Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΑΠΟ 01 01 2014


Σ ΚΩΣΤΗΣ

Ερώτηση

ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ  ( ΚΑΙ ΠΑΛΙ ) ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟ SITE ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΤΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

 

17  ΦΕΒΡ 2014  ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΔΑΝΕΙΩΝ

 

ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ? ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΗΜΑΔΑ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΟΥ Η ΔΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙ  ,

ΤΟ TAXIS  EXEI MONO ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΑΡΤ/ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ  20%  ΦΟΡΟ  ,

ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ  ΤΑΧΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ  

 

ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΚΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε περίπτωση κατάθεση χρημάτων σε ΙΚΕ απο εναν εταίρο για την ταμειακή διευκόλυνση της εταιρείας λεφτά που θα τα πάρει πίσω σε 2 μήνες υπόκειται σε τέλος χαρτοσήμου, ερώτηση

1) πόσο είναι αυτό?

2) που το δηλώνουμε  ταξις ή εφορία και σε ποιο τμήμα ?

3) υπάρχει κάποια προθεσμία , η περίπτωση μου ειναι για τον μήνα μάιο 2014 υπάρχει κάποιο πρόστιμο ή προσαύξηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε περίπτωση κατάθεση χρημάτων σε ΙΚΕ απο εναν εταίρο για την ταμειακή διευκόλυνση της εταιρείας λεφτά που θα τα πάρει πίσω σε 2 μήνες υπόκειται σε τέλος χαρτοσήμου, ερώτηση

1) πόσο είναι αυτό?

2) που το δηλώνουμε  ταξις ή εφορία και σε ποιο τμήμα ?

3) υπάρχει κάποια προθεσμία , η περίπτωση μου ειναι για τον μήνα μάιο 2014 υπάρχει κάποιο πρόστιμο ή προσαύξηση?

Δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής της απόδοσης τελών χαρτοσήμου. Άρα κατ' αρχήν καταθέτεις την δήλωση στο τμήμα εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. Εν συνεχεία το χαρτόσημο για το δάνειο της ΙΚΕ είναι 3,6% και το πρόστιμο είναι 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Μπορεί και να είμαι λάθος όμως μη σε πάρω στο λαιμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής της απόδοσης τελών χαρτοσήμου. Άρα κατ' αρχήν καταθέτεις την δήλωση στο τμήμα εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. Εν συνεχεία το χαρτόσημο για το δάνειο της ΙΚΕ είναι 3,6% και το πρόστιμο είναι 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Μπορεί και να είμαι λάθος όμως μη σε πάρω στο λαιμό μου

σε προφορική επικοινωνία με ΔΟΥ η υποβολή πρέπει να ειναι σε 5 μέρες αλλιώς το πρόστιμο μας είπαν πως είναι αυτοτελές 500€ + τις όποιες προσαυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε προφορική επικοινωνία με ΔΟΥ η υποβολή πρέπει να ειναι σε 5 μέρες αλλιώς το πρόστιμο μας είπαν πως είναι αυτοτελές 500€ + τις όποιες προσαυξήσεις.

σε 5 μέρες και 500 ευρώ πρόστιμο?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε 5 μέρες και 500 ευρώ πρόστιμο?????

Σε προφορική επικοινωνία συναδέλφου, όπως μου τα μετέφερε ναι. Επιφυλάσσομαι  όμως αν είναι όντως 5 μέρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε προφορική επικοινωνία συναδέλφου, όπως μου τα μετέφερε ναι. Επιφυλάσσομαι  όμως αν είναι όντως 5 μέρες .

δεν νομίζω ότι είναι 5 μέρες αλλά ένας μήνας από την δημιουργία της υποχρεώσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε προφορική επικοινωνία με ΔΟΥ η υποβολή πρέπει να ειναι σε 5 μέρες αλλιώς το πρόστιμο μας είπαν πως είναι αυτοτελές 500€ + τις όποιες προσαυξήσεις.

 

 

500 € γιατί ;  Το χαρτόσημο αποτελεί  εκπρόθεσμη δήλωση παρακράτησης φόρου, (διαδικαστική παράβαση άρθρου 54, ν. 4174) ;

 

Υφίσταται η ταμειακή διευκόλυνση με τον 4174 ; απαιτείται διευκρίνηση  

 

Το άρθρο 13 ν. 4172 κάνει λόγο για  δανείου, εφόσον  υπάρχει έγγραφη συμφωνία (χαρτόσημο, τόκοι πραγματικοί ή τεκμαρτοί, παρακράτηση τόκων και δεν ξέρω τι άλλο…)

 

Αλλιώς το δάνειο εφόσον δεν υπάρχει έγγραφη συμφωνία παίρνει την μορφή παροχή σε είδος ( με ότι αυτό συνεπάγεται…)

 

Βέβαια στην δεύτερη περίπτωση που δεν υπάρχει έγγραφη συμφωνία και  επιστραφεί το δάνειο, πως αυτό μπορεί να θεωρηθεί παροχή σε είδος;

 

Απαιτούνται διευκρινήσεις, η παράγραφος 3 του άρθρου 13 ν. 4172 είναι πολύ συνοπτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μήπως έχει αλλάξει κάτι με το χαρτόσημο και την ηλεκτρονική υποβολή;

Συγκεκριμένα θέλω να αποδώσω χαρτόσημο που παρακρατήθηκε από αποδείξεις δαπανών δύο ελεγκτών.

Αν καταλαβαίνω καλά πρέπει να υποβάλλω το παλιό έντυπο παρακρατούμενων χειρόγραφα στη ΔΟΥ , σωστά;

Και αν ναι, αυτό τώρα από τον Μάιο είναι ήδη εκπρόθεσμο, ήταν δηλαδή ως 30/06 ή ακολουθεί τους λοιπούς παρακρατούμενους, δηλαδή ως 31/07 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω την εντύπωση πως δεν άλλαξε κάτι..με το παλιό έντυπο..

 

όπως δεν άλλαξε και με τις προθεσμίες..δείτε εδώ http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17105  και την πολ.1029/2014 

 

για τιμολόγια β τριμ. έως 20/8/2015

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για χαρτόσημο αποδείξεων δαπανών ζητάνε το έντυπο του ΦΜΥ χειρόγραφα και υποβολή στο εισόδημα στις προθεσμίες των παρακρατούμενων.

 

Παλαιότερα το έπαιρναν στον ΚΒΣ με τις προθεσμίες των τριμήνων. 

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος για χαρτόσημο από χρησιδάνειο ποιες είναι οι προθεσμίες πληρωμής του και τι επιβαρύνσεις έχει αν είναι εκπρόθεσμο? επίσης υπάρχει κάποιο έντυπο για την απόδοση του ? 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...