• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
adel

Προϋπόθεση φορολόγησης στα μπλοκάκια με κλίμακα μισθωτών

Question

ΑΡΘΡΟ 12 ΝΟΜΟΥ 4172

 

Καταλαβαίνω σωστά ?

Δηλαδή για να φορολογηθεί το μπλοκάκι ως μισθωτή απασχόληση οι δαπάνες προς αναμόρφωση να είναι έως 9250 ευρώ

Και ποιά περίπτωση είναι η τελευταία (διάταξη προγούμενου εδαφίου κτλ) όπο δεν εφαρμόζεται ? 

 

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών
ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή
νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία
(3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό
εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου
εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προ−
έρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή
νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσί−
ες και εφόσον οι ετήσιες επιχειρηματικές δαπάνες που
θα εξέπιπταν, σύμφωνα με το άρθρο 22, δεν υπερβαί−
νουν το ποσό των εννέα χιλιάδων διακοσίων πενήντα
(9.250) ευρώ. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν
εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος
αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία
από τις περιπτώσεις α΄ έως ε΄ του παρόντος άρθρου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

  • 0

Υπάρχει θέμα με το άρθρο αυτό μετά και τον 4223, τόσο για 9250 όσο και για την επαγγελματική εγκατάσταση.

Μιλάμε πάντα για 2014 όχι για 2013. Στο 2013 δεν υπάρχει το 9250.

 

Δεν εφαρμόζεται για:

α) στο πλαίσιο σύμβασης εργασίας, σύμφωνα με το εργατικό δίκαιο,
β) βάσει σύμβασης, προφορικής ή έγγραφης, με την οποία το φυσικό πρόσωπο αποκτά σχέση εξαρτημένης εργασίας με άλλο πρόσωπο, το οποίο έχει το δικαίωμα να ορίζει και να ελέγχει τον τρόπο, το χρόνο και τον τόπο εκτέλεσης των υπηρεσιών,
γ) οι οποίες ρυθμίζονται από τη νομοθεσία περί μισθολογίου και ειδικών μισθολογίων των υπαλλήλων και λειτουργών του Δημοσίου,
δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,
ε) ως δικηγόρος έναντι πάγιας αντιμισθίας για την παροχή νομικών υπηρεσιών,

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει θέμα με το άρθρο αυτό μετά και τον 4223, τόσο για 9250 όσο και για την επαγγελματική εγκατάσταση.

Μιλάμε πάντα για 2014 όχι για 2013. Στο 2013 δεν υπάρχει το 9250.

 

 

 

 

Γιατί υπάρχει το 9.250 στο 2014 ? Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκαιο υπάρχει θέμα ερμηνείας γιατί  αλλά με το Ν 4223/2013 ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ 4172/2013 . Να δούμε πότε θα το συμμαζέψουν τελικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί υπάρχει το 9.250 στο 2014 ? Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκαιο υπάρχει θέμα ερμηνείας γιατί  αλλά με το Ν 4223/2013 ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ 4172/2013 . Να δούμε πότε θα το συμμαζέψουν τελικά.

Τι να πρώτο-συμμαζέψουν Σωτήρη...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 

β) βάσει σύμβασης, προφορικής ή έγγραφης, με την οποία το φυσικό πρόσωπο αποκτά σχέση εξαρτημένης εργασίας με άλλο πρόσωπο, το οποίο έχει το δικαίωμα να ορίζει και να ελέγχει τον τρόπο, το χρόνο και τον τόπο εκτέλεσης των υπηρεσιών,

Πανω σ αυτο: πελατης μου ειχε υπογραψει συμβαση με τη ΓΣΕΕ για το διαστημα 01/11-31/12/13 και σκοπευει να υπογραψει εκ νεου για ολο το 2014. Μπορει να αμοιβεται με αποδειξη δαπανης (ποσο αμοιβης πανω απο 10.000€)? Θα πρεπει να κανει εναρξη με μπλοκακι? κι αν ναι, βασει του παραπανω, θα φορολογηθει με την κλιμακα των μισθωτων / συνταξιουχων?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πανω σ αυτο: πελατης μου ειχε υπογραψει συμβαση με τη ΓΣΕΕ για το διαστημα 01/11-31/12/13 και σκοπευει να υπογραψει εκ νεου για ολο το 2014. Μπορει να αμοιβεται με αποδειξη δαπανης (ποσο αμοιβης πανω απο 10.000€)? Θα πρεπει να κανει εναρξη με μπλοκακι? κι αν ναι, βασει του παραπανω, θα φορολογηθει με την κλιμακα των μισθωτων / συνταξιουχων?

 

... Το μόνο που καταλάβαμε είναι ...πως είναι πελάτης σας !!!!!   :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα, να θεσω το ερωτημα διαφορετικα.

 

Εστω οτι ο Χ ειχε συναψει συμβαση με Γσεε η οποια αφορουσε το διαστημα 01/11-31/12/13 και η πληρωμη θα γινει με αποδειξη δαπανης.

Το 2014 σκοπευει να υπογραψει εκ νεου συμβαση με τον ιδιο φορεα για ολο το ετος. Η αμοιβη που προκειται να παρει (για την νεα συμβαση) ειναι πανω απο 10.000€.

Ερωτημα, Μπορει να αμοιφθει με αποδειξη δαπανης και για το 2014 ή θα πρεπει να κανει εναρξη και αρα να εκδοσει τιμολογιο για την εργασια του?

Απαντηση υστερα απο ψαξιμο, μιας και πρωτη φορα ασχοληθηκα με το παρον ζητημα,  η φυση της συμβασης, και οχι το ποσο, ειναι αυτη που καθοριζει αν υποχρεουται καποιος σε μπλοκακι. π.χ. αν η συμβαση καθοριζει το χρονο, τον τοπο και γενικα τις συνθηκες εργασιας, τοτε μιλαμε για εξαρτημενη εργασια και υποκειται σε ασφαλιση Ικα, σε αντιθετη περιπτωση πρεπει να τηρησει μπλοκακι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.