Προς το περιεχόμενο
  • 0

εναρξη σαν διαιτολογος διατροφολογος και παραστατικα


dodos

Ερώτηση

νεα εναρξη σαν διατροφολογος-διαιτολογος θα ηθελα να ρωτησω:

 

1.απαλλασετε του φπα σαν παραιατρικο επαγγελμα ?δεν υποβαλλει περιοδικη φπα ?

2.πρεπει υποχρεωτικα να εκδιδει τα παραστατικα με ταμειακη μηχανη ?η δεν ειναι υποχρεωτικο?

3.για να κανει την εναρξη ,εκτος απο μ2 ,εγγραφη στο τεβε ,απαλλαγει απο επιμελητηριο ,τιττλους σπουδων ,φωτοτυπια της

ταυτοτητας χρειαζετε κατι αλλο?

4.αν καποια στιγμη αποαφασισει να πουλαει και συπληρωματα διατροφης για αυτην την δραστηριοτητα μονο θα εχει φπα

και θα υποβαλει περιοδικη με την παροχη στα απαλλασσομενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σχετικα με το 4 νομιζω οτι θελει αδεια απο δημο ή περιφερεια χωρις να ειμαι σιγουρη

1 και 2, στο αρθρο 22 ΦΠΑ δεν κατανομαζει τους διαιτολογους ως ελευθεριο επαγγελμα και ετσι δεν τους απαλασσει , στο βιβλιο του Σταματοπουλου ομως τους τοποθετει στα ελευθερια επαγγελματα και τους εξαιρει απο τη χρηση φτμ...

νομιζω για να κανεις εναρξη και να παρθει αδεια λειτουργιας απαιτουνται καποια τμ,τουαλετες,αγορα πυραμιδας  κλπ,δεν ειμαι σιγουρη για αυτο μην το δεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σχετικα με το 4 νομιζω οτι θελει αδεια απο δημο ή περιφερεια χωρις να ειμαι σιγουρη

1 και 2, στο αρθρο 22 ΦΠΑ δεν κατανομαζει τους διαιτολογους ως ελευθεριο επαγγελμα και ετσι δεν τους απαλασσει , στο βιβλιο του Σταματοπουλου ομως τους τοποθετει στα ελευθερια επαγγελματα και τους εξαιρει απο τη χρηση φτμ...

νομιζω για να κανεις εναρξη και να παρθει αδεια λειτουργιας απαιτουνται καποια τμ,τουαλετες,αγορα πυραμιδας  κλπ,δεν ειμαι σιγουρη για αυτο μην το δεσεις

και εγω δεν λεπω να τους εξαιρει απο την φτμ,αλλα που θα γραφουν το ονοματεπωνυμο στην πισω πλευρα της αλπ απο την ταμειακη μηχανη?

απο το φπα εξαιρουνται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε καποια πολ,ας βοηθησει καποιος διδεται η επιλογη τι θα εχουν απυ αθεωρητες ή φτμ , παντωςστην 1023 δεν τους αναγραφει,φπα νομιζω εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε καποια πολ,ας βοηθησει καποιος διδεται η επιλογη τι θα εχουν απυ αθεωρητες ή φτμ , παντωςστην 1023 δεν τους αναγραφει,φπα νομιζω εχουν

εγω δεν βλεπω να τους κατονομαζει πουθενα ,απλα δεν ξερω αν τους θεωρει σαν ινστιτουτα αισθητικης ,

ωστε εχουν φπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν ΦΠΑ.

εισαι σιγουρος ?

ισχυει ακομα η ΠΟΛ.1334/23.12.1996  απαλλασονται του φπα μονο αν οι διαιτολοι ειναι και ιατροι?

αλλιως οχι?

αρα βαζει κανονικα ταμειακη μηχανη και φπα κανονικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη εχει να κανει με την αισθητικη του σωματος , οπως το λειζερ που κανουν οι δερματολογοι που δεν απαλλασσεται του ΦΠΑ ,υπαχει και η πολ1100-24/6/2010 , δεν ειμαι σιγουρη ,αλλα αυτο θεωρω εγω.θα εκανα βεβαια ερωτηση στο μητρωο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη εχει να κανει με την αισθητικη του σωματος , οπως το λειζερ που κανουν οι δερματολογοι που δεν απαλλασσεται του ΦΠΑ ,υπαχει και η πολ1100-24/6/2010 , δεν ειμαι σιγουρη ,αλλα αυτο θεωρω εγω.θα εκανα βεβαια ερωτηση στο μητρωο

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΦΤΜ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ?ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη εχει να κανει με την αισθητικη του σωματος , οπως το λειζερ που κανουν οι δερματολογοι που δεν απαλλασσεται του ΦΠΑ ,υπαχει και η πολ1100-24/6/2010 , δεν ειμαι σιγουρη ,αλλα αυτο θεωρω εγω.θα εκανα βεβαια ερωτηση στο μητρωο

στο μητρωο η στο τμημα φπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εισαι σιγουρος ?

ισχυει ακομα η ΠΟΛ.1334/23.12.1996  απαλλασονται του φπα μονο αν οι διαιτολοι ειναι και ιατροι?

αλλιως οχι?

αρα βαζει κανονικα ταμειακη μηχανη και φπα κανονικα ?

Δεν εξαιρούνται με βάση κάποια διάταξη, όπως πχ οι φυσικοθεραπευτές, οι ψυχολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές.

Θεωρείται ότι παρέχουν συμβουλές διατροφής. Άρα ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω θεωρω οτι δεν εξαιρουνται του φπα

αρα υποχρεωτικα στο καθεστως φπα

και υποχρεωτικα εκδοση με φτμ...

την αποφαση η την ανακοινωση του συλλογου διαιτολογων που ερμηνευει οτι το επαγγελμα τους ειναι υποχρεωτικα

στην χρηση φτμ και σε κανονικο καθεστως φπα ,μπορει να την επισυναψει κανενας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα υποχρεωτικα στο καθεστως φπα

και υποχρεωτικα εκδοση με φτμ...

την αποφαση η την ανακοινωση του συλλογου διαιτολογων που ερμηνευει οτι το επαγγελμα τους ειναι υποχρεωτικα

στην χρηση φτμ και σε κανονικο καθεστως φπα ,μπορει να την επισυναψει κανενας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή πρόσφατα έκανα έναρξη σε διαιτολόγο και έχω ρωτήσει σχετικά: 1) Δεν χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγελματος. Η διαδικασία έναρξης είναι η γνωστή όπως σε όλες τις επιχειρήσεις. 2) Δεν απαλλάσσονται του ΦΠΑ 3) Όσων αφορά την ΦΤΜ ο Σταματόπουλος τους εντάσσει στα ινστιτούτα καλλονής άρα απαλλάσσονται της ΦΤΜ. Ο σύλλογος τους από την άλλη λέει ότι είναι υπόχρεοι σε ΦΤΜ. Στο τμήμα του ΚΒΣ που ρώτησα μου είπαν ότι αν έχει έδρα το σπίτι απαλλάσσεται ενώ αν έχει γραφείο έχει ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή πρόσφατα έκανα έναρξη σε διαιτολόγο και έχω ρωτήσει σχετικά: 1) Δεν χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγελματος. Η διαδικασία έναρξης είναι η γνωστή όπως σε όλες τις επιχειρήσεις. 2) Δεν απαλλάσσονται του ΦΠΑ 3) Όσων αφορά την ΦΤΜ ο Σταματόπουλος τους εντάσσει στα ινστιτούτα καλλονής άρα απαλλάσσονται της ΦΤΜ. Ο σύλλογος τους από την άλλη λέει ότι είναι υπόχρεοι σε ΦΤΜ. Στο τμήμα του ΚΒΣ που ρώτησα μου είπαν ότι αν έχει έδρα το σπίτι απαλλάσσεται ενώ αν έχει γραφείο έχει ταμειακή.

AΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΝΟΥΝ  ΑΠΑΛΛΑΓΗ?

ΑΡΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ,Μ2,ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ,ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΔ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με έδρα στο σπίτι χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο; μπορούν να έχουν μπλοκάκι και να κάνουν επισκέψεις κατ οίκων; έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...