Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TON N. 4110/2013


GIANNISD

Ερώτηση

ΣΕ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 01/01/2013 ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟΣΒΕΣΤΕΙ , ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΩ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΣΒΕΣΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΕ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 01/01/2013 ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟΣΒΕΣΤΕΙ , ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΩ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΣΒΕΣΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

 

Με τους συντελεστές που ορίζει ο 4110/2013, ανεξάρτητα από το χρόνο κτήσης του παγίου.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17205

 

Καλησπέρα

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η περίπτωση του αρ 31 

 

"ιγ) Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση."

 

σε ποια περίπτωση του ν. 4172 μεταφέρθηκε;

 

στην

 

"Κτίρια, κατασκευές, εγκαταστάσεις, βιομηχανικές και ειδικές εγκαταστάσεις, μη κτιριακές εγκαταστάσεις, αποθήκες και σταθμοί, περιλαμβανομένων των παραρτημάτων τους (και ειδικών οχημάτων φορτοεκφόρτωσης)=4%"

ή

"Άυλα στοιχεία και δικαιώματα και έξοδα πολυετούς απόσβεσης=10%"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τους συντελεστές που ορίζει ο 4110/2013, ανεξάρτητα από το χρόνο κτήσης του παγίου.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17205

 

Καλησπέρα

:)

ανατριχιασα....!! :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση πρόωρης λύσης της μίσθωσης πάγια που αφορούν κτιριακά (εγκαταστάσεις σε ακίνητα τρίτων) αποσβένονται εφάπαξ στη χρήση που έληξε η μίσθωση; Αναμορφώνονται αυτές οι αποσβέσεις ή εκπίπτουν εξ ολοκλήρου; Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν έγγραφες απαντήσεις του υπουργείου πάνω σε αυτό το θέμα τις οποίες δεν μπορώ να τις βρω, αν κάποιος συνάδελφος έχει σχετικό έγγραφο ή θα μπορούσε να με παραπέμψει θα παρακαλούσα να το παραθέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση πρόωρης λύσης της μίσθωσης πάγια που αφορούν κτιριακά (εγκαταστάσεις σε ακίνητα τρίτων) αποσβένονται εφάπαξ στη χρήση που έληξε η μίσθωση; Αναμορφώνονται αυτές οι αποσβέσεις ή εκπίπτουν εξ ολοκλήρου; Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν έγγραφες απαντήσεις του υπουργείου πάνω σε αυτό το θέμα τις οποίες δεν μπορώ να τις βρω, αν κάποιος συνάδελφος έχει σχετικό έγγραφο ή θα μπορούσε να με παραπέμψει θα παρακαλούσα να το παραθέσει. 

Καλησπέρα,

 

Δείτε αν θέλετε αυτό http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=50551

 

Αλλά δεν γνωρίζω δυστυχώς αν έχουν ισχύ ακόμα τα δύο έγγραφα που αναφέρει ο συνάδελφος ή έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.Μια απορία σχετικά με τις αποσβέσεις αδείας  των ΦΔΧ .Έχει  μεταβιβαστεί ένα φορτηγό μέσα στο 2013  το οποίο έχει κάνει αποσβέσεις για 3 χρόνια  2010-2011-2012 και υπολείπεται άλλα 4 χρόνια , η απόσβεση συνεχίζεται και με τον νέο ιδιοκτήτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...

13. Περαιτέρω, κατά τη μεταβίβαση των αδειών κυκλοφορίας Φ.Δ.Χ., πριν αποσβεσθεί πλήρως η αξία τους, παρέχεται η δυνατότητα στο νέο αγοραστή να διενεργήσει τις υπολειπόμενες αποσβέσεις της αξίας της άδειας. Ως εκ τούτου, ο νέος αγοραστής μπορεί να συνεχίσει να διενεργεί αποσβέσεις στο υπόλοιπο ποσό της αξίας της άδειας που δεν έχει αποσβεστεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αποκλειστικά για τα έτη απόσβεσης που απομένουν, για τα οποία και φέρει το βάρος της απόδειξης. Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση εισφοράς της κυριότητας Φ.Δ.Χ. μετά των οικείων αδειών σε μεταφορική εταιρεία του άρθρου 3 του ν.3887/2010, καθώς και επί μετατροπής ή συγχώνευσης των υπαγόμενων επιχειρήσεων, ανεξάρτητα αν ο μετασχηματισμός γίνεται με αναπτυξιακό νόμο ή όχι, πριν την πλήρη απόσβεση της αξίας των αδειών Φ.Δ.Χ.

...

 

ΠΟΛ.1106/2011, άρθρο 18 παρ.1 ν.3888/10.

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή μπερδεύτηκα με την εννοια "Μεσα μεταφοράς φορτίων" τα φορτηγά μιας εμπορικής επιχείρησης πάνε σε αυτή τη κατηγορία και άρα 12% ή σαν λοιπά πάγια στοιχεία και 10%;

Γιατί θυμάμαι απο σεμινάρια πως τα ΦΙΧ πάνε με 10%;

 

Επίσης οι Η/Υ και τα περιφεριακά (μόνιτορ , εκτυπωτές , λογισμικό κλπ) πάνε υποχρεωτικά με 20% ακόμη και αν είναι κάτω των 1500.00€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τον 4110/2013 καταργήθηκε η περίπτωση ιγ του άρθρου 31 του 2238/94 ήτοι : "Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση."

Τα αντίστοιχα πάγια που αφορούν βελτιώσεις και προσθήκες για την χρήση του 2013 με ποιον συντελεστή θα αποσβεσθούν; 4% ως μη κτιριακές εγκαταστάσεις ασχέτως των ετών της μίσθωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τον 4110/2013 καταργήθηκε η περίπτωση ιγ του άρθρου 31 του 2238/94 ήτοι : "Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση."

Τα αντίστοιχα πάγια που αφορούν βελτιώσεις και προσθήκες για την χρήση του 2013 με ποιον συντελεστή θα αποσβεσθούν; 4% ως μη κτιριακές εγκαταστάσεις ασχέτως των ετών της μίσθωσης;

 

ΠΟΛ 1064/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.... Σε διακοπή ατομικής επιχείρησης το 2014 έχω αναπόσβεστη αξία παγίων. Για το 2014 οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν για τους 3 μήνες που λειτουργούσε η επιχείρηση δηλαδή 3/12 και όλη η εναπομείνουσα αξία θα πάει με δελτίο αυτοπαράδοσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.Αν δεν υπολογίσω αποσβέσεις για το 2013 καθόλου λόγω ζημιάς(θέλω να βγάλει κέρδη ενώ με την απόσβεση βγάζει ζημιά) θα έχω πρόβλημα δεδομένου ότι ο νόμος λέει πως  είναι υποχρεωτικές οι αποσβέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.Αν δεν υπολογίσω αποσβέσεις για το 2013 καθόλου λόγω ζημιάς(θέλω να βγάλει κέρδη ενώ με την απόσβεση βγάζει ζημιά) θα έχω πρόβλημα δεδομένου ότι ο νόμος λέει πως  είναι υποχρεωτικές οι αποσβέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα σε όλους.Αν δεν υπολογίσω αποσβέσεις για το 2013 καθόλου λόγω ζημιάς(θέλω να βγάλει κέρδη ενώ με την απόσβεση βγάζει ζημιά) θα έχω πρόβλημα δεδομένου ότι ο νόμος λέει πως  είναι υποχρεωτικές οι αποσβέσεις

καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα. Νέα επιχείρηση με έναρξη το 2012 είχε αποσβέσεις 3000 ευρώ τις οποίες σαν νέα επιχείρηση δεν τις χρησιμοποίησε το 2012.Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω τη χρήση του 2013?Νομίζω πως με τις καινούργιες αλλαγές δεν επιτρέπεται η μεταφορά απόσβεσης αλλά μια επιβεβαίωση δε βλάπτει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα. Νέα επιχείρηση με έναρξη το 2012 είχε αποσβέσεις 3000 ευρώ τις οποίες σαν νέα επιχείρηση δεν τις χρησιμοποίησε το 2012.Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω τη χρήση του 2013?Νομίζω πως με τις καινούργιες αλλαγές δεν επιτρέπεται η μεταφορά απόσβεσης αλλά μια επιβεβαίωση δε βλάπτει 

όχι δεν μπορείς να τις χρισημοποιήσεις . Από την στιγμή που δεν τις υπολόγισες για το πρώτο έτος θα πρέπει να τηρήσεις την 3ετία ως νέα επιχείρηση - εταιρεία. και μετά να να υπολογίζεις αποσβέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...