Προς το περιεχόμενο

ΑΓΡΟΤΕΣ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Η ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ?


ATHABA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α)Συνάδελφοι εχει καποιος αποψη (και απο που πηγαζει) αν το οριο των 15000 € ειναι το  εισοδημα (οπως ειπε ο κ.Κεδικογλου) ή τα ακαθαριστα εσοδα οπως ελεγαν μεχρι τις 6/2/2014? και οταν λεμε  εισοδημα εννοουμε λοιπον τον περσινο αντικ.προσδιορισμο?

β)Γνωριζει κανεις την εννοια <οριο τηρησης στοιχειων> και τι μεταβολη πρεπει να κανουμε????

παραθετω και το ξεκινημα των δηλωσεων του κυβερνητικου εκπροσωπου,

 

Οι τελικές ρυθμίσεις για τους αγρότες - Στα 15.000 ευρώ το όριο τήρησης στοιχείων εσόδων-εξόδων - Μία ετήσια δήλωση Φ.Π.Α.
[06.02.2014]
 

 

 

ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ

Αθήνα, 6 Φεβρουαρίου 2014

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΙΜΟΥ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΣΕ ΣΥΣΚΕΨΗ ΥΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

Μετά από σύσκεψη του Πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά με τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Αθανάσιο Τσαυτάρη, τον υφυπουργό Οικονομικών κ. Γιώργο Μαυραγάνη και τον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων κ. Χάρη Θεοχάρη, αποφασίστηκαν τα εξής: 

· Οι αγρότες που υποχρεούνται να τηρούν στοιχεία εσόδων-εξόδων είναι όσοι το εισόδημά τους ξεπερνά τις 15.000 ευρώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε να το κάνουν λιανά πρώτα.  εισόδημα 15 ,επιδοτήσεις?  κλπ.κλπ.

 

μπορεί να το είπανε για να διαλυθούν οι αγρότες.

 

πάντως αν αληθεύουν όλα τούτα ,απλοποιείται πολύ το σύστημα που εκ των πραγμάτων ήταν δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα οι αγροτες νομίζουν οτι κέρδισαν ας δουν τη φετινη φορολογικη δήλωση φέτοςμε 22% απο το πρώτο ευρώ και θα δούν ότι το βιβλία δεν είναι και τόσο άσχημα :).

Οσο για τα 15000 το είπανε δεν το γράψανε και όλοι το έχουν πάρει σαν οριστικό και όσο για τις επιδοτήσεις δεν είπαν κάτι θα ισχύσει το 5000 ή δεν θα μετραει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα οι αγροτες νομίζουν οτι κέρδισαν ας δουν τη φετινη φορολογικη δήλωση φέτοςμε 22% απο το πρώτο ευρώ και θα δούν ότι το βιβλία δεν είναι και τόσο άσχημα :).

Οσο για τα 15000 το είπανε δεν το γράψανε και όλοι το έχουν πάρει σαν οριστικό και όσο για τις επιδοτήσεις δεν είπαν κάτι θα ισχύσει το 5000 ή δεν θα μετραει καθόλου.

 

Καλημέρα! για όλα τα ανωτέρω, ΔΕΝ έχω κάνει ακόμα έναρξη σε αγρότες που φαίνονται οτι πάνε προς το να έχουν βιβλία.

Τους εξήγησα πως ακόμα δεν μας έχουν δώσει διευκρινήσεις, σχετικά με τα ανωτέρω και μου είπαν και οι ιδιοι καλύτερα να πληρώσουμε ενα προστιμο παρα να μπουμε για 5 χρονια σε βιβλια αν και εφόσον τελικα πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! για όλα τα ανωτέρω, ΔΕΝ έχω κάνει ακόμα έναρξη σε αγρότες που φαίνονται οτι πάνε προς το να έχουν βιβλία.

Τους εξήγησα πως ακόμα δεν μας έχουν δώσει διευκρινήσεις, σχετικά με τα ανωτέρω και μου είπαν και οι ιδιοι καλύτερα να πληρώσουμε ενα προστιμο παρα να μπουμε για 5 χρονια σε βιβλια αν και εφόσον τελικα πρεπει

Η πενταετία ισχύει για όσους κάνουν προαιρετική και όχι υποχρεωτική μετάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,οι ερωτησεις μου ηταν ρητορικες..

 

οντως δεν υπαρχει τιποτα επισημο γαι 15000 € και οντως δεν μπορει να μιλαει κανεις για οριο τηρησης στοιχειων γιατι δεν υφισταται σαν εννοια (μεχρι τωρα).

 

Απλα αναρωτιεμαι τι μου μελε να παθω..(τωρα στα γεραματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η 1281/30-12-2013 αλλά κυρίως η 1024/17-1-2014 δεν απαντουν στο τι είναι ακαθάριστα έσοδα ?

 

ας μην είμαστε υπερβολικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναρωτηθηκα τι ειναι ακαθαριστα εσοδα?αναρωτηθηκα στη δηλωση του κυβ εκπροσωπου που μιλησε για εισοδημα!!(το ειχα βαλει με bold)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α)Συνάδελφοι εχει καποιος αποψη (και απο που πηγαζει) αν το οριο των 15000 € ειναι το  εισοδημα (οπως ειπε ο κ.Κεδικογλου) ή τα ακαθαριστα εσοδα οπως ελεγαν μεχρι τις 6/2/2014? και οταν λεμε  εισοδημα εννοουμε λοιπον τον περσινο αντικ.προσδιορισμο?

β)Γνωριζει κανεις την εννοια <οριο τηρησης στοιχειων> και τι μεταβολη πρεπει να κανουμε????

παραθετω και το ξεκινημα των δηλωσεων του κυβερνητικου εκπροσωπου,

 

Οι τελικές ρυθμίσεις για τους αγρότες - Στα 15.000 ευρώ το όριο τήρησης στοιχείων εσόδων-εξόδων - Μία ετήσια δήλωση Φ.Π.Α.
[06.02.2014]
 

 

 

ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ

Αθήνα, 6 Φεβρουαρίου 2014

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΙΜΟΥ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΣΕ ΣΥΣΚΕΨΗ ΥΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

Μετά από σύσκεψη του Πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά με τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Αθανάσιο Τσαυτάρη, τον υφυπουργό Οικονομικών κ. Γιώργο Μαυραγάνη και τον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων κ. Χάρη Θεοχάρη, αποφασίστηκαν τα εξής: 

· Οι αγρότες που υποχρεούνται να τηρούν στοιχεία εσόδων-εξόδων είναι όσοι το εισόδημά τους ξεπερνά τις 15.000 ευρώ.

 

 

 

 

Δεν αναρωτηθηκα τι ειναι ακαθαριστα εσοδα?αναρωτηθηκα στη δηλωση του κυβ εκπροσωπου που μιλησε για εισοδημα!!(το ειχα βαλει με bold)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρητορικες κυριε ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ ρητορικες.

 

δεν θα μπω αλλο στη διαδιαδικασια τι μου ειπες και τι σου ειπα(ειμαι και σε επικινδυνη  ηλικια  οπως ειπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πενταετία ισχύει για όσους κάνουν προαιρετική και όχι υποχρεωτική μετάταξη.

μιας και μου απαντήσατε και ισως γνωρίζετε περισσότερα.....με την τελευταία ανακοίνωση σχετικά με το 15.000,00 ευρώ εισόδημα και επειδή δεν αναφέρεται στην επιδότηση των 5.000,00 ευρώ, ξέρετε τι ισχύει?

 

15.000,00 ευρώ εισόδημα και 5.000,00 ευρώ επιδότηση

 

ή 

 

μόνο αν ξεπερνούν τα 15.000,00 ευρώ εισόδημα και δεν λαμβάνεται καθόλου υπόψη η επιδότηση - ενίσχυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με  τη  νέα    απόφαση    μόνον    αν  ξεπερνούν  τα  15000   ευρώ  δεν  λαμβάνει  υπόψη  την  επιδότηση -ενίσχυση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με  τη  νέα    απόφαση    μόνον    αν  ξεπερνούν  τα  15000   ευρώ  δεν  λαμβάνει  υπόψη  την  επιδότηση -ενίσχυση  

Καλησπέρα.

 

Δεν λέω πως μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά πως είστε τόσο σίγουρη??

Βγήκε κάποια απόφαση??  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! για όλα τα ανωτέρω, ΔΕΝ έχω κάνει ακόμα έναρξη σε αγρότες που φαίνονται οτι πάνε προς το να έχουν βιβλία.

Τους εξήγησα πως ακόμα δεν μας έχουν δώσει διευκρινήσεις, σχετικά με τα ανωτέρω και μου είπαν και οι ιδιοι καλύτερα να πληρώσουμε ενα προστιμο παρα να μπουμε για 5 χρονια σε βιβλια αν και εφόσον τελικα πρεπει

Νομίζω ότι αυτός προς το παρόν είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης του θέματος βιβλία των αγροτών.Το ίδιο έχω κάνει και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην επαρχία απ όσο γνωρίζω όμως ,εχουν γίνει μαζικές ενάρξεις στο κανονικό καθεστώς υπο την πίεση  π.χ. των κτηνοτρόφων :ότι θα σφάξουμε στο σφαγείο και μας πιέζουν κρεοπώληδες κλπ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αυτοτιμολόγηση απο τις εταιρείες γάλατος π.χ.[ΔΕΛΤΑ].προς τους παραγωγούς-αγρότες κανωνικού καθεστώτος τι γίνεται τώρα με τις μηνιαίες υποβολές? θα περνάμε τα ΤΠ/ΑΥΤ ως έσοδο για λογαριασμό των αγροτών ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανείς επίσημα ποιά διαδικασία θα ακολουθηθεί για όσους αγρότες έκαναν έναρξη ,αλλά με τα νέα δεδομένα ΔΕΝ υποχρεούνται σε βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα..
Η απάντηση του Θεοχαρη σε mail μου..  σχετικά με το τι γίνεται με τα όρια επιδοτήσεων ……

""""Χάρης Θεοχάρης                 προς Εμένα  
7 Φεβ (Πριν από 4 ημέρες)

 

Το όριο των επιδοτήσεων δεν άλλαξε. Παραμένει 5000.""""

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα..

Η απάντηση του Θεοχαρη σε mail μου..  σχετικά με το τι γίνεται με τα όρια επιδοτήσεων ……

""""Χάρης Θεοχάρης                 προς Εμένα  
7 Φεβ (Πριν από 4 ημέρες)

 

Το όριο των επιδοτήσεων δεν άλλαξε. Παραμένει 5000.""""

ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ενημέρωση!

Μήπως όμως να μπουνε και στον κόπο ο κος Θεοχάρης και η παρέα του να βγάλουν και μια ερμηνευτική εγκύκλιο που να αποσαφηνίζει τα πάντα σχετικά με τους αγρότες, για να μπορέσουμε και εμείς να τους ενημερώσουμε βάση καποιου νόμου και όχι βάση twitter ή e-mail?????? Λέω εγω τώρα......πολλά θέλω ε????......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ενημέρωση!

Μήπως όμως να μπουνε και στον κόπο ο κος Θεοχάρης και η παρέα του να βγάλουν και μια ερμηνευτική εγκύκλιο που να αποσαφηνίζει τα πάντα σχετικά με τους αγρότες, για να μπορέσουμε και εμείς να τους ενημερώσουμε βάση καποιου νόμου και όχι βάση twitter ή e-mail?????? Λέω εγω τώρα......πολλά θέλω ε????......

Λυπάμαι που στο λέω αλλα.. ζητάς παρα πολλα… θα αρκέσουμε σε 2-3 λέξεις από twitter ή mail…

και καμιά διευκρινιστική στις 19/3… :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανείς επίσημα ποιά διαδικασία θα ακολουθηθεί για όσους αγρότες έκαναν έναρξη ,αλλά με τα νέα δεδομένα ΔΕΝ υποχρεούνται σε βιβλία?

Λεγοντας νεα δεδομένα που ακριβως βασιζόμαστε?Γιατι αν εχω καταλαβει καλα,επισημα κατι δεν εχει αλλαξει,παρα μονο καποιες δηλώσεις γενικες πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης με απόφαση προισταμένου ΔΟΥ έκδιδε ΔΑ-ΤΠ χωρίς ΦΠΑ και χωρίς βιβλία για το σύνολο της παραγωγής του. Επίσης  το 2013 δεν ξεπέρασε το όριο των 5000 επιδοτήσεις και 15000 τζίρο για να πάει σε βιβλία, μπορεί να συνεχίσει να εκδίδει ΔΑ-ΤΠ όπως μέχρι τώρα βάσει της απόφασης προισταμένου ΔΟΥ που είχε πάρει πέρυσι ?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιαστικός πελάτης μου και χωρίς να με ρωτήσει (του είπε ο χ και ψ) έκανε την μεταβολή μέσα στο Ιανουάριο. Ο τζίρος του ειναι 10.300 και δεν έχει επιδοτήσεις. Τώρα που το όριο ανέβηκε (σύμφωνα με τα λεγόμενα και τα τιτιβισματα) στα 15 χιλιάρικα, μπορεί να επανέλθει στο ειδικό καθεστος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...