Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΔΙΚΟΦΑΝΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΗΣ


THE ART OF ROLLING

Ερώτηση

Καλησπέρα και καλή δύναμη

Για έναν πελάτη μου έχω μια απόφαση επιβολής προστίμου "περί μη εκδόσεως φορολογικού στοιχείου" ύψους 8.000,00 (οχτώ χιλιάδες, ναι καλά είδατε)

 

Μου ζητάνε από την ΔΟΥ να κάνω ενδικοφανή προσφυγή μέχρι την παρασκευή ,

παρόλου που ελπίζαμε να σε μια διευκρινιστική -διορθωτική εγκύκλιο 

που θα μείωνε τα πρόστιμα στο 50%.

 

Εχει κάνει κάποιος από σας?

Ξέρω μόνο ότι πρέπει να γίνει σε ηλεκτρονική μορφή 

με σκαναρισμένα τα δικαιολογητικά (?)

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

 

Kαλές οι οδηγίες προς ναυτιλομένους , αλλά θα είχε μεγάλη σημασία να μας πούνε και ορισμένα στατιστικά πχ πόσες ενδικοφανείς προσφυγές υποβλήθηκαν εως 31-12-2014, πόσες εξετάστηκαν , πόσες εκρεμούν , σε πόσες έγιναν δεκτές , πόσες απορίφθηκαν  κλπ  Ετσι για να ξέρουμε πως παίζουν το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα σήμερα στη Δ.Ο.Υ. Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ για κατάθεση ενδικοφανούς προσφυγής για να προσβάλλω ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ για το οποίο είναι λανθασμένος ο τρόπος υπολογισμού του φόρου περίπου κατά 200 ευρώ. Επίσης μαζί μου είχα και την αίτηση για αναστολή ώστε να μην καταβάλλω το 50% και η υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει να κάνω ένα cd με τί ακριβώς δεν καταλαβα...με την αίτηση αναστολής ή με την ενδικοφανή προσφυγή???(θα διαβάσω τον νόμο πιό μετά)...άλλο με καίει...η προθεσμία έληγε σήμερα ή στις 31.10.2014? γιατί στο σεμινάριο η κ. Κόλλια είπε να μην προβούμε άμεσα σε ενδικοφανείς προσφυγές λόγω του ότι είναι πιθανόν να γίνουν τροποποιήσεις στα Ε9 από μικρά ή μεγάλα λάθη ή παραλείψεις ....δηλαδή πρότεινε να γίνουν πρώτα τα τροποποιητικά ε9 και μετά όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα σήμερα στη Δ.Ο.Υ. Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ για κατάθεση ενδικοφανούς προσφυγής για να προσβάλλω ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ για το οποίο είναι λανθασμένος ο τρόπος υπολογισμού του φόρου περίπου κατά 200 ευρώ. Επίσης μαζί μου είχα και την αίτηση για αναστολή ώστε να μην καταβάλλω το 50% και η υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει να κάνω ένα cd με τί ακριβώς δεν καταλαβα...με την αίτηση αναστολής ή με την ενδικοφανή προσφυγή???(θα διαβάσω τον νόμο πιό μετά)...άλλο με καίει...η προθεσμία έληγε σήμερα ή στις 31.10.2014? γιατί στο σεμινάριο η κ. Κόλλια είπε να μην προβούμε άμεσα σε ενδικοφανείς προσφυγές λόγω του ότι είναι πιθανόν να γίνουν τροποποιήσεις στα Ε9 από μικρά ή μεγάλα λάθη ή παραλείψεις ....δηλαδή πρότεινε να γίνουν πρώτα τα τροποποιητικά ε9 και μετά όλα τα άλλα.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/20470

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστώ. Το είχα δεί και εγώ αυτό. Άρα δηλαδή εάν κάνω κάποια αλλαγή στο Ε9 μετά τις 15/10/2014 που θα ανοίξει , έχει καλώς...αλλιώς έληγε ΄σημερα!(καθώς η πράξη έχει εκδοθεί 31/7/2014)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα σήμερα στη Δ.Ο.Υ. Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ για κατάθεση ενδικοφανούς προσφυγής για να προσβάλλω ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ για το οποίο είναι λανθασμένος ο τρόπος υπολογισμού του φόρου περίπου κατά 200 ευρώ. Επίσης μαζί μου είχα και την αίτηση για αναστολή ώστε να μην καταβάλλω το 50% και η υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει να κάνω ένα cd με τί ακριβώς δεν καταλαβα...με την αίτηση αναστολής ή με την ενδικοφανή προσφυγή???(θα διαβάσω τον νόμο πιό μετά)...άλλο με καίει...η προθεσμία έληγε σήμερα ή στις 31.10.2014? γιατί στο σεμινάριο η κ. Κόλλια είπε να μην προβούμε άμεσα σε ενδικοφανείς προσφυγές λόγω του ότι είναι πιθανόν να γίνουν τροποποιήσεις στα Ε9 από μικρά ή μεγάλα λάθη ή παραλείψεις ....δηλαδή πρότεινε να γίνουν πρώτα τα τροποποιητικά ε9 και μετά όλα τα άλλα.

 

Οταν θα φτάσει η ώρα αυτού του πιο μετά  πιθανόν και να καταλάβεις . Δεν ξεκινάμε ανάποδα συνάδελφε τις δουλειές μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν θα φτάσει η ώρα αυτού του πιο μετά  πιθανόν και να καταλάβεις . Δεν ξεκινάμε ανάποδα συνάδελφε τις δουλειές μας .

ωραία συνάδελφε,σε ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση!αν άνοιγες εσύ γραφείο τώρα ώς νέος επιτηδευματίας μέσα σε όλο αυτόν τον κυκεώνα συνεχόμενων αλλαγών και εγκυκλίων για τα πάντα θα τα είχες όλα κομπλέ προφανώς,έτσι?? και εννοείτε και ξεκαθαρισμένα στο μυαλό σου,σωστά?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην περίπτωση που το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ έχει εκδοθεί 31/7/2014 και η ημερομηνία λήξης της ενδικοφανούς προσφυγής ήταν η 30/9/2014 μετά την παράταση που πήρε(αρχικά ήταν 31/8), δεν μπορούμε να κάνουμε μιά μικρή διόρθωση σε ένα ακίνητο ώστε να εκδοθεί εκ νέου εκκαθαριστικό και να κάνουμε πάνω σε αυτό την ενδικοφανή προσφυγή?? φαντάζομαι πώς ναί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία συνάδελφε,σε ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση!αν άνοιγες εσύ γραφείο τώρα ώς νέος επιτηδευματίας μέσα σε όλο αυτόν τον κυκεώνα συνεχόμενων αλλαγών και εγκυκλίων για τα πάντα θα τα είχες όλα κομπλέ προφανώς,έτσι?? και εννοείτε και ξεκαθαρισμένα στο μυαλό σου,σωστά?????

 

 

Aυτό κατάλαβες από την παρατήρησή μου ?  Αν δεν ξέρεις τα διαδικαστικά της ενδικοφανούς προσφυγής τι πήγες να καταθέσεις στη ΔΟΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aυτό κατάλαβες από την παρατήρησή μου ?  Αν δεν ξέρεις τα διαδικαστικά της ενδικοφανούς προσφυγής τι πήγες να καταθέσεις στη ΔΟΥ ?

Σωστός. Ζητώ συγγνώμη.Λάθος κατάλαβα.Έχετε δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην περίπτωση που το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ έχει εκδοθεί 31/7/2014 και η ημερομηνία λήξης της ενδικοφανούς προσφυγής ήταν η 30/9/2014 μετά την παράταση που πήρε(αρχικά ήταν 31/8), δεν μπορούμε να κάνουμε μιά μικρή διόρθωση σε ένα ακίνητο ώστε να εκδοθεί εκ νέου εκκαθαριστικό και να κάνουμε πάνω σε αυτό την ενδικοφανή προσφυγή?? φαντάζομαι πώς ναί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση υποβολής αίτησης νέας  εκκαθάρισης των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φορολογικών ετών 2014 και 2015 ως προς την ειδική εισφορά  φόρο αλληλεγγύης επί του δηλωθέντος εισοδήματος και όχι επί του τεκμαρτού ( 2563/2015 ΣΤΕ )  , Η ΔΟΥ  δεν απαντήσει μέσα σε ένα τρίμηνο από την ημερομηνία της αίτησης . Το χρονικό διάστημα για την υποβολή ενδικοφανους προσφυγής , είναι ένας μήνας μετά τα παρέλευση του τρίμηνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Ξένος θέλει να υποβάλλει ενδικοφανή για μεταφορά της κατοικίας στο εξωτερικό.

1) Η προθεσμία είναι 30 μέρες ή 60 ?

2) Τελικά ισχύει η αναστολή προθεσμίας υποβολής ενδικοφανούς για τη περίοδο του Αυγούστου? Έλαβε απάντηση 1/8/18. Οπότε πρέπει να υποβάλλει ενδικοφανή μέχρι 1/9/18?

Στο 4174 λέει στο άρθρο  1. Ο υπόχρεος, εφόσον αμφισβητεί οποιαδήποτε πράξη που έχει εκδοθεί σε βάρος του από τη Φορολογική Διοίκηση ή σε περίπτωση σιωπηρής άρνησης, οφείλει να υποβάλει ενδικοφανή προσφυγή με αίτημα την επανεξέταση της πράξης στο πλαίσιο διοικητικής διαδικασίας από την Υπηρεσία Εσωτερικής Επανεξέτασης της Φορολογικής Διοίκησης. Η αίτηση υποβάλλεται στη φορολογική αρχή που εξέδωσε την πράξη ή παρέλειψε την έκδοσή της και πρέπει να αναφέρει τους λόγους και τα έγγραφα στα οποία ο υπόχρεος βασίζει το αίτημά του. Η αίτηση πρέπει να υποβάλλεται από τον υπόχρεο εντός τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία κοινοποίησης της πράξης σε αυτόν ή από τη συντέλεση της παράλειψης. Η προθεσμία του προηγούμενου εδαφίου αναστέλλεται κατά το χρονικό διάστημα από 1 έως 31 Αυγούστου. Η προθεσμία του προηγουμένου εδαφίου ορίζεται σε εξήντα (60) μέρες για φορολογούμενους κατοίκους εξωτερικού.

Επίσης διαβάζω και αυτό από ανακοίνωση της ΑΑΔΕ σε διάφορα site: 

Κατόπιν της υποβολής σχετικών ερωτημάτων στην Υπηρεσία μας και προκειμένου να μην υποβληθούν ενδικοφανείς προσφυγές εκπρόθεσμα, διευκρινίζουμε ότι η προθεσμία για την άσκηση της ενδικοφανούς προσφυγής που προβλέπεται στο άρθρο 63 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας (ν. 4174/2013, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει) δεν αναστέλλεται για το διάστημα από 1 έως 31 Αυγούστου, δηλαδή δεν εφαρμόζεται η διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 61 του Κώδικα Διοικητικής Δικονομίας, η οποία αφορά τις προθεσμίες για την άσκηση ένδικων βοηθημάτων ή μέσων ενώπιον των αρμόδιων Δικαστηρίων, τα οποία προβλέπονται από τον Κώδικα Διοικητικής Δικονομίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει ενσωματωθεί στην διάταξη του νόμου 4174/2013 η αναστολή της προθεσμίας για την άσκηση της ενδικοφανούς προσφυγής για το διάστημα 1/8-31/8 οπότε ισχύει κανονικά. Η τροποποίηση έγινε με τον 4281/2014.

Η ανακοίνωση της ΑΑΔΕ είναι παλιά.

Δες και στο:

Εγχειρίδιο απαντήσεων στα συνηθέστερα ερωτήματα που αφορούν την άσκηση ενδικοφανούς προσφυγής ενώπιον της Διεύθυνσης Επίλυσης Διαφορών (Απρίλιος 2018)

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28603

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ Anastasie.και γω αυτό καταλαβαίνω. Βέβαια στη ΔΟΥ δεν ήξεραν για αναστολή. 

Οπότε θεωρητικά αν η απόφαση βγήκε για παράδειγμα 1/8/18 ποτέ λήγει η προθεσμία? Πάει αορίστου? Ή μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου ας πούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...