Προς το περιεχόμενο

Αποσβέσεις Φωτοβολταικών Πάρκων από 01/01/2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν μπορεί, για το πως θα υπολογίσουμε τις αποσβέσεις Φωτοβολταικού Πάρκου, που ξεκίνησε να παράγει ρεύμα εντός του 2013.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος αν μπορεί, για το πως θα υπολογίσουμε τις αποσβέσεις Φωτοβολταικού Πάρκου, που ξεκίνησε να παράγει ρεύμα εντός του 2013.

Επειδή τα inverters και τα panels κλπ είναι μηχανήματα παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος , εγώ τα έβαλα με 10%. Τα υπόλοιπα όμως δηλαδή διαμόρφωση οικοπέδου , έξοδα για σύνδεση με δίκτυο κλπ είναι μη κτιριακά και νομίζω ότι πρέπει να πάνε με 4%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΜΕ 4%       ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΣΚΚ            ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΜΕ 4%       ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΣΚΚ            ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ

100/4=25 χρόνια. Δεν υπάρχουν μηχανήματα με διάρκεια ζωής 25 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα inverters και τα panels κλπ είναι μηχανήματα παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος , εγώ τα έβαλα με 10%. Τα υπόλοιπα όμως δηλαδή διαμόρφωση οικοπέδου , έξοδα για σύνδεση με δίκτυο κλπ είναι μη κτιριακά και νομίζω ότι πρέπει να πάνε με 4%.

ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ 4%        ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΣΚΚ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ 4%        ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΣΚΚ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ 

 

 

Δεν πάνε όλα στο 4% , από εσένα εξαρτάται να δημιουργήσεις τις προυποθέσεις να αποσβέσεις εξοπλισμό με συντελέστη 10%  (αυτό το 4% είναι βλακώδες αν ληφθει υπόψιν οτι η σύμβαση πωλησης της παραγόμενης ενέργειας είναι διάρκειας 20 ετών ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ 4%        ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΣΚΚ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ 

ΜΣΚΚ μέσος όρος συντελεστών κατηγορίας-ομάδας 9 που είναι 22%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάνε όλα στο 4% , από εσένα εξαρτάται να δημιουργήσεις τις προυποθέσεις να αποσβέσεις εξοπλισμό με συντελέστη 10%  (αυτό το 4% είναι βλακώδες αν ληφθει υπόψιν οτι η σύμβαση πωλησης της παραγόμενης ενέργειας είναι διάρκειας 20 ετών ). 

 

Τι ψάχνεις μωρέ Σωτήρη......

 

Αφού ξέρεις πως πάει, θέλουνε να ρίξουνε τις αποσβέσεις για να δηλώσουν οι επιχειρήσεις περισσότερα κέρδη......

 

Τι ψάχνεις................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...