Προς το περιεχόμενο

Προς Κρηθεα - Νοηματικη γλωσσα-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν κατάλαβα τι θέλετε να πείτε για την εύρεση παπύρων με την σύγχρονη τεχνολογία, έχω να προσθέσω τα παρακάτω, χωρίς σύγχρονη τεχνολογία. Πριν λίγα χρόνια, στη μέση ανατολή , κοντά στην αρχαία ελληνική πόλη Πέτρα, βρέθηκαν εκατοντάδες πάπυροι με ελληνικά κείμενα. Ένα κατσίκι έπεσε μέσα σε μια τρύπα. Το άκουσαν να βελάζει και δεν είχε σκοτωθεί. Έδεσαν με σχοινί ένα μικρόσωμο βοσκό και τον κατέβασαν από την τρύπα. Τότε αυτός αντίκρισε ένα τεράστιο σπήλαιο με παρά πολλά αγγεία γεμάτα με αυτούς τους παπύρους. Νομίζω όσοι διαβάζετε τέτοιου είδους θέματα, θα το θυμάστε.

Αναφέρομαι στη χρήση της τεχνολογίας σε ότι έχει να κάνει με την γρήγορη ανεύρεση μέσω διαδικτύου των σχετικών δημοσιευμάτων και όχι στην ανεύρεση των παπύρων με την χρήση της τεχνολογίας.

Πρόσθεσα το , εκεί που χρειαζόταν να προστεθεί. Έτσι όπως το διάβαζε κανείς έβγαζε το συμπέρασμα το δικό σας και σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρυκτωρίες!

...................

Βλέπουμε όλοι λοιπόν πόσο σημαντικές ήταν οι φρυκτωρίες. .........

Και ξέρετε κάτι; Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει αν ανακάλυψαν οι έλληνες ή κάποιοι άλλοι τις φρυκτωρίες. Δεν μου καίγεται καρφί, το μόνο που ενδιαφέρει εδώ είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση οι φρυκτωρίες βοήθησαν τους έλληνες και το μήνυμά τους γέμισε με θάρρος, αυτοπεποίθηση και σιγουριά.

doctor

Το ανακαλυψαν οι ελληνες Αυτο το δικτυο ήταν διασπαρτο παντου στην αρχαια Ελλαδα Και το πιο σημαντικο ειναι οτι η επιλογη της θεσης των πυργισκων δεν ήταν τυχαια καθως σημερα στην θεση πολλων υπαρχουν φαροι..Εμενα με ενδιαφερει ποιος ανακαλυψε και τι αλλα καποια πραγματα εχουν και τα ορια τους

Ποιά όρια υπερέβει ο doctor με το να θεωρήσει σπουδαιότερο το ρόλο των φρυκτωριών από αυτή καθεαυτή την εφεύρεσή τους;

Ποιά είναι αυτά τα όρια τα οποία τίθενται ή ζητούνται να αναγνωριστούν από τους άλλους από κάποιον ή κάποια που διατείνεται:

"ΘΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ"

Δεν έχει δικαίωμα ο καθένας μας, σεβόμενος τον εαυτό του, να αξιολογεί και να "ενδιαφέρεται" καταπώς ελεύθερα βούλεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω πως έχουμε όλοι μας (στις τελευταιες δημοσιεύσεις ) ξεφύγει απο το θέμα που μας αποσχολούσε αρχικά και πρέπει να κάνουμε κατι γι αυτό ..... Είναι σημαντικό να ανταλλάσσουμε απόψεις και πρέπει να συνεχιστεί ο όμορφος διάλογος ( εστω κι αν καποιες στιγμες παρασυρθήκαμε όλοι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανακαλυψαν οι ελληνες Αυτο το δικτυο ήταν διασπαρτο παντου στην αρχαια Ελλαδα Και το πιο σημαντικο ειναι οτι η επιλογη της θεσης των πυργισκων δεν ήταν τυχαια καθως σημερα στην θεση πολλων υπαρχουν φαροι..Εμενα με ενδιαφερει ποιος ανακαλυψε και τι αλλα καποια πραγματα εχουν και τα ορια τους

Φρυκτός = πυρσός,

ώρα = φροντίδα

Εστίες με καύσιμο υλικό, έτοιμο για πυροδότηση από τους στρατιώτες - φρυκτωρούς.

Εδώ υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τις φρυκτωρίες:

http://www.panas.gr/periodiko/pyres.html

Τις φρυκτωρίες όμως χρησιμοποίησε και ο Μαρδόνιος τον Ιούλιο του 479 π.Χ. μόλις εισέβαλε στην Αττική. Την είδηση ανήγγειλε με φρυκτωρίες στις Σάρδεις.

Boula, ήμουν σίγουρος ότι δεν απευθυνόταν σε μένα το "κάποια πράγματα έχουν και τα όριά τους". Ο τελευταίος που θα υπερμεγεθύνει έναν από μόνο του τεράστιο πολιτισμό θα είμαι εγώ.

Απλά όπως το έγραψες ήταν διφορούμενο, σαν χρησμός του μαντείου των Δελφών :)

doctor

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως το μαντείο των Δελφών έπαιξε έναν περίεργο ρόλο πριν την εισβολή των Περσών στην Ελλάδα. Προδοτικό θα έλεγα...

Απ ότι βλέπω πως έχουμε όλοι μας (στις τελευταιες δημοσιεύσεις ) ξεφύγει απο το θέμα που μας αποσχολούσε αρχικά και πρέπει να κάνουμε κατι γι αυτό ..... Είναι σημαντικό να ανταλλάσσουμε απόψεις και πρέπει να συνεχιστεί ο όμορφος διάλογος ( εστω κι αν καποιες στιγμες παρασυρθήκαμε όλοι )

Μα Κώστα οι φρυκτωρίες και αν είναι νοηματική γλώσσα!

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι αλλοι ξεπερνουν τα ορια και παλι εννοω παρασυρονται απο τον ξεφρενο ενθουσιασμο να το πω ?Φοβαμαι οτι παλι θα παρεξηγηθω Απλα ψυχραιμια εχουμε σπουδαιους προγονους ας μην χτυπιομαστε και για να το αποδειξουμε

Μήπως θα μπορούσατε να γίνετε λίγο πιό συγκεκριμένη στην παραπάνω αναφορά σας.

Αισθάνομαι ότι αφορά και μένα προσωπικά ως έναν από τους "εκπροσώπους" της "άλλης" πλευράς, όπως αυτή διατυπώθηκε σ' αυτό το θέμα.

Θα ήθελα αν σας ήταν εύκολο να μας παραθέσετε αποσπάσματα ξέφρενου ενθουσιασμού!

Άνθρωποι είμαστε και μερικές φορές πράγματι μπορεί να παρασυρθούμε.

Μια καλοπροαίρετη κριτική, από την πλευρά σας, ενδεχομένως να μας επανέφερε στην πραγματικότητα βγάζοντας μας από την εικονική ως τέτοια στην οποία θεωρείτε ότι ζούμε.

Πάντα φιλικά.

Θεόφιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως <πηγε> με το μερος των περσων?Εικονικη?ΔΕν θα τολεγα Οι λογιστες εκ φυσεως επαγγελματικης ειναι πολυ προσγειωμενα ατομα Αλλα αλλο προσγειωμενα και αλλο παθιασμενα Τελος παντων δεν διεψευσες την εντυπωση μου για σενα Εισαι πολυ ρομαντικος εξου και η τοσο μεγαλη ευαισθησια σου στα γραφομενα μου στα οποια κατα περιεργο τροπο απαντας με καυστικοτητα!

ΦΙΛΙΚΑ ΒΟΥΛΑ

Σε προηγούμενη δημοσίευση στο παρόν θέμα (πρέπει να βρίσκετε στην 15η σελίδα του παρόντος θέματος), σας ζήτησα να διευκρινήσετε κάποια πράγματα

Απάντηση δεν έλαβα...

Στην προηγούμενη δημοσίευση, σας ζήτησα να διευκρινήσετε κάποια πράγματα

Έλαβα απάντηση η οποία με χαρακτηρίζει ως παθιασμένο, ρομαντικό, ευαίσθητο ακόμη δε και καυστικό ως προς τα γραφόμενά σας.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ρωτήσω πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης Έχω προηγούμενα μαζί σας?

Υ.Γ. Η συμμετοχή σας στο διάλογο (συζήτηση τέλος πάντων) θα είναι για μένα τουλάχιστον ευχάριστη, κρίνοντας από τον μικρό αριθμό των συμμετεχόντων σ' αυτό το θέμα.

Με εκτίμηση

Θεόφιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πεσει εξω?

Σε διαβεβαιω οτι αν ειχες προηγούμενα μαζι μου δεν θα με ρωτουσες Θα ησουν απολυτως βεβαιος

Δηλαδη αν ειχαμε μεγαλυτερη συμμετοχη θα ηταν για σενα δυσαρεστη!!!!!

Το αντίθετο λέω, θα μου ήταν πολύ ευχάριστο να δω μεγαλύτερη συμμετοχή.

Τώρα σχετικά με το αν έχετε πέσει έξω ή όχι στο ψυχογράφημα!!! τι να σας πω...

Είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει τους συναδέλφους και δεν απαντά στα εύλογα

ερωτήματα που σας έθεσα.

Στην παρούσα ιστοσελίδα κρίνομαστε από τα γραπτά μας και όχι ως συνολικές

προσωπικότητες. Τώρα βέβαια αν εσείς διαθέτετε το "κληρονομικό χάρισμα",

τότε να σας δώσω περισσότερα στοιχεία (ώρα, ημερ. γέννησης κλπ.)

Πάντα φιλικά.

Θεόφιλος

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ τα του "κληρονομικού χαρίσματος" απαντούν

στα εύκολα συμπεράσματα που κατά τη γνώμη μου βγάλατε και που κατά

τη γνώμη σας με "χαρακτηρίζουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε,

Μην "διαμαρτύρεσαι" για τον μικρό αριθμό των συμμετεχόντων σε αυτό το θέμα.

Και προς Θεού μην πάρεις αυτά που θα σου γράψω παρακάτω προσωπικά.Απλά μια παρέμβαση κάνω και εκθέτω τις απόψεις μου.

1.Δεν πρέπει Θεόφιλε να ενθουσιάζεσαι από τον αριθμό αυτών που βλέπουν τον θέμα.Μεχρι τώρα που σου γράφω το θέμα το έχουν προβάλει 8739 άτομα και υπάρχουν 321 απαντήσεις.Αυτοί οι υπερβολικοί αριθμοί προβολών και απαντήσεων δεν καθιστούν το θέμα δημοφιλές.Απλά οι προβολές εκφράζουν την περιέργεια των μελών και των επισκεπτών οι δε απαντήσεις εκφράζουν τις ερωτοαποκρίσεις 5-6 μελών.

2.Το φόρουμ είναι καθαρά λογιστικό.Και το τονίζω αυτό.Τα μέλη και οι επισκέπτες του φόρουμ είναι λογιστές,επιχειρηματίες ,μισθωτοί,ιδιώτες που μέσα στην καθημερινή αγωνία τους στο να κάνουν σωστά στην δουλειά τους,στο να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους,στο να διεκδικήσουν νόμιμα τα δικαιωματά τους, επισκέπτονται το φόρουμ για να εκθέσουν το πρόβλημα τους,να ακουσθούν απόψεις από συνάδελφους λογιστές και από οποιονδήποτε επισκέπτη,να κρίνουν και να αποφασίσουν.

3.Η επισκεψιμότητα λοιπόν του site αυτού οφέιλεται στους παρακάτω παράγοντες:

α).Στην πολύπλευρη ενημέρωση που παρέχει σε όλα τα φορολογικά,εργατικά,λογιστικά και οικονομικά θέματα.

β).Στο φόρουμ που ανταλλάσσονται απόψεις,σχόλια και προβληματισμοί για τα παραπάνω θέματα

γ).Στην δωρεάν παροχή προγραμμάτων που καθιστούν τη ζωή μας πιό εύκολη

δ)Στην εύκολη και γρήγορη αναζήτηση

ε) Στην βοήθεια που δίνεται στους νέους συνάδελφους

στ) Στην αμεσότητα των απαντήσεων

και σε πολλά άλλα που δεν μπορούν αναφερθούν εδώ,αλλά έχουν διαπιστωθεί και από τα μέλη αλλά και από τους επισκέπτες.

Είναι άδικο λοιπόν,εκμεταλλευόμενοι την επισκεψιμότητα του site,που κατά την γνώμη μου οφείλεται στους παραπάνω λόγους,να εκφέρουμε απόψεις σε άσχετα θέματα με τους σκοπούς του.

Οι δικές μας απόψεις σε διάφορα θέματα,που δεν σχετίζονται με τους σκοπούς του site,μπορούν να αναπτυχθούν και να συζητηθούν η στα blog μας,που για αυτό ακριβώς τον λόγο οι δημιουργοί του site τα κατασκεύασαν, η σε άλλα φόρουμ που είναι σχετικά με τα θέματα αυτά.

Βέβαια δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου.Αλλά μια σκέψη μου είναι και την εκθέτω.

Και προτείνω στον gus την διαγραφή αυτής της κατηγορίας "ΣΧΟΛΙΑ-ΑΠΟΨΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ" και την ανάπτυξη αυτών των θεμάτων στα blog.

Δημήτρη, δεν διαμαρτύρομαι απλά γράφω στη Boula ότι θα μου ήταν πιο ευχάριστο να υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή από τους συναδέλφους, πρόσεξε το τονίζω πιο ευχάριστο.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου. ΣΕ ΟΛΑ! ΣΥΜΦΩΝΩ!

Είναι στη διακριτική ευχέρεια του διαχειριστή μας να το διαγράψει, να το κλειδώσει ή και όλη την ενότητα. (Θα ήθελα μόνο πριν το διαγράψει να το κλειδώσει για να προλάβω να το σώσω)

ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ μόνο ότι είχα προτείνει στο παρελθόν, που τα θέματα αυτά έβγαιναν στην κεντρική σελίδα, να πάψουν να εμφανίζονται εκεί. Κάτι που πράγματι έγινε.

ΑΚΟΜΗ να θυμίσω ότι είχα αποσυρθεί στo blog μου. Αλλά παρατηρώντας ότι γίνονται δημοσιεύσεις σ' αυτό θέλησα να συμμετάσχω. Δεν πιστεύω ότι είναι κακό αυτό από μόνο του.

ΑΚΟΜΗ να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν παράκουσα υποδείξεις του διαχειριστή μας για την σωστή λειτουργία του φόρουμ από το οποίο και γω ως επαγγελματίας κερδίζω όσα σωστά αναφέρεις.

Σε ότι έχει να κάνει με τις προβολές από τους επισκέπτες, αν γίνεται ας μην εμφανίζονται σ' αυτή την κατηγορία θεμάτων ή στο συγκεκριμένο θέμα.

Αν παρ' όλα αυτά ενοχλώ μια μικρή και μόνο ματιά του διαχειριστή μας αρκεί για να πάψω να δημοσιεύω στο συγκεκριμένο θέμα και να επανέλθω στα blog' s. Εφόσον δε και εκεί ενοχλώ μπορώ να αποσυρθώ και από κει. Αρκεί επαναλαμβάνω ένα μικρό νεύμα από τον διαχειριστή μας.

Ευχαριστώ που με διάβασες.

Πάντα φιλικά

Θεόφιλος

Υ.Γ. Με προβλημάτισες... φαίνεται δηλαδή ότι γίνεται κάτι εσκεμμένα από την πλευρά μου λόγω επισκεψιμότητας του site. Προσπαθώ ίσως να περάσω απόψεις "περίεργες"!

ΟΧΙ Δημήτρη δεν είναι έτσι. Όλα γίνονται με καλή διάθεση και στη διαδικασία του διαλόγου έστω και αν μερικές φορές ξεφεύγει. Είναι ένα από τα θέματα με τα οποία ασχολούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου.

Και κάτι ακόμη το θέμα ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΓΩ και μάλιστα ΡΩΤΗΣΑ πριν δημοσιεύσω. Όχι όμως και να φτάσω στο σημείο να απολογούμαι! ψάξε στην αρχή του θέματος και θα το διαπιστώσεις

ποιός το άνοιξε και το αν ρώτησα?

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε,

Δεν χρειάζεται να απολογείσαι για τίποτε.

Γνωρίζω πολύ καλά,ότι η ευχάριστη ενασχόληση σου είναι αυτά τα θέματα,διαβάζω τις απόψεις σου,και θα συνεχίζω να τις διαβάζω.Είναι σωστές,τεκμηριωμένες και ενδιαφέρουσες.Θα πρέπει να το έχεις διαπιστώσει αυτό με την συμμετοχή μου στην προβολή των θεμάτων σου.

Αν στην προηγούμενη δημοσίευση μου αναφέρθηκα στο ονομά σου,το έκανα με το θάρρος που έλαβα από κάποιες ιδιαίτερες συζητήσεις που είχαμε μέσω π.μ .

Σε παρακαλώ μην το λάβεις προσωπικό.

Αν η προσφώνηση μου στο όνομα σου σε ενόχλησε σε παρακαλώ παραβλεψέ την.

Την ανασκευάζω με τη την δημοσίευση αυτή και το "Θεόφιλος" αντικαθίσταται με την προσφώνηση

"Αγαπητοί συνάδελφοι" και ο ενικός αντικαθίσταται σε πληθυντικό.

Υπάρχουν 30 κατηγορίες θεμάτων και γύρω στις 100 υποκατηγορίες στο παρόν φόρουμ.

Ποιος σε υποχρέωσε Δημήτρη (dcorfu) να μπεις στα Γενικά θέματα;

Για ποιον λόγο επιτίθεσαι συνεχώς απαιτώντας να διαγραφεί αυτή η ενότητα;

Και μένα δεν μου αρέσουν οι ειδήσεις του Star, ούτε τα Fame Story, και ΔΕΝ τα βλέπω, κανείς δεν με υποχρεώνει να τα δω. Τα κρίνω ως τηλεοπτικά σκουπίδια, αλλά ΔΕΝ μπορώ να απαιτήσω να σταματήσουν να προβάλλονται.

Έτσι και εδώ. Αν κάποιος συνάδελφος λογιστής μπει στα γενικά θέματα, ξέρει που μπαίνει και ξέρει ότι θα διαβάσει κάτι διαφορετικό από τα συνήθη λογιστικά.

Τα γενικά θέματα δεν υπάρχουν πια στην κεντρική σελίδα, και πολύ σωστά δεν υπάρχουν.

Εσύ όμως Δημήτρη έχεις τόσο μένος με τα γενικά θέματα μεν, αλλά δημοσιεύεις συνεχώς σε αυτά και αυτό είναι που με προβληματίζει.

Και όντως, βάζεις τον Θεόφιλο να απολογείται λες και φταίει για όλα αυτός...

doctor

Υ.Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι ο doctor ξεπερασε τα ορια?Ισα-ισα πιστευω οτι ειναι πολυ πιο κοντα στις δικες μου αποψεις και οχι μονο σε αυτο το θεμα .Καποιοι αλλοι ξεπερνουν τα ορια και παλι εννοω παρασυρονται απο τον ξεφρενο ενθουσιασμο να το πω ?Φοβαμαι οτι παλι θα παρεξηγηθω Απλα ψυχραιμια εχουμε σπουδαιους προγονους ας μην χτυπιομαστε και για να το αποδειξουμε Οσο για σενα LANDS αν εκανες τον κοπο να διαβασεις πιο προσεκτικα θα καταλαβαινες οτι ανεφερα τις φρυκτωριες για πρωτη φορα εγω για να τονισω ακριβως αυτη την σπουδαιοτητα της Και ποιος σου ειπε αγαπητε μου οτι στερω το δικαιωμα απο οποιονδηποτε να εκφραζεται οπως θελει απλα δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να με στερησει αυτο το δικαιωμα Ελπιζω και παλι να μην με παρανοησες και διαστρεβλωσεις τις προθεσεις μου οι οποιες σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ αφου αυτος που σεβεται και αγαπα τον εαυτο του μπορει να αισθανεται ετσι και για τους αλλους

Φαίνεται ότι παρεξήγησα το δημοσίευμα σου, όπου η τελευταία παράγραφος ξεκινούσε με τη φράση "εμένα με ενδιαφέρει ποιός ανακάλυψε τις φρυκτωρίες" [δήλώνοντας αντίθεση στο αντίστοιχο "δεν μου καίγεται καρφάκι" του doctor] και τελείωνε με τη φράση "κάποια πράματα έχουν και τα όριά τους". Και ήταν σε αυτή τη τελευταία φράση που διέκρινα ένα είδος επιτίμησης για τη γνώμη του doctor.

Στο βαθμό λοιπόν που η ελεύθερη έκφραση γνώμης δεν περιλαμβάνεται στα "πράγματα [που] έχουν και τα όριά τους" δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παρεπιπτόντως, ενώ, εξ όσον γνωρίζω, η αρχαιότερη αναφορά στη χρήση της φωτιάς σε βουνοκορφές για τη μετάδοση μηνυμάτων, είναι για τους Έλληνες την εποχή του χαλκού, η ανθρωπότητα έχει γνωρίσει λαούς και έθνη, που ενώ όταν ανακαλύφθηκαν βρισκόντουσαν ακόμη στη νεολιθική εποχή, ήταν εξαιρετικοί δεξιοτέχνες στη χρήση της φωτιάς σε βουνοκορφές για τη μετάδοση μηνυμάτων, όχι μόνο τη νύκτα αλλά και την ημέρα, και μάλιστα με αρκετά πολύπλοκη κωδικοποίηση των διαφορετικών σημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ηταν στην πρωτη γραμμη των ενδιαφεροντων μου, παρακολουθω το θεμα και θα ελεγα οτι με εχει συνεπαρει.

Θεωρω οτι ολος αυτος ο πλουτος των πληροφοριων, που εχουν καταθεσει οσοι εχουν ασχοληθει, απαιτει και χρονο και κοπο απο μερους τους και το μονο που θελω ειναι να ευχαριστησω γι αυτο που μας προσφερεται ετοιμο.

Ακομη να πω οτι δεν μπορω με τιποτα να πιστεψω οτι αυτοι οι 3-4-5 που ασχολουνται δεν ειναι παθιασμενοι, ρομαντικοι και ευαισθητοι και ας με συγχωρεσουν αν τα θεωρουν αυτα μειωτικα της προσωπικοτητας τους στοιχεια.

Οσο για τις διαφωνιες..... ε ειναι το καλυτερο μου!!!! Και αληθεια τι καλυτερο απο μια παρεα φιλων που συζηταει, εκθετει αποψεις, διαφωνει,παρεξηγειται, μαλωνει και τα ξαναβρισκει ......... Και επειδη εχω πλουσια φαντασια εχω τις φωνες στ αυτια μου, τις κινησεις και τις εκφρασεις , βλεπω συναισθηματα ζωγραφισμενα σε προσωπα γνωριμα και φιλικα και _θα τολμησω να πω_αγαπημενα ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι ολος αυτος ο πλουτος των πληροφοριων, που εχουν καταθεσει οσοι εχουν ασχοληθει, απαιτει και χρονο και κοπο απο μερους τους και το μονο που θελω ειναι να ευχαριστησω γι αυτο που μας προσφερεται ετοιμο.

Χρύσα χίλια ευχαριστώ, είναι απόλυτα σωστά τα όσα γράφεις. Για να παραθέσω εγώ από τον Καργάκο, τα δακτυλογράφησα όλα μόνος μου, και μου πήρε συνολικά γύρω στις 2 ώρες.

Το έκανα γιατί το ήθελα και γιατί το ένιωθα.

Σίγουρα όταν κάνεις κάτι για το οποίο δεν θα λάβεις τίποτα το υλικό, τότε μπορεί να χαρακτηριστείς ρομαντικός, ή ακόμα και γραφικός ή δον Κιχώτης.

Μέσα από το φόρουμ γινόμαστε καλύτεροι επαγγελματίες, μέσα από τα γενικά θέματα σφυρηλατούμε την προσωπικότητά μας, και γινόμαστε καλύτεροι και σοφώτεροι.

Δείτε τα θέματα και θα καταλάβετε. Εγώ έχω μάθει πάρα πολλά στο φόρουμ είτε αφορά το καθαρά λογιστικό κομμάτι, είτε αφορά το κομμάτι των γενικών θεμάτων.

Και μόνο το ότι κατάκοπος από την δουλειά διαβάζω το βράδυ Θουκυδίδη στα αρχαία, με γραμματικές και συντακτικά ανά χείρας, είναι σημαντικό.

Με ξεκουράζει, όσο και αν ακούγεται περίεργο.

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που με τις δημοσιεύσεις τους έχουν στο παρόν θέμα δημιουργήσει μια ασύλληπτη βάση στοιχείων που μπορεί κάλλιστα να την συμβουλευτεί κάποιος φοιτητής και να κάνει την πτυχιακή του εργασία!

doctor

Υ.Γ. Αγαπητέ Δημήτρη (dcorfu) αν δεν θέλεις μη μπαίνεις στα γενικά θέματα. Είναι δικαίωμά σου, όπως είναι και δικό μας δικαίωμα να συζητάμε και άλλα θέματα πλην των λογιστικών.

Τα λογιστικά γραφεία και τα λογιστήρια των εταιρειών ΔΕΝ είναι μια γυάλα, ανήκουν και αυτά στην κοινωνία, δεν είναι μοναστήρια στον Άθω, δεν είναι φάροι σε βραχονησίδες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κατσαμπάς
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως το μαντείο των Δελφών έπαιξε έναν περίεργο ρόλο πριν την εισβολή των Περσών στην Ελλάδα. Προδοτικό θα έλεγα...

doctor

Αγαπητοί συνάδελφοι, παρακολουθώ με αμείωτο ενδιαφέρον το θέμα και είναι αυτό που με έκανε να κάνω εγγραφή.

Ειδικά το παραπάνω υστερόγραφο αγαπητέ doctor.

Το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον, αλλά εσείς εξετάζετε μόνο τη μια πλευρά του νομίσματος. Υπάρχει μεγάλη διάσταση απόψεων όσον αφορά το ρόλο που διαδραμάτισε το μαντείο των Δελφών στην συγκεκριμένη εισβολή. Μη βλέπετε μόνο τη μια πλευρά.

Αδυνατώ αυτή τη στιγμή να τεκμηριώσω αυτά που γράφω, λόγω αδυναμίας πρόσβασης στα αρχεία μου, αλλά με την πρώτη ευκαιρία, θα επανέρθω να τα στηρίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα φόρουμ που υπάρχουν στον κόσμο πέρα απο το καθαρά "επαγγελματικό" ή γνωστικό αντικείμενο με το οποίο πραγματεύονται υπάρχουν και τα "γενικά θέματα " Αν δεν υπήρχαν τα γενικά θέματα στο δικό μας φόρουμ δεν θα υπήρχε η αφορμή για να κάνουμε τις συναντήσεις μας .... Αυτό και μόνο το θεωρώ σημαντικό ... Στο συγκεκριμένο θέμα τωρα ( αυτό δηλαδή που γράφουμε ) όλοι πιστεύω βγήκαμε κερδισμένοι . Η γνώση δεν παει χαμένη ποτέ και δόξα το θεό παραθέσαμε πολλά επιχειρήματα , ιστορικά ντοκουμέντα , κλπ που τα θεωρώ απαραίτητα για κάποιον που θέλει να κάνει τη δική του έρευνα . Δεν αναφέρουμε δηλαδή εδώ αερολογίες μόνο και προσωπικές απόψεις χωρίς τεκμηρίωση. Πρέπει λοιπόν να υπάρχουν τα γενικά θέματα γιατί είμαστε άνθρωποι με προσωπικότητες διαφορετικές και η διαφορετικότητα των χαρακτήρων μας μέσα απο τη γνώση του καθενός , δημιουργεί ενα θετικό κλίμα γενικότερα αλλά και ειδικότερο σε μας τους ίδιους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, παρακολουθώ με αμείωτο ενδιαφέρον το θέμα και είναι αυτό που με έκανε να κάνω εγγραφή.

Ειδικά το παραπάνω υστερόγραφο αγαπητέ doctor.

Το θέμα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον, αλλά εσείς εξετάζετε μόνο τη μια πλευρά του νομίσματος. Υπάρχει μεγάλη διάσταση απόψεων όσον αφορά το ρόλο που διαδραμάτισε το μαντείο των Δελφών στην συγκεκριμένη εισβολή. Μη βλέπετε μόνο τη μια πλευρά.

Αδυνατώ αυτή τη στιγμή να τεκμηριώσω αυτά που γράφω, λόγω αδυναμίας πρόσβασης στα αρχεία μου, αλλά με την πρώτη ευκαιρία, θα επανέρθω να τα στηρίξω.

Βρισκόμαστε πριν το συνέδριο του Ισθμού (481 π.Χ) και πριν την μάχη των Θερμοπυλών (480 π.Χ.).

Ο Ξέρξης στέλνει κήρυκες στην Ελλάδα με προτάσεις υποταγής.

Οι ιερείς του μαντείου των Δελφών, είτε γιατί φοβήθηκαν την πλημμυρίδα των Περσών είτε γιατί χρηματίστηκαν από αυτούς, έδωσαν στις ελληνικές πόλεις χρησμούς αρνητικούς, ασαφείς και διφορούμενους. Έτσι περιοχές, όπως η Θεσσαλία και η Βοιωτία, εμήδισαν ή έμειναν αμέτοχες, όπως το Άργος, η Κρήτη και η Κέρκυρα.

Κύριε Κατσαμπά καλωσήλθατε στο φόρουμ. Εξ όσων γνωρίζω, τα προεκτεθέντα είναι η "επίσημη" εκδοχή της ιστορίας. Θα ήθελα να διαβάσω και την άλλη πλευρά, τουλάχιστον μέχρι να ανεύρετε τα τεκμήρια, τουλάχιστον θα ήθελα να παρατεθεί και η άλλη εκδοχή.

Φυσικά το θέμα δεν έχει παρεκτραπεί, αλλά περιφέρεται γύρω από τον ελληνικό πολιτισμό, μέρος του οποίου αλλά και βασικός πυλώνας είναι η ελληνική γλώσσα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω πως έχουμε όλοι μας (στις τελευταιες δημοσιεύσεις ) ξεφύγει απο το θέμα που μας αποσχολούσε αρχικά και πρέπει να κάνουμε κατι γι αυτό ..... Είναι σημαντικό να ανταλλάσσουμε απόψεις και πρέπει να συνεχιστεί ο όμορφος διάλογος ( εστω κι αν καποιες στιγμες παρασυρθήκαμε όλοι )

Το ξαναγράφω . ... Θερμή παράκληση !

Καποια απο τα θέματα των τελευταίων δημοσιεύσεων ίσως θα έπρεπε να αποτελέσουν ξεχωριστά θέματα κι όχι να αποτελούν κομμάτι μέσα στο συγκεκριμένο θέμα της νοηματικής γλώσσας. Γιατι αν αποτελέσει η συγκεκριμένη ενότητα ένα είδους "τσουβάλι" που θα περιέχει διάφορα θεματα που αφορούν τον Ελληνικό πολιτισμό γενικά , τότε χαθήκαμε .....Θα γινει χαώδες το θέμα

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναγράφω . ... Θερμή παράκληση !

Καποια απο τα θέματα των τελευταίων δημοσιεύσεων ίσως θα έπρεπε να αποτελέσουν ξεχωριστά θέματα κι όχι να αποτελούν κομμάτι μέσα στο συγκεκριμένο θέμα της νοηματικής γλώσσας. Γιατι αν αποτελέσει η συγκεκριμένη ενότητα ένα είδους "τσουβάλι" που θα περιέχει διάφορα θεματα που αφορούν τον Ελληνικό πολιτισμό γενικά , τότε χαθήκαμε .....Θα γινει χαώδες το θέμα

Ευχαριστώ .

Κώστα μην ξεχνάς ότι η αναζωπύρωση του παρόντος θέματος επήλθε με μια δική σου δημοσίευση σχετικά με τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων και την διένεξη του Πουλιανού με το Υπουργείο Πολιτισμού, δηλαδή με μια δημοσίευση εντελώς άσχετη με την νοηματική γλώσσα...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα διότι τον τελευταίο καιρό έχω εξοργιστεί με τη συνεχιζόμενη αδιαφορία των κυβερνήσεων για τις σπουδαίες ανακαλύψεις στο σπήλαιο των Πετραλώνων Χαλκιδικής απο τον Αρη Πουλιανό . Ειλικρινά αυτό μόνο στην Ελλάδα μπορεί να συμβεί. Ο άνθρωπος αυτός έχει καταρίψει πανηγυρικά τον μύθο περί Ινδοευρωπαίων εδω και πολλά χρόνια . Έχει διασταυρωθεί πως οι αρχάνθρωποι που ζούσαν εκεί χρονολογουνται γύρω στα 12.000.000 πΧ ( με απόκλιση + - 1.000.000 χρόνια ) και δεν ιδρώνει το αυτί κανενός εκ των ιθυνόντων ..... Εχει ανακαλύψει ο άνθωπος πως οι Ελληνες ήταν γηγενείς κάτι το οποίο παραδέχονται πλέον ακόμη και οι πολέμιοι του ( οι οποιοι ήταν υπέρμαχοι της Ινδοε/κης φυλής ) και το Υ.Π. δεν του επιτρέπει να συνεχίσει τις ανασκαφές του.... Αν είναι ποτέ δυνατό . Αυτά δυστυχώς μόνο στην Ελλάδα συμβάινουν.

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟΤΕ ....

Η όλη ενότητα ασχολήθηκε έντονα με το θέμα της ινδοευρωπαικής φυλής . Εσυ δεν είχες παρακολουθήσει το θέμα απο την αρχη όμως . Η δική μου τοποθέτηση που επανεφερε το θέμα δεν ηταν ασχετη φιλε Δημήτρη . .......Σχολίαζα κατι που κατα την αποψη μου ενισχυει το γεγονός πως δεν υπηρχε τετοια φυλη και γλωσσα οπως την παρουσιαζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟΤΕ ....

Η όλη ενότητα ασχολήθηκε έντονα με το θέμα της ινδοευρωπαικής φυλής . Εσυ δεν είχες παρακολουθήσει το θέμα απο την αρχη όμως . Η δική μου τοποθέτηση που επανεφερε το θέμα δεν ηταν ασχετη φιλε Δημήτρη . .......Σχολίαζα κατι που κατα την αποψη μου ενισχυει το γεγονός πως δεν υπηρχε τετοια φυλη και γλωσσα οπως την παρουσιαζουν

Δεν κατανοώ όμως τον συσχετισμό της νοηματικής γλώσσας και της εκφραστικής δύναμης της ελληνικής γλώσσας με το αν αυτή προέρχεται ή όχι από την επονομαζόμενη ινδοευρωπαϊκή γλώσσα.

Ο τίτλος του θέματος δεν είναι η καταγωγή της ελληνικής γλώσσας.

Το ότι δεν ήμουν από την αρχή στο θέμα (και στο φόρουμ) δεν σημαίνει ότι δεν έχω διαβάσει αυτά που έχουν δημοσιευτεί.

Το θέμα είναι εξαιρετικό, και στριφογυρίζει γύρω από την ελληνική γλώσσα. Είναι αδύνατον να γινόταν 340 δημοσιεύσεις που να στοχεύαν στον τίτλο του θέματος.

Θα έλεγα ότι ο πυρήνας του θέματος είναι η ελληνική γλώσσα και κατ' επέκτασιν ο ελληνικός πολιτισμός.

Στο θέμα υπάρχουν υποενότητες και αυτό είναι λογικό αφού οι δημοσιεύσεις είναι πάρα πολλές.

Εκτός από λογικό είναι και πολύ καλό, γιατί αν αυτές είχαν διασπαρεί σε πολλά επιμέρους θέματα τότε δεν θα υπήρχε η δυνατότητα παλινδρόμησης σε κάποια υποενότητα ή ακόμα και στο κυρίως θέμα.

Ήδη μια προσπάθειά μου να αποσαφηνίσουμε ποιοι οι ομιλώντες την ελληνική γλώσσα και σχετικά με την (αιματολογική) καθαρότητα της φυλής που κάποιοι ισχυρίζονται, οδηγήθηκε σε νέο θέμα έπειτα από φιλική υπόδειξη του Κρηθέα.

doctor

Υ.Γ. Οι φρυκτωρίες σίγουρα έχουν μια έμμεση σχέση με το θέμα και ορθώς το επεσήμανε η Βούλα. Το χόκεϊ και το ποδόσφαιρο σαν διαφημιστικό διάλειμμα μου φάνηκαν εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είπα την αποψη μου . Απο κει και πέρα δε θέλω να γίνει και αποδεκτή απο τους συμμετέχοντες στο θέμα αυτό . Στο κατω - κατω ο καθείς έχει ελευθερία στον τρόπο και στον χωρο που διατυπώνει τις απόψεις του . Δεν θέλω να αποτελέσω ενα είδος τροχοπέδης στο βήμα ετούτο .

Απ ότι βλέπω πως έχουμε όλοι μας (στις τελευταιες δημοσιεύσεις ) ξεφύγει απο το θέμα που μας αποσχολούσε αρχικά και πρέπει να κάνουμε κατι γι αυτό ..... Είναι σημαντικό να ανταλλάσσουμε απόψεις και πρέπει να συνεχιστεί ο όμορφος διάλογος ( εστω κι αν καποιες στιγμες παρασυρθήκαμε όλοι )

Επίσης είχα γράψει κι αυτό και δεν εξαιρούσα τον ευατό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το θέμα χωρις πάλι να το έχω διαβάσει.

Ολο λέω να το διαβάσω για να δώ τους προβληματισμούς σας ..

Πρέπει όμως να κλείσω το γραφείο 3 μέρες για να το διαβάσω...

Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΟΥ NEVERLAND ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ MATSON

Ο Βάσκο ντε Γκάμα, ήταν από τα Σφακιά και λεγόταν Βασκοντεγκαμάκης αλλά επειδή έκλεψε την κοπελιά του έφυγαν για μακριά. Βλέπετε φάτσα, Σφακιανός 100% ! Είναι η προσωπική μου θεωρία και απαιτώ να χαρακτηριστεί ως ισόκυρη με τις κάθε λογής κοτσάνες που λένε κάποιοι...

109_vasco_da_gamma.jpg

Ναι ...

Βασκοντεγκαμάκης...

Ηταν από τα Σφακιά...

Οταν έφυγε με την κοπελιά ...

Αφού δεν μπορούσαμε να τονε βρούμε να τονε μαχαιρώσουμε....

Του βγάλαμε το "κ" μετά το "γ"...

Να μάθει ο άτιμος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επανέλθουμε λοιπόν στην καρδιά του θέματος.

Προς εμπλουτισμό του θέματος παραθέτω το παρακάτω το οποίο αναδημοσιεύω από σχετική συζήτηση σε κάποιο άλλο φόρουμ:

Η «ινδοευρωπαϊκή» κοινή γλώσσα έχει την ρίζα του στα αρχαία ελληνικά. Αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι , οι οποίοι πρέπει να ειπωθούν για να καταλάβουμε το που , το πως , και το γιατί.......

Οι μύθοι και οι κοσμογονία των λαών μας δίνουν μια γενικότερη εικόνα των απόψεων τους για την ρίζα και την καταγωγή τους. Και βέβαια την επιρροή που είχαν από άλλους λαούς και δοξασίες. O Πλάτων πίστευε τους μύθους ως προϊστορία και ο Αριστοτέλης ορίζει την μυθολογία ως προκακλυσμιαία ιστορία.

Οι πρόσφατες επιστημονικές και αρχαιολογικές ανακαλύψεις παρέχουν υποστήριξη στους μύθους. Και κατά περίεργο τρόπο υπάρχουνε πολλά κοινά σημεία που δένουν τους λαούς από τα πέρατα της γης. Ας αρχίσουμε από εκεί..........την Άπω Ανατολή.

Οι Ιαπωνικοί μύθοι αναφέρουν ότι ο κόσμος ,(COSMOS in English), το σύμπαν εν γένει. Δημιουργήθηκε άξαφνα από το χάος (CHAOS). Το οποίο η αρχική του μορφή ήτανε ρευστή, και σε σχήμα ενός τεράστιου αυγού**. Οι μελετητές της ιαπωνικής θρησκείας Shinto, λένε ότι το άνω κείμενο είναι ξένο προς την Ιαπωνία, και ήρθε από έξω, μάλλον από την Κινέζικη μυθολογία. Στην Κινέζικη μυθολογία , η έννοια ενός κοσμικού αυγού υπάρχει. Ονομάζεται Pan Gu .Είναι επηρεασμένος από μύθους που υπάρχουν στην Ινδία, από την θρησκεία των Hindu. Οι Ινδοί, λένε στον κοσμογονικό μύθο τους, ότι στης πρώτες μέρες ο Βράχμα (Brahma) βγήκε / εμφανίσθηκε μέσα από ένα χρυσό αυγό. Για να αρχίσει την δημιουργία του κόσμου. Δημιούργησε πρώτα τα νερά.(Θάλασσες) . Και εκεί τοποθέτησε ένα δεύτερο χρυσό αυγό, από το βγήκε ο ήλιος και ο Βράχμα πάλι , με δεύτερο όνομα το Ναραγιάνα .(Narayana). Το οποίο προέρχεται από την λέξη NARAS ,το οποίο σημαίνει νερό.(Ελληνική λέξη νάμα,-ατος (το),ουσ.,[νάω] νερό που τρέχει η αναβλύζει/ πηγή/ ρυάκι/ ποταμός/ νερομάνα.*).Από τα δύο μέρη του χρυσού αυγού, δημιούργησε την Γη και τον Ουρανό.

Υπάρχει μέσα στην μυθολογία τους και η επανάληψη της ζωής –γέννηση –θάνατος -γέννηση-κλπ μέχρι το κάρμα τους φτάσει την λύτρωση από τον κύκλο αυτό.*** Αυτός ο μύθος είναι επηρεασμένος η εισαγόμενος από την κεντρική Ασία. Μία περιοχή μεταξύ Ουραλίων και Καυκάσου. Επίσημα από όλους τους επιστημονικούς κύκλους, είναι αναγνωρισμένη η θεωρία του BIG BANG, και ότι το σύμπαν έχει ένα κοινό κέντρο , από τον οποίο απωθούνται οι γαλαξίες. Βλέπουμε ότι μέσα από την μελέτη ομάδων επιστήμων και θεολόγων των αρχαίων θρησκειών τους οποίους ανέφερα επιβεβαιώνουν την τάση, η την κίνηση της γνώσης του κοσμογονικού αυγού, να έρχεται από δυσμάς προς ανατολάς. Άρα, το έθνος των «Ινδοευρωπαίων» , είχε την γενέτειρα του, την περιοχή των Ουραλίων και Καυκάσου. Η επιρροή ενός λαού σε έναν άλλο λαό , πάντα ακολουθεί τον φυσικό νόμο του δυνατού προς τον ασθενή. Ο πιο οικονομικά, στρατιωτικά, και πολιτιστικά δυνατός, στον πιο αδύναμο λαό. Πως ένας τόσο ενδεχομένως δυνατός, πολιτιστικά, στρατιωτικά, και οικονομικά λαός, που επηρέασε τόσους λαούς στα πιο δυνατά τους αισθήματα.(τα Θρησκευτικά) Δεν άφησε στίγμα ύπαρξης είτε φυσικά, είτε ιστορικά; Εάν υπήρχε «Ινδοευρωπαϊκός» λαός, δεν έπρεπε να είχε αφήσει , έστω και μεγαλιθικά στοιχεία (κτήρια, τοίχοι, κλπ) για να απόδειξη ότι υπήρχε;. Ο Γάλλος Μπουφαρτιγκ κατηγορηματικά δηλώνει ότι , δεν έχει βρεθεί ούτε το παραμικρό αρχαιολογικό «ινδοευρωπαϊκών» εύρημα, ούτε καν έχουμε υπαινιγμούς, από αρχαίους συγγραφείς , για την ιστορία η έστω την μυθολογία , η απλός την παρουσία «ινδοευρωπαίων». Είναι εντελώς ανύπαρκτοι.(2).

Αντιθέτως , έχουμε πολλές αρχαίους συγγραφείς να αναφέρονται στην εξόρμηση των Ελλήνων , προς ανατολάς. Ένα παράδειγμα , ο Πλούταρχος εξιστορεί την εκστρατεία του Διονύσου και του Ηρακλέους : “Νύν δέ Ηρακλέα μιμούμαι και Περσέα ζηλώ, και τα Διονύσου μετίων ίχνη βούλομαι πάλιν έν Ινδία νικώντας Έλληνας εγχορεύσαι και τούς υπέρ Καύκασον ορείους και άγριους, των βακχικών κώμων αναμνήσαι.”(4). Πάλι από τόν Αρριανό,: “Νυσαίοι, δε ούκ ίνδικον γένος εστίν, αλλά τών άμα Διονύσω ελθόντων ές την γήν τών Ινδών... Και πρό Αλέξανδρου, περί Διονύσου μέν πολύς λόγος κατέχει, ώς και τούτου στρατεύσαντος ές Ίνδούς.....”(5). Οπότε να, η επιρροή ενός λαού, πολιτιστικά, και εκπαιδευτικά,(Διότι ο Διόνυσος δίδαξε στους Ινδούς εκτός την Ελληνική γραμματική, αλλά και την καλλιέργεια της γης , και του αμπελιού.) σε έναν άλλο λαό. Ο οποίος ακολούθησε τον φυσικό νόμο επιρροής του δυνατού προς τον ασθενή.

Τώρα όσον αφορά την «Ινδοευρωπαϊκή» γλώσσα , και την ετυμολογία της. Στην παρατήρηση του Καθ. Γλωσσολογίας Θεοφ.Μπάγιερ (1690-1738 Πανεπιστ. Αγ.Πετρούπολης), ότι τα σανσκριτικά προέρχονται από τα ελληνικά, διαφώνησε ο Γ.Τζώνς (1758) , και αργότερα το 1813, ο όρος «Ινδοευρωπαϊκή» γλώσσα πρωτοεμφανίστηκε.

Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει (εκεί επάνω βασίζονται στην θεωρία ότι υπάρχει «ινδοευρωπαϊκή» γλώσσα) είναι ότι οι γλωσσολόγοι για να βγάλουν το επιθυμητό για αυτούς αποτέλεσμα, συνέκριναν της γλώσσες που είχαν χρονολογική διαφορά μεταξύ τους. “Δηλ, σανσκριτικά 1ς χιλιετίας, τα ελληνικά 8ου π.Χ. αιώνος, λατινικά 5ου π.Χ αιώνος, τα γοτθικά του 4ου μ.Χ αιώνος. Η γλωσσολογική σύγκριση για να είναι έγκυρη πρέπει να είναι συνχρονική , (METHODE SYN-CHRONIQUE), και όχι διαχρονική”(3). Συγκρίνοντας πλέον εις βάθος τοις δύο γλώσσες (σανσκριτικά και ελληνικά) με την συνχρονική μέθοδο, την γραμματική τους .Τα ρήματα, φωνές, εγκλίσεις, καταλήξεις, λεξιλογίων κλπ. καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα ελληνικά είναι αρχαιότερα των σανσκριτικών, αλλά και ανώτερα.

Βιβλιογραφία:

*ετυμολογία της λέξης “νάμα”: λεξικό της αρχαίας Ελληνικής, Αθανάσιος Φραγκούλης,2001,σελ.501.

** Μια μικρή παραπομπή στον Ορφέα και τα Ορφικά: Από τους ιερούς λόγους ΚΔ’ (ΙΕΡΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΝ ΡΑΨΩΔΙΑΙΑΣ ΚΔ΄)

«Από το Ένα που είναι Άριστο και Αγαθό, το οποίο είναι φυσικά άφατο και ανέκφραστο, επειδή τα πράγματα βρίσκονταν σε μεγάλη πια σύγχυση και σε βαθύ σκοτάδι, απέρρευσε μία ουσία πρωταρχική που καθώς χαλάρωνε έγινε πιο εύπλαστη , από την οποία ήτανε πιο εύκολο να χωριστούν τα δύο πρωταρχικά στοιχεία, το Υγρό στοιχείο, και η Στερεά ύλη, και από αυτή την πρώτη διάσπαση, αναπήδησε ένα θείο τέρας με το όνομα Χρόνος,...»

Γενικά οι γέννηση του κόσμου όπως την περιγράφει ο Ορφέας, είναι μια έκδοση του γνωστού σε εμάς θεωρία του BIG BANG. Μην ξεχνάμε ότι ο Ορφέας ήτανε ποιητής, έτσι έχει βάλει, με την δικαιοδοσία ενός ποιητή τους δικούς του όρους και ονομασίες, να ωραιοποιήσει την ραψωδία του. Και έτσι έδωσε στο “Ένα” την μορφή του αυγού. Το κοσμογονικό αυγό το οποίο μεταδόθηκε σαν την αλήθεια στα πέρατα του κόσμου.

*** Υπάρχει και αυτή η έννοια μέσα στην Ορφική διδασκαλία.

Οι μύθοι είναι από:

The eternal cycle: Indian myth. Time-life books, 1998, page 30.

Land of the dragon: Chinese Myth. Time-life books, page 30,31.

Realm of the rising sun: Japanese Myth. Time-life books, 2000, page 32.

Σημειώσεις:

(2)«Ελευθεροτυπία» 31/8/97 και National Geographic, Εκδ. Έλλην. τ.6 Δεκ.1999.

(3)Ζώρζ Μουνέν, “Κλειδιά τής Γλωσσολογίας”, Έκδόσης Μορφωτ. Ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας.

(4)Περί Αλεξάνδρου Τύχης η Αρετής Β.1.

(5)Αρριανού, Ινδική ,9

http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?w...=&TOPIC_ID=2944

**************************************************************************

Και συνεχίζω με μια παράθεση από την ιστοσελίδα του Ε.Λ.Ι.Α. (Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο).

Το Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο, πιο γνωστό ως Ε.Λ.Ι.Α., είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο, πολιτιστικού χαρακτήρα. Ως βασικό στόχο έχει τη διάσωση, συλλογή, ταξινόμηση, μελέτη και έκδοση αρχειακού και έντυπου υλικού του 19ου και 20ού αιώνα το οποίο αφορά κυρίως στην ιστορική εξέλιξη και πνευματική ανάπτυξη της Ελλάδας. Παράλληλα, στοχεύει στη στήριξη της έρευνας και τη διάδοση της γνώσης και της πληροφορίας σε ένα ευρύ φάσμα πολιτιστικών και ακαδημαϊκών κατευθύνσεων. Iδρύθηκε το 1980 και στα είκοσι χρόνια δραστηριότητάς του έχει εντοπίσει και συγκεντρώσει πολύτιμο υλικό που κάτω από διαφορετικές συνθήκες ίσως να χανόταν για πάντα.

Ορίστε το link:

http://www.elia.org.gr/pages.fds?pagecode=14.02&langid=1

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν βρε Δημήτρη, δεν σου έφτανε η απόρριψη του ΙΜΕ τώρα φέρνεις και το ΕΛΙΑ, που είναι και ιδιωτικό;

Μα δεν ξέρεις ότι εκεί είναι μαζεμένοι γραφικοί υποστηρικτές του λεγόμενου ινδοευρωπαϊσμού (φτου, φτου, φτου, θεός να μας φυλάει) σημητοφοινικιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για τον "αρχάνθρωπο" των Πετραλώνων, βρήκα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σε κάποιο φόρουμ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?w...=&TOPIC_ID=7139

Γράφονται στην συζήτηση αρκετά σημαντικά πράγματα.

Παραθέτω δύο αποσπάσματα με τα οποία συμφωνώ:

δεν πιστεύω ότι είναι σώφρον να ορίζουμε την αυτοχθονία των Έλληνων σύμφωνα με το εύρημα του «αρχανθρώπου» γιατί απλά εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το ελληνικό έθνος ούτε βέβαια άλλα έθνη.

Ο «αρχάνθρωπος» δεν είχε βέβαια εθνική συνείδηση ούτε εκείνη την εποχή υπήρχαν έθνη και ανήκε απλά σε πρωτόγονες νομαδικές φυλές κυνηγών τροφοσυλλεκτών που τον περισσότερο καιρό ζούσαν μέσα σε σπήλαια για να προστατευτούν από το κρύο, τα άγρια θηρία κλπ.

.......

Δε νομίζω ότι είναι ανόητο να μιλάμε γι' αυτά τα θέματα, θα το ονόμαζα δε αυτό το "κυνήγι" "επιστημονικά προκλητικό"...Φτάνει πάντα να γίνεται με ανοικτό πνεύμα και χωρίς προκαταλήψεις και χωρίς φυσικά να θέλουμε πάση θυσία να αποδείξουμε ότι ο "πρώτος άνθρωπος" ήταν "Έλληνας"...

**********

Αν βγάλουμε από μέσα μας τις παραπάνω προκαταλήψεις και αφελείς αυτοσκοπούς, τότε όντως, το ταξίδι είναι συναρπαστικό...

Αλλιώς μάταια θα ψάχνουμε να βρούμε κάποια απολιθωμένη φουστανέλα στο σπήλαιο...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...