Προς το περιεχόμενο
  • 0

υποβολη ε7 μεσω taxis χωρις προγραμμα μισθοδοσιας


dodos

Ερώτηση

θελω να υποβαλλω ε7 για ατομικη επιχειρηση ,αλλα απο το ταξις ,χωρις προγραμμα μισθοδοσιας

 

μπηκα στην εφαρμογη συμπληρωσα τα στοιχεια (οι πληρωμες ηταν ηδη προσυμπληρωμενες.)

 

1.τι αρχειο επισυναπτω ? πρεπει να κατεβασω την εφαρμογη που εχει για το ε7 και να το συμπληρωσω ?αυτο το

αρχειο επισυναπτω?εκει που λεει κατατησεις εκτος φορου αφορα να υποθεσω τις εισφορες ικα του εργαζομενου?

και ειδος αποδοχων για τακτικες αποδοχες τι βαζω ?

 

2.απαιτηται να επισυναψω και τις βεβαιωσεις αποδοχων που εχω σε excelaki?η αρκει η συμπληρωση

της φορμας του προγραμματο του ταξις που θα κατεβασω?(νομιζω οχι αφου στο προγραμματακι ουσιαστικα

συμπληρωνω ολα τα στοιχεια της βεβαιωσης αποδοχων )

 

3.το ε7 ειναι απο οτι καταλαβα ανεξαρτητη υποχρεωση απο την αποστολη των βεβαιωσεων μισθωτων

υπηρεσιων και παρακρατουμενων φορων ελευθεριων επαγγελματων..

η εφαρμογη για αυτα εχει ανοιξει ?υποτιθετε οτι ληγη 28/3/2014?

και παλι πως τα στελνουμε? κατεβαζουμε παλι προγραμματακι του ταξις ?η επισυναπτουμε της βεβαιωσεις αποδοχων που εχουμε ηδη?

 

αν εχει καποιος καιρο ας μου απαντηση

καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1.τι αρχειο επισυναπτω ? πρεπει να κατεβασω την εφαρμογη που εχει για το ε7 και να το συμπληρωσω ?με τα ιδια στοιχεια που εχω και στην φορμα ?ναι

 

2.απαιτηται να επισυναψω και τις βεβαιωσεις αποδοχων που εχω σε excelaki? οχι

η αρκει η συμπληρωση της φορμας του προγραμματο του ταξις που θα κατεβασω? ναι

 

 

 

 

 

καλημερα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεχωριστό είναι και έχει ανοίξει αλλά αναμένεται αναβάθμιση καθώς δέχεται μόνο βεβαιώσεις αποδοχών - συντάξεων για την ώρα. 

Έχει κι αυτό δικό του πρόγραμμα να κατεβάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεχωριστό είναι και έχει ανοίξει αλλά αναμένεται αναβάθμιση καθώς δέχεται μόνο βεβαιώσεις αποδοχών - συντάξεων για την ώρα. 

Έχει κι αυτό δικό του πρόγραμμα να κατεβάσετε.

ειναι δηλαδη και αυτο στην ιδια λογικη με το ε7 ,συμπληρωνω την φορμα που εχει μεσα και στελνω και τα στοιχεια με το αντιστοιχο προγραμματακι που θα εχω καταβαση παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκει που λεει κατατησεις εκτος φορου αφορα να υποθεσω τις εισφορες ικα του εργαζομενου?

και ειδος αποδοχων για τακτικες αποδοχες τι βαζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σε ευχαριστω πολυ..

για το 3 ξερεις κατι ?

Η εφαρμογή έχει ανοιξει, κατεβάζεις το πρόγραμμα του ταχις και δημιουργείς το αρχείο (το πρόγραμμα είναι παρόμοιο με το πρόγραμμα για το Ε7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκει που λεει κατατησεις εκτος φορου αφορα να υποθεσω τις εισφορες ικα του εργαζομενου?

και ειδος αποδοχων για τακτικες αποδοχες τι βαζω ?

ειδος αποδοχων 10 και κρατησεις εκτος φορου ειναι το ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εφαρμογή έχει ανοιξει, κατεβάζεις το πρόγραμμα του ταχις και δημιουργείς το αρχείο (το πρόγραμμα είναι παρόμοιο με το πρόγραμμα για το Ε7)

ευχαριστω πολυ αρα και στις δυο περιπτωσεις συμπληρωνεις τα στοιχεια ,καταβαζεις το προγραμματακι του taxis ,συμπληρωνεις

τα στοιχεια και εκει το επισυναπτης και τελος ...

γιατι ακουγα διαφορα για επισυναψει της βεβαιαωσεις αποδοχων που εχουμε σε excelaki,η της βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων που ηδη εχουμε φτιαξει  κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν κατεβαζεις το αρχειο απο την γγπς να διαβασεις και τις οδηγιες

βοηθανε αρκετες φορες

κοιτα και τις ερωτησεις-απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O.E είχε υποχρέωση υποβολής προσωρινής δήλωσης ΦΜΥ για το α δίμηνο του 2013.( μετά δεν απασχόλησε προσωπικό).....αλλά δεν πλήρωσε το οφειλόμενο ποσόν.

Μπορώ να υποβάλω Ε7 τώρα και να πληρώσω με την υποβολή του Ε7 ή πρέπει να γίνει πρώτα η προσωρινή και μετά το ε7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,πήγα να στείλω φμυ προσωρινή για τον Φεβρουάριο και το σύστημα μου λέει ότι δεν μπορώ γιατί το σύστημα αναβαθμίζεται.Συμβαίνει και σε σας ή κάτι δεν κάνω εγώ. Αυτό το κάνει και στις ατομικές και στις εταιρείες.Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'ευχαριστώ για την παράθεσή σου, το έχω διαβάσει μάλλον δεν το έχω εμπεδόσει πλήρως.Δηλαδή τον φμυ του Ιανουαρίου πρέπει να τον αποδώσω μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και το σύστημα γιατί δεν έχει ανοίξει,μάλλον έχω πάθει μπλάκ αουτ και το μυαλό μου δεν λειτουργεί σωστά .Αν θέλεις να μου το διευκρινήσεις θα σου ήμουν υπόχρεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την υποβολή της δήλωσης Φ.Μ.Υ από 1.1.2014 και μετά δεν έχει εκδοθεί ακόμα απόφαση η οποία να ορίζει τον τρόπο και τον χρόνο υποβολής της, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 4 του άρθρου 60 του νέου Κ.Φ.Ε

Σχετικά με την καταβολή του φόρου (Φ.Μ.Υ), η παράγραφος  6 του άρθρου 60 του νέου Κ.Φ.Ε. ορίζει ότι, αυτός αποδίδεται το αργότερο μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής του υποκείμενου σε παρακράτηση εισοδήματος.

δλδ ξέρουμε το πότε πληρώνουμε αλλά όχι το πώς και πότε υποβάλουμε την δήλωση φμυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'ευχαριστώ και πάλι .Τελικά μόνοι μας θα διευκρινίζουμε τις όποιες αλλαγές τους.Μας αφήνουν ακάλυπτους και τα πρόστιμα για μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ αρα και στις δυο περιπτωσεις συμπληρωνεις τα στοιχεια ,καταβαζεις το προγραμματακι του taxis ,συμπληρωνεις

τα στοιχεια και εκει το επισυναπτης και τελος ...

γιατι ακουγα διαφορα για επισυναψει της βεβαιαωσεις αποδοχων που εχουμε σε excelaki,η της βεβαιωσεις παρακρατουμενων φορων που ηδη εχουμε φτιαξει  κ.τ.λ.

την εφαρμογη ρε παιδια για τις βαβαιωσεις αποδοχων κα ιπαρακρατουμενων φορων δε την βλεπω?

θα υποβληθει και η παρακρατηση 3 % των εργολαβων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την εφαρμογη ρε παιδια για τις βαβαιωσεις αποδοχων κα ιπαρακρατουμενων φορων δε την βλεπω?

θα υποβληθει και η παρακρατηση 3 % των εργολαβων ?

σε ποιο μενου παμε για να κατεβασουμε το προγραμματακι για την υποβολη και την συμπληρωση των.βεβαιωσεων αποδοχων και ελευθερων επαγγελματιων? Και την βεβαιωση για παρακρατηση 3% στελνουμε?ειναι παρομοιο προγραμματακι με το ε7? Που ειναι ρε παιδια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ποιο μενου παμε για να κατεβασουμε το προγραμματακι για την υποβολη και την συμπληρωση των.βεβαιωσεων αποδοχων και ελευθερων επαγγελματιων? Και την βεβαιωση για παρακρατηση 3% στελνουμε?ειναι παρομοιο προγραμματακι με το ε7? Που ειναι ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

σε ποιο μενου παμε για να κατεβασουμε το προγραμματακι για την υποβολη και την συμπληρωση των.βεβαιωσεων αποδοχων και ελευθερων επαγγελματιων? Και την βεβαιωση για παρακρατηση 3% στελνουμε?ειναι παρομοιο προγραμματακι με το ε7? Που ειναι ρε παιδια?

 

Μην ψάχνεις δεν υπάρχει ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην ψάχνεις δεν υπάρχει ακόμη

σε ευχαριστω γιατι με αγχωσε λιγο το θεμα.

οπως και η υποβολη του ε7 πρωτη φορα εκτος προγραμματος μισθοδοσιας.

επισυναψα το ζιπαρισμενο αρχειο που εφτιαξα με το προγραμματακι του taχις.του εδωσα ονομα το αφμ του εργοδοτη.

επειδη ειχα περιοδους που δεν υπηρχε υποχρεωση φμυ και εισφορας αλληλεγγυης και αρα εκει ηταν μηδεν , για να το δεχτει το

συστημα ηθελε και ημερομηνια και αναγκαστηκα να βαλω π.χ. για περιοδο 1/7-31/08/2013 με ακαθαριστες αποδοχες 1000 και φορο 0,(αρα δεν ειχε σταλει προσωρινη φμυ) ημερομηνια 31/08/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω γιατι με αγχωσε λιγο το θεμα.

οπως και η υποβολη του ε7 πρωτη φορα εκτος προγραμματος μισθοδοσιας.

επισυναψα το ζιπαρισμενο αρχειο που εφτιαξα με το προγραμματακι του taχις.του εδωσα ονομα το αφμ του εργοδοτη.

επειδη ειχα περιοδους που δεν υπηρχε υποχρεωση φμυ και εισφορας αλληλεγγυης και αρα εκει ηταν μηδεν , για να το δεχτει το

συστημα ηθελε και ημερομηνια και αναγκαστηκα να βαλω π.χ. για περιοδο 1/7-31/08/2013 με ακαθαριστες αποδοχες 1000 και φορο 0,(αρα δεν ειχε σταλει προσωρινη φμυ) ημερομηνια 31/08/2013

επισης κατεβασα την εφαρμογη για την αποστολη βεβαιωσεων συναταξεων και παρακρατουμενων φορων και ειναι ακριβως

η ιδια; με την εφαρμογη του ε7.

δηλαδη ακομα και αν επιλεξης βεβαιωση παρακρατουμενων φοροων ελευθερων επαγγελματιων παλι επικεφαλιδα βγαζει μισθωτων και συνταξιουχων ?

τι κανουμε το στελνουμε ετσι και απλά αλαζουμε τον κωδικο αμοιβων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επισης κατεβασα την εφαρμογη για την αποστολη βεβαιωσεων συναταξεων και παρακρατουμενων φορων και ειναι ακριβως

η ιδια; με την εφαρμογη του ε7.

δηλαδη ακομα και αν επιλεξης βεβαιωση παρακρατουμενων φοροων ελευθερων επαγγελματιων παλι επικεφαλιδα βγαζει μισθωτων και συνταξιουχων ?

τι κανουμε το στελνουμε ετσι και απλά αλαζουμε τον κωδικο αμοιβων ?

καλησπέρα 

σχετικά με τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών .σε κάθε βεβαίωση που φτιάχνουμε με το πρόγραμμα του taxis την αποθηκεύουμε με το όνομα του κάθε εργαζόμενου ή με το ΑΦΜ του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω γιατι με αγχωσε λιγο το θεμα.

οπως και η υποβολη του ε7 πρωτη φορα εκτος προγραμματος μισθοδοσιας.

επισυναψα το ζιπαρισμενο αρχειο που εφτιαξα με το προγραμματακι του taχις.του εδωσα ονομα το αφμ του εργοδοτη.

επειδη ειχα περιοδους που δεν υπηρχε υποχρεωση φμυ και εισφορας αλληλεγγυης και αρα εκει ηταν μηδεν , για να το δεχτει το

συστημα ηθελε και ημερομηνια και αναγκαστηκα να βαλω π.χ. για περιοδο 1/7-31/08/2013 με ακαθαριστες αποδοχες 1000 και φορο 0,(αρα δεν ειχε σταλει προσωρινη φμυ) ημερομηνια 31/08/2013

Από τις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις του gsis

20. Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος σε κάποια περίοδο και συνεπώς δεν όφειλα να υποβάλλω για την περίοδο αυτή Προσωρινή ΦΜΥ ;

 

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα 2 «Ανάλυση των Ποσών Φόρου και της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του Ν.3986/2011 που αποδόθηκαν κατά δίμηνο ή μήνα» και στην οποία είχε παρακρατηθεί και αποδοθεί φόρος , έτσι ώστε να συμφωνεί το σύνολο των δηλωθέντων ακαθάριστων αποδοχών του εν λόγω πίνακα με το σύνολο των ακαθαρίστων αποδοχών της διαχειριστικής χρήσης για την οποία υποβάλλεται η δήλωση Ε7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι λύσετε μου μια απορία.

 

Σε κάποια φορολογική περίοδο εντός του 2013 έκανα το εξής λάθος.

 

πίστωσα τον κεφαλικό φόρο (ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦ.ΑΛΛΗΛ. Ν.3986/2011) που αναλογούσε σε ένα εργαζόμενο στον ίδιο λ/σμό που πίστωσα και τον ΦΜΥ.

 

ως αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη περίοδο αντί να πληρώσω πχ 100€ φμυ και 50€ χαράτσι, σύνολο 150€, πλήρωσα 120€ φμυ και 30€ χαράτσι, σύνολο (πάλι) 150€

 

Τώρα με την έκδοση των βεβαιώσεων και την προετοιμασία του ε7 διαπίστωσα το λάθος.

 

Επιλέγοντας να κάνω τροποποιητική το σύστημα μου φέρνει την αρχική δήλωση και μου επιτρέπει να αλλάξω τα ποσά.

Δε μου δίνει όμως επιλογή να βάλω και το αρχικά καταβληθέν ποσό ώστε να προκύψει διαφορά μηδέν.

 

Ξέρει κανείς πώς το χειριζόμαστε τεχνικά; Να βάλω μόνο τις διαφορές; πχ -30φμυ +30χαράτσι, σύνολο 0,00;

Η αν βάλω τα σωστά ποσά θα προκύψει το μηδέν με βάση το αρχείο τους;

Δεν έχω ξανακάνει τροποποιητική ΦΜΥ και φοβάμαι μη βεβαιωθεί ξανά όλος ο φόρος και είναι και μεγάλο ποσό και χρεωθούν και πρόστιμα ή πρόσθετοι φόροι και τόκος;

 

Ή μήπως να πειράξω το ε7 και να του δώσω βεβαίωση με μεγαλύτερο ΦΜΥ και μικρότερο χαράτσι αφού και τα δυό θα εκκαθαριστούν με την δήλωση Ε1;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν θέλετε τη γνώμη μου...

 

δε θα πείραζα τίποτα..

 

τροποποιητική με ποσό μικρότερο έχω την εντύπωση πως δε γίνεται..

 

έτσι κι αλλιώς θα έρθει στα ίσα με την εκκαθάριση της δήλωσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...