Jump to content
  • 0

Εικονικά τιμολόγια σε χρήση που παραγράφηκε (2007)


G.ATS.
 Share

Question

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Έχω ένα θέμα με εικονικά τιμολόγια και θα ήθελα τη γνώμη σας, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Μία τεχνική Ο.Ε. (εκτελεί δημόσια έργα), το 2012 με Β΄ κατηγορίας βιβλία και το 2013 και 2014 με Γ'.

Για τη χρήση 2012 λόγω της παρακράτησης του 3% είχε επιστροφή φόρου.  Η Δ.Ο.Υ. από τον Οκτώβριο του 2013 που αρχίσαμε να 

ενοχλούμε για την επιστροφή, έφτασε την προηγούμενη βδομάδα να μας ενημερώσει ότι έχομε πρόβλημα με την επιστροφή,

διότι υπήρχε έγγραφο από το ΣΔΟΕ 23/1/2014 ότι η ΟΕ έλαβε 2 εικονικά τιμολόγια για τη χρήση 2007, από την εταιρεία τάδε...

 

Η Ο.Ε. τη χρήση 2007 τηρούσε Γ' κατηγ. βιβλία, έχει περαιώσει με τον 3888/2010 έως και τη χρήση 2009.

Δεν μας έχει κοινοποιηθεί μέχρι σήμερα 11-2-2014 καμία πράξη επΙβολής προστίμου, ούτε έχει έρθει το ΣΔΟΕ ή 

η Δ.Ο.Υ. να αναζητήσει τα τιμολόγια.

Η χρήση 2007 παραγράφηκε 31/12/2013. Πρίν από τον 4174/13 υπήρχε διετής παράταση της παραγραφής για τα εικονικά.

Αντιγράφω από άρθρο του κόμβου 15/11/2013:  Με τις διατάξεις της παρ. 18 του άρθ. 19 του ν.3091/2002 σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 2 του 'αρθ. 22 του ν.3212/2003, θεσπίστηκε η παράταση της παραγραφής για 2 επιπλέον έτη πέραν του χρόνου που προβλέπεται από τις οικείες διατάξεις επί των υποθέσεων πλαστών, εικονικών, νοθευμένων φορολογικών στοιχείων, εφόσον μέχρι τον ανωτέρω χρόνο έχουν ήδη εκδοθεί και κοινοποιηθεί οι οικείες αποφάσεις επιβολής προστίμου Κ.Β.Σ. Η παράταση αφορά τις χρήσεις που βαρύνονται με τις παραβάσεις αυτές, περαιτέρω όμως μετατίθεται η παραγραφή και των επόμενων χρήσεων για τις οποίες ο προβλεπόμενος χρόνος παραγραφής είναι προγενέστερος από το νέο (παρατασθέντα) χρόνο παραγραφής, ώστε τελικά να υπάρχει ταυτόχρονη παραγραφή.

 

Μέ τον 4174/13 άρθρο 36 Παραγραφή παραγρ.3 για περιπτώσεις φοροδιαφυγής η πενταετία γίνεται εικοσαετία, και στο αρθ. 55 παρ.1ε

αναφέρεται στη λήψη εικονικών.

Από πότε όμως έχει εφαρμογή ο 4174;  Η χρήση μου είναι το 2007.

Το ερώτημά μου κατ' αρχήν είναι άν έχει παραγραφεί η χρήση 2007, που σημαίνει ότι έχω καταστρέψει βιβλία και στοιχεία και αν μπορούν

να μου κοινοποιήσουν πράξη επιβολής προστίμου.

 

Ευχαριστώ  

   

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Μέ τον 4174/13 άρθρο 36 Παραγραφή παραγρ.3 για περιπτώσεις φοροδιαφυγής η πενταετία γίνεται εικοσαετία, και στο αρθ. 55 παρ.1ε

αναφέρεται στη λήψη εικονικών.

Από πότε όμως έχει εφαρμογή ο 4174;  Η χρήση μου είναι το 2007.

 

 

και  εδω  αναμενεται   ερμηνευτικη      -   τι  εκπληξη  ???  - , αν  θα εχει εφαρμογη  απο  το φορολογικο ετος  2014  και  μετα  η  και στα προηγουμενα

 

σεμιν.       2/12/13   πεφε   -  ΤΣΙΩΛΗΣ  ΘΩΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

20ετης παραγραφη σε περιπτωση εκπροθεσμης δηλωσης εταρειας η παρακρατουμενων δεν ισχυει και για τα παλια?

Τοτε  με τις "ευεργετικες" για υποβολη εκπροθεσμων χωρις προστιμα
ολο και καποια εχουμε υποβαλλει και που να τις θυμομαστε κιολας

Τωρα θα τΙς βρουμε μπροστα μας

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μέ τον 4174/13 άρθρο 36 Παραγραφή παραγρ.3 για περιπτώσεις φοροδιαφυγής η πενταετία γίνεται εικοσαετία, και στο αρθ. 55 παρ.1ε

αναφέρεται στη λήψη εικονικών.

Από πότε όμως έχει εφαρμογή ο 4174;  Η χρήση μου είναι το 2007.

 

 

και  εδω  αναμενεται   ερμηνευτικη      -   τι  εκπληξη  ???  - , αν  θα εχει εφαρμογη  απο  το φορολογικο ετος  2014  και  μετα  η  και στα προηγουμενα

 

σεμιν.       2/12/13   πεφε   -  ΤΣΙΩΛΗΣ  ΘΩΜΑΣ

Σ' ευχαριστώ G.E.S.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 Αν πράγματι πήγε  20 χρόνια για τις περιπτώσεις φοροδιαφυγής του άρθρου 55 του 4174/13,  τότε εν τοις πράγμασι καταργήθηκε η Παραγραφή... 

Αλλά ποιος θα κρατάει τα βιβλία για 20 χρόνια; και αν τα έχει καταστρέψει πως θα γίνει ο έλεγχος............

Να δούμε πως τελικά  θα ερμηνευθούν οι διατάξεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο Κορομηλάς σε πρόσφατο σεμινάριο ισχυρίστηκε ότι από την στιγμή που δεν έχει κοινοποιηθεί μέχρι 31/12/2013 στον φορολογούμενο, πρόσκληση σε έλεγχο, ΕΠΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, η παραγραφή έως και το 2007 στις 31/12/2013 ισχύει.

 

Αναφέρεις ότι το έγγραφο του ΣΔΟΕ είναι της 23/1/2014 και ότι δεν έχει γίνει καμία πρόσκληση μέχρι στιγμής. Με το παραπάνω σκεπτικό λοιπόν, εάν δεχθείτε πρόσκληση, βασιζόμενη στο έγγραφο αυτό του ΣΔΟΕ (που είναι μετά την 31/12/2013 και αφορά παραγεγραμμένη πλέον χρήση), δεν μπορεί η πρόσκληση να έχει ημερομηνία 31/12/2013 και να την λαμβάνει ο ελεγχόμενος το 2014.

 

Πηγαίνοντας στα άκρα, θα μπορούσες να μην δεχθείς την πρόσκληση, εάν έχει ημερομηνία 2013 και σου κοινοποιείται τώρα ή ακόμα χειρότερα, θέλουν να υπογράψεις ότι σου κοινοποιήθηκε εντός του 2013.

 

Σε τελική ας πρόσεχε το ΣΔΟΕ να έκανε καλύτερα την δουλειά του, οι νόμοι δεν μπορεί να είναι πάντοτε υπέρ του (παρα)κράτους που μας κυβερνά.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

 

Πηγαίνοντας στα άκρα, θα μπορούσες να μην δεχθείς την πρόσκληση, εάν έχει ημερομηνία 2013 και σου κοινοποιείται τώρα ή ακόμα χειρότερα, θέλουν να υπογράψεις ότι σου κοινοποιήθηκε εντός του 2013.

 

Σε τελική ας πρόσεχε το ΣΔΟΕ να έκανε καλύτερα την δουλειά του, οι νόμοι δεν μπορεί να είναι πάντοτε υπέρ του (παρα)κράτους που μας κυβερνά.

 

Δεν το συζητάμε ότι θα δεχθούμε πρόσκληση με ημερομηνία 2013. Κάτι τέτοιο δεν μπορούν να το κάνουν.

Το θέμα είναι τι γίνεται με την έναρξη ισχύος του 4174. Με τις παλιές διατάξεις για μένα η χρήση έχει

παραγραφεί.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλαντζής Κλεόβουλος ειδικός φοροτεχνικός

η χρήση 2007 παραγράφεται την 31-12-2013 αν δεν υπάρχει εντολή ελέγχου έως την ημερομηνία αυτή όμως εσείς ανοίκετε στην ειδική κατηγορία νέων στοιχείων του άρθρου 68§2 του νόμου 2238/1994 που παραγράφεται στη δεκαετία δηλαδή την 31-12-2018 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

κατά την γνωστή παροιμία 
"πέρσι ψόφησε, φέτος βρώμισε " 

ερώτημα του Φλεβάρη του 2014 το απαντά η ΠΕΦΕ και τα αστέρια του Μανούσου , σήμερα 

θα μου πεις ΠΕΦΕ είναι αυτή 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Έχει παραγραφεί , αναζήτησε μία απόφαση του εφετείου που γνωμοδοτει επί του θέματος ,Στην ΔΟΥ βέβαια δεν δέχονται τίποτα , έαν δεν υπάρχουν ακίνητα μόνο περιμένε , ενδικοφανή και μετά προσφυγή 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 ώρες πριν, PEFE said:

Καλαντζής Κλεόβουλος ειδικός φοροτεχνικός

η χρήση 2007 παραγράφεται την 31-12-2013 αν δεν υπάρχει εντολή ελέγχου έως την ημερομηνία αυτή όμως εσείς ανοίκετε στην ειδική κατηγορία νέων στοιχείων του άρθρου 68§2 του νόμου 2238/1994 που παραγράφεται στη δεκαετία δηλαδή την 31-12-2018 

το θέμα συνάδελφε είναι πότε κοινοποιείται στον φορολογούμενο. Εαν ειναι εως 31/12/2013 καλως .Μετα από εκεί παραγράφεται η χρήση 2007

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...