Jump to content
  • 0

ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ TON N. 4110/2013


Question

ΣΕ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 01/01/2013 ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟΣΒΕΣΤΕΙ , ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΩ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΣΒΕΣΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

 

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΣΕ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 01/01/2013 ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟΣΒΕΣΤΕΙ , ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΩ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΣΒΕΣΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

 

Με τους συντελεστές που ορίζει ο 4110/2013, ανεξάρτητα από το χρόνο κτήσης του παγίου.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17205

 

Καλησπέρα

:)

Link to post
Share on other sites
  • 0

η περίπτωση του αρ 31 

 

"ιγ) Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση."

 

σε ποια περίπτωση του ν. 4172 μεταφέρθηκε;

 

στην

 

"Κτίρια, κατασκευές, εγκαταστάσεις, βιομηχανικές και ειδικές εγκαταστάσεις, μη κτιριακές εγκαταστάσεις, αποθήκες και σταθμοί, περιλαμβανομένων των παραρτημάτων τους (και ειδικών οχημάτων φορτοεκφόρτωσης)=4%"

ή

"Άυλα στοιχεία και δικαιώματα και έξοδα πολυετούς απόσβεσης=10%"

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση πρόωρης λύσης της μίσθωσης πάγια που αφορούν κτιριακά (εγκαταστάσεις σε ακίνητα τρίτων) αποσβένονται εφάπαξ στη χρήση που έληξε η μίσθωση; Αναμορφώνονται αυτές οι αποσβέσεις ή εκπίπτουν εξ ολοκλήρου; Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν έγγραφες απαντήσεις του υπουργείου πάνω σε αυτό το θέμα τις οποίες δεν μπορώ να τις βρω, αν κάποιος συνάδελφος έχει σχετικό έγγραφο ή θα μπορούσε να με παραπέμψει θα παρακαλούσα να το παραθέσει. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση πρόωρης λύσης της μίσθωσης πάγια που αφορούν κτιριακά (εγκαταστάσεις σε ακίνητα τρίτων) αποσβένονται εφάπαξ στη χρήση που έληξε η μίσθωση; Αναμορφώνονται αυτές οι αποσβέσεις ή εκπίπτουν εξ ολοκλήρου; Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν έγγραφες απαντήσεις του υπουργείου πάνω σε αυτό το θέμα τις οποίες δεν μπορώ να τις βρω, αν κάποιος συνάδελφος έχει σχετικό έγγραφο ή θα μπορούσε να με παραπέμψει θα παρακαλούσα να το παραθέσει. 

Καλησπέρα,

 

Δείτε αν θέλετε αυτό http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=50551

 

Αλλά δεν γνωρίζω δυστυχώς αν έχουν ισχύ ακόμα τα δύο έγγραφα που αναφέρει ο συνάδελφος ή έχει αλλάξει κάτι.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους.Μια απορία σχετικά με τις αποσβέσεις αδείας  των ΦΔΧ .Έχει  μεταβιβαστεί ένα φορτηγό μέσα στο 2013  το οποίο έχει κάνει αποσβέσεις για 3 χρόνια  2010-2011-2012 και υπολείπεται άλλα 4 χρόνια , η απόσβεση συνεχίζεται και με τον νέο ιδιοκτήτη?

Link to post
Share on other sites
  • 0

...

13. Περαιτέρω, κατά τη μεταβίβαση των αδειών κυκλοφορίας Φ.Δ.Χ., πριν αποσβεσθεί πλήρως η αξία τους, παρέχεται η δυνατότητα στο νέο αγοραστή να διενεργήσει τις υπολειπόμενες αποσβέσεις της αξίας της άδειας. Ως εκ τούτου, ο νέος αγοραστής μπορεί να συνεχίσει να διενεργεί αποσβέσεις στο υπόλοιπο ποσό της αξίας της άδειας που δεν έχει αποσβεστεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αποκλειστικά για τα έτη απόσβεσης που απομένουν, για τα οποία και φέρει το βάρος της απόδειξης. Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση εισφοράς της κυριότητας Φ.Δ.Χ. μετά των οικείων αδειών σε μεταφορική εταιρεία του άρθρου 3 του ν.3887/2010, καθώς και επί μετατροπής ή συγχώνευσης των υπαγόμενων επιχειρήσεων, ανεξάρτητα αν ο μετασχηματισμός γίνεται με αναπτυξιακό νόμο ή όχι, πριν την πλήρη απόσβεση της αξίας των αδειών Φ.Δ.Χ.

...

 

ΠΟΛ.1106/2011, άρθρο 18 παρ.1 ν.3888/10.

Καλησπέρα

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή μπερδεύτηκα με την εννοια "Μεσα μεταφοράς φορτίων" τα φορτηγά μιας εμπορικής επιχείρησης πάνε σε αυτή τη κατηγορία και άρα 12% ή σαν λοιπά πάγια στοιχεία και 10%;

Γιατί θυμάμαι απο σεμινάρια πως τα ΦΙΧ πάνε με 10%;

 

Επίσης οι Η/Υ και τα περιφεριακά (μόνιτορ , εκτυπωτές , λογισμικό κλπ) πάνε υποχρεωτικά με 20% ακόμη και αν είναι κάτω των 1500.00€;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τον 4110/2013 καταργήθηκε η περίπτωση ιγ του άρθρου 31 του 2238/94 ήτοι : "Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση."

Τα αντίστοιχα πάγια που αφορούν βελτιώσεις και προσθήκες για την χρήση του 2013 με ποιον συντελεστή θα αποσβεσθούν; 4% ως μη κτιριακές εγκαταστάσεις ασχέτως των ετών της μίσθωσης;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τον 4110/2013 καταργήθηκε η περίπτωση ιγ του άρθρου 31 του 2238/94 ήτοι : "Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση."

Τα αντίστοιχα πάγια που αφορούν βελτιώσεις και προσθήκες για την χρήση του 2013 με ποιον συντελεστή θα αποσβεσθούν; 4% ως μη κτιριακές εγκαταστάσεις ασχέτως των ετών της μίσθωσης;

 

ΠΟΛ 1064/2014

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.... Σε διακοπή ατομικής επιχείρησης το 2014 έχω αναπόσβεστη αξία παγίων. Για το 2014 οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν για τους 3 μήνες που λειτουργούσε η επιχείρηση δηλαδή 3/12 και όλη η εναπομείνουσα αξία θα πάει με δελτίο αυτοπαράδοσης?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους.Αν δεν υπολογίσω αποσβέσεις για το 2013 καθόλου λόγω ζημιάς(θέλω να βγάλει κέρδη ενώ με την απόσβεση βγάζει ζημιά) θα έχω πρόβλημα δεδομένου ότι ο νόμος λέει πως  είναι υποχρεωτικές οι αποσβέσεις?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους.Αν δεν υπολογίσω αποσβέσεις για το 2013 καθόλου λόγω ζημιάς(θέλω να βγάλει κέρδη ενώ με την απόσβεση βγάζει ζημιά) θα έχω πρόβλημα δεδομένου ότι ο νόμος λέει πως  είναι υποχρεωτικές οι αποσβέσεις?

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Καλημέρα σε όλους.Αν δεν υπολογίσω αποσβέσεις για το 2013 καθόλου λόγω ζημιάς(θέλω να βγάλει κέρδη ενώ με την απόσβεση βγάζει ζημιά) θα έχω πρόβλημα δεδομένου ότι ο νόμος λέει πως  είναι υποχρεωτικές οι αποσβέσεις

καποιος?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα. Νέα επιχείρηση με έναρξη το 2012 είχε αποσβέσεις 3000 ευρώ τις οποίες σαν νέα επιχείρηση δεν τις χρησιμοποίησε το 2012.Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω τη χρήση του 2013?Νομίζω πως με τις καινούργιες αλλαγές δεν επιτρέπεται η μεταφορά απόσβεσης αλλά μια επιβεβαίωση δε βλάπτει 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα. Νέα επιχείρηση με έναρξη το 2012 είχε αποσβέσεις 3000 ευρώ τις οποίες σαν νέα επιχείρηση δεν τις χρησιμοποίησε το 2012.Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω τη χρήση του 2013?Νομίζω πως με τις καινούργιες αλλαγές δεν επιτρέπεται η μεταφορά απόσβεσης αλλά μια επιβεβαίωση δε βλάπτει 

όχι δεν μπορείς να τις χρισημοποιήσεις . Από την στιγμή που δεν τις υπολόγισες για το πρώτο έτος θα πρέπει να τηρήσεις την 3ετία ως νέα επιχείρηση - εταιρεία. και μετά να να υπολογίζεις αποσβέσεις. 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...