Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΕΝΤΟΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ


nasy

Ερώτηση

Συμφωνα με την ΠΟΛ 1006/2014 καθε μεταβολη στο μητρωο πρεπει να γινεται μεσα 10 ημερες ισχυει αυτο και για την αλλαγη στις ταυτοτητες η στην δηλωση γαμου ;

Χθες πηγα στην εφορια για κλειδαριθμο και η ταυτοτητα εχει αλλαξει απο το 2013 μου ειπαν οτι εχει  προστιμο 100 ευρω . Αν η εγκυκλιος εχει ισχυ απο 01/01/2014 οι ταυτοτητες που εκδοθηκαν τα προηγουμενα χρονια και δεν δηλωθηκαν εχουν προστιμο , ειναι δυνατο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συμφωνα με την ΠΟΛ 1006/2014 καθε μεταβολη στο μητρωο πρεπει να γινεται μεσα 10 ημερες ισχυει αυτο και για την αλλαγη στις ταυτοτητες η στην δηλωση γαμου ;

Χθες πηγα στην εφορια για κλειδαριθμο και η ταυτοτητα εχει αλλαξει απο το 2013 μου ειπαν οτι εχει  προστιμο 100 ευρω . Αν η εγκυκλιος εχει ισχυ απο 01/01/2014 οι ταυτοτητες που εκδοθηκαν τα προηγουμενα χρονια και δεν δηλωθηκαν εχουν προστιμο , ειναι δυνατο ;

ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΗΣ ΔΟΥ ΙΩΝΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΑΜΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΔΙΟΤΙ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα προς επιβεβαίωση στοιχεία πρίν τη συμπλήρωση του Ε1 (2014) αν πας να ενημερώσεις στον υπόχρεο για σύζυγο, σου βγλαζει μήνυμα ότι το μητρώο ενημερώνεται εντός δέκα ημερών από το γάμο!!! Η πολ 1006/2014 δίνει προθεσμία 10 ημερών μόνο για στοιχεία μεταβολής εργασιών, όχι ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

 

Και από τους νιόπαντρους 100άρικα ψάχνουν... Μετά το γάμο οι άνθρωποι πάνε ταξίδι... οχι μητρώο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα προς επιβεβαίωση στοιχεία πρίν τη συμπλήρωση του Ε1 (2014) αν πας να ενημερώσεις στον υπόχρεο για σύζυγο, σου βγλαζει μήνυμα ότι το μητρώο ενημερώνεται εντός δέκα ημερών από το γάμο!!! Η πολ 1006/2014 δίνει προθεσμία 10 ημερών μόνο για στοιχεία μεταβολής εργασιών, όχι ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

 

Και από τους νιόπαντρους 100άρικα ψάχνουν... Μετά το γάμο οι άνθρωποι πάνε ταξίδι... οχι μητρώο!!!

 

Να μάθουν αυτοί που θέλουν γάμους και πανηγύρια

να καλούν και τον λογιστή τους, να του δίνουν μια μπουμπουνιερίτσα παραπάνω

και να τρέχει για ενημερώσεις μητρώου, την ώρα που εκείνοι απολαμβάνουν την βδομάδα της σαντιγύ (από την τούρτα... λίγο πριν την γαμο-έκπληξη)

 

Αλλιώς ας ρωτήσουν κανέναν παντρεμένο να τους πει τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουν... να γλυτώσουν και το 100ρικο x2 για τις εκπρόθεσμες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... και δυστυχώς, για να σοβαρευτώ λίγο ;) το 10ήμερο πιάνει όλες τις μεταβολές που πρέπει να δηλωθούν στο μητρώο. 

(εκτός από κάποιες που ρητώς αναφέρονται στην Πολ. πχ θάνατος φορολογουμένου που μπορεί να υποβληθεί

το αργότερο μέχρι την λήξη προθεσμίας υποβολής της δήλωσης ΦΕ)

Σημ: τώρα πως απ'τους γάμους πήγα στις κηδείες ??? Τι συνειρμοί είναι αυτοί που κάνω ??? :blink:

Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω...Είπα να σοβαρευτώ, αλλά εγώ το παράκανα... :P  

 
 
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4174 Φορολογικές διαδικασίες και άλλες διατάξεις
  • Αρθρο 10. Εγγραφή στο φορολογικό μητρώο
  • 1. Κάθε πρόσωπο που πρόκειται να ασκήσει δραστηριότητες επιχειρηματικού περιεχομένου ή να καταστεί υπόχρεο σε καταβολή ή παρακράτηση φόρου, σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία ή σε υποβολή οποιασδήποτε δήλωσης που εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής του Κώδικα υποβάλλει δήλωση εγγραφής στο φορολογικό μητρώο κατά τον τρόπο και το χρόνο που ορίζεται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα. Με όμοια απόφαση είναι δυνατόν να ορίζονται άλλες κατηγορίες προσώπων, για τις οποίες απαιτείται εγγραφή στο φορολογικό μητρώο.
  • 2. 

  • 3. 

  • 4. Ο φορολογούμενος, φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα, υποχρεούται να ενημερώνει εγγράφως τη Φορολογική Διοίκηση εντός δέκα (10) ημερών για μεταβολές στην επωνυμία, το διακριτικό τίτλο, τη διεύθυνση κατοικίας ή τη διεύθυνση των επαγγελματικών εγκαταστάσεων, την έδρα, το αντικείμενο της δραστηριότητας, τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, καθώς και τις λοιπές πληροφορίες που παρασχέθηκαν κατά το χρόνο της εγγραφής. Ο φορολογούμενος δεν μπορεί να επικαλείται έναντι της Φορολογικής Διοίκησης τις μεταβολές του προηγούμενου εδαφίου, μέχρι το χρόνο ενημέρωσής της. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα καθορίζονται ο τρόπος ενημέρωσης και οι λεπτομέρειες εφαρμογής της παρούσας παραγράφου.

    5. Σε περίπτωση που ο φορολογούμενος ή ο υπόχρεος, του άρθρου αυτού, παραλείψει να εγγραφεί, σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους δεν απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής και παρακράτησης των φόρων και από τις λοιπές φορολογικές υποχρεώσεις.

Καλή συνέχεια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, κοίταξα κι εγώ το νόμο, αν και νομίζω ότι θα ακολουθείται μόνο για τη μεταβολή/διακοπή εργασιών (μνεία του 10ημέρου γίνεται μόνο εκεί στην ΠΟΛ 1006/2014). Τα ατομικά, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, θα μπαίνει ώς ημερομηνία μεταβολής αυτή της δήλωσης. Είναι πολλά που δεν μπορούν να δηλώνονται εντός 10 ημερών. πχ ο άλλος πάει στο εξωτερικό να παντρευτεί ή ο ανήλικος μπαίνει με σχέση με τον "ασκούντα γονική μέριμνα" κλπ κλπ που είναι αδύνατο να δηλώνονται σε 10 ημέρες.

 

Α.... να και μια φωτογραφία:

post-28169-0-02382400-1395348789_thumb.g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν σας τυχει στο κισε της εφοριας προστιμο για ταυτοτητα ,πηγαινεις στο τμημα δηλωνεις οτι την εχασες και παίρνεις καινουριο δεκαημερο με νεα ταυτοτητα και το εκατομπαλο στην τσεπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν σας τυχει στο κισε της εφοριας προστιμο για ταυτοτητα ,πηγαινεις στο τμημα δηλωνεις οτι την εχασες και παίρνεις καινουριο δεκαημερο με νεα ταυτοτητα και το εκατομπαλο στην τσεπη..

Αφού θα το πληρώσεις σε παράβολο στην αστυνομία και σε νέες φώτο!!!!!  :)

Είτε έτσι είτε αλλιώς...... τα λεφτά από την τσέπη θα κάνουν φτερά!!!!!!!  :P   ;)

 

 

Καλημέρες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4174 Φορολογικές διαδικασίες και άλλες διατάξεις

  • Αρθρο 10. Εγγραφή στο φορολογικό μητρώο
  • 1. Κάθε πρόσωπο που πρόκειται να ασκήσει δραστηριότητες επιχειρηματικού περιεχομένου ή να καταστεί υπόχρεο σε καταβολή ή παρακράτηση φόρου, σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία ή σε υποβολή οποιασδήποτε δήλωσης που εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής του Κώδικα υποβάλλει δήλωση εγγραφής στο φορολογικό μητρώο κατά τον τρόπο και το χρόνο που ορίζεται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα. Με όμοια απόφαση είναι δυνατόν να ορίζονται άλλες κατηγορίες προσώπων, για τις οποίες απαιτείται εγγραφή στο φορολογικό μητρώο.
  • 2. 
  • 3. 
  • 4. Ο φορολογούμενος, φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα, υποχρεούται να ενημερώνει εγγράφως τη Φορολογική Διοίκηση εντός δέκα (10) ημερών για μεταβολές στην επωνυμία, το διακριτικό τίτλο, τη διεύθυνση κατοικίας ή τη διεύθυνση των επαγγελματικών εγκαταστάσεων, την έδρα, το αντικείμενο της δραστηριότητας, τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, καθώς και τις λοιπές πληροφορίες που παρασχέθηκαν κατά το χρόνο της εγγραφής. Ο φορολογούμενος δεν μπορεί να επικαλείται έναντι της Φορολογικής Διοίκησης τις μεταβολές του προηγούμενου εδαφίου, μέχρι το χρόνο ενημέρωσής της. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα καθορίζονται ο τρόπος ενημέρωσης και οι λεπτομέρειες εφαρμογής της παρούσας παραγράφου.

………………………………………………………………..

 

Στην 1006_2013 όπου καθορίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής γίνεται λόγος για προθεσμία ενημέρωσης  μεταβολής μόνο των φυσικών προσώπων που έχουν κάνει έναρξη επιχειρηματικής δραστηριότητας

….

Άρθρο 7 (ΠΟΛ.1006.31.12.2013)
Δήλωση Μεταβολής Επιχειρηματικής Δραστηριότητας


1. Τα πρόσωπα του άρθρου 4 της παρούσας, υποχρεούνται, να ενημερώνουν τη Φορολογική Διοίκηση, για τις μεταβολές που αφορούν στην επωνυμία, το διακριτικό τίτλο, τη διεύθυνση των επαγγελματικών εγκαταστάσεων, την έδρα ή το αντικείμενο της δραστηριότητας τους καθώς και τις λοιπές πληροφορίες, που παρασχέθηκαν, κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης έναρξης επιχειρηματικής δραστηριότητας, εντός δέκα (10) ημερών, από το χρόνο που έγιναν οι μεταβολές ή από το χρόνο έκδοσης της ανακοίνωσης του Γ.Ε.ΜΗ., όπου απαιτείται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν σας τυχει στο κισε της εφοριας προστιμο για ταυτοτητα ,πηγαινεις στο τμημα δηλωνεις οτι την εχασες και παίρνεις καινουριο δεκαημερο με νεα ταυτοτητα και το εκατομπαλο στην τσεπη..

 

Σωστός, επίσης μπορείς να χωρίσεις και να ξαναπαντρευτείς. Ευτυχώς που ο θάνατος είναι ξεκάθαρα εκτός δεκαημέρου, γιατί να ξαναπεθάνεις δε γίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στις περισσότερες ΔΟΥ βάζουν 100 ευρώ για την αλλαγή ταυτότητας.

 

Σε κάποια ΔΟΥ μου είπε η υπάλληλος ότι μάλλον θα γίνει 50.

 

Το 10 ήμερο ισχύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλημερα. Εχει ανοιξει στο taxis το Μ1 για αλλαγη ταυτοτητας;;;Γιατι δεν βλεπω κατι...

Τελικα το προστιμο των 10 ημερων ισχυει και για ταυτοτητες;;;;

Η ΠΟΛ 1123/20-4-2014 δεν λεει κατι για προστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάνεις αν το εφαρμόζουν και στο γάμο δηλ ούτε από το ταξίδι του μέλιτος δεν έχουν γυρίσει σε 10 μέρες (ταξίδι του μέλιτος εννοούμε στο χωριό τους πλέον....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αβάδιστα - Παπάς αναλαμβάνει την τέλεση Γάμου ΚΑΙ την  δήλωση στο μητρώο . ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο για θρησκευτικούς γάμους , τιμή έκπληξη απο 50€  ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΔΩΡΟ το Α21 για το πρώτο σας παιδί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά εχω την αίσθηση ότι διάβασα κάπου, ότι η αλλαγή ταυτότητας θα ενημερώνεται αυτόματα απο την αστυνομική αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά εχω την αίσθηση ότι διάβασα κάπου, ότι η αλλαγή ταυτότητας θα ενημερώνεται αυτόματα απο την αστυνομική αρχή.

Υπήρχε στην αρχική σελίδα του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Τελικά η αλλαγή ταυτότητας μέσω taxis ισχύει? Πηγαίνω αλλαγή στοιχείων μητρώου αλλά μόνο αλλαγη διευθυνσης μου ανοίγει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Τελικά η αλλαγή ταυτότητας μέσω taxis ισχύει? Πηγαίνω αλλαγή στοιχείων μητρώου αλλά μόνο αλλαγη διευθυνσης μου ανοίγει......

δεν ισχύει ακόμη..θα το ανακοινώσουν όταν είναι έτοιμοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να στέλνετε τούς φορολογούμενους στην αστυνομία για να διαμαρτυρηθούν που δεν τούς ενημέρωσαν για μεταβολή στο μητρώο. εάν πάνε καμιά εκατοστή άτομα στον προϊστάμενο της ΔΟΥ και του τα κάνουνε τσουρέκια κι άλλα τόσα στον αστυνομικό διευθυντή, θα σου πώ τότε τι γίνεται. Πάντως αυτό δεν παίζει με όλες τις ΔΟΥ. Είναι "κόλλημα" μερικών υπαλλήλων. Σε 3 διαφορετικές ΔΟΥ πήγα τις τελευταίες μέρες γι αυτή τη δουλειά και σε καμία δεν μου είπανε για πρόστιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να στέλνετε τούς φορολογούμενους στην αστυνομία για να διαμαρτυρηθούν που δεν τούς ενημέρωσαν για μεταβολή στο μητρώο. εάν πάνε καμιά εκατοστή άτομα στον προϊστάμενο της ΔΟΥ και του τα κάνουνε τσουρέκια κι άλλα τόσα στον αστυνομικό διευθυντή, θα σου πώ τότε τι γίνεται. Πάντως αυτό δεν παίζει με όλες τις ΔΟΥ. Είναι "κόλλημα" μερικών υπαλλήλων. Σε 3 διαφορετικές ΔΟΥ πήγα τις τελευταίες μέρες γι αυτή τη δουλειά και σε καμία δεν μου είπανε για πρόστιμο. 

ναί ισχύει αυτό. Γενικά το αποφεύγουν προς το παρόν να το εφαρμόσουν. Τώρα αν το κάνουν ατύπως ή νόμιμα δεν το έχω ψάξει να σας πώ την αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχετε καταλάβει ότι προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη με χίλια δυό πράγματα κι έρχεται κι ο κάθε ανόητος υπάλληλος (που ακόμα βλέπεις να δουλεύουνε και να διαβάζουνε πέντε μέσα στις εφορίες και να ξύνονται οι 95) και μας αναστατώνει με ότι του έρθει στο κεφάλι? Και να επιμένει κι από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

 

έχω μεταφορά έδρας ελεύθερου επαγγελματία από Άργος στην Αθήνα.

 

Το νέο μισθωτήριο (της Αθήνας) συνάφθηκε στις 09/06/15 και ισχύει από 10/06/15 έως 09/06/18.

 

Με βάση το 10ημερο μέχρι πότε πρέπει να πάω στη Δ.Ο.Υ. Άργους για να κάνω τη μεταβολή , μέχρι τις 19/06 ή μέχρι τις 20/06 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος συνάδελφος ?

 

Η ημερομηνία μεταβολής είναι αυτή που θα δηλώσετε και η οποία θα μπορούσε να είναι μεταγενέστερη από αυτή που γράφει το μισθωτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...