απώλεια δεδομένων , όπως και είχαμε.

Πάντως ορίζοντας το task το eurofasma που το άνοιξα έχει χρωματάκι γτ πριν ηταν ασπρόμαυρο.

Σε περίπτωση που κάποιος δεν γνωρίζει γράφω πως ορίζεις task για την αποφυγή προβλήματος απο συνάδερφο,

 

Το task πρέπει να μην είναι μηδέν, αυτό το βλέπουμε ανοίγοντας το eurofasma στο κάτω μέρος έχει την εταιρία και μετά / Σ.Τ: 00/00

τα δυο πρώτα μηδενικά πρέπει να οριστούν πχ εαν δώσουμε για task 3 να είναι 03/00

 

Task ορίζουμε με δεξί κλικ στο my computer ( ο υπολογιστής μου) μετά ιδιότητες στο κάτω μέρος , ανοίγει νέο παράθυρο και πατάμε στα δεξιά την επιλογή " Ρυθμίσεις Συστήματος για προχωρημένους" , έπειτα πάμε στην καρτέλα " Για προχωρημένους"  και στο κάτω μέρος λέει " Μεταβλητές περιβάλλοντος" εκεί στο νέο παράθυρο πάμε στο δεύτερο πλαίσιο που λέει "Μεταβλητές συστήματος" και πατάμε "Δημιουργία" γράφετε στο "όνομα μεταβλητής" task και στην "Τιμή Μεταβλητής" βάζετε τον αριθμό του task που έχετε ορίσει.

 

Εγώ βρήκα ένα χαρτί απο τον προγραμματιστή και είχε έναν αριθμό task ελεύθερο και έβαλα τον αριθμό αυτόν.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω καταλάβει πως ο συνάδερφος έχει πρόβλημα στο να ανοίξει τα δύο αρχεία .dat, εκτός κι αν έχω καταλάβει λάθος.
Εαν ορίσουμε στο αρχείο config.nt
π.χ.
files=250
buffers=50

τα αρχεία θα ανοίγουν μια χαρά. Το δοκίμασα στο manpower και λειτουργεί.

 

Ωστόσο, η απορία μου είναι πως μπορείτε στα windows 7 να εκτελείτε εφαρμογές dos και να τις βλέπετε σε πλήρη οθόνη;

Aν ο τεχνικός σας δεν μπορεί να σας υποστηρίξει στα windows 7 τότε μπορεί να έχετε πρόβλημα στο να δεχτεί να σας εξυπηρετήσει στο μέλλον.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δημιουργείται πρόβλημα εφόσον τρέχει, το πρόβλημα είναι να το ρυθμίζεις σωστά στις παραμέτρους.

Εγώ μια χαρά τρέχω σε win7 και win8 64bit το eurofasma dos το μέγεθος του παραθύρου αυξομειώνεται απο τις ρυθμίσεις.

Δεν είναι δυνατόν να τρέχει ένα πρόγραμμα dos σε xp και να μην τρέχει σε win7, δεν μιλώ για vista ή win8 αλλά για win7 που αποτελούν βάση λογισμικού οτι καλύτερο, πληρέστερο και συμβατικότερο με παλαιότερα λογισμικά.

Ο τεχνικός μιας και είναι αντιπρόσωπος της singular καλό θα είναι να εξυπηρετεί γιατί δεν είναι και λίγα τα χρήματα που δίνουν για την αγορά και το suport στα λογιστικά προγράμματα.

Προσωπικά εμένα με εξυπηρέτησε άψογα και τον ευχαριστώ.

Το πρόβλημα που είχα ηταν οτι χτυπούσε αρχείο και όπως μου είπε ο τεχνικός έφταιγε το οτι δεν είχα ορίσει task.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω καταλάβει πως ο συνάδερφος έχει πρόβλημα στο να ανοίξει τα δύο αρχεία .dat, εκτός κι αν έχω καταλάβει λάθος.

Εαν ορίσουμε στο αρχείο config.nt

π.χ.

files=250

buffers=50

τα αρχεία θα ανοίγουν μια χαρά. Το δοκίμασα στο manpower και λειτουργεί.

 

Ωστόσο, η απορία μου είναι πως μπορείτε στα windows 7 να εκτελείτε εφαρμογές dos και να τις βλέπετε σε πλήρη οθόνη;

Aν ο τεχνικός σας δεν μπορεί να σας υποστηρίξει στα windows 7 τότε μπορεί να έχετε πρόβλημα στο να δεχτεί να σας εξυπηρετήσει στο μέλλον.

 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=40559#entry195425

 

Όσα αναφέρεις αφορούν περιβάλλον Windows XP.

 

Για Windows 7 η μόνη λύση είναι Dosbox (μην με ρωτάς πως θα συνδεθεί ο εκτυπωτής μέσω Dosbox).

 

 

Δεν δημιουργείται πρόβλημα εφόσον τρέχει, το πρόβλημα είναι να το ρυθμίζεις σωστά στις παραμέτρους.

Εγώ μια χαρά τρέχω σε win7 και win8 64bit το eurofasma dos το μέγεθος του παραθύρου αυξομειώνεται απο τις ρυθμίσεις.

Δεν είναι δυνατόν να τρέχει ένα πρόγραμμα dos σε xp και να μην τρέχει σε win7, δεν μιλώ για vista ή win8 αλλά για win7 που αποτελούν βάση λογισμικού οτι καλύτερο, πληρέστερο και συμβατικότερο με παλαιότερα λογισμικά.

Ο τεχνικός μιας και είναι αντιπρόσωπος της singular καλό θα είναι να εξυπηρετεί γιατί δεν είναι και λίγα τα χρήματα που δίνουν για την αγορά και το suport στα λογιστικά προγράμματα.

Προσωπικά εμένα με εξυπηρέτησε άψογα και τον ευχαριστώ.

Το πρόβλημα που είχα ηταν οτι χτυπούσε αρχείο και όπως μου είπε ο τεχνικός έφταιγε το οτι δεν είχα ορίσει task.

 

Εάν το τρέχεις χωρις emulator, διαφώτισέ μας για τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει. 

 

Γράψε λάθος. Το M32.bat φαίνεται να δουλεύει. Θα το δοκιμάσω.

 

Το πρόβλημα υφίσταται στο QSAVE, δεν φαίνεται να υπάρχει R32.bat για να τρέξεις σε "32bit" περιβάλλον... Άρα backup και επαναφορά προς το παρόν δεν φαίνεται εφικτό να γίνει μέσω QSAVE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο σε server μηχάνημα win xp 32bit και εγώ απλά μπήκα στον δίσκο του server και το τράβηξα στην επιφάνεια εργασίας το "M32" , μετά όρισα τις παραμέτρους όπως ανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=40559#entry195425

 

Όσα αναφέρεις αφορούν περιβάλλον Windows XP.

Για Windows 7 μιλάω.

Πριν λίγο άλλαξα το config.nt, δοκίμασα το Μanpower και δούλεψε. Τα αρχεία άνοιξαν, ενώ πριν όχι.

Ομως, για να δουλέψει σε πλήρη οθόνη έψαξα στο google και λένε πως η μοναδική λύση είναι το dosbox.

Εκτός αν υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που μπορούμε να κάνουμε στο παράθυρο , δεν τις γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά VMplayer, εγκατάσταση Windows XP σε virtual pc και μεταφορά του προγράμματος εκεί (τον φάκελο).

 

Απλά εάν αποφασίσεις να διαγράψεις τον εικονικό υπολογιστή, να μην ξεχάσεις ότι έχεις εκεί το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...