Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμφωνητικά Μηχανικών 20 Φεβρουαρίου


Auditor

Ερώτηση

Διαβάζω στον κόμβο:

http://www.taxheaven.gr/calendar/index/view/id/3527

 

"Μέχρι την 20ή ημέρα του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους ο μηχανικός υποχρεούται να υποβάλλει, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας στο δικτυακό τόπο  της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.), κατάσταση με τις  έγγραφες συμφωνίες που έχει συνάψει με τους αντισυμβαλλομένους του μέσα στην  προηγούμενη διαχειριστική περίοδο και στην οποία αναγράφονται το ονοματεπώνυμο,  η διεύθυνση, ο Α.Φ.Μ. του κάθε συμβαλλόμενου, το είδος της παρεχόμενης υπηρεσίας  και η συμφωνηθείσα αμοιβή."

 

Έχει δηλαδή υποχρέωση τριμηνιαίων καταστάσεων και συνολικής ετήσιας; ή πρόκειται για συγκεκριμένες υπηρεσίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

και εγω το διαβασα,,προυποθετει εγγεαφη συμφωνια μεταξυ των 2 μερων;; αν ειναι σε στιλ συμβασης που ανανεωνεται καθε χρονο πχ για ερευνητικα προγραμματα πρεπει να υποβληθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υποβολή των ανωτέρω καταστάσεων είχε ανασταλεί για τη χρήση 2011 και την χρήση 2012 σύμφωνα  με την ΠΟΛ.1186/21.9.2012. και την  ΠΟΛ.1053/21.3.2013.

 

Αυτό γιατί ΑΚΟΜΑ δεν είναι έτοιμη η εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή.

 

Για την χρήση του 2013 .... μούγκα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποτε υποβληθηκαν 3μηνιαιες

Στις προβλεπόμενες ημερομηνίες τριμηνιαίων καταστάσεων συμφωνητικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως , στην εφορία Γλυφάδας δεν δεχονταν να παραλάβουν καταστάσεις μηχανικών!!!!!!!!!!!!

Το ίδιο και σε πολλές Δ.Ο.Υ. της Θεσσαλονίκης. Σε άλλες δέχονται. ΜΠΑΧΑΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η διάταξη αναφέρει ηλεκτρονικη υποβολή, μίλησα με το υπουργειο πριν λίγο και μου απάντησαν πως μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει εφαρμογή που να υποστηρίζει την υποβολή αύτη. Δεν καταλαβαίνω πώς και ποια διάταξη οι συνάδελφοι  κατέθεσαν καταστάσεις στην έφορία. Υπάρχει κάποια εγγύκλιος που που αναφέρει την χειρόγραφή υποβολή τους σε ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω που ρωτησα στην ΔΟΥ μου ειπαν οτι δέχονται μόνο τις τριμηνιαίες, ενώ για τις ηλεκτρονικές δεν ισχύει καθώς δεν έχει ανοίξει η εφαρμογή. Όταν το είπα στον πελάτη μου, μου είπε ότι πέρσυ τους είπαν ότι πλέον δεν χρειάζεται να υποβάλουν τριμηναιέες. Στην ίδια ΔΟΥ. Ότι θέλει ο καθένας! Ανάλογα την ώρα και την διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ 3ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ

 

ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥ, ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ...

 

ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ - ΑΓΝΩΣΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ TWITER

ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΜΜΕΣΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ

 

Ο,ΤΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εφόσον στο ΥπΟικ νομίζουν πως είμαστε αργόσχολοι που περιδιαβαίνουν το διαδίκτυο ψάχνοντας πως θα εκπληρώσουν τις παράλογες απαιτήσεις τους, παρόλο που αυτοί δεν φροντίζουν να μας δώσουν ούτε τον σύνδεσμο για την εφαρμογή του taxis, άρα είναι χαλαροί. Πετάνε ένα "φιρμάνι" και άστους να τρέχουν. Αν ήταν επαγγελματίες του χώρου βέβαια, θα καθύβριζαν νυχθημερόν όποιον τολμούσε να διαταράξει τη εργασιακή τους ραστώνη. Έλεος ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...